.

Ostrov, kde byl vězněn Napoleon - Elba

Cestování

Ostrov, kde byl vězněn Napoleon - Elba

 

Vracíte-li se z přístavu Portoferrario na Elbě do ošklivého přístavu Piombino v Toskánsku, v duchu si říkáte: "Závidím Napoleonovi, že na tak krásném ostrově byl vězněn 300 dní."

 

Elba byla do roku 1945 průmyslovým ostrovem a oplývá velkým množstvím nerostného bohatství, což dokazují zbytky dolů, které jsou zejména ve východní části ostrova. Staré fotografie visící v mnoha restauracích vám přiblíží, že tento dnes romantický ostrov byl namísto hotýlků a rezidencí plný oceláren a železáren.

 

Za druhé světové války Itálie válčila spolu s Němci a poloha byla velmi výhodná pro zbrojní průmysl. Železárny jen rostly. Ze dne na den se po vylodění spojenců v Normandii v roce 1944 stala Elba téměř holým ostrovem. Němci všechny továrny vybombardovali. Na lepší časy se začalo blýskat až v roce 1950, kdy byl definitivně průmysl na ostrově zastaven a na znovuobnovování Elby byly uvolněny finance ve prospěch cestovního ruchu. Nikdo zde nepostavil velké luxusní 5hvězdičkové hotely, ale najdete zde malé rezidence.  

Napoleon byl vězněn v době od 4. května 1814 do 26. února 1815. V té době se na ostrově naplno pracovalo ve všech dolech. Velký císař hledal únik, kde by mohl přemýšlet nad pomíjivosti své slávy. To mu poskytovala vyhlídka Villa Romana delle Grotte, kde dříve stál římský venkovský dům z 2. století. Odtud je vidět na celý přístav Portoferarrio.  

 

Napoleonovi se podařilo z Elby uprchnout, ale turista rád zůstává a ještě raději se vrací, pro krásu malých plážiček, které jsou kolem celého ostrova. Chcete písečnou,  oblázkovou nebo skalnatou? Stačí jen sjet z hlavní silnice, eventuálně dojít kousek pěšky, a jste v evropském ráji.

 

Pro potápěče je opravdovým zážitkem potopená loď z 2. světové války na pláži Ogliera. K této atrakci 1x denně zajíždí výletní loď s proskleným dnem.  A pak je tu možnost půjčit si šlapadlo, nebo spoléhat na  své síly a doplavat od břehu. Potřebujete jen šnorchl a potápěčské brýle a věřte, že je na co koukat, i když se občas v těchto místech cítíte vzhledem k návštěvnosti jako v pražském Podolí (přelidněný bazén). Avšak ostatní části Elby jsou úplným balzámem na nervy pro toho, kdo chce být na pláži sám, případně jen s hrstkou lidí. A to i v hlavní sezóně.

 

A co večer? Navštívíte-li malebný přístav Porto Azzurro, nesmí vás překvapit kotvící jachty bohatých Švýcarů a Francouzů.  Můžete projít celým městem a rozhodně nezapomeňte zakoupit nějaký suvenýr v podobě minerálů. Ceny jsou rozdílné. Od kamínků pro radost od 2 eur přes vzácné kameny zasazené do zlata až po trilobity v hodnotě pouhých 6 000 eur.

 

A pokud i tohle nestačí, abyste si udělali o ostrově svůj obrázek, pak nezbývá nic jiného, než vyjet lanovkou na nejvyšší horu Monte Capane (1 018 m n. m.) a jen se dívat a zhluboka dýchat. A věřte, že budete mít ohromný výhled. Celý ostrov má zelenou  barvu díky lesům a křovinám a kolem ostrova se rozlévá blankytně modré moře.

 

A tak dýchejte zhluboka ten vlhký slaný vzduch a čerpejte energii, ať můžete doma říci stejně jako já: „Bylo tam krásně a těch 300 dní bych klidně zůstala.“

   
01.11.2005 - Zahraničí - autor: Šárka Denková

Komentáře:

 1. [5] a.... [*]

  monuška: to my jsme to projeli na půjčeným skútru a celo dobu jsem se klepal jak vořech k článku by to chtělo přidat lepší fotky-např. přístavní pevnost, Napoleonova vila a fotky pobřeží.

  superkarma: 0 01.11.2005, 15:41:32
 2. avatar
  [4] monuška [*]

  Na Elbě jsem byla, jsou to asi 3 roky. Bylo to tam super, poprvé tam jsem viděla větší vlny, protože předtím jsem byla jen v Chorvatsku. Byla jsem tam v červnu a byl hroznej hicák. Jednou jsme se někam vypravili, ale museli jsme se vrátit, protože to se nedalo. Ale příroda je tam hezká. Jezdili jsme místním linkovým autobusem a fakt jsem se bála, takový serpentýny a pak už jen sráz do moře.

  superkarma: 0 01.11.2005, 14:31:12
 3. [3] Sasa [*]

  Byla jsem tam letos na dovolené podruhé a pokud by to šlo (měla bych peníze... ) tak tam bydlím. Je tam sice zakázáno stavět, oni to ale ochází....už vím i jak...takže..ted jen vyhrát a pak budu chodit tu na babu z Elby!!!
  Je to tam nádherné, to se nedá popsat, to se musí vidět....

  superkarma: 0 01.11.2005, 10:44:32
 4. avatar
  [2] arjev [*]

  Na ostrově jsem nebyla,viděla jsem pouze krásné fotografie.Nedostanu se všude tam,kam bych se dostat chtěla.Vše má svoje pro a proti.Pěkný den vám všem.

  superkarma: 0 01.11.2005, 09:56:54
 5. [1] a.... [*]

  moc krásnej ostrov!!!Nádherný moře a skály. Dá se projet z 1 den.Ta Napoleonova vila je taky moc hezká, nechápu , proč se mu tam nelíbilo ....já bych jí brala hned

  superkarma: 0 01.11.2005, 09:23:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme