Magie

Osud mají Slované daný už od kolébky, díky Sudičkám

Ačkoli ostatní slovanští bohové jsou dnes někdy méně známí, kdo jsou Sudičky, ví díky pohádkám každý Čech. Nad kolébkou věštili z přediva osudu novorozenci, jaký bude mít život. Ale ne u všech Slovanů to byly tři stařeny...

Bohyně Sudičky určují Slovanům v kolébce osud. U nás je jejich podoba dobře ustálená. Píše o nich třeba Karel Jaromír Erben v pohádce O třech přadlenách:tři staré ošklivé babice. Ta jedna měla dolejší pysk tak veliký, že jí až přes bradu visel, ta druhá pak měla u pravé ruky tak široký palec, že jí celou dlaň zakrýval, a ta třetí, ta měla zase pravou nohu až ku podivu tak rozšlapanou, jako by ji byl cepem rozmlátil.

Mohlo by vás zajímat...

...co jsme psali o dalších slovanských božstvech.

Takto si tedy Sudičky představujeme my. Podobná trojice se najde také v polské a srbské mytologii jako Sudjaje, na Slovensku se jmenují Sojenice či Rojenice. U východních Slovanů už trojici starých žen ale nahrazuje dvojice Rožanic, snad matka s dcerou.

Jsou populární i na západě

Od 1. do 5. století našeho letopočtu uctívají na území Německa, východní Francie a Itálie trojici žen – matek, nebo Matron, které mají v jejich mytologii podobnou funkci jako naše Sudičky. Dodnes se nachází jejich sošky a například bratři Grimmové o nich napsali pohádku Tři přadleny.

Jsou hodné?

sudičkaNa otázku, zda jsou Sudičky hodné božstvo, těžko odpovědět. V lidové kultuře tak občas vystupují, někdy mají ale tři charaktery, které se navzájem o osudu novorozence hádají. V pohádce O šípkové Růžence je ta nejmocnější z nich dokonce zlá. A teď babo (nebo snad Sudičko) raď?

Chtělo by se říct, že jsou spravedlivé, protože jimi vyvěštěnému osudu neujde ani člověk dobrý, ani člověk špatný. Otázkou ale zůstává jejich kompetence – mají moc nad samotným Osudem, anebo jsou jen jeho „tlumočnicemi“?

Každopádně vnímání sudiček je většinou v lidové kultuře dobré. Slované vědí, že se jejich návštěvě nevyhnou, a snaží se je uctít. Většinou se jim obětují první ustřižené vlasy. Možná je ale tahle úcta způsobená i tím zdrobnělým označením – slovo „sudičky“ zní prostě mile. Kdyby se jim u nás říkalo Rožanice, asi by na jimi daný osud kdekdo láteřil. Ale nadávejte Sudičkám...

V populární kultuře

O Sudičkách vypráví, jak již bylo řečeno, mnoho pohádek. Díky nim se dostávají často i do populární kultury. Zpívá o nich Lucie Bílá nebo třeba s příznačnou nadsázkou Jarek Nohavica.

Jak vnímáte Sudičky vy?

Možnost%
Jsou hodné.8,3
Jsou zlé.0
Jsou spravedlivé.27,1
Každá je jiná.64,6

Přečtěte si...

   
31.10.2013 - Magie - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] babca [*]

  nepoddávat se,každý si osud tvoří sám

  superkarma: 0 02.11.2013, 13:23:58
 2. [4] opickajura [*]

  tohle čtu podruhé pro splnění úkolu

  superkarma: 0 01.11.2013, 21:46:58
 3. avatar
  [3] gerda [*]

  OlgaMarie — #2 ba ba, co Slovan, to KeltSml22

  superkarma: 0 31.10.2013, 09:23:51
 4. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Ono v tady v té naší kotlině podle genetických vzorků moc Slovanů ale není.Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 31.10.2013, 08:14:57
 5. avatar
  [1] gerda [*]

  Ale na straně druhé - každý je přece sám svého osudu strůjcem...Sml58, to se taky říká. Takže: nepoddávat se!

  superkarma: 0 31.10.2013, 07:37:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme