Dnes spustila Městská knihovna v Praze testovací stránku svého nového portálu a online katalogu, přes který si může veřejnost objednávat knihy a získávat další informace o knihovně a kulturních akcích v ní. Zapojte se do testování i vy!

Webové stránky Městské knihovny v Praze denně navštíví zhruba 7500 lidí. Někteří na ně narazí náhodou, jiní vědí, co čekat a virtuální návštěvu knihovny si naplánují. Ať už proto, že chtějí vědět, co se v knihovně děje, prodloužit si výpůjčky, vyhledat knížku v katalogu nebo zjistit, kdy má která pobočka otevřeno.

Informace o Městské knihovně v Praze na vlastní doméně www.mlp.cz mohli surfaři poprvé potkat v roce 1996. To vznikla první webová prezentace se základními informacemi psaná v html. Od té doby se změnilo mnohé, a ne jednou. Graficky se v průběhu let stránka od základu proměnila třikrát, nejviditelněji v roce 2004 v souvislosti se změnou loga knihovny. Funkčních vylepšení bylo nepočítaně, a to hlavně v on-line katalogu, kde jsme prošli cestu od základního hledání titulů až po poměrně náročné služby jako je blokování a rezervování knih, správa čtenářského konta nebo stahování e-knih. Postupně se také přidávaly další on-line služby, např. rezervace vstupenek na kulturní akce, přístup do on-line informačních zdrojů nebo hodnocení knížek hvězdičkami. Současná podoba webu tak začala být trochu těsná, a proto jsme se rozhodli pro změnu.

22. listopadu (dnes) spustíme zkušební provoz nové webové prezentace (verze 5.01) na doméně www.mlp-new.cz.

  • Změna číslo 1 - grafika

Kompletně nový design, ale knihovnu v něm stále poznáte podle barev - bílá, šedá, červená, to jsou barvy naše.

  • Změna číslo 2 - struktura

Snažili jsme se, aby web byl mnohem přehlednější a důležité informace byly snadno dohledatelné, vlastně by na návštěvníka měly „vyskočit" samy. Otevírací doby, kontaktní formulář, do kterého můžete vepsat knihovně dotaz i případný stesk nebo pochvalu, FAQ, informace o projektech, akcích, novinkách.

  • Změna číslo 3 - katalog

Vyhledávání nepoznáte - od katalogu knihovny jsme se posunuli k modelu googlování - tedy jednoho vyhledávacího řádku, kam se dá vepsat prakticky cokoli bez znalosti „knihovničtiny". J
Tím výše zmíněným cokoli máme na mysli zejména název titulu, jméno osoby nebo konkrétní téma. Výsledek prvotního vyhledávání pak bude možné ještě profiltrovat, aby zbylo opravdu jen to, co hledáte. Filtrovat bude možné podle druhu nosiče (kniha, e-kniha, CD, DVD...), autora, roku vydání, nakladatele, jazyka nebo si dotaz omezit na tituly, které se dají půjčit hned a ve zvolené pobočce. Přímo z hlavního seznamu výsledků vyhledávání bude možné titul přidat do seznamu oblíbených titulů a „půjčit si", tedy jej blokovat nebo rezervovat.
Tituly půjde hodnotit hvězdičkami, přidávat vlastní komentáře, doporučovat přátelům na FB, mailem nebo tweetovat. Tituly, které mají elektronický obraz, lze rovnou číst nebo stahovat,.

Úplnou novinkou je profil autora, respektive osoby. V praxi to bude vypadat tak, že když se zadá do hledání třeba Dan Brown, vyhledá se kromě konkrétních titulů i záznam osoby, kde se po rozkliknutí objeví výpis titulů O autorovi i Od autora.

Další novinkou je zobrazení Díla - tedy souboru materiálů, které knihovna k hledanému titulu má. Mohou to být všechna vydání v čase, v různých jazycích i na různých nosičích. Výhodou takové kumulace je, že máte přehled, v jakých vydáních třeba Ztracený symbol knihovna má.

  • Změna číslo 4 - Moje konto

Nově se kromě toho, co a do kdy máte půjčeno, snadno dozvíte výši peněžní zálohy, nalistujete historii výpůjček, zkontrolujete jaký je aktuální stav vašich blokací a rezervací nebo si zvolíte, jaké zprávy chcete od knihovny dostávat.

A tím samozřejmě rozvoj www.mlp.cz nekončí, ale začíná...

Proměna www.mlp.cz ve zkratce

  • Adresa: www.mlp.cz
  • Testovací adresa: www.mlp-new.cz
  • Datum spuštění pro veřejnost: 22. 11. 2010
  • Otevírací doba: nonstop (on-line katalog má pravidelnou odstávku od 1:45 do 7:00)
Reklama