Zdraví

Otec hraje automaty, to zas budou Vánoce...

win machine

Vánoce nemusí být vždy šťastné a veselé. Své o tom vědí lidé, kterých se dotkla závislost na hraní hazardních her. Ano, i „automaty“ způsobují návykovou chorobu. „Tento problém obvykle provází silné zadlužení, a s tím související tlak věřitelů, exekuce, prodávání majetku a kriminalita,“ řekl nám Karel Nešpor, primář mužského oddělení léčby závislostí při bohnické léčebně.

„Rozhodně nepůjčujte peníze rodiči, který má problém s hazardní hrou, leda by se léčil, soustavně doléčoval a abstinoval,“ varuje Karel Nešpor děti závislých rodičů. „Poskytovat peníze člověku s neléčenou návykovou nemocí znamená podporovat jeho návykovou nemoc a snižovat motivaci k léčbě. Důležité je také oddělit a zajistit svůj majetek, tak předejít krádežím a vyhnout se exekuci.“

Vytvořit postiženému pevné zázemí a pohodové vánoce plné lásky, to může být jedna z brzd, které závislému pomohou s léčbou. Málokdo si ale přizná, že je na hraní závislý, jak vysvětluje Karel Nešpor, hospitalizace takových lidí je možná, ale daleko obtížnější než u závislých na nějaké do těla aplikovatelné droze. „Důvodem k nedobrovolné léčbě zde bývají sebevražedné tendence nebo pokusy,“ vysvětluje Nešpor.

A pozor! Pokud některý z vašich blízkých příbuzných, nedejbůh rodičů, je nebo byl závislý na hazardních hrách, můžete mít tyto sklony také... „Lidé, kteří vyrůstali v rodinách, kde se u rodičů vyskytla návyková nemoc, by se měli vyhýbat návykovým rizikům,“ říká Karel Nešpor.

Právě čas Vánoc jitří city a je i velice finančně náročný. Člověk má tendenci bilancovat. Měli byste tedy dbát větší opatrnosti a více se starat o to, zda na hazardu závislí ve vaší rodině nepropadají depresím a pokusit se předejít případnému neštěstí.

Tři praktické rady

 • Při zvládání problémů, které působí rodič s návykovou nemocí, spolupracujte v rámci širší rodiny a také s příslušnými praktickými lékaři. Ti mohou posoudit, jestli lze uvažovat o nedobrovolné léčbě. O návykovém problému by měli vědět také proto, aby nevhodně nepředepisovali rizikové léky.
 • Vydírání ze strany rodičů s návykovou nemocí je časté. Podléhat vydírání by znamenalo napomáhat dalšímu rozvoji návykové nemoci. Jestliže rodič vyhrožuje sebevraždou, je třeba volat lékaře. Jestliže někdo vyhrožuje násilím, je správné se obrátit na policii.
 • Soustřeďte se i na sebe. Možná jste v dětství neměli tolik možností rozvíjet svá nadání a záliby. Pokud to situace a okolnosti dovolí, můžete si to jako dospělí vynahradit.

Máte v rodině zkušenost se závislým člověkem?

Možnost%
Ne.59,5
Ano.40,5

Kam dál?

Máte v rodině někoho závislého na hazardu? Jaká pomoc se vám osvědčila?

   
21.12.2009 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Marika11 [*]

  hracie automaty sú normálna zábavka je smutné ak tomu niekto prepadne ale to je už o sile osobnosti. existujú aj bezplatne nerizikové verzie hracích automatov, dokonca na internete myslím, že by to mohla byť dobrá náhrada pre človeka so slabou vôľou.

  superkarma: 0 29.06.2015, 11:36:50
 2. [32] Martina59 [*]

  Doporučuji online ruletu

  superkarma: 0 03.05.2013, 15:58:26
 3. [31] Martina59 [*]

  Exekuce není nic moc

  superkarma: 0 05.04.2013, 12:18:09

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] DomicilovanaDominika [*]

  Jestli můžu poradit, tak ať si hrají bezplatně třeba na Zdarma Automaty protože tam si zdarma zahraješ a ještě se skvěle pobavíš a uvolníš stres, všechno je OK a nic to nestojí Sml79

  superkarma: 0 08.03.2013, 17:15:30
 2. avatar
  [29] mandzarik [*]

  Holky, stačí si přečíst ten text od Dr. Nešpora, který je nad našimi příspěvky. Čtu to až teď. Ale potvrzuje to, co jsem psala.

  superkarma: 0 23.12.2009, 05:58:01
 3. avatar
  [28] mandzarik [*]

  Dana90 — #18 Dano, to není blbost. To je droga. Návyková látka v mozku. A u automatu a rulety ji tam nenarveš chemicky.

  superkarma: 0 23.12.2009, 05:53:55
 4. avatar
  [27] mandzarik [*]

  Introvertka — #21 Podívej, já nevím, co může za mou závislost. Fakt ne. Můžu se jen domýšlet. Geny to rozhodně nejsou. V tom spodním příspěvku píšu o manželovi. Ani u něj žádná genetická dispozice k hazardu. Nevíš, vážně NIKDY nevíš, kdy do čeho vletíš. Někde jsem četla, že každej má svou drogu. Ta, která ho osloví. Jinak řečeno - zničí. Já hodit do rulety stokrát prachy, pořád je to pro mě jen kasíno. Manžel je tam hodil jen jednou.

  U toho alka jsem přešvihla svůj kopec. Někomu by stačila polovina mýho objemu, někdo toho vypije stokrát víc. Nepoznáš to. Prostě to nepoznáš. Je to nemoc. Jako rakovina plic u kuřáka. Jeden ji dostane, druhej ne. No jo, neměl hulit. Ale ten vedle něj hulil taky. Nesuď tak přísně.

  superkarma: 0 23.12.2009, 05:47:01
 5. avatar
  [26] mandzarik [*]

  ekleinovka — #20 Je to jedna z nejšílenějších závislostí, protože není ani tak chemická, jak spíš psychická. Můj manžel prohrál postupně v ruletě odhadem půl milionu. Ruleta je na každým kroku, a když to vidím, střílela bych. To je naprosto netolerovatelný. To není hra. No jistě, ono to nese prachy provozovateli, městu, ale je to tvrdá droga. Nás to mj. dovedlo k rozvodu. Podotýkám - mimo jiné. Už nehraje. Ale ví, že jednou, jen jednou - cokoliv, sportka, karty, jakýkoliv hazardní hry ... je konec. Jak já jsem se do něj nahučela, nabrečela, navztekala, neměla na jídlo, hledala ho po hernách, platila jeho dluhy, Bože, na to se nezapomene. A spouštěč - kdysi si s kamarádem pro srandu na odchodu z baru vložil do rulety stovku. Vyhrál tři litry. A za několik let si na to vzpomněl a vzal to jako možnost, jak přijít k penězům. Výsledek je uveden výše. Závislost potká kohokoliv, manžel je vysokoškolák, voják, člověk by čekal sebekázeň, ne, smetlo ho to. Rok je dobrej. Ale ty před tím už nám nikdo nevrátí. Na prachy kašlu. Ale na tu devastaci veškerých hodnot, na tu ne.

  superkarma: 0 23.12.2009, 05:40:46
 6. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  http://www.bing.com/health/article.aspx?id=articles%2fwp%2fpages%2fa%2fd%2fd%2fAddiction.html&br=lv&q=addiction

  superkarma: 0 23.12.2009, 01:39:17
 7. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  Factors that have been suggested as causes of addiction include genetic, biological/pharmacological and social factors.

  Napsala jsem ti snad milej a hodne vycerpavajici prispevek, lec error, takze v haji.

  superkarma: 0 23.12.2009, 01:38:05
 8. avatar
  [23] Introvertka [*]

  Eva_Fl — #22 Děkuji za vyčerpávající odpověď. Proč jsou lidé závislí? Vznik závislosti závisí na řadě okolností – důležitý je vliv prostředí, vlastnosti drogy a osobnost jedince.

  I když jsi na mě neoprávněně hnusná, ty jsi nad svou závislostí zvítězila, vzala jsi svůj život do vlastních rukou a podstoupila jsi boj, který zdaleka

  nemusel být jednoduchý. Takže ti blahopřeji a když na mě nemáš náladu tak mi neodepisuj.

  superkarma: 0 23.12.2009, 00:12:54
 9. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  Introvertka — #21 ne nechapu. A litovat me fakt nemusis, to bych ti podekovala, hahaha. Nemuze si za ni sam. Mozna geny, mozna neschopnost jineho chovanio, mozna - ja nevim a nevi to nikdo a az na to nekdo prijde,, dostane Nobelovku.

  Existuje zavislost na sexu. Jak moc si za ni do psi prdele nekdo muze? To nemel nikdy sukat?

  Proc ja, kdyz jsem pila uplne stejne jako kazdej jinej, jsem chlastu propadla a nepropadl mu Pepa Novak, kterej byl v ty hospode dnes a denne?

  Proc nekdo zere tak, ze se prozere k pul tune?

  Proc nekdo stoupne k automatu a v kebuli mu to normalne prepne a za chvili je mu uplne jedno, ze do ty svetelkujici kravy hodil posledni prachy a ze jeho maly deti nebudou mit na zradlo?

  Proc do hajzlu odbornici na zavislost vi a proto ma zavislost diagnozu a ja tady ( unavena jak prase ) presvedcuju nejakou pitomou husu? Hele, tak si mysli, ze je to nase chyba, vsechno jsme si privodili, protoze jsme tak omezeni, ze jsme chteli bejt zavisly a prestan se se mnou bavit, protoze na tebe nemam naladu.

  1. na komentář reaguje Introvertka — #23
  superkarma: 1 22.12.2009, 23:51:08
 10. avatar
  [21] Introvertka [*]

  Eva_Fl — #17 Copak stále nechápeš, že za závislost si člověk může sám? Nebo tě mám litovat jaká jsi byla chuděrka, že za tvůj alkoholismus mohla tvoje rodina, tvoje sousedka, poštačka, prodavačka a já nevím kdo?

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #22
  2. na komentář reaguje mandzarik — #27
  superkarma: 0 22.12.2009, 23:44:17
 11. avatar
  [20] ekleinovka [*]

  Automaty,to je další metla lidstva.Závislost na nich nutí dotyčného dělat věci,které by dříve nedokázal..potřebuje peníze,nejdříve projede své,pak krade doma,když ho vyhoděj,krade co mu přijde pod ruku...je to kolotoč,ze kterého jde těžko vystoupit.Jestliže nemá sám motivaci,proč skončit,končí hodně špatně sám.Je to nemocný člověk a potřebuje léčbu,ale vše závisí na něm,jestli bude ochotný spolupracovat....

  1. na komentář reaguje mandzarik — #26
  superkarma: 0 22.12.2009, 23:16:48
 12. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Dana90 — #18ze to ty nechapes, s klasifikaci zavislosti jako nemoci to opravdu nema nic spolecneho.

  Zjevne vas nechape vic, vsechno si muzete najit na webu. Misto prndani na z-in.

  superkarma: 0 21.12.2009, 23:42:31
 13. [18] Dana90 [*]

  nechápu co je na tom za závislot,tedy jak na tom může být někdo závislý.Vrážet peníze úplně zbytečně do automatu.Je to pěkně blbé a taky pěkně drahá závislost.Kamarádka měla přítele gemblera a rozešla se s ním,pak přestal a vrátili se k sobě.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #19
  2. na komentář reaguje mandzarik — #28
  superkarma: 0 21.12.2009, 21:45:14
 14. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  Introvertka — #12 to s tim rypakem na obrazku jsi ty? Tak to jsem fakt netusila, v tom pripade se omlouvam.

  Zavislost JE nemoc, at se ti to libi, nebo ne. Nevim, kolik % cukrovkaru je typ II, ale bude jich kurna hodne a predstav si, ze za tuto nemoc si jich vetsina muze svym zivotnim stylem.

  Jinak je prokazano, ze existuje souvislost mezi fyzickou nemoci a psychikou. Takze asi tak.

  1. na komentář reaguje Introvertka — #21
  superkarma: 0 21.12.2009, 21:01:59
 15. avatar
  [16] Fazol [*]

  Zapoměla jsem dodat,že jsme ho prosili aby se šel léčit.Celá  moje i jeho rodina mu chtěla pomoct,jenže on nechtěl a ještě byl agresivní.

  superkarma: 0 21.12.2009, 18:39:05
 16. avatar
  [15] Fazol [*]

  Mamina žila s gamblerem,neuměla od něj odejít i když jí kradl peníze a bil ji.Naštvala jsem se a máti odstěhovala po domluvě s babičkou k bábi.Rok jsme museli hlídat aby se k ní ani nepřiblížil,jasně že jsme byly ty nejhorší,po roce mamina konečně dostala rozum a vzpamatovala se.Teď je šťastná,žije s bábi,jezdí si po celém světě na dovolenou a on?Prý prohrál vše i byt kde bydlel a bůh ví kde je mu konec.Jsem šťastná že jsme byly na mamču tvrdé-stáhnul by ji na dno s sebou.

  superkarma: 0 21.12.2009, 18:36:19
 17. [14] helena don [*]

  Jak někdo propadne hazardním hrám, tak je to konec, pokud nemá pevnnou vůli přestat. Hodně manželství a rodin ztroskotalo na autonatech. Tento způsob hry by se měl zakázat.

  superkarma: 0 21.12.2009, 18:22:08
 18. avatar
  [13] spiderlorka [*]

  Osobní zkušenost s lidmi se závislostí na automatech nemám, ale musí to být peklo jak pro okolí, tak i pro toho daného člověka, hlavně pokud má zájem s tím něco dělat. Těch je ale asi málo, co?

  superkarma: 0 21.12.2009, 16:45:07
 19. avatar
  [12] Introvertka [*]

  Čekám až sem přispějí dvě dámy, které se tak vehementně zastávaly alkoholiků a jedna mě nazvala zrůdou s obrovským rejpákem Sml30. Myslím, že by se neměli dávat na jednu hromadu lidi se závislostí a lidi, kteří za nemoc nemůžou - např. mají cukrovku, rakovinu, leukémii, schizofrenii apod.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #17
  superkarma: 0 21.12.2009, 13:37:11
 20. [11] ILONESA [*]

  Bývalý přítel byl také gambler, dostal výplatu a za hodinku neměl nic. Nadřel se, ale to mu bylo v té chvíli jedno, hráčská vášeň byla silnější. Pak tahal peníze ze mě, a já mu blbec samozřejmě dávala, protože láska je slepá. Vzala jsem si 2 půjčky, které musím dodnes splácet v podstatě za něho, celkem asi 300 tisíc, takže o peníze vlastně okrádám celou nynější rodinu. A když jsem mu peníze nedala, dostala jsem pořádnou  nakládačku, kolikrát to řešila policie. A já s ním i přesto pořád byla, přes to všechno jsem ho měla pořád ráda. Sliboval hory doly, ale skutek utek. Pak se ve mě něco zlomilo a já ho za pomoci přátel vyhodila z bytu. Dopadl tak, jak si zasloužil - je z něho bezdomovec, přespává na nádraží, vypadá na 50 a to je mu teprve 30. Nechce se mu dělat a tak přežívá hůř než leckteré zvíře. A mě už ani nepíchne u srdce když jdu kolem něho.

  superkarma: 0 21.12.2009, 11:12:33
 21. avatar
  [10] prece ja [*]

  Ferdas — #9 věř tomu, že dokážou být "důmyslní", pujčují si po znamých, v práci (ex si vzal pujčku a strhávalimu to z platu, tak jsem to netušila , jeho výplatnice jsem nikdy neviděla), sem tam melouch, kdy bud mu "nezaplatili" nebo málo, občas "musel " něco koupit nebo zaplatit.....

  superkarma: 0 21.12.2009, 11:03:12
 22. avatar
  [9] Ferdas [*]

  Sml80 já jen nechápu, kde na to berou prachy. z našeho mizernýho rozpočtu bych hned poznala, kdyby chyběla tisícovka

  1. na komentář reaguje prece ja — #10
  superkarma: 0 21.12.2009, 09:01:38
 23. avatar
  [8] prece ja [*]

  ex manžel byl gembler.

  tady u toho je jedno veliké riziko, na tuhle závislost hodně dlouho vůbec nemusíte přijít, většinou až v momentě, kdy je hodně rozjetá. na někom, kdo má problém s alkoholem  poznáte, že se napil , ale že zrovna hodil sto, dvě stě , tisíc korun do automatu ne !Sml80

  já to nevěděla několik měsíců, možná i roků.

  superkarma: 0 21.12.2009, 08:44:49
 24. avatar
  [7] vodfon, kolie [*]

  Chudák rodina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 21.12.2009, 08:24:49
 25. avatar
  [6] Ferdas [*]

  Sml24 mě doma stačí jeden závislák na cigárech Sml68

  superkarma: 0 21.12.2009, 08:11:13
 26. avatar
  [5] enka1 [*]

  OlgaMarie — #4 A objeví se tajné herny...

  superkarma: 0 21.12.2009, 07:58:21
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Věrulinka — #2 Zrušíš to a ten, kdo je raději jinde než doma, se chytne něčeho jiného.Sml57

  1. na komentář reaguje enka1 — #5
  superkarma: 0 21.12.2009, 07:26:34
 28. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Sml15opr: úřady by neměly penízky Sml15

  superkarma: 0 21.12.2009, 06:35:17
 29. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  V rodině nemám, ale v Praze jsem měla plno sousedek, které byly zoufalé z jejich protějšků, vše jim prohráli, jedný syn, hrůza a děs Sml68

  Já bych to zrušila a šmytecSml31, ale úřady by neměli penízky z toho Sml31

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  superkarma: 0 21.12.2009, 06:34:34
 30. [1] dadma [*]

  Švagr,si hraním hazardních her,zruinoval firmu a zničil rodinu.Musel prodat i dům.Ještě štěstí,že neprodali byt ve kterém ,bydleli předtím, než si koupili dům,tak se zase nastěhovali zpátky.

  superkarma: 0 21.12.2009, 01:28:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme