Zdraví

Ovládněte své sny

 

„Kéž bych to mohla zažít alespoň ve snu…“ Podobně jste si možná i vy nejednou posteskla. Nebo snad chcete ve snu vymýšlet nápady, činit rozhodnutí nebo hledat východisko z vašich trablů? Žádný problém. Své sny můžete s trochu cviku a trpělivosti ovládnout. Poradíme vám, jak na to.

 

Pokud hledáte řešení svých potíží, mějte na paměti, že se často stává, že si během dne na svůj sen už nevzpomenete nebo vám po něm zůstane jen neurčitý pocit. Pořiďte si proto (často doporučovaný) snový deník, do něhož si budete sen zapisovat ihned po probuzení.

Své sny můžete „naprogramovat“ hned několika způsoby. Pojďme si o některých technikách ovládání snů povědět více.

Lucidní snění

Lucidní snění je možná jedna z nejtěžších technik. Jeho princip spočívá v tom, že si uvědomujete stav spánku. Víte, že spíte, že to, co se odehrává, je jen sen. Objevují se názory, že se můžete naučit ovládat sen právě v tomto stavu a do jisté míry rozhodovat o tom, jak bude sen probíhat.

Mimo to umožňuje lucidní snění přemoci strach z nočních můr. Váš zlý sen vám nemůže ublížit. Ale před netvorem, který vás v něm pronásleduje, nemůžete utéct. Je to totiž produkt vašeho vědomí. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že je to jen VÁŠ sen a VY máte tu moc ho změnit, můžete netvora proměnit v hravé nemluvně, popř. hravého svalovce. :) Stejně tak se můžete zbavit trémy z blížící se zkoušky nebo veřejného vystoupení. Ve snu si vše pomítnete, vyzkoušíte si to „nanečisto“. Vše se podaří a vy budete další den nastupovat sebevědomě.

Lucidní snění je však obtížné a umění udržet si tento stav vyžaduje trénink. Metod, jimiž si LS můžete přivodit, je několik. Zmiňme alespoň tu nejjednodušší. Je to metoda nazývaná „vklouznutí“. Můžete si ji vyzkoušet, než půjdete spát, pokud ovšem nebudete příliš unavená. Klidně myslete na vše, co se vám zlíbí. Když najednou ucítíte, že se někam propadáte, že přichází spánek, tak se pozvolna vraťte a přemýšlejte dále. Najednou zjistíte, že vaše myšlenky jsou reálné, stále nad nimi máte moc, zatímco „na pozadí“ už se začíná promítat sen. A to je lucidní snění.

Autosugesce

To už je metoda mnohem snazší. Dříve, než se vydáte na kutě, si svůj sen jednoduše vsugerujete. Před spaním se pečlivě soustřeďte na téma, místo či člověka, který vás má ve snu navštívit. Můžete si pomoci fotografiemi daného místa nebo osoby. Věnujte se společným vzpomínkám, nechte si je všechny znovu přehrát před očima.

Další pomůckou vám může být krátká formule, kterou si v duchu budete stále opakovat a která jednoduše vystihne sen, jenž si přejete. Formule by měla být odříkávána v přítomném čase a první osobě. A pak už nemyslete na nic jiného.

Pokud vás trápí nějaký problém a hledáte východisko, můžete i své sny požádat o radu. Před usnutím se na svůj problém soustřeďte, ale neutápějte se v něm. To by se vám pak těžko usínalo. Myslete na něj v tom smyslu, že už se blíží jeho konec a zdárné vyřešení. Je možné, že se vám ve snu ukáže řešení, ale nemusí to být hned první noc, proto můžete stejný postup opakovat vždy, když se chystáte ulehnout.

Vizualizace snů

Vizualizace je forma snění za bílého dne a je velmi podobná výše popsané autosugesci. Vizualizace snů vám pomůže docílit toho správného naladění. Hodí se především pro hledání správného východiska z tíživé situace.

Jak na to? Ulehněte do postele či křesla a vyprázdněte svou mysl. Co nejjasněji si představte výsledek, který od svého snu očekáváte. Jako příklad uveďme vyřešení problému. V duchu si co nejpřesněji představte, že tento problém je již vyřešen. Vnímejte vaše pocity, radost, uvolnění, sebevědomí. Pak už jen nechte svou vědomou mysl, aby se během spánku zpracovala.

Snový programátor

Že na zmíněné metody nevěříte? Pak byste možná uvěřila nejnovějšímu kousku japonských vynálezců. Společnost na výrobu hraček totiž nedávno představila přístroj, který vaše sny naprogramuje. Stačí do něj před spaním zadat dle libosti vůně, hudbu a nahrát do něj krátké fráze o žádaném snu (viz autosugesce).

Na počátku spacího programu, který trvá 8 hodin, se začne z přístroje linout měkké světlo a relaxační hudba. Během noci se z něj ozývá nejen hudba, ale i vámi nahrané fráze a vypouští se zadané vůně. I probouzení bude pomalé a příjemné. Opět bude dokola hrát relaxační hudba a světelné zařízení začne simulovat východ slunce. To je prý důležité proto, abyste si svůj sen zapamatovala.

 

Tato zázračná „hračka“ ale nejspíš bude potřebovat ještě doladit. „Někteří lidé si stěžovali, že jejich sen se držel námětu, ale dějová linie se rozpadla,“ uvedl Kandži Hattori, vedoucí marketingového oddělení společnosti, jež má výrobu zařízení na starosti. Ale zároveň dodává, že na mnohem větším počtu lidí stroj fungoval úspěšně.

 

Vyzkoušela byste takový přístroj? Jaký je váš recept na sladké sny?

   
02.01.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Laura.xy [*]

  Mě sny pomohly při dietě. Je to už nějakou dobu, téměř nic jsem nejedla a v noci jsem si "pochutnávala" na zákuskách a dobrotách. Už mi to nejde, i ve snu si uvědomím, že mám dobroty zakázané a ráno jsem na sebe naštvaná, že jsem si nezamlsala. Jo, a nejsem náměsíčná.

  superkarma: 0 03.01.2009, 16:50:29
 2. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Meander:

  superkarma: 0 03.01.2009, 13:10:17
 3. avatar
  [15] Meander [*]

  Zdávají se mi děsné kokotiny, ale vcelku zábavné. Ale jedna z formulací v článku mě zahubila
  "můžete netvora proměnit v hravé nemluvně, popř. hravého svalovce"
  To už si radši nechám toho netvora

  superkarma: 0 02.01.2009, 21:02:07
 4. avatar
  [14] pomeranca [*]

  já nepotřebuju sny ovládat. Většinou mi stačí plný nos a sním celou noc.... z velké části jsou to hovadiny

  superkarma: 0 02.01.2009, 20:53:51
 5. [13] schnaxy [*]

  Tak já měla sen o mé platonické lásce ráno asi kolem páté/a hned nato zvonil budík/ a já tu moji platonickou lásku potkala asi 11 hod.tentýž den v Hypernově.Celý den jsem o tom přemýšlela,co ten sen mi chtěl říci.Je to náhoda ? Abych nezapoměla tu lásku jsem ve skutečnosti neviděla 5 let.

  superkarma: 0 02.01.2009, 15:43:26
 6. avatar
  [12] Tulinka [*]

  Nevím,proč se mi zdá pořád to stejný....

  superkarma: 0 02.01.2009, 15:20:13
 7. avatar
  [11] Solei [*]

  Ovládněte své sny... jo občas když se mi zdá něco divokého (minulý týden mi někdo podpálil barák a otrávil psa (mluvícího) ) a probudím se před koncem tak občas dopisuju děj.

  superkarma: 0 02.01.2009, 14:27:02
 8. [10] schnaxy [*]

  Tak já měla sen o mé platonické lásce ráno asi kolem páté/a hned nato zvonil budík/ a já tu moji platonickou lásku potkala asi 11 hod.tentýž den v Hypernově.Celý den jsem o tom přemýšlela,co ten sen mi chtěl říci.Je to náhoda ? Abych nezapoměla tu lásku jsem ve skutečnosti neviděla 5 let.

  superkarma: 0 02.01.2009, 14:00:07
 9. [9] leonab [*]

  Podle mě sny ovládnout nejde, zdají se strašné hovadiny (skoro vždy) a závidím těm, co nemají problém s usínáním, i když je závist hřích....

  superkarma: 0 02.01.2009, 13:29:22
 10. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Hehe, před spaním a při spánku si žiju druhej život. Možná proto mi to zabere až deset hodin denně a nechápu, jak někdo může mít problémy s usínáním

  superkarma: 0 02.01.2009, 13:02:45
 11. [7] FAXÍK [*]

  nevyzkoušela a se spaním mám problémy stále,nemůžu spát pokud není úplné ticho a klid

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:47:49
 12. avatar
  [5] fructia [*]

  Nemám ráda sny, když se mi něco zdá, jsem ráno unavená, jako bych spala o polovinu méně většinou to zapomenu, co se mi zdálo.

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:21:40
 13. avatar
  [4] wich [*]

  Manx: Jsi zláááá Teď moje kamarádka porodila miminko a samozřejmě je to náš miláček, ale jak říkáme s partnerem "pochovat a vrátit"

  superkarma: 0 02.01.2009, 12:17:54
 14. avatar
  [2] Madison [*]

  Umím lucidně snít, přišlo to tak nějak samo, je to nádherné, v těchto snech prožívám to, co mi ve skutečném životě nejde nebo nemůžu dělat

  superkarma: 0 02.01.2009, 11:41:40
 15. avatar
  [1] wich [*]

  Zrovna dnes se mi zdál naprosto praštěný sen. Chtěla jsem po svém gynekologovi napsat HA a celý děj se odehrával v nějaké archaické tělocvičně

  Sny nijak neprožívám. Někdy jsou hezké, ale raději jsem, když si je nepamatuji.

  superkarma: 0 02.01.2009, 10:32:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme