Dostáváte husí kůži jen při představě ledové ranní sprchy? Ještě to neznamená, že byste se otužování museli vzdát. Je třeba postupovat systematicky, pravidelně a po malých krůčcích. Máme pro vás několik jednoduchých tipů, s jejichž pomocí si vybudujete imunitu.

Aby si na vás viry a bakterie netroufly, je třeba dostatečně posílit imunitní systém. A otužování je krokem tím správným směrem. Jen je třeba vědět, jak na to. Díky otužování budete odolnější vůči nemocem, podpoříte látkovou výměnu a aktivizujete organismus. Je to však běh na dlouhou trať - postupné a pravidelné otužování je základem úspěchu. S otužováním začínejte pomalu a postupně, nárazové otužování způsobí tělu šok a imunitě organismu nijak nepomůže.

chlap

Ranní studená sprcha sice vyžaduje kuráž, přesto je to jeden z nejúčinnějších způsobů otužování. Navíc vás rychle osvěží a probere do nového dne. K otužování organismu můžete přispět každý den, ráno je navíc nejvhodnější dobou pro otužování. Když překonáte prvotní nedůvěru ke studené vodě, bude to pro vás mnohem snazší.

Chodíte rádi plavat?

Plavání skýtá vynikající příležitost k otužování. Samo o sobě nám přináší příjemný pohyb. Většinou se u bazénu setkáte také s parní nebo finskou saunou, kde můžete s otužováním pohodlně začít. Saunování by se však měli vyhnout lidé s vysokým tlakem a srdečními chorobami. Špatnou zprávou je, že pokud s otužováním přestanete nebo jej na delší dobu vynecháte, obranyschopnost se rychle snižuje a musíte začínat od začátku. Vodu při otužování ochlazujeme postupně, rozhodně nezačínáme s vodou ledovou.

Nemusíte však vždy vyrazit na bazén nebo do sauny, k otužování můžete přispět každý den. Budete potřebovat trošku sebezapření a ne vždy to bude úplně jednoduché, proto pro vás máme pár tipů:

  • Snižte stabilní teplotu v místnosti, kterou obýváte, na teplotu okolo 20 °C.
  • Po ránu si dejte malou rozcvičku, nejlépe venku nebo u otevřeného okna.
  • Spěte s pootevřeným oknem nebo alespoň před ulehnutím dostatečně vyvětrejte.
  • Snažte si každý den vyšetřit alespoň nějakou dobu na pobyt venku či malou procházku.
  • Oblékejte se tak, aby vám nebylo chladno, ale také, abyste se nezpotili.

Pokud nemoc přeci jen zaútočí

I při intenzivní snaze se však může stát - obzvlášť v podzimních měsících, že nějaké té infekci nebo bacilu podlehnete. Neberte to však jako selhání vašeho otužování, dopřejte svému tělu odpočinek a dostatečné množství tekutin. Pokud vás potrápí suchý kašel, je třeba nasadit antitusika, například přípravek Levopront s obsahem léčivé látky levodropropizin. Pokud se jedná o vlhký kašel, jsou vhodná tzv. mukolytika, která naopak vykašlávání podporují, a tím umožňují odstranění hlenu z dýchacích cest.

dite

Redakční materiál

 

Reklama