Zdraví

Osteoporóza: Patříte i vy do ohrožené skupiny?

Osteoporóza, kterou odborníci považují za jeden z největších problémů současného zdravotnictví, s sebou přináší jeden velký mýtus. Podle něj hrozí onemocnění metabolickým onemocnění skeletu jen ženám po menopauze. To je ale velký omyl. Zjistěte, zda i vy patříte do seznamu ohrožených skupin.

Souvisí výskyt osteoporózy s věkem?

Přibližně do 25. roku života převažuje novotvorba kosti nad její ztrátou, v dalších přibližně 10 letech je proces odbourávání kosti a její novotvorby v rovnováze. Od 30-35 let kostní hmoty pomalu ubývá (přibližně 0,5 % za rok).

Kolem 50. roku u žen dochází vlivem hormonálních změn a dalších faktorů ke zrychlenému úbytku kostní tkáně. V 60 - 70 letech vlivem „stárnutí“ organismu, dochází k útlumu obnovy kosti a významně narůstá riziko zlomeniny jak u žen, tak u mužů. Životospráva, respektive výživa a pohyb v mládí a dospívání, určuje množství kostní hmoty, ze kterého později budeme moci čerpat.

osteoporóza

Je osteoporóza dědičná?

Genetika hraje důležitou roli při vzniku osteoporózy. Asi 15 % žen může mít v důsledku genetické dispozice snížené množství kostní hmoty (osteopenie) již před menopauzou.

Také nízká váha a výška, které jsou do jisté míry dány genetickou výbavou, jsou rizikovým faktorem pro osteoporózu.

Zlomenina kyčle u matky může geneticky ovlivnit dispozici dcery ke zlomenině kyčle. Existuje také skupina onemocnění dědičných metabolických chorob vedoucích k osteoporóze, které se týkají většinou poruchy tvorby kolagenu, jako je například osteogenesis imperfekta.

Vyskytuje se osteoporóza také u mužů?

Muži vstupují do období dospělosti s větší kostní hmotou než ženy. Proto dochází u mužů k osteoporóze související s věkem o několik let později než u žen.

Muži nemyslí na prevenci a terapii osteoporózy, protože bývá zpravidla považována za „ženský problém“. Tento názor však neodpovídá skutečnosti. Ženy jsou sice postiženy obecně častěji než muži, ale přesto takto onemocní až 20 % mužů nad 60 let.

Ovlivňuje vznik osteoporózy kouření?

Ano, u kuřáků se osteoporóza vyskytuje častěji.

Kdo by měl podstoupit vyšetření?

Vyšetřeni by měli být ženy i muži, pokud mají rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Patří sem především:

 • Člověk po prodělané nízkozátěžové zlomenině
 • Ženy krátce po menopauze (rozumíme tím fyziologickou menopauzu i stav po odejmutí vaječníků), pokud jsou přítomny další rizikové faktory osteoporózy (nízká hmotnost, kouření, zlomenina kyčle u matky) a všechny ženy starší 65 let i bez rizikových faktorů, pokud neužívají gynekologem předepsanou hormonální léčbu.
 • Muži nad 65 let
 • Lidé s jinými rizikovými faktory pro vznik osteoporózy. K nim patří užívání  glukokortikoidů, chronické zánětlivé onemocnění (např. revmatoidní artritida), mentální anorexie, onemocnění střev (Crohnova choroba, celiakie…), onemocnění endokrinních žláz  apod.

Calcidrink® je klinicky prověřený doplněk stravy s komplexním složením pro výživu a regeneraci kostí. Obsahuje kolagenní peptidy, kompletní škálu kostních minerálů, vitaminů podílejících se na metabolismu kostních buněk a extrakty z léčivých bylin pro rychlejší hojení vzniklých traumat. Je vyráběn ve formě práškového nápoje.

Výhoda oproti tabletovaným formám je v maximální využitelnosti účinných látek přímo rozpuštěných v nápoji a dále v tom, že obsahuje pouze látky účinné bez balastních látek potřebných pro lisování tablet. Jedná se přípravek bez vedlejších negativních účinků, bez zjištěných kontraindikací a zcela bezpečný. Vysoká dávka kolagenních peptidů se projevuje příznivě v současné regeneraci pojivových tkání. Působí i na regeneraci kloubních chrupavek, ale i kůže, vlasů a nehtů. Více zde: http://zena-in.cz/clanek/jak-si-uchovat-zdravou-pater-a-klouby.

Že jsou peptidy v léčbě osteoporózy důležité, uvádí i nositel ceny UNESCO prof. MUDr. Milan Adam, DrSc. Ve skupině jeho pacientek léčených po 3 roky kolagenními peptidy došlo k podstatně menšímu výskytu nových osteoporotických fraktur ve srovnání se skupinou pacientek léčených vápníkem. Více na www.orling.cz.

Prevence a léčba osteoporózy

Jak osteoporóze předejít, případně jak ji co nejúčinněji léčit? O tom se dočtete příště.

Čtěte také:

   
21.10.2015 - Nemoci - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [13] manislava [*]

  bohužel patřím již od 20-ti let-děsím se co bude v přechoduSml15

  superkarma: 0 21.10.2015, 17:34:25
 2. [12] MaVy [*]

  SandraAbigail — #11nojo noSml80 kopírováno:

  K tomu, aby naše kůže vyrobila doporučenou denní dávku vitaminu D, stačí vystavit celé tělo (nahé) na 1 minutu denně slunci nebo uskutečnit denně hodinovou procházku na čerstvém vzduchu ( v oblečení). Pouze v oblastech, kde nesvítí slunce po dlouhé období (zejména v zimních měsících), jsou namístě doplňkové přípravky s vitaminem D.

  a tam to jistí ryby, anebo má má rodina štěstí Sml24

  superkarma: 0 21.10.2015, 14:30:16
 3. avatar
  [11] SandraAbigail [*]

  MaVy — #9 nejde jen o slunce, navíc před tím se spousta lidí chrání. Jevtu málo potravin s vitamínem D a navíc se špatně připravují.

  1. na komentář reaguje MaVy — #12
  superkarma: 0 21.10.2015, 13:34:21
 4. [10] MaVy [*]

  MaVy — #9to jsem neveděla, doma máme vitamínu D dost všichni a nebereme ho v kapslích Sml24

  superkarma: 0 21.10.2015, 12:45:48
 5. [9] MaVy [*]

  SandraAbigail — #8málo vitamínu D? jakože tu máme málo slunce? Sml80

  1. na komentář reaguje MaVy — #10
  2. na komentář reaguje SandraAbigail — #11
  superkarma: 0 21.10.2015, 12:42:53
 6. avatar
  [8] SandraAbigail [*]

  Osteoporózu mi zjistili ve 28 letech, od té doby beru vitamín D a calcium, chodím na kontroly a naštěstí se to nezhoršuje, naopak se mi to zlepšilo. Takže potvrzuji, že mýty o přechodu jsou nesmysl, navíc jsem od své lékařky zjistila, že osteoporózu je možné dostat už v dětském věku.

  V ČR je velký problém dostat do těla dostatek vitamínu D, takže je více než vhodné používat doplňky stravy, které jsou i volně prodejné a za pár peněz.

  1. na komentář reaguje MaVy — #9
  superkarma: 0 21.10.2015, 11:50:12
 7. [7] Bébina [*]

  Boros — #6No ano, on se tohle běžný člověk bohužel nedozví. Já to vím od sestry, která je lékárnice a chodí na odborné přednášky. Prý už u malého dítěte je na RTG znát, které bere vit.D a které ne.

  Jinak vit. D se dá sehnat i volně prodejný, třeba v drogerii DM nebo od firmy Swiss a je levný.

  Jo a jestli si někdo myslí, že když jí ryby, pak má vit.D dostatek, pak to není úplně pravda. Musí to být totiž ryba upravená bez tuku, protože D je rozpustné v tucích, takže pokud si někdo rybičku usmaží, pak má všechno D v omastku a v rybě toho moc nezůstalo. Taktéž u sardinek atd. buď vybírat ty ve vlastní šťávě, nebo sníst i všechen olej, v čem byly naložené.

  superkarma: 0 21.10.2015, 11:21:32
 8. [6] Boros [*]

  Bébina — #2 Já se asi přede 2 týdny dočetla ve zcela seriózní odborné literatuře, že těhotným zoufale chybí vit D a jaké to může mít následky pro mimčo. Ale že by s tím někdo chtěl něco dělat,to ani náhodou, to se omezí jen na "dodržujet zdravou životosprávu".

  1. na komentář reaguje Bébina — #7
  superkarma: 0 21.10.2015, 10:08:46
 9. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Osteoporózu mi loni diagnostikovali. Asi je to tím, že jsem měla přechod už v 44 letech. Zatím požírám Caltrát plus a doufám, že to bude dobrý.

  superkarma: 0 21.10.2015, 10:05:57
 10. [4] bobani [*]

  doufám že ne

  superkarma: 0 21.10.2015, 09:45:06
 11. avatar
  [3] Hanula [*]

  Bébina — #2 Sml16to je pravda - na vyšetření mi zjistili, že mi trochu D chybí... ale zatím do sebe nechci cpát bobule.....

  superkarma: 0 21.10.2015, 09:24:19
 12. [2] Bébina [*]

  A proč jsem se v článku nedočetla, že naše populace má sakra málo vitamínu D a že je třeba ho dodávat. Nejenom malým miminkům, co nepřijdou na sluníčko a ženám po 60ti, ale všem.

  1. na komentář reaguje Hanula — #3
  2. na komentář reaguje Boros — #6
  superkarma: 0 21.10.2015, 08:56:58
 13. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16po vyšetření - neSml67

  superkarma: 0 21.10.2015, 08:29:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme