Vztahy

Otcové a dcery


Nějak se mi zdá, že mužskou část svého rodičovstva trochu opomíjíme. Přitom se říká, že otec má na život dcery velký vliv. Přinejmenším při výběru partnera. Prý si žena instinktivně vybírá někoho podobného. Tak nevím, ale ve svém případě bych o tom dost polemizovala. Buď trpím chorobným masochismem, nebo jsem svého otce vůbec neznala, protože jsem si vždycky vybrala naprostý opak. A aby toho nebylo málo, rovnou jsem se sekla dvakrát. V obou případech… ale to nebudu rozmazávat.

Svého tátu vidím jako dokonalý vzor muže, manžela a otce. Tak by podle mě měla vypadat správná hlava rodiny. Člověk s přirozenou autoritou, schopný uživit rodinu, dostatečně sebevědomý, ale ne sebestředný, tolerantní a zároveň důsledný, moudrý i zábavný. A mohla bych jmenovat dál a dál a nenarazila bych snad na žádnou špatnou vlastnost. Možná je to filtr doby, která uběhla od jeho smrti, co mi nasazuje růžové brýle, ale nevybavuji si jedinou chvíli, jediný okamžik, kdy bych o něm zapochybovala.

Vzpomínám na černé hodinky, které jsme jako děti milovaly. Večer jsme zhasly a taťka postupně ke každému z nás přišel, sedl si na postel a vyprávěl pohádky nebo si povídal na téma, které nás zajímalo. Měly jsme pocit, že ho máme každá chvilku jenom pro sebe, ale zároveň jsme v té tmě pozorně naslouchaly, o čem mluví s tou druhou a mohly se zapojit. Bylo to moc krásné.
To, jaký byl táta formát, mi připomněla příhoda z mých sedmnácti, kdy jsem se poprvé opila. Přikradla jsem se domů hodně pozdě v noci, vplížila se do koupelny a omývala obličej studenou vodou, když v tom se otevřely dveře a v nich stál táta. Čučela jsem do umyvadla, neměla jsem odvahu k němu zvednout oči a čekala vodopád výčitek, které jsem si přinejmenším zasloužila. Ale táta zachoval dekorum a se slovy: „Jdi spát, ráno si promluvíme,“ odešel do ložnice. Vystřízlivěla jsem na to šup, ráno mi bylo pod psa a táta věděl, že jsem potrestala sama sebe nejlépe.

Nikdy už jsme o tom nemluvili. Škoda, moc jsme toho o životě neprobrali a tak moc bych chtěla! Odešel příliš brzy a moc mi chybí. Teprve v dospělosti dokážu ocenit, co pro mě takové chvíle znamenaly. Odešel dřív, než jsem mu stačila říct, jak ho mám ráda a jak si ho vážím.

A co vy, milé ženy-in?

Jaký je váš vztah s otcem?
Je pro vás vzorem? Nebo naopak?
Hledáte svého otce v životním partnerovi?
Nebo jste si vybíráte pravý opak?
Čeho si na svém tátovi nejvíce vážíte?
Co byste mu vyčetla?
Dostala jste od něj někdy výprask?
Máte nějakou příhodu, která stojí za vyprávění?

Tak nám napište a my možná právě váš příspěvek oceníme dárkem.

   
02.03.2007 - Láska a vztahy - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [49] Yvaine [*]

  Mám ráda oba své otce (tedy otce i otčíma), ale doufám, že ten můj nebude nikdy jako žádný z nich. Tem první je násilnický despota a ten druhý je opilecký despota. Proto docela závidím všem, které mají "správné taťky"

  superkarma: 0 05.03.2007, 16:03:16
 2. avatar
  [48] Meander [*]

  femme: Už chápu, proč máš tak strašně negativní postoj k chlapům.

  superkarma: 0 05.03.2007, 12:14:42
 3. avatar
  [47] markeet [*]

  zrovna tenhle vikend jsme si s tatou bajecne uzili. oprasili jsme klavir, vystrachali noty a tata hral vsechny pisnicky osvobozeneho divadla a zpivali jsme do ochrapteni. a taky jsme se vsichni dohodli, se se v tom novym byte, do kteryho se rodice za par mesicu budou stehovat, pro to kridlo proste bude muset najit misto, ze ho nedame. a maminku to popichlo, vylovila kytaru a prohlasila, ze i kdyz uz vsecko zapomnela, ze se zas nauci hrat.

  superkarma: 0 04.03.2007, 10:26:14
 4. avatar
  [45] femme [*]

  Lídy: každá bydlíme v jiném městě a docela daleko od sebe ona se bojí mi i zavolat, co kdyby se to on dozvěděl no vybrala si sama ale líto mi to je, vždycky jsme měly spolu krásný vztah

  superkarma: 0 02.03.2007, 20:04:54
 5. avatar
  [44] Lídy [*]

  Ach jo, to je dneska téma, že je z toho nakonec člověku spíš smutno
  femme: a nemůžeš se vídat s mámou tak, aby on o tom nevěděl? Asi bych bojovala, než bych přišla i o ni a snad by i Tvoje máma našla odvahu

  superkarma: 0 02.03.2007, 19:54:31
 6. avatar
  [43] femme [*]

  žádný - umřel dřív, než jsem měla šanci ho poznat
  "vychovával" mě otčím, který byl hrozně despotický a který mě i sexuálně obtěžoval a já jsem se už jako malá holka ptala sama sebe, jak s ním máma může vůbec být teď už to vím, bála se ho a bojí se ho doteď já jsem mu řekla svoje před několika lety a tím jsem přišla, bohužel, i o svou vlastní mámu

  superkarma: 0 02.03.2007, 19:43:39
 7. [41] a.... [*]

  Můj tátá byl báječný, stejný jako já a rozuměli jsme si i beze slov. Moc se mi po něm stýská, tenhle měsíc to budou dva roky, co už není.

  superkarma: 0 02.03.2007, 15:26:26
 8. avatar
  [40] V.Nováková [*]

  můj táta už 8 let nežije, stále je mi moc smutno a v duchu s ním často rozmlouvám........važte si rodičů, dokud je máte!

  superkarma: 0 02.03.2007, 15:18:31
 9. avatar
  [39] Helik [*]

  *žádný
  *ani náhodou
  *ne
  *ne
  *ničeho
  *že na nás se sestrou tak snadno zapomněl
  *ano
  *ne

  superkarma: 0 02.03.2007, 15:11:06
 10. avatar
  [37] Blues [*]

  Můj táta je a vždycky byl chorobný pesimista, kterému jeho vlastní rodiče odmala vštěpovali, že se narodil omylem a měl by být vděčný, že vůbec žije. Bohužel tomu měl tendenci uvěřit vždy, když se něco nedařilo :-( Ale jinak je to velice moudrý člověk, který mi úplně nenásilně předal spoustu znalostí a dovedností, ze kterých čerpám v životě dodnes. Milovala jsem dlouhé debaty s ním, během nichž jsme probrali kdeco a jediné, co mě dneska mrzí, že s přibývajícím věkem se víc a víc uzavírá do pesimismu a skoro s ním už není řeč. Většina pokusů probudit ho z letargie selhává, nejspíš ho nakonec dostihlo ono neradostné dětství a jestli někdo zaslouží po smrti peklo, jsou to tátovi rodiče :-(

  superkarma: 0 02.03.2007, 14:57:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] markeet [*]

  muj vztah s tatou je . vazim si na nem spousty veci a taky me spoustou veci vytaci. jenze vycitat mu to dost dobre nemuzu, protoze mi vetsinou lezou krkem presne ty vlastnosti, ktery mam sama (musela bych totiz zacit u sebe ). u nas doma je to tak, ze mi pritel bezne rika, ze ma mnohdy intenzivni pocit, ze chodi s mym tatuldou .

  superkarma: 0 02.03.2007, 14:56:13
 2. [35] Dana Haklová [*]

  Holky, tak to mě mrzí....vůbec jsem netušila, kolik z vás o svých otcích nechce mluvit-natož psát. Já vím, že je to těžké prát špinavé prádlo na "veřejnosti", ale myslela jsem, že se svěříte i s negativními zkušenostmi, že si třeba zanadáváte, postěžujete.
  Sdělená starost-poloviční starost. Ale nutit vás samozřejmě nemůžu, to dá rozum. I tak děkuji za vaše reakce pod článkem.

  superkarma: 0 02.03.2007, 14:14:27
 3. avatar
  [34] aiša [*]

  Na svého otce už jen vzpomínám,a vzpomínky nejsou špatné,nikdi mě neuhodil,vím že mě měl rád.Vím že měl spoustu zlozvyků a nešvarů,ale ty už dávno ani snad nepamatuji.Vždy mě říkali že jsem spíše po otci,já si moc přála být po mamce.A teď zase zjištuji kolik toho mám ,po mamce,a chci aby to dobrý co mám po taťkovi zůstalo. Prostě taínek i maminka

  superkarma: 0 02.03.2007, 13:49:52
 4. avatar
  [33] sanvean [*]

  Meander: Incestní spanking

  superkarma: 0 02.03.2007, 13:13:57
 5. [32] Snezenka [*]

  Tak já na svého tatínka nedám dopustit. Je strašně hodný (nikdy mi snad nevynadal za nějakou blbost)a navíc je mou velikánskou oporou (a vzorem). Moje matka nás opustila, žádnou přítelkyni nemá, a proto jsem se s ním rozhodla bydlet, aby nezůstal sám na stáří (projektujeme podle toho dům). Uvidíme, co na to můj budoucí manžel...

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:59:08
 6. avatar
  [31] Meander [*]

  Můj otec byl výstřední excentrik se zálibou v UFO a vaření. Můj život a názory ovlivnil značně. Všichni moji partneři byli vzhledově naprosto odlišní od mého otce, ale jenom vzhledově. I když jsem si stokrát slibovala, že nechci takového blázna, jako byl můj otec, vždycky jsem u něj skončila. Co bych mu vyčetla? Že umřel moc brzo.
  Výprask jsem od něj nikdy nedostala. To by asi umřel ještě o něco dřív, mojí rukou. Neměl úchylku "incestní spanking".

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:48:50
 7. avatar
  [30] wampiregirl [*]

  SARI a Lídy: Jak vás tady tak čtu, uvědomuju si, že já se se svým otcem ani nezkoušela dát dohromady... Prostě když někoho vidíte během dvanácti let párkrát, tak k němu přestanete cítit cokoliv. Já už mu ani nepřeju nic zlého, je mi šumák co dělá. On se teď snaží to dát dokupy, ale já ho nedokážu mít najednou ráda

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:36:40
 8. avatar
  [29] paníliška [*]

  Ty hodné a laskavé tatínky můžu jen závidět, můj sice není dokonalý, ale přece jen je v mnoha ohledech lepší, jak ve vztahu ke mně, tak i k dětem.

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:32:35
 9. avatar
  [28] Lídy [*]

  SARI: Já to nejdřív brala jako zlej sen, pak jsem to ořvala a 3 roky se snažila dát nás zase dohromady. Jenže on nechtěl a ta jeho ježibaba se snažila od začátku dělat všechno pro to, aby nás rozdělila. On mě nikdy nekomandoval a nesrážel, možná proto to pak bylo o to horší. Pro něj jsem přestala existovat nejen já, ale i moje děti. Ale doprošovat se vlastního táty? Děkuju, už ne!

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:20:32
 10. avatar
  [27] SARI [*]

  Lídy: Mě to taky strašně mrzelo, ořvala jsem to a myslím, že jsem udělala víc než dost pro to, abych se s ním dala dohromady. Ale on chtěl jen komandovat, poroučet a říkat mi, jak pořád všechno dělám špatně a odměňovat jen za zásluhy. Je studenej jako psí čumák a zachoval se ke svůmu dítěti fakt hnusně a já ho fakt ze srdce nenávidím, protože takhle se tatínci fakt nechovají.Bylo mě 32, když na mě začal šňupákovat na chodníku před barákem a cosi mi zase vyčítat, tak se to ve mě všehno vzbouřilo a ..... akorát jsem na to nebyla připravená, takže jsem si na všechno nevzpoměla, ale výtěr dostal on. A pěknej. A tím jsem s ním taky skončila. Tečka.

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:08:55
 11. avatar
  [26] Lídy [*]

  SARI (25): přesně tak, vím, o čem mluvím.
  Dnešní téma taky ani nemám chuť rozebírat. Tatínka jsem měla ráda jako malá, v dospělosti jsem pochopila spoustu věcí i souvislostí, co jsem jako holka nemohla vidět. Jeho pravá povaha se provalila, když si našel druhou ženu (jestli se tak dá říct něčemu tak charakterově odpornýmu a zlýmu). Už několik let se nesýkáme a i když mě to svým způsobem mrzí, nechci na tom nic měnit.

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:02:51
 12. avatar
  [25] SARI [*]

  saxi: To ale musí chtít i ten tatínek /jestli se to tak dá nazvat/. Rodič, kterej se nestará a nebaví se svým dítětem je obyčejnej strup!

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:43:00
 13. avatar
  [24] SARI [*]

  Manx: Je to škoda, stejně to na mě zanechalo následky.Doufám, že se vážně bude smažit v pekle jako ta jeho minulá čůza, která na tu svou zlobu, chamtivost a nenávist zašla.....

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:41:18
 14. avatar
  [23] Petique [*]

  Vztah s mým otcem nemám žádný, nedal mi šanci , protože sem mu zničila život tím, že jsem se narodila. Už dva roky sem z domu, od té doby jsme se viděli asi dvakrát. Vzpomene si na mě, jen když je na tom zdravotně špatně, a ´´umírá. a umírá tak jednou do roka, no....asi tak.

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:40:17
 15. avatar
  [19] SARI [*]

  Závidím všem, kdo mají toho správného tatínka.Já mám tatínka, který měl celý život starosti jen sám o sebe a o to, aby nebyl v posteli sám. Nenávidím ho a doufám, že se mu všechno jednou vrátí.

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:34:10
 16. avatar
  [18] wich [*]

  Dnešní diskuze mě nějak dojímá

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:30:58
 17. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Jsme s tátou v pohodě. A můj má určitě dost podobných vlastností. Ale někdy si říkám, že jsem se provdala za vlastní matku

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:27:23
 18. avatar
  [14] lightblue [*]

  Janecka: já taky

  superkarma: 0 02.03.2007, 10:05:59
 19. avatar
  [13] Janecka [*]

  Můj táta byl přesně podle tohoto článku.Bohužel zemřel,když mu bylo 43 let. .Strašně ráda na něho vzpomínám jako na autoritu.Nikdy nás holky nebil,nekřičel,byl tolerantní(i ke své ženě),byl prostě . mám taky takového,ale až na druhý pokus

  superkarma: 0 02.03.2007, 09:52:09
 20. avatar
  [12] sanvean [*]

  otce jsem v dětství vídala dvakrát v týdnu, takže rodičovské autority moc nepobral. Je to spíš takový dobrý kamarád (i když výprask se párkrát konal, to jinak ani nešlo ).

  superkarma: 0 02.03.2007, 09:07:38
 21. avatar
  [11] ještěrka.ehp [*]

  Moc hezký
  Nějak to neřeším, žiju si po svém, tak jako si žijí po svém rodiče
  To si myslím ani ne, našla jsem si partnera, který se hodí ke mě, ne k mému otci
  To těžko říct, rodiče mám moc ráda, jsou to moji rodiče, ale takhle jsem o tom nepřemýšlela, nějak nemám potřebu to pitvat
  Že nebyl vždycky fér k mamině a to se nedělá
  To asi jo, za pozdní příchody a tak, všechno zaslouženě
  hmmm, příhod mám spoustu, jako asi každý, jen mě teď nějak nenapadá žádná zajímavá

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:58:28
 22. avatar
  [10] cmelda [*]

  1) docela v pohode
  2) v necem vzor, v necem pravy opak
  3) ne, nemam rada kutily (promin, tati)
  4) to taky ne, to jsem zkusila jednou
  5) ochoty pomahat, srdecnosti, vernosti...toho by bylo
  6) ze je nervak? ale to asi moc neovlivni mozna jen ze je ke vsem moc narocny (ale to je i ksobe, takze tezko vycitat)
  7) kdyz jsem si ho zaslouzila, tak jo

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:38:35
 23. avatar
  [9] SENSITIVESKIN [*]

  Bonsai:

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:24:35
 24. avatar
  [8] Bonsai [*]

  Hloupý je, že ať je otec jakkoliv "divný"...člověku strašně chybí.

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:23:05
 25. avatar
  [7] lightblue [*]

  Tento článek hovoří i o mém tatínkovi. Úplně přesně. Jako by mi Dana mluvila s duše.
  I můj tatínek odešel příliš brzo a já mu nestihla říct, jak moc ho mám ráda a co pro mě znamená.. ještě nebyl jeho čas

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:20:35
 26. avatar
  [6] Lilinka [*]

  - taový... neutrální...
  - rozhodně ne, spíš je pro mě obrazem ztroskotance
  - ne
  - pravý opak bych ráda
  - hmm, pro mě celkem těžká otázka
  - nechci nic vyčítat, mohla bych, ale nvidím důvod to udělat
  - nikdy, ani ve svých nejhorších obdobích. Na mámu v opilosti řval, sprostě jí nadával, ale ruku by nevztáhl na nikoho z nás.
  - příhody mám, ale za vyprávění nestojí, nerada na ně vzpomínám

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:17:59
 27. avatar
  [4] wich [*]

  * Výborný, máme se moc rádi.
  * Jako každý dobrý rodič.
  * Mají podobný smysl pro humor.
  * Moudrosti, věrnosti, kuchařského umu...
  * Není v mých kompetecích něco vyčítat.
  * Jednou jsem strašně zlobila on už to nevydržel a jednu mi střelil. Pak z toho byl tři dny špatný a skoro nemluvil

  superkarma: 0 02.03.2007, 07:57:17
 28. avatar
  [3] SENSITIVESKIN [*]

  ANO, moje je podobný mémo taťuldovi

  superkarma: 0 02.03.2007, 07:51:16
 29. avatar
  [2] Stes [*]

  já nikdy nechtěla partnera, který by se podobal mému otci. To se mi zatím povedlo. Manžel je hodný, rozumný, pracovitý (tuto jedinou vlastnost má i můj otec, ale na rozdíl od otce, on pracuje i doma - kde se za to neplatí, což otec odmítal), pomáhá mi v domácnosti, dostávám od něj peníze na domácnost, nevadí mu chodit se mnou nakupovat a také nosí tašky s nákupem atd. Ale to nejlepší na tom je, že mě miluje .... protože otec nikdy nijak zvlášť nestál ani o mámu ani o děti, tedy bráchu a mě. Pevně doufám, že manžel zůstane takovým jakým je ..... Prostě je to můj miláček a moc ho miluju.

  superkarma: 0 02.03.2007, 07:36:40
 30. avatar
  [1] Evikus [*]

  Tatínka mám moc ráda, je mým vzorem v tom, jak by se měl muž chovat ke své ženě. Ale manžela jsem si překvapivě vybrala dost povahově podobného mému bratrovi,jehož povaha mě štvala celý život no a teď to mám zase doma a dokonce dobrovolně

  superkarma: 0 02.03.2007, 07:25:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme