Zdraví

Ověřit si, že jste zdravá, stojí méně než kadeřník, připomíná primářka

Rakovina prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem žen. Narůstá počet nemocných? A jak by měly postupovat mladé ženy, které ještě nepatří do věkové kategorie zvané na preventivní mamografické vyšetření? Zeptali jsme se primářky Mamma centra Háje MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D.

breast

Paní primářko, narůstá u nás počet žen nemocných rakovinou prsu?
Nárůst je. Každý rok registrujeme o sto až stopadesát nádorů více. Jejich počty ale, paradoxně, vylétly také díky screeningu. Léčíme nádory, které by se bez něj objevily až po čtyřech letech, ve hmatném stadiu. V ČR jsme zatím bez adresného zvaní dosáhli šedesáti procentní účasti, což je naprosto úžasné a velice uznávané v rámci Evropy. Ženy navíc nezveme z registrů obyvatel. U nás funguje takový český model. Ženu pošle v 45 letech gynekolog, mamografická centra pak ženám pravidelně po dvou letech připomínají, že mají přijít znovu.

Pozorujete častější výskyt rakoviny prsu u mladších pacientek?
Podle českých dat je zhruba desetiprocentní nárůst v nižších věkových kategoriích. Do třiceti let věku u nás onemocní třicet až čtyřicet žen, do pětatřiceti let je jich asi stovka a do čtyřiceti let je to celkově okolo 300 žen. Ale nemohu říct, že by to byl úplný boom. Více se totiž o rakovině prsu mluví a tím se zdá, že je více nemocných. Ženy jsou častěji ochotné o svém problému mluvit, nestáhnou se do ústraní.

Nebyl by tedy vhodný screeningový program i pro mladší ženy?
Vzhledem k malému počtu onemocnění by nebyl efektivní ani zvladatelný. Je to zkrátka organizačně neprůchodné a ani dvouletý interval, jako v případě žen starší 45 let, by nebyl dostatečný. Nádory mladých žen mají jiné charakteristiky, chovají se jinak a rostou rychleji. Proto okolo sebe nevytvářejí ani vazivo, které se nám na mamografiích zobrazuje. To je také důvod, proč mamografie u žen do 40 let věku často selhává. Někdy mám pocit, že u nich z více než padesáti procent nádor neukáže. Mají navíc mladou hormonálně aktivní prsní žlázu, která je pro měkké paprsky mamografu neprůchodná. V této hutné žláze je jako ryba ve vodě naopak ultrazvuk. Proto je u mladých žen ultrazvuk metodou první volby. využíváme nejdříve tuto metodu.

skovajsovaMUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D. založila v roce 2011novou diagnostickou jednotku specializovanou na choroby prsu s názvem BREAST UNIT PRAGUE - Mamma centrum Háje. Na téma diagnostika prsní žlázy publikovala desítky odborných článků, ale i textů pro laickou veřejnost. Přednáší po celé republice na specializovaných konferencích, vzdělávacích i osvětových akcích. Na téma screening a diagnostika nádorů prsu přednášela v Austinu (USA, Texas), v Monte Carlu, Dubrovníku a ve Vídni. V roce 2001 absolvovala stáž na Mayo Clinic v Rochesteru (Minnesota, USA). Mimo jiné absolvovala světoznámé a prestižní kurzy mamární diagnostiky profesora Tabára: v roce 1996 v Turku (Finsko), 2006 v Istanbulu (Turecko) a v roce 2011 v Praze.

Takže jak by měly ženy mladší 45 let postupovat?
Ženy mají ideální možnost se samovyšetřovat, to je velice efektivní metoda. Do 40 let věku bývají prsy menší a tedy snadněji prohmatné. Proto jsme na toto téma také natočili instruktážní film, který je na internetu volně dostupný. Prevence u mladých žen má vypadat tak, že si dojdou na ultrazvuk prsou, nechají si potvrdit, že jsou v pořádku. Pak se naučí správně se samovyšetřovat, aby věděly, jak jejich žláza vypadá, když je zdravá. Kde jsou jaké hrbolky a bouličky, jestli má nějaké cysty. Pakliže by se v prsu něco objevilo, při znalosti své prsní žlázy na to žena přijde včas a zajistí si tím jednodušší a úspěšnou léčbu rakoviny. Většina mladých žen si onemocnění najde sama, čímž zachrání samy sobě život. U žen do 40 let se tak sice navýšily počty nemocných, ale také se navýšilo zachycení v prvních stadiích.

Prsa se v průběhu času nemění?
Ona se mění v rámci cyklu. Pokud se ale bude žena vyšetřovat v jedno období cyklu, to znamená po menstruaci ve stejnou hormonální dobu, tak má šanci, že lalůčky -hrbolky žlázy budou ve stejném stavu, jako před měsícem. Za dva roky si zase může dojít nechat potvrdit svůj zdravotní stav na vyšetření.

Za to ale musí platit.
Vyšetření stojí do pěti set korun. Tahle suma není nic v porovnání s kadeřníkem nebo manikúrou a oblečením. To, že chci ve dvaatřiceti preventivní vyšetření, to není důvod k jeho hrazení pojišťovnou. To je zase socializmus v hlavě. Peníze v pojišťovně musí zůstávat na závažné věci, na léčbu. Tam létají statisíce a miliony. Těch 450 Kč jednotlivce nezabije a žena si uvědomí, že to je cena jejího zdraví. Nárok na preventivní vyšetření neposkytuje ženám mladším 40 let žádná země na světě.

Mamografický screening je program sekundární prevence, ve kterém je v ČR každé ženě od 45 let umožněno jednou za dva roky (bez omezení horní věkové hranice) preventivní vyšetření mamografem, přestože nemá žádné obtíže. Jeho cílem je vyhledávání léčitelných minimálních nádorů v prsní žláze.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

   
20.08.2015 - Zdravá prsa - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Akdar [*]

  Na preventivku se chystám v pondělí. Doufám, že vše bude OK.Sml67Sml16

  superkarma: 0 20.08.2015, 23:36:25
 2. avatar
  [26] peetrax [*]

  paníliška — #25 Rikina — #22 díky, teď už to chápu. Sml67

  superkarma: 0 20.08.2015, 20:26:36
 3. avatar
  [25] paníliška [*]

  peetrax — #20 Aha, já to nepochopila, tak promiň. Rozmačkat určitě ne, ale prsní tkáň je hodně citlivá a může dojít k pohmoždění, což je opravdu nebezpečné, zrovna tak jako třeba údery do prsou.

  1. na komentář reaguje peetrax — #26
  superkarma: 0 20.08.2015, 20:16:35
 4. [24] Roland [*]

  Zrovna dnes jsem byla na preventivní prohlídce na mamografu - bylo to v pořádku.

  superkarma: 0 20.08.2015, 19:33:40
 5. [23] bobani [*]

  chodím pravidelně

  superkarma: 0 20.08.2015, 19:05:50
 6. [22] Rikina [*]

  peetrax — #20 No tak "rozmačkat" jistě ne, ale nepříjemně a bolestivě pohmoždit ano. A když si vzpomenu, jak protivná, nepříjemná až hulvátská sestra u toho mamografu byla, a jak mi vynadala, jak to, že mám tak malá prsa, že tam nejdou nacpat, a co ona s tím má asi tak dělat... jedna tahle zkušenost mi stačila, a nehodlám ji už opakovat, ani kdyby za to někdo platil mně. To si celou prevenci můžou dát za klobouček.

  1. na komentář reaguje peetrax — #26
  superkarma: 2 20.08.2015, 17:44:53
 7. [21] Boros [*]

  gerda — #1 kdo nechce mammograf, má možnost ultrazvuku. U nás ženám pod 40, které jdou z preventivních důvodů ani mommograf nenabízejí, rovnou ultrazvuk. jiná věc je, pokud už je nějaký problém

  superkarma: 0 20.08.2015, 17:25:33
 8. avatar
  [20] peetrax [*]

  paníliška — #17 tak jinak - já to nezpochybňuju, je mi celkem jedno, čí je to názor, ale ptám se, PROČ A ČÍM to škodí? Rozmačká to nějakou tkáň, nebo čím? Fakt tomu nerozumím a tělovědec nejsem... tak se ptám, byť blbě.

  1. na komentář reaguje Rikina — #22
  2. na komentář reaguje paníliška — #25
  superkarma: 0 20.08.2015, 16:29:18
 9. avatar
  [19] gerda [*]

  Myslím, že tlak jednou za dva roky vydržíme a podle mě to snad není ohrožující, když jde o výjimku. Jinak teda...mně to bolí dost, mám velká prsa a je to jak lis.

  superkarma: 0 20.08.2015, 16:11:22
 10. [18] dadma [*]

  Pajinka — #16 Ten tlak zase není až tak hrozný.Určitě vyšetřením se zachytilo hodně onemocnění.Myslím, že na prevenci by ženy měly chodit.

  superkarma: 0 20.08.2015, 15:17:58
 11. avatar
  [17] paníliška [*]

  peetrax — #15 To chápu, nicméně není to názor můj, ale přímo člověka, který tomu rozumí. Sml33

  1. na komentář reaguje peetrax — #20
  superkarma: 1 20.08.2015, 15:00:38
 12. avatar
  [16] Pajinka [*]

  paníliška — #10 ano - pochopila jsem z tvého příspěvku, že mamograf tím tlakem může uškodit Sml80

  1. na komentář reaguje dadma — #18
  superkarma: 0 20.08.2015, 14:50:59
 13. avatar
  [15] peetrax [*]

  paníliška — #10 asi k tomu, že tlak je riziko. Moc se o tuhle problematiku zatím nezajímám, ale taky jsem to nikdy neslyšela a ani jsem tímto směrem neuvažovala.

  1. na komentář reaguje paníliška — #17
  superkarma: 0 20.08.2015, 14:15:56
 14. [14] Válečka [*]

  ano,kdyby nebylo mamografu...u mě se na rakovinu přišlo díky preventivnímu mamografu také v době,kdy byl nádor ještě malý a nedal se nahmatat,naprosto jsem netušila,že mi v prsu něco roste.Takže od té doby všem známým říkám,ať nekašlou na prevenci a na prohlídky chodí.Obě dcery samozřejmě absolvovaly ultrazvuk.

  superkarma: 0 20.08.2015, 13:57:31
 15. [13] Bucík [*]

  Paní primářce Skovajsové fandím, dělá velice záslužnou práci. Každý je u nás v Klatovech na AVON pochodu.

  superkarma: 0 20.08.2015, 12:20:02
 16. avatar
  [12] RenataMor [*]

  Sml67

  superkarma: 0 20.08.2015, 10:59:19
 17. avatar
  [11] diblice [*]

  kdyby nebylo mamografu, tak už tu možná nejsem, takhle se to odstranilo ještě ve stadiu, kdy to nenahmatala ani zkušená lékařka, bohužel trpím na kalcifikaci v prsou, tak mně zřejmě čeká další zákrok

  superkarma: 2 20.08.2015, 10:35:32
 18. avatar
  [10] paníliška [*]

  Pajinka — #8 Jaké info myslíš?

  1. na komentář reaguje peetrax — #15
  2. na komentář reaguje Pajinka — #16
  superkarma: 0 20.08.2015, 09:57:34
 19. avatar
  [9] risina [*]

  gerda — #1 Dnes jsem na mamografii byla a ten tlak není nic hrozného. Řekla bych, že partner při hrátkách mnohdy stiskne ženu víc Sml33.

  superkarma: 1 20.08.2015, 09:52:55
 20. avatar
  [8] Pajinka [*]

  paníliška — #7 o tom jsem ještě neslyšela, zaujalo mě to, máš další info? já zatím věk nemám a chodím jen na ultrazvuk, tak ať jsem připravena ... Sml67

  1. na komentář reaguje paníliška — #10
  superkarma: 0 20.08.2015, 09:50:59
 21. avatar
  [7] paníliška [*]

  gerda — #1 No, ale právě ten tlak představuje riziko, to už nikdo neřekne. Já samozřejmě prevenci považuji za důležitou, a ačkoli už mám věk, kdy mi mamograf pojišťovna proplácí, raději jdu na ultrazvuk, který si platím sama.

  1. na komentář reaguje Pajinka — #8
  superkarma: 1 20.08.2015, 09:42:09
 22. [6] Bébina [*]

  Maria28 — #5Proč platit? Protože třeba taková nekomplikovaná operace slepého střeva stojí asi tolik, kolik pacient zaplatí pojišťovně za rok. A když onemocní třeba tou rakovinou, bude jeho léčba stát pojišťovnu víc, než kolik odvedl za celý život. Takový je systém, zdraví doplácí na nemocné a díky tomu je možné nemocné víceméně zdarma léčit.

  superkarma: 1 20.08.2015, 09:27:59
 23. [5] Maria28 [*]

  Pokud požádáte svého obvodního lékaře (řeknete že máte onemocnění v rodině, někdy to ani není třeba), tak vám dá doporučení a neplatíte. Proč taky, když si člověk celý život zdravotní pojištění platí...

  1. na komentář reaguje Bébina — #6
  superkarma: 0 20.08.2015, 07:56:05
 24. avatar
  [4] Pajinka [*]

  zrovna včera jsem byla na vyšetření - chodím zatím jen na sono, letos jsem zjistila, že nám tuto prevenci proplácí zdravotní pojišťovna Sml67, dosud jsem si ho hradila sama, tak jsem ušetřila - třeba zrovna na toho kadeřníka - zajímavé srovnání, to samé jsem slyšela od naší sestřičky Sml58

  superkarma: 0 20.08.2015, 07:34:31
 25. [3] kimil [*]

  Rozhodně vyšetření nepodceňovat, mně se to vyplatilo!

  superkarma: 0 20.08.2015, 06:59:05
 26. avatar
  [2] renda4141 [*]

  Tohle jsou velmi důležité informace. Nic se nemá podcenit. Přeci jen jde o život a v porovnání s tím je pětistovka nic !

  superkarma: 0 20.08.2015, 06:25:02
 27. avatar
  [1] gerda [*]

  Některé ženy se mamografu brání kvůli nepříjemnému tlaku. I to je důvod, proč nejít. Ale jistota za to stojí.

  1. na komentář reaguje paníliška — #7
  2. na komentář reaguje risina — #9
  3. na komentář reaguje Boros — #21
  superkarma: 1 20.08.2015, 06:04:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme