Zdraví

Otázky o sexu: Erekce, orgasmus i virus HPV


Co vás nejvíc zajímá o sexu? Jaké otázky řeší sexuologové v poradnách? Přečtěte si nejčastější dotazy.

Může vést jízda na koních a na kole k problémům s erekcí?

V nedávném průzkumu bylo zjištěno, že cyklisté jsou ohroženi poruchami erekce více než jiní muži v téže věkové kategorii. Přispívá k tomu neustálé dráždění oblasti hráze a drobné nárazy, které přispívají ke snížení potence.

Problémy s erekcí hrozí především cyklistům, kteří jezdí dlouhé tratě. Lékaři se domnívají, že je to způsobeno tlakem sedla na nervy a cévy v pánevní oblasti. Proto již existují speciální sedla, která jsou přizpůsobena mužům a která by měla odlehčit tlak na pánevní orgány a snížit riziko erektilní dysfunkce.

Američtí lékaři se zajímali zda má podobné účinky i jízda na koni. K průzkumu byl využit dotazník, který byl rozeslán do jezdeckých klubů, pro kontrolu byly využity plavecké kluby. Dotazník zaslaný sportovcům i jejich manželkám hodnotil jejich sexuální život, spokojenost s ním a případné problémy, které se v souvislosti se sportem objevily. Výsledkem průzkumu bylo zjištění, že se u jezdců na koních poruchy erekce nevyskytují častěji než u kontrolní skupiny plavců. Naproti tomu věk a jízda na kole byly již v dřívějších průzkumech prokázány jako rizikové faktory pro vznik poruch erekce. Čím déle muži na kole jezdili, tím větší byla pravděpodobnost, že se u nich problémy s erekcí objeví. Věk byl dalším faktorem, který ovlivňoval výskyt sexuálních poruch u mužů. Pravděpodobnost, že se objeví problémy s erekcí, se u mužů s věkem významně zvyšuje.

Dopadů jízdy na koních na svůj sexuální život se nemusejí obávat ani ženy. S jízdou na koni nebyla spojena žádná ze ženských sexuálních dysfunkcí.

Chtěla bych se zeptat na ženský orgasmus. Sexuálně žiji asi 4. rokem – bylo to pouze s jedním přítelem. Nyní mam asi 4 měsíce nového přítele. Můj problém je v tom, že nedokážu dosáhnout poševního orgasmu. Nevím, čím to je, ale cítím, že mě samotný pohlavní styk hrozně vzrušuje, ale to vzrušení přijde do nějakého nejvyššího bodu a dál to nejde – nemám orgasmus. Mého přítele to hrozně trápilo a mě také. Ted mám nového přítele a děje se totéž. Ovšem u tohoto přítele mám problém mít i klitoriální orgasmus při lízání. Hrozně mě to trápí, jelikož vím, že to trápí hlavně mého přítele. Připadá si zbytečně a špatně, že mě ani nedokáže uspokojit. Já to nějak nedokážu ovlivnit. Když si hraji sama, tak dojdu ke klitoriálnímu orgasmu. Mockrát děkuji za odpověď a radu.

Způsob prožívání orgasmu i to, jak je ho dosaženo, se u jednotlivých žen liší. Některé ženy nemohou vaginálního orgasmus dosáhnout (chybí jim takzvaný bod G), proto dosahují pouze klitoridálního orgasmus. Nejde ale o nic špatného, je dobré držet se toho, co se Vám líbí, a nesnažit se za každou cenu o orgasmus.

To, že se Vám nyní nedaří s přítelem dosáhnout orgasmu, neznamená, že se je něco v nepořádku, mnohé ženy orgasmu nedosahují vůbec, jiné se potřebují „naučit", jak orgasmus prožívat. V žádném případě to není důvodem k tomu, abyste se cítila provinile, sexuální aktivity mohou být příjemné i bez orgasmus, není nutné z milování dělat honbu za orgasmy. Zkuste přítele navést k tomu, jak Vás má dráždit, můžete mu sama pomoct, ukázat mu, co se Vám líbí.

V rámci pravidelného cytologického vyšetření mi laboratoř objevila virus HPV. Nikdy předtím jsem ho neměla a nechápu, jak sem se jím mohla nakazit. Můj současný sexuální partner je zároveň první a i on, než jsme spolu začali pohlavně žít, byl panic. Ani jeden jsme neměli žádný intimní kontakt s nikým jiným. Moje gynekoložka se mě na prohlídce ptala, jestli chodím do bazénu – může to být zdroj nákazy? Ráda bych věděla možné způsoby přenosu, abych se jim mohla do budoucna vyhnout.
 
Chápu, že Vás tato skutečnost překvapila, bylo ale zjištěno, že v některých případech může dojít k infekci virem HPV i jiným kontaktem než pohlavním stykem. S virem HPV se v průběhu svého života setká většina žen, většina z nich se ale dokáže s virem během krátké doby vypořádat a nedojde k závažnějším problémům. Přesto ale doporučuji dodržovat pravidelné návštěvy gynekologa s cytologickým vyšetřením. Pokud kouříte, doporučuji přestat, kouření je hlavním rizikovým faktorem pro vznik změn na děložním čípku.

Můj přítel má problém, proto vás moc prosím o pomoc. Praská mu při sexu předkožka, je to pro něj nepříjemné. Z toho důvodu se nemůžeme milovat, co s tím máme dělat?

Nevím, jak velké je poranění, ale je možné, že příčinou je nedostatečná lubrikace. Také může dojít k poranění při neopatrné manipulaci. Proto je na místě opatrnost, dbejte s partnerem na dostatečnou lubrikaci. Na pozdější sexuální život by poranění v případě dobrého zhojení nemělo mít vliv, hojení většinou probíhá bez problémů, stejně tak jako hojení jiných ran. Pokud by se vyskytly při sexu nebo masturbaci problémy, doporučuji navštívit urologa a problém s ním zkonzultovat  jednoduchým zákrokem lze problém vyřešit.

Už více něž rok mě trápí výtok, který nepříjemně zapáchá, jakoby po rybě, ale všechna gynekologická vyšetření mám v pořádku, gynekolog říká, že důvodem je dlouhodobé braní antikoncepce (beru ji již 7 let). Je možné se výtoku nebo alespoň zápachu nějak zbavit?

Zápach po rybině je typický pro bakteriální vaginózu způsobenou mikrobem Gardenella vaginalis. Pokud se toto infekce potvrdí kultivací poševního sekretu, je možné ji efektivně léčit Metronidazolem. Je ale nutné léčit oba (všechny) sexuální partnery současně. Poraďte se se svým gynekologem, infekce může působit určité komplikace v těhotenství.  

Je mi 36 let a sedm let jsem neměla sexuální styk. Nyní se uskuteční a mám obavy, zda nemůže dojít k bolesti či krvácení. Je lepší to partnerovi říci?

Nejspíše bude lepší, aby partner tuto skutečnost znal. Pokud se před milováním dokážete dostatečně vzrušit a poševní sliznice buse moci zvlhnout, nemusíte se obávat. Možná by ale bylo dobré použít lubrikant a věnovat se dostatečně dlouho předehře.

Na otázky odpovídají lékaři z www.sexualne.cz

   
15.01.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [12] michelllin2 [*]

  No to je mi zase výzkum.

  superkarma: 0 31.03.2012, 08:06:51
 2. [11] Alena Lapčíková

  Dobrý den.

  Já mám takový problém.Již 9měsícu se léčím na genitální bradavice,které mi ginekolog odstranil v říjnu lonského roku ,pak následovalo další vystříhání zbylých menších bradaviček a následné mazání a doléčení mastí.Minulý týden mi doktor odebral stěr na citologii tak čekám na výsledky.Muj partner má bohužel stejné bradavičky ale nemužu ho dostat k lékaři,tak si to maže také mojí mastí,ale nevím zda mu to pomuže.Používáme ochranu ale bojím se že se zase nakazím pokud si to partner nenechá odstranit.Muže mít i partner nějaké následky?Hrozí mu riziko rakoviny pokud nepodstoupí léčbu?Jak mám postupovat?Aje moje léčba dostatečná?Jsem kuřačka.

  superkarma: -1 19.04.2009, 17:18:37
 3. avatar
  [10] Tomíška [*]

  evachach:odpověd sehnaná u profíka jménem UZEL:asi ne ale má na Tebe krásné vzpomínky...............P.S.miniinterupce je možná pouze do 6tého týdne.....

  superkarma: 0 15.01.2009, 20:18:21
 4. avatar
  [9] evachah [*]

  Ještě by tam měl být dotaz: Na taneční zábavě jsem potkala nádherného muže. Dvakrát jsme spolu tančili ploužáka, pak mě doprovodil domů, kde jsme spolu vyspali. Odešel a od té doby jsem ho neviděla, ani mi nezvedá telefon. Myslíte, že mě miluje?

  superkarma: 0 15.01.2009, 16:12:34
 5. [8] mindulinka [*]

  Při čtení tohoto článku brečím, co mám dělat??? Přejmenujeme Ženu-In na Pubertu In.

  superkarma: 0 15.01.2009, 16:04:27
 6. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Gardnerella, ne Gardenella. Objevil ji pan Gardner, ale ne na zahradě

  superkarma: 0 15.01.2009, 12:19:58
 7. avatar
  [6] Kassy [*]

  gentiana: vladka006:

  superkarma: 0 15.01.2009, 11:14:04
 8. avatar
  [5] Zázvorka [*]

  Arči:
  gentiana:

  superkarma: 0 15.01.2009, 10:41:44
 9. avatar
  [4] kuty [*]

  superkarma: 0 15.01.2009, 09:47:22
 10. avatar
  [3] vladka006 [*]

  gentiana: Milá gentiano, nic, je to projev vzrušení

  superkarma: 0 15.01.2009, 09:14:33
 11. [2] gentiana [*]

  hašišmarjá.
  "Milé Bravíčko, moje ovce při sexu vždycky bečí, co mám dělat?"

  superkarma: 0 15.01.2009, 09:09:11
 12. avatar
  [1] Arči [*]

  Bravo Girl hadr

  superkarma: 0 15.01.2009, 08:08:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme