.

Ostrovy gejzírů a velryb

Cestování

Ostrovy gejzírů a velryb


Dvě hodiny letu od Lisabonu leží v Atlantiku souostroví Azorské ostrovy. Bujná vegetace s exotickými květinami, tropické ovoce, různorodá krajina, fascinující podvodní svět, pohostinní lidé, jakož i tradice vyznávající souostroví s jejich vulkanickou činností. Teplota na ostrovech je celoročně suptropická, neboť tato oblast je ovlivňována Golfským proudem.

Uprostřed Atlantiku, 760 námořních mil od Lisabonu a 2110 mil od New Yorku, leží 3 skupiny ostrovů vulkanického původu, které mnozí považují za zbytky legendární Atlantidy, Azory. Centrální skupina tvořená ostrovy Terceira, Graciosa, Sao Jorge, Pico a Faial je z východu lemována ostrovy Sao Miguel a Santa Maria, ze západu pak ostrovy Flores a Corvo. Klima Azorů je mírné, ovlivněné Golfským proudem. Nejsou tu velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23 °C a v zimě klesá ke 13 °C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17 °C a 24 °C.

Nesčetná místa ostrovů nabízí nádherné výhledy. Hory a poklidná údolí s bujnou vegetací, úžasná jezera v místech sopečných kráterů, vroucí prameny a gejzíry, impozantní vrcholky i tajemné jeskyně, to vše kontrastuje se zdejšími kultivovanými políčky a dává souostroví neopakovatelný krajinný ráz. Čistotě ovzduší nezasažené žádnou technikou či chemií vděčí ostrovy za svou nevšední barevnost a klid, což také vytváří optimální podmínky pro milovníky fotografování. Spojení příznivých klimatických faktorů a bohaté půdy dává možnost existence nesčetnému druhu rostlin, v nemalém měřítku exotických. Vzácné dřeviny původního vavřínového lesa jako např. cedr nebo vinhático, tropické ovoce s převahou ananasu, záplava květin, kterým vévodí hortenzie, ibišky, rododendrony, azalky a kamélie, a v neposlední řadě také čajovníkové či tabákové plantáže dávají dohromady pestrobarevný obrázek o azorské vegetaci.

V divoké fauně převládají králíci, ovšem najdete tu druhově početně zastoupené ptactvo, např. holuba, luňáka, kosa, kanára či mořského racka. Bohatý svět najdete i pod mořskou hladinou a návštěvníky láká ke sportovnímu rybaření (tuňák, ančovičky, mečoun nebo žralok) a samozřejmě i k projížďkám lodí po Atlantiku zaměřeným na pozorování delfínů a velryb. Nedílnou součástí ostrovů je také obyvatelstvo, které zachovává staré tradice, lidové i křesťanské slavnosti a kroje, a přestože je vesměs prosté, je velmi pohostinné a přátelské.

Dovolená na Azorech může být pro mnohé dovolenou snů. Azory mají jen několik pláží, nestálé a často vlhké podnebí, unikly masové turistice a jsou ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat zelené hory poseté modrými hortenziemi a odpočinout si v klidných přístavech.  Kde jinde na světě můžete pozorovat nebo se potápět s velrybami a delfíny? Sledovat gejzíry? Takových míst moc není…

Pokud byste se tam chtěli vypravit, pak sem zajišťuje let a ubytování cestovní kancelář Snail Travel. Více na www.snailtravel.cz

   
14.02.2008 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Heduš [*]

  Nádhera!

  Island je taky můj sen!

  superkarma: 0 16.02.2008, 11:13:36
 2. avatar
  [6] icepoint [*]

  To musí být nádhera , škoda, že Atlantik je studenej, takže to vidím spíš na poznávačku, ale myslím, že to bude bomba!

  superkarma: 0 14.02.2008, 12:48:25
 3. avatar
  [5] MEK [*]

  nádhera

  superkarma: 0 14.02.2008, 12:02:04
 4. avatar
  [4] ještěrka.ehp [*]

  Kelly: stejně tak

  superkarma: 0 14.02.2008, 11:33:21
 5. avatar
  [3] tomdajsová [*]

  jo,jo..

  superkarma: 0 14.02.2008, 10:37:52
 6. avatar
  [2] Kelly [*]

  Nejprve jsem si myslela, že budete psát o Islandu. Ale to je také nádhera

  superkarma: 0 14.02.2008, 09:38:42
 7. avatar
  [1] wtipna [*]

  Krása.

  superkarma: 0 14.02.2008, 09:04:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme