.

Ötztal v zimě: zimní ledovcové království v Tyrolsku

Cestování

Ötztal v zimě: zimní ledovcové království v Tyrolsku

Na úchvatném jevišti před velkolepou horskou kulisou z více než 250 třítisícovek se v zimě odehrávají od září do května skvělá představení, která uvádějí v nadšení publikum všeho druhu: milovníky sjezdového lyžování i lyžařských barů, bruslaře, běžkaře, snowboardisty, vyznavače sněžnic i odvážné horolezce po zmrzlých vodopádech a přirozeně také rodiny s dětmi, budoucími šampiony.

lyže

Söldenpřipomíná velký operní dům, jeho ledovcová aréna se dvěma lyžařskými oblastmi Rettenbach a Tiefenbach zahajuje pro „nejvášnivější fanoušky“ letošní zimní sezonu už začátkem září. Ve dnech 27. – 28. října tu sezonu sportovního zápolení lyžařských hvězd z celého světa zahájí závody světového poháru v alpském lyžování AUDI FIS Skiweltcup Opening. V polovině listopadu startuje – rovněž ve slavnostním rámci – pravidelný lyžařský provoz na všech sjezdovkách.

Obergurgl-Hochgurgl, druhé špičkové lyžařské středisko ve výšce 1.930 metrů v zadní části údolí Ötztal, obklopené majestátními třítisícovkami, oslaví příchod zimy jako první neledovcová lyžařská oblast v Alpách už 15. listopadu. Na všechny ty, kteří se nemohou dočkat sněhu, čekají v tomto „alpském diamantu“ speciální nabídky a také legendární zahajovací party v „zimním paláci“. Třetí největší lyžařská oblast, Hochoetz, nacházející se na začátku alpského údolí s délkou 70 kilometrů a s výškami od 700 do 2000 metrů nad mořem, otevírá své sjezdovky 14. prosince a jako pravý specialista orientující se na rodiny s dětmi přichází s nabídkou úsporných paušálních balíčků.

Tichá idyla

Kromě živě pulzujícího lyžařského střediska se supermoderními hotely, sněhovými a zábavními parky pro snowboardisty a lyžaře-“volnostylaře“ a s čilým nočním životem najdou hosté v údolí Ötztal také tichá zákoutí a idylické alpské vesnice. Na konci údolí, na úpatí nejvyšší tyrolské hory Wildspitze, vysoké 3.774 metrů, leží malebná horská vesnička Vent, místo, kam přijíždějí ti, kdo chtějí lyžovat v poklidu a bez stresu, nebo podnikat túry do vysokohorských alpských území. Trasa zvaná Venter Runde představuje například pravou klasickou skialpinistickou túru, která patří k nejoblíbenějším vysokohorským trasám Východních Alp.

Uprostřed údolí leží Längenfeld, útulná obec, ideální pro běžkaře, s běžkařskými trasami s panoramatickými výhledy v nadmořské výšce 1200 metrů. Magnetem všech hostů jsou samozřejmě termální lázně „Aqua Dome“, které rádi vyhledávají lyžaři ze všech okolních obcí, aby si tu odpočinuli a ulevili svým namoženým svalům. Z Längenfeldu vede silnice s panoramatickým výhledem do obce Gries, což je idylická zimní oáza vhodná pro rodiny s malými dětmi a pro milovníky zimní turistiky, se dvěma vleky, hustou sítí běžkařských stop a s několika sáňkařskými drahami.

Sáňkařské dráhy s osvětlením nebo bez něho, kde se nahoru chodí pěšky nebo se lze nechat vyvézt, a k tomu dostatek upravených běžkařských tratí najdou hosté na zimní dovolené také v sousední obci Umhausen nebo v Niederthai, což je malá horská osada v nadmořské výšce 1500 metrů, kde mohou na čtyřech kilometrech sjezdovky se třemi vleky vytáčet své první obloučky caparti na lyžích.

Krásné tyrolské vesnice Sautens, Haiming-Ochsengarten a Oetz na začátku údolí Ötztal, hned za výjezdem z dálnice a za železniční stanicí Ötztal, připravují pro návštěvníky lyžařského regionu Hochoetz útulné ubytování vhodné pro rodiny s dětmi s hlídáním dětí a s lyžařskými školami. Kromě toho se tu nabízejí okouzlující zimní jízdy na saních tažených koňmi, družné sáňkování nebo výpravy zasněženou krajinou s pochodněmi v rukou. Dětský parcours „Najdi zvířata tohoto lesa“, pohádková dráha nebo trpasličí lyžařská trasa v kouzelném lese zvou k dobrodružnému lyžování i děti.

Zimní představení v údolí Ötztal se však odehrává i na mnoha dalších, menších jevištích, o čemž lépe promlouvají následující čísla:  185 kilometrů vyklizených zimních turistických cest, k tomu 40 kilometrů tras pro milovníky zimního běhu mezi obcemi Haiming, Obergurgl a Vent, 185 kilometrů turistických tras, 186 kilometrů běžkařských stop, 15 sáňkařských drah, z nichž nejnovější je v části obce Hochgurgl-Pill, 10 kluzišť a k tomu dostatek zmrzlých vodopádů pro odvážné vyznavače ledového horolezectví. Ve všech střediscích se téměř každý den pořádají túry na sněžnicích s průvodcem. V neposlední řadě mají hosté možnost se každý den koupat a relaxovat v areálu s bazénem v Söldenu a v prvních tyrolských termálních lázních Aqua Dome v Längenfeldu.

map

Přímým spojem do sněhového eldoráda

Do údolí Ötztal existuje několik pohodlných přístupů: při cestě autem lze využít vlastní výjezd z dálnice údolím Innu, možná je doprava vlakem na vlastní nádraží v údolí a další možností je innsbrucké letiště, které je vzdáleno asi hodinu jízdy autem. Pro návštěvníky, kteří přiletí do Innsbrucku, je připraven praktický autobus Ötztal Shuttle, který pendluje z letiště do údolí Ötztal a rozváží hosty až ke dveřím hotelu. Nic tedy nestojí v cestě, když hory opět zvolají: „Opona nahoru, do údolí Ötztal přichází královna zima!“

www.oetztal.com

   
03.10.2012 - Tipy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] LudPa [*]

  Sml22

  superkarma: 0 14.03.2013, 17:45:00
 2. [6] jithule [*]

  určitě je tam nádherně

  superkarma: 0 09.12.2012, 19:33:48
 3. [5] Lydia001 [*]

  Alpy jsou překrásné. Myslím si, že každý hrdý Evropan by je měl aspoň jednou za život navštívit!

  superkarma: 0 04.10.2012, 22:36:52
 4. [4] Trefa [*]

  Trefa:mam radeji teplo nez zimu.ale hodne cechu jezdi do Rakouska na hory lyzovat.

  superkarma: 0 04.10.2012, 21:09:45
 5. avatar
  [3] arminka [*]

  huš Sml30... dejte ještě chvilku pokoj se zimou

  daska59 — #2 

  také raději teplý písek a mořeSml30

  superkarma: 0 04.10.2012, 20:49:09
 6. avatar
  [2] daska59 [*]

  raději teploučko ... Sml16

  1. na komentář reaguje arminka — #3
  superkarma: 0 04.10.2012, 18:51:18
 7. [1] wannessa [*]

  Tak to my na lyže moc nejsme, máme raději moře. Každý rok jezdíme na dovolenou k moři, pokaždé někam jinam. Loni to byl Egypt, letos Turecko, jsem zvědavá, jakou destinaci navštívíme příště. Ale nejspíš zase pojedeme přes www.airstop.cz, jeli jsme s nimi pokaždé a pokaždé jsme byli spokojeni, tak proč to měnit, že?

  superkarma: 0 04.10.2012, 12:19:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme