Čas k sepsání příspěvku si dnes nakonec našla i čtenářka Eva H., která mi dnes poslala již jedno krátké vyjádření. A co že ji tedy letos v létě osvěžilo?

Letní osvěžení si každý představujeme trochu jinak. Následující zážitek zaslala čtenářka Eva H....


Co mě v létě osvěží? Už ten fakt, že je léto, je mi příjemný. A co mě osvěží? No přece slunce, seno, jahody! Ale jelikož letošní počasí je jaké je, velmi mě osvěžila oslava kulatých narozenin, která připomínala spíše Slunce, seno jahody.

Nuda v Lukové nebývá. O tom jsme se přesvědčili na vlastní oči minulou sobotu. Na pečlivě upravené návsi vyrostl obrovský stan a již ten dával tušit, že dnes se tu bude něco dít. Jen pár nezasvěcených nemělo zdání oč půjde, jinak na tajném plánu pracovala skoro celá vesnice. Odstřižen od veškerých informací byl také oslavenec, pro kterého měla být tato akce do posledního okamžiku v přísném utajení. Šagr Pavel měl významné jubileum a domníval se, že své kulatiny oslaví posezením s rodinou a nejbližšími přáteli. Jeho žena ho nechala při tom, ale již delší dobu spřádala plány, jak tento den udělat něčím výjimečným. Protože v Lukové mají smysl pro humor a nejsou líní, rychle našla pro svůj záměr spojence. A tak nastal čas organizování, shánění, nacvičování.

V podvečer bylo vše nachystáno a přicházel jeden gratulant za druhým. Když se stan zaplnil, bylo jasné, že nepůjde jen o malou rodinnou oslavu. Z dálky se ozval klapot koňských kopyt a blížící se hudba. Čtyřspřeží přivezlo známou kapelu, která hned zvesela spustila. Krásní koně zapřažení do starobylého kočáru přilákaly pozornost hlavně dětí a všechny využily možnost projížďky. Některé se nemohly nabažit a okružní jízdu podnikly několikrát. Děti, na které se zatím nedostalo, plně využívaly dětské hřiště na návsi. Mimochodem, moc pěkné.

Lukovské ženy našly inspiraci v Troškově komedii Slunce, seno, jahody a předvedly tanec Trnky, brnky, který pilně trénovaly na jednom z dvorků. Na toto vystoupení si samy našily i stylové kostýmy a nechyběl ani dožínkový věnec. Jejich vystoupení bylo nejen vtipné, ale rovněž obdivuhodné z toho důvodu, že některé byly již pokročilejšího věku. A právě ty by strčily do kapsy některé dnešní mladé dívky, optimismu a elánu měly na rozdávání. Ani po tak náročném vystoupení nebyly unavené a hned vyzvaly k tanci muže, samozřejmě že ty mladé!

Další překvapení si nachystaly již známé Lukovanky. Ve slušivých kostýmech, které si také samy různě vytvářejí, zatančily v muzikálovém duchu. Jejich Kočky byly dokonalé. Své vystoupení zakončily jak jinak než kankánem. Tanec měl zápletku ušitou jak na míru pro oslavence a krásné Lukovanky v kankánových šatech vypadaly úžasně. Kankán předvedly bravurně a chlapi nevěděli, kam dřív koukat. Ale proč ne, dávno bylo po desáté. Po chvíli se z kankánových tanečnic staly družstevnice v zástěrách a holínkách, s hráběmi a vidlemi v ruce. Prostě holky krev a mlíko, kterých traktor je přítel. Předvedly milou nostalgickou vzpomínku na dobu, kdy ještě existovalo JZD s inkognito inseminátorem a agronomem. Zajisté poznáváte, že inspirací jim byl film Trhák.

Hudba hrála do pozdních nočních hodin, pod nebem plných hvězd se tančilo, pivko teklo proudem, z grilu se linula vůně pečínky, ke kávě se podávaly výborné domácí zákusky. Kromě malých dětí nikdo nešel spát, lidi se bavili a bylo jim dobře. Atmosféra byla uvolněná, letní, prostě nádherná. A bylo cítit, že slova jako soudržnost, přátelství, vstřícnost a ochota ještě něco znamenají - aspoň tady v Lukové, v té malé vesničce u Nového Bydžova. Lidé se tu dobře znají a nežijí jen vedle sebe, ale spolu, i když každý z nich má kromě radostí i své starosti a trápení. A takových lidí si je potřeba vážit a poděkovat jim. Myslím, že nejen oslavenec byl dojat.

oslava

EvaH

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou

Téma dne 10. srpna 2011: Co vás v létě nejlépe osvěží?

Posílejte mi své příběhy, úvahy, tipy a postřehy na téma:

  • Co vás v létě nejlépe osvěží?

Zasílat můžete i vaše originální fotografie, doplněné nějakým vtipným krátkým popiskem. Váš text a´t je dlouhý alespoň jako tento odstavec, abyste měla šanci na uveřejnění. Z uveřejněných příspěvků totiž vybereme jeden, jehož autorka (nebo autor) od nás získá exkluzivní osvěžující dárek, totiž nový dárkový kosmetický balíček Fa NutriSkin.

Příspěvky posílejte na redakční e-mail (viz níže) nejpozději do středy 10. srpna 2011, 15.00 hodin.

fa

Reklama