rhodos

Poslední týden prázdnin jsme vyrazili na dovolenou na řecký Rhodos. Těšila jsem se, jak si před školním rokem ještě užijeme sluníčka a moře, jak si dobiju baterky. Prosila jsem vás, čtenářky, před odjezdem o vaše tipy, jaká místa jsou krásná a co si nemáme nechat ujít.

rhodos

Jaká byla naše dovolená? Byla krásná a horká. Někde jsem četla, že Rhodos je ostrovem slunce. Mohu to potvrdit. My jsme za celý týden neviděli jediný mrak ani malinkatý mráček. Jen co sluníčko vyšlo, už svítilo a pralo co to dá. Ze začátku týdne se teploty šplhaly až je čtyřicítce. Přiznám se, že tyto strašně vysoké teploty moc nemusím natož Radek, který je ze všeho nejraději polárník. Takže jsme, pokud to šlo byli stále ve vodě a u zdroje nějakých tekutin.

rhodos

Hned v pondělí jsme si půjčili auto. Náš hotel byl ve městečku Kolymbia – půjčoven je tady spousta, můžete si vybrat. Ceny byly skoro stejné, některé půjčovny měly akci „den zdarma“. Pět dní půjčovného včetně pojištění nás vyšlo na 165 Euro.  Jakmile jsme měli auto, naše dovolená dostala hned jiný rozměr. Vytipovali jsme místa, která chceme vidět a postupně jsme je objeli.

rhodos

Město Lidndos – to na mne zapůsobilo asi nejvíce. Starobylé městečko a neuvěřitelnou atmosférou. Do staré části města je zakázán vjezd autem a klikaté úzké uličky plné krámečků a hospod vás vtáhnou dovnitř a lapí, ani nevíte jak.  Jeli jsme sem dvakrát, vždy v podvečer, protože i večer, kdy zapadalo sluníčko bylo na venkovním městském teploměru 35 stupňů.  Za svůj výkon beru to, že jsem vyšla na kopec nad městem a prohlédla jsem si zbytky hradu a římské pevnosti. Vstup je 6 Euro a když si odmyslíte všechny ty ruské turisty a vnímáte jen tu úžasnou památku, je to krása. Jen tam na vyprahlém chodníku ještě větší vedro než dole ve městě. Prošla jsem to asi za 40 minut a přiznám se, byla jsem úplně vařená. Radek když to viděl, zůstal s dětmi v podhradí a čekal na mě.

rhodos

Co můžeme z Lidosu doporučit jsou útulné restaurace a taverny. Je to kulinářský zážitek, dát si souvlaki, čerstvou rybu na grilu, řecký salát…. Místní kuchyně je prostě neodolatelná!

Město Rhodos – je to hlavní město ostrova, takže když přijíždíte a než se dostanete k moři do přístavu staré části města, projedete moderními ulicemi s vysokými věžáky. Stejně tak jako Lindos, má stará část včetně přístavu své kouzlo. Hradby obepínají křivolaké uličky s nesčetně krámky a restauracemi). Zde v přístavu stála údajně obří socha – „Rhódský kolos“ – což byl jeden z divů světa.

rhodos

Rhódský kolos byla bronzová socha starověkého řeckého boha Hélia postavená u přístavu na ostrově Rhodos. Vystavěli ji v letech 304 - 292 př. n. l. obyvatelé ostrova, kteří tak chtěli bohu poděkovat za pomoc při odražení invaze Démétria Poliorkéta, syna makedonského krále Antigona I. Monofthalma. Prodali ukořistěné válečné vybavení za 300 talentů a za ně se rozhodli pořídit tuto kolosální sochu. Díky své výšce přes 30 metrů se Rhódský kolos stal nejvyšší sochou starověku a zároveň jedním ze Sedmi divů světa.

rhodos

Repliku sochy rozkročeného boha s hořící pochodní najdete v každém krámku se suvenýry, je motivem mnoha maleb, stal se symbolem ostrova.

rhodos

Nejhezčí pláž – nám se líbila pláž Tsambiki, která byla asi 3km autem od naší Kolymbie. Světlý písek, lehátka (2 lehátka a slunečník stála 8 Euro na den, po 16.00 jen 6 Euro), příjemné hospůdky, sprchy a záchody každých 20metrů, krásná příroda)

rhodos

Hezká pláž byla i vámi doporučovaná Fourni, která je na druhé straně ostrova – na západní straně. Byla hezká, ale divoká, foukal silný vítr a byly velké vlny. Naše děti (Albert se svým stejně starým bratrancem, 8 let) nechtěly do vody, protože moře vypadalo fakt jako rozbouřená řeka. Jinak je ale pláž moc pěkná, lehátka, slunečníky a malé bistro, kde si můžete dát něco k jídlu. Kolem jsou rozeklané světlé skály, dá se na ně vlézt a rozhlédnout se po krásném okolí a udělat si pěkné fotky.

rhodos

Neviděli jsme údolí motýlů (na takový výlet bylo hrozné vedro) a nejeli jsme na ostrov Symi. Průvodkyně nám řekla, že je to krásný výlet, úžasné město, ale že v programu výletu není koupání, což by naše děti nepřežily – vedro a nejít se koupat, tak jsme to vypustili.

Jinak byla dovolená super, jeli jsme s CK Alex www.ckalex.cz , jejich průvodkyně byla moc milá a o klienty se starala pečlivě.

Reklama