Co dělat, když se podzimní plody ne a nerodí? O svém trápení mi k dnešnímu tématu napsala čtenářka Kobližka...


Tak konečně téma, které je mi tak blízké. Miluju totiž podzim s jeho plískanicemi a tlejícím listím, ale ouha! Tady je řeč o zpracování zahrádkářských přebytků... nu, což, snad k tomu najdu taky pár slov. My nejsme s manželem žádní velcí „Mičurinové" a snad proto je možné, že ze švestky zjara obalené tolika květy, že ani nebyl vidět lísteček, se nám urodily 2 švestičky. Hrušeň už máme šest let, ale ta pro změnu nekvetla ještě vůbec, tudíž od ní neočekávám žádnou hrušku. Proč nám stále zabírá na zahradě místo? Jóóó, to se zeptejte mého muže, proč jí dává tak velkou šanci žít si na naší zahradě. Ale na mojí starou třešeň , pod kterou mám houpačku a která je svými květy pastvou pro včelky, si letos troufnul. Věřte, nebo ne, já si klidně v jejím stínu sedím a čtu knížku a v tom se odněkud vynořil manžel se žebříkem a pilkou a už byl v koruně a řezal a řezal. Moje protesty ho nechaly chladným a tak jsem uražená odešla, že se na tu zkázu nebudu dívat. Za dvacet minut došlo ke skutečné zkáze. Na mokrém trávníku se mému muži pomalinku bořil žebřík a najednou ŽUCH - už byl dole. Ani nehlesl, nebož si vyrazil dech, zlomil dvě žebra, odřel nohu a na boku se mu udělala do druhého dne černá modřina kolem 30 cm v průměru. Statečně vydržel do druhého dne, kdy ho sanita odvezla do nemocnice, kde mohl celých 5 dní „zpytovat svědomí", že má vždy poslouchat svojí ženu... dneska už mým stromům nehrozí žádné nebezpečí a mohou si růst, jak se jim zachce.

Ovšem zcela jiná situace je u nás s okurkami nakládačkami. Těmi mě teda manžel zásobuje tak požehnaně, že si při zalévání láku pro sebe brumlám: „Bože, ať už přijde mrazík a pomrzne to." Také se u nás pracuje s třeba s rybízem, borůvkami, meruňkami, broskvemi. Mohu směle říct, že bych klidně mohla konkurovat velkovýrobě zavařenin! A tak se náš špajz pyšní regály plnými naložených okurek, paprik v oleji, kompotů, i těch marmelád a můj muž ve volných chvílích se tam chodí pohledem kochat. Tož, co bych pro domácí štěstí neudělala, že?

Zdraví vás,
Kobližka

Téma dne: Podzimní plody

Jak nakládáte s podzimními plody?

Na zahrádce dozrávají jablka, hrušky, ořechy... je čas vmyslet, co s takovým množstvím podzimních plodů letos podniknete. Ale to možná házím trávu do větru, vždyť každý přece má nějaký svůj zaběhnutý způsob jeho „likvidace“. Rozdáváte ovoce po příbuzných, skladujete ho ve sklepích, zavařujete, sušíte? Pište mi své tipy, jak skladovat či likvidovat podzimní plody! Poraďte ostatním čtenářkám a podělte se o své zkušenosti. Anebo mi napište nějakou veselou historku, kterou máte s podzimními plody spojenou. Vaše příspěvky (dlouhé minimálně jako tento odstavec) očekávám v redakčním e-mailu. Získat za svůj příspěvek můžete skvělý Lipton bílý čaj v pyramidových sáčcích a k němu barvu na vlasy Palette intensit color creme COOL BLONDS.

Reklama