Zdraví

Ovlivňuje pohyb naši psychiku?

Pohyb a to, jak se cítíme, spolu neodvratně souvisí. I když nás přepadá lenost, když se aktivně hýbeme, je to nejen zdravé, ale také se cítíme lépe. V těle se nám vyplaví látky zvané endorfiny, které dobrý pocit navazují.

Protože se vás pravidelně informujeme o projektu www.bebevyzva.cz, který je s pohybem spjatý, rozhodla jsem se podívat se na význam pohybu z jiné strany – co přináší naší mysli. Jak vnímáme pohyb, jak se při něm a hlavně po něm cítíme.

běh

Je vědecky dokázáno, že ve zdravém těle sídlí zdravá mysl. A to, že jsme zdraví, souvisí s pohybem. Oslovila jsem své kolegyně a kamarádky, aby mi odpověděly na jednoduchou otázku – Jak vnímají vliv pohybu na svou psychiku. I když vím, že některé z nich necvičí, nejsou „sportovními“ typy, přece jen tento vztah pohybu a psychiky vnímají.

Běhám a cvičím, to je můj pohyb

Sice mi je více než 40 let, ale čím jsem starší, tím jsem aktivnější. Je to pro mne odregování od práce, stresu, běžných problémů, ale hlavně odpočinek a restart dobré nálady. Takže pro mne pohyb nutný k životu – vyčistím si hlavu, nechám myšlenky volně plout, otevřu mysl. Vyplavené endorfiny jsou mojí pozitivní drogou. Myslím, že mám dobrý vliv i na své kamarádky. Když je vidím, jak se mračí, jsou ve splínu, přemlouvám je, ať se jdou se mnou proběhnout. Vybereme si několik cílů – běhů pro veřejnost, přihlásíme se a trénujeme. Máme před sebou nějaký cíl a těšíme se na něj. A díky pohybu i s úsměvem. Nyní také po ránu cvičím s www.bebevyzva.cz, což je krátká rozcvička, maximálně 4 minuty. Mám díky ní hezké ráno, nabiju si baterky. Pro větší cvičení nebo pro běh mám raději večer, kdy mám už klid od práce a můžu se věnovat sama sobě.

Klára

Miluju chození pěšky!

Nejraději mám chůzi, protože je to jednoduchý nestresující pohyb, při kterém mohu pozorovat okolí.

Delší procházka mi také vždy zlepší náladu.

Další oblíbenou aktivitou je jízda na kole. Nejlépe někde v přírodě na polní cestě, nebo v lese.

V určitých intervalech se také vždy vracím k nějakému kondičnímu cvičení. Tak třeba ke cvičení na pilates, které není příliš náročné, ale výsledky jsou vidět i cítit. Člověk chodí narovnaný a lepší kondice se projeví i v lepší náladě.

Stáňa

Pilates a H.E.A.T v zimě, v létě procházky

V dětství jsem byla spíš „gaučový typ“. Rodiče v době, kdy jsem se narodila a kdy jsem vyrůstala, aktivně nesportovali, nicméně k pohybu se mě snažili vést – brusle, běžky, plavaní – vše spíš rekreačně. Nemůžu ale říct, že by mě to nějak zvlášť bavilo nebo mi to přinášelo radost. Pravidelně jsem během základní školy chodila také do tak zvané „rytmiky“. Kolektivní sporty jsem nevyhledávala nikdy a dodnes mě absolutně nelákají ani nezajímají.

Radost z pohybu objevuji ale teď, v dospělosti, díky manželovi. Ráda chodím cvičit pilates, i když po hodině bývám zničená, to protažení za to stojí. Občas zajdu na HEAT, ale asi nejradši ze všeho mám chůzi a procházky – po těch se cítím nejlépe, navíc při nich s manželem vyřešíme i spoustu věcí, které třeba „od stolu“ nemůžeme rozlousknout. Takže mohu potvrdit, že po nějaké té pohybové aktivitě se člověku zlepší nálada a má víc energie do života. :)

Klára W.

Pohyb? Co to je?

Ale tak dobře. Začala jsem chodit do práce – z práce pěšky, cca celkem necelých 5 km rychlé chůze. Po chůzi se cítím moc fajn a vesele, zejména ráno se krev rozproudí.  

Necvičím a nikdy jsem necvičila. Kdysi jsem závodně plavala, ale to už je dávno.

Pak ještě pravidelný „intimní“ sport s manželem, a ten je nejlepší, po tom se snad cítí každý fajn, ne?

Saša

Sedět v sedle koně, to je můj život

Je známo, že fyzický pohyb působí na lidskou psychiku blahodárně. Staré dobré známé endorfiny hormony štěstí by měly zaplavit náš organismus. Jen se k nějakému pohybu dopracovat, že?

Pohyb mě baví a mám z něj radost. Ale aktivně se mu věnuji jen o víkendu. Jenomže je to jiný pohyb než třeba jogging nebo kolo. V současné době se věnuji opravdu těžké fyzické práci - sochařině, a to mě nejen baví, ale projevuje se to i na pevnosti mých bicepsů, tricepsů a jiných „psů“. Do kamene vydržím třískat několik hodin denně, a když vidím, jak se socha pomalu vylupuje, je to další příjemný pocit, který tuhle práci provází. Takže zabíjím dvě mouchy jednou ranou.

Mou jedinou sportovní aktivitou, které se věnuji pravidelně, je jízda na koni. Neznalí by si mohli myslet, že se člověk jen veze, ale kdo někdy na koni jezdil a několik kilometrů klusal, nebo cválal, dá mi zapravdu, že se u toho nejen zadýchá, ale i pěkně zapotí. Na koni musíte být neustále ve střehu, takže zapojujete celé tělo. Posilujete hlavně nohy, ale i ruce (hlavně když kůň táhne), břišní svaly, zadek, prostě všechno.

A výsledek? Pročistíte si hlavu, posílíte tělo a na konci jízdy máte skvělý pocit, že jste nespadly.

Už si strašně dlouho slibuju, že se vrátím k józe. To byl pohyb, který mi naprosto vyhovoval a mohla bych ho praktikovat i ve všední den. Ráno pozdrav slunci, který tělo pěkně nastartuje, večer si v klídku opakovat ásany a radovat se z toho, že si dáte nohu za krk.

Dana

Cvičení je moje hobby

Mám ráda cvičení, pocit, že mé tělo dostává „do těla“. Cvičím ráno nebo večer, snažím se 3x za týden. Kolo, posilovna, spinning. Zapojila jsem se už minulý rok do www.bebevyzva.cz, baví mě to a motivuje ráno nastartovat den, zacvičit si, rozproudit krev. Tím, jak ještě mám šanci vyhrát hezké ceny, je to zábava. Baví mě, jak mi na stránce bebevýzvy naskakují čísla odcvičených dní, jak mi chodí do emailu tipy na recepty, libí se mi, že patřím mezi skupinu cvičících a sleduji facebookovou stránku s tipy. Mám partu kamarádek, se kterými chodíme na spinning, jen teď v létě je to takové narušené tím, jak jsme každá někde na dovolené. Když mám shrnout, co mi pohyb přináší – je to určitě dobrá nálada a dobrý pocit, že pro sebe něco dělám. Někdy dokonce pociťuji nutkání jít si zacvičit, převléct se do tenisek, odpočinout si. A tak to mám ráda. Pro mě je tedy vliv pohybu na mou mysl jednoznačně pozitivní.

Karolína

Máte rádi pohyb? Potřebujete vzpruhu? Zlepšit si náladu?

Pak máme pro vás vyzkoušený tip! Vyzkoušejte jako my, zapojit se do projektu www.bebevyzva.cz!

Dopřejte si pár minut ranního kardio cvičení, vyváženou snídani a pocítíte ten rozdíl na vlastní kůži – hned se budete cítit lépe. Zkuste to a už po 5 odcvičených dnech budete odměněná – i pro vás jsou připravené skvělé ceny. Pokud vydržíte 28 dní, můžete dokonce získat iPad. Kardio rozcvičky, tipy na vyvážené a rychlé snídaně či podrobnosti o soutěži, najdete na stránkách www.bebevyzva.cz.

Redakční tip: Všechny články, které vyšly o tomto projektu, najdete v naší podrubrice Příjemné vstávání: http://zena-in.cz/kategorie/prijemne-vstavani

bebe

   
15.07.2013 - Příjemné vstávání - autor: Klára Křížová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] dobrouchuť [*]

  chůzi s hůlkami miluji,pokud počasí dovolí tak jezdíme  s mužem na kole,a letos ve svých 60ti letech jsem začla běhat,běhám 7 měsíců ob den a pokud možno ráno.Je to báječný a škoda že nemůžu deně.Sml67 Není to žádnej závodní styl běhám s indiánem a je to supr.Sml67

  superkarma: 0 24.10.2013, 14:02:10
 2. [47] brnky [*]

  Pohyb určitě na psychiku vliv má, mně je po delší procházce hned lépe a mám pocit, že mám více energie.

  superkarma: 0 16.07.2013, 00:01:01
 3. avatar
  [46] denkas [*]

  Mě stačí procházky.Sml80

  superkarma: 0 15.07.2013, 22:26:53
 4. avatar
  [45] kosík [*]

  Chodím ráda na peško výlety.

  superkarma: 0 15.07.2013, 21:30:49
 5. [44] Alina [*]

  I když nepatřím zrovna k nejmladším tak ráda cvičím, také cvičím s Bebe, chodím na procházky, běhám OB. Prostě pohyb potřebuji pro dobrou náladu i dobrý pocit.

  superkarma: 0 15.07.2013, 21:18:28
 6. [43] Skria [*]

  Tak sem se nad tím zamyslela, i nad příšpěvkama okolo. Sama nejsem uplně sportovní typ, sice velmi ráda chodím, ale do běhání mě nikdo nedokope. Nedávno jak vyhodili na BeBe dobré ráno cvičení, tak sem pravidělně cvičila každé ráno, ale usoudila sem že to nebude to pravé ořechové a raději si k večeru zajdu zaplavat :)

  superkarma: 0 15.07.2013, 21:18:16
 7. avatar
  [42] majules [*]

  Běhání mi k srdci nepřirostlo, ale miluju jízdu na kole Sml67 A když jsem minulou zimu cvičila tancem 5 x týdně, mělo to na psychiku sakra velký vlivSml22 Byla jsem mnohem víc v pohodě...

  superkarma: 0 15.07.2013, 21:07:12
 8. avatar
  [41] Hanyna [*]

  Z pohybu v posledních letech "provozuji" jen chůzi. Chodím moc ráda, buď sama, nebo ještě radši s pejskemSml74

  superkarma: 0 15.07.2013, 20:20:45
 9. avatar
  [40] ToraToraTora [*]

  Pohyb ve mě vyvolává emoce: panickou hrůzu a odpor Sml57

  superkarma: 0 15.07.2013, 20:07:52
 10. avatar
  [39] marde [*]

  Nejraději chodím pěší tůrySml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 19:21:51
 11. [38] babča mery [*]

  Vždy se říká pohybem ke zdraví a je to pravdu,těším se že za pár měsíců budu běhat,jsem po operaci a doufám,že bude líp......Sml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 19:09:19
 12. [37] Verunka33 [*]

  Asi 3 měsíce chodím běhat. Poslední dobou tak nějak nepravidelně, což mě dost mrzí, protože mě běhání začalo kupodivu bavit. Pravidelně jezdím na koni. Jak tu bylo výše psáno, když nejdete jen začátečnickou vyjížďku krokem, ale dáte si třeba práci na jízdárně, nebo skákání přes překážky, zapotíte se ažaž. Jinak se nebráním jakémukoliv fyzickému výkonu. Kolo, plavání, nebo třeba i prolízky typu lanového centra. Když můžu být venku a hýbat se, je mi dobře.

  superkarma: 0 15.07.2013, 17:44:44
 13. avatar
  [36] Žábina [*]

  já mám nejvíc pohybu při procházkách se psem a to celoročně Sml30Sml67

  superkarma: 0 15.07.2013, 17:30:51
 14. avatar
  [35] bedomedo60 [*]

  pohyb mám rád tak si chodím vždy ráno zaplávať  na plaváreň v lete i zime tak na dve hodiny a vždy sa super cítim je to fain ak máte možnosť i čas skúste toPlaváreň u nás je otvorená už od 6.00hod/a je vždy plná veľa ludí to využíva

  superkarma: 0 15.07.2013, 17:22:57
 15. avatar
  [34] pucky [*]

  Miluju aquaaerobic, vždycky se cítím jak znovuzrozená Sml22

  superkarma: 0 15.07.2013, 17:17:24
 16. avatar
  [33] batka [*]

  Já mám pohyb ráda,ale nemá mi kdo hlídat dceru tak často jak bych si představovala Sml15 jezdila bych na bruslích třeba denně

  superkarma: 0 15.07.2013, 16:39:49
 17. avatar
  [32] spygy [*]

  Jo, to je přesně ta lenost, vždy mě něco osloví a u toho vydržím jen pár dní :-(

  superkarma: 0 15.07.2013, 16:29:00
 18. [31] setury [*]

  ano to platí v zdravém těle zdravý duch Sml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 15:49:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] SNÍŽEK [*]

  já jezdím na kole a chodím pěšky,cvičení mne nebaví.Pohyb je bezva,ale raději jdu dělat na zahrádce než cvičit. Sml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 15:22:32
 2. avatar
  [29] Chica [*]

  Vždycky jsem se celkem hýbala, ale obzvláště na mateřské jsem zjistila, jak je paráda jít si zaběhat, sama, kamkoliv, daleko...

  superkarma: 0 15.07.2013, 14:45:03
 3. avatar
  [28] Tulinka [*]

  A proto se 3x týdně aktivně hýbu Sml36

  Tancovat bych mohla taky pořád Sml30

  superkarma: 0 15.07.2013, 12:13:10
 4. avatar
  [27] čurda [*]

  cvičení a pohyb k životu potřebuji stejně jako dýchat vzduch, až se nebudu moc pohybovat bude zleSml22

  superkarma: 0 15.07.2013, 11:46:03
 5. [26] free [*]

  Moji určtě, když sem se hýbala, měla sem dobrou náladu a jako bonus i hubla.  Jenomže mám teď omezení.  tak še těším, jak se k tomu za dva měsíce vrátím..... pozvolna.

  superkarma: 0 15.07.2013, 11:43:15
 6. [25] MaVy [*]

  jo,intimní cvičení s manželem je výborná věcSml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 11:28:03
 7. avatar
  [24] Hanula [*]

  Sml16také si myslím, že anoSml67

  superkarma: 0 15.07.2013, 10:41:57
 8. [23] MichelePrg [*]

  Určitě ovlivňuje. O tom není pochyb. Sml22

  superkarma: 0 15.07.2013, 10:37:13
 9. avatar
  [22] ekleinovka [*]

  jasně,že pohyb pomáhá k duševní vyrovnanosti,kdo se hýbe,dá mi za pravduSml22

  superkarma: 0 15.07.2013, 10:05:12
 10. avatar
  [21] saruz [*]

  Chůzi mám ráda, hodně chodíme po horách, dříve s dětmi a teď už jen s manželem, občas se známými, pravidelně taky běhám.

  superkarma: 0 15.07.2013, 10:00:27
 11. avatar
  [20] Dante Alighieri [*]

  Heh, tak já zrovna chůzi úplně nesnášim, páč vynaložené úsilí není úměrný uražený vzdálenosti (hodně se nadřete, ale ujdete málo). Zato se ráda projedu na bruslích a koloběžce. Méně úsilí, zato větší vzdálenost a tělo se podle mě víc posílí.

  Pokud delší dobu necvičím, narůstající hladina kortizolu mě pomalu tráví. Myslim, že není náhoda, že psychický složení mě potkalo zrovna v době, kdy jsem se cca 6 týdnů jen válela.

  superkarma: 0 15.07.2013, 09:42:27
 12. [19] step1 [*]

  Dříve jsem chodila na 25 km pochody. To už dnes nezvládnu, ale procházky mám pořád ráda. Taky se snažím cvičit, mám potom dobrý pocit a to se projeví i na náladě.

  superkarma: 0 15.07.2013, 09:16:35
 13. avatar
  [18] terezalah [*]

  také miluju chůzi a je pravda, že mě to psychiku ovlivňuje hodně ... vždycky mi je mnohem lépe a mám lepší náladu :)

  superkarma: 0 15.07.2013, 09:09:58
 14. avatar
  [17] kuty [*]

  Pro mě je nejlepší chůzeSml67

  superkarma: 0 15.07.2013, 08:38:14
 15. avatar
  [16] Věrulinka [*]

  Každopádně, pohybu není nikdy dost Sml30

  superkarma: 0 15.07.2013, 08:25:37
 16. avatar
  [15] ondrasek74 [*]

  Jeden čas na VŠ jsem taky byla závislá na pohybuhu, chyběl mi, když jsem náhodou vynechala, úplně jsem cíila, jak se mi vyplavují endorfíny

  superkarma: 0 15.07.2013, 08:05:50
 17. avatar
  [14] lenig [*]

  určitě ovlivňuje, kdo běhá rád, ví, proč to dělá - čistí si hlavu atd...Sml80

  superkarma: 0 15.07.2013, 07:54:58
 18. [13] mokrpetr [*]

  Kvůli sedavé a zdlouhavé práci,už my na nějaký větší pohyb nezbývá čas.

  superkarma: 0 15.07.2013, 07:50:36
 19. [12] Alena Dohnalová [*]

  protože mám sedavé zaměstnání,tak mi pohyb i chybí... dopráce chodím pěšky,někdy jdu i nakupovat pěšky a každéd ráno cvičím s bebe výzva... je to super

  superkarma: 0 15.07.2013, 07:47:30
 20. [11] anina4 [*]

  Jako dítě jsem měla pohybu dost, při studiích jsem polevila a pak s rodinou jsme taky celkem akční a konečně posledních několik let chodím i sama si zacvičit ale nejraději chodím pěšky, člověk si vyčistí hlavu a je mufajn.

  superkarma: 0 15.07.2013, 07:25:52
 21. avatar
  [10] v.poho [*]

  Kladný pocit mám jen z pohybu, který mě baví, to jo.

  Pohyb, který mě nebví, mi způsobuje leda tak trauma.

  Takže třeba běhání mě pozitivně rozhodně nenastaví.

  superkarma: 0 15.07.2013, 06:51:19
 22. [9] lidicka [*]

  Ráno cestou do práce vystupuji o zastávku dřív a jdu parkem pěšky - v každou roční dobu.Sml22

  superkarma: 0 15.07.2013, 06:41:50
 23. avatar
  [8] Eliana [*]

  je i nesportovní příjemný pohyb jež vyvolává endorfiny...Sml30

  superkarma: 0 15.07.2013, 06:26:03
 24. avatar
  [7] nelysek [*]

  Určitě ovlivňuje Sml22, po procházce nebo cvičení se vždy cítím plná energie. S Bebe cvičím a je to fajn budíček, člověka to hned probere.

  superkarma: 0 15.07.2013, 01:22:36
 25. avatar
  [6] kosík [*]

  Pohyb má na psychiku určitě kladný vliv. Chodíme často na pěško- výlety. Když některý víkend se nedá nikam jít (třeba když nám v tom zabrání návštěva), tak už se nemohu dočkat dalšího víkendu.

  superkarma: 0 15.07.2013, 01:00:07
 26. avatar
  [5] kqkkatka [*]

  moja ranna rozcvička je - výskok z postele ked syn zahlási - mama pipi--to utekame na zachod  Sml59

  superkarma: 0 15.07.2013, 00:24:13
 27. [4] fiserovam [*]

  I na moji psychiku má pohyb blahodárný účinnek. Dneska již to není náročný sportovní výkon, ale stačí i každodení ranní rozcvička a podvečerní procházka a to i za každého počasíSml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 00:13:26
 28. avatar
  [3] HankaPU [*]

  Po dovršení padesátky jsem já, bývalá sportovkyně byla pěkně líná. Shodou okolností mě děti i manžel přivedli k in-line bruslení ... to je neuvěřitelné, jak mi to pomáhá, fyzicky i psychicky. Přestay bolesti v kyčlích, zádech a hlava se hezky vyčistí. Sml16

  superkarma: 0 15.07.2013, 00:08:03
 29. [2] balsda [*]

  Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pohyb na psychiku pomáhá (tedy alespoň mně). Dlouhá léta jsem chodila párkrát do týdne před prací cvičit a pak jsem měla víc energie a byla jsem vyrovnanější, než bez cvičení Sml22

  superkarma: 0 15.07.2013, 00:06:19
 30. avatar
  [1] kobližka [*]

  Určitě pohyb uvlivňuje i psychiku,mě stačí jít na procházku s pejskem a člověk má lepší náladu,i když se mě třeba ze začátku jít nechtělo.

  superkarma: 0 15.07.2013, 00:03:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme