Pokud si pacient vyslechne diagnózu osteoartróza, čeká ho boj se zákeřným kloubním onemocněním, které zatím nelze úplně vyléčit. Existuje však řada způsobů, jak jej alespoň úspěšně léčit a zbavit se bolestí. Více informací o postupech lékařů nám sdělil Doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc. z Revmatologického ústavu v Praze.

oste

V počátečních stádiích osteoartrózy vás bude lékař nejspíš léčit bez použití léků, tedy nefarmakologickou terapií. Může to být:

 • POHYB, tedy účinné je izometrické posilování svalů. Jak se provádí, vás naučí rehabilitační pracovnice. Lékař vám také doporučí:
 1. plavání
 2. krátké vycházky
 3. jízdu na kole
 4. léčebnou tělesnou výchovu

Posilování čtyřhlavého stehenního svalu vsedě: Střídavě propínejte pravou a levou dolní končetinu, špičku propínejte směrem k obličeji, abyste cítili protažení ve svalech zadní strany lýtek, napětí držte 6 až 10 sekund. Na nohu si můžete postupně přidat malé činky, které koupíte v obchodech se sportovními potřebami, a které mají popruh, který si navlečete na nohu. Lze použít i vlastnoruční závaží z pytlíku s pískem. Můžete zkusit posilovat svaly stehna proti odporu. Doma například tlačit stehnem proti spodní hraně stolu a snažit se stůl nadzvednout.

Izometrické posilování hýžďových svalů a čtyřhlavého stehenního svalu vleže: Položte se na podložku, nadechněte se a s výdechem stáhněte svěrače, hýždě a kolena tlačte do podložky. Toto cvičení můžete provádět i tehdy, máte-li kolenní klouby v sádře.

Posilování čtyřhlavého stehenního svalu: Vleže na podložce zvedejte střídavě levou a pravou nataženou končetinu. Špičku směřujte k obličeji.

Posilování čtyřhlavého stehenního svalu: Pod kolena si složte ručník. Střídavě tlačte kolena do ručníku.

Procvičování flexe: Přitahujte střídavě jedno a druhé koleno k hrudníku. Pohyb provádějte pomalu, plynule. Koleno natažené nohy tlačte do podložky a patu do dálky. Několikrát se nadechněte a s výdechem přitáhněte koleno a natáhněte druhou nohu co nejdále. Procvičujete i kyčelní kloub. Nemůžete-li pokrčit koleno, uchopte končetinu pod kolenem. S výdechem přitahujte koleno k hrudníku a snažte se nenásilně zvětšit pokrčení kolene. Patu druhé nohy vytahujte do dálky. Procvičujete také kyčelní kloub, protahujete svaly zadní strany stehna a svaly beder.

oste

Posilování svalů zevní strany stehna: Lehněte si na bok, ruku si dejte pod hlavu. Pokud se vám na boku špatně udržuje stabilita, můžete si do podpaží vložit složený ručník. Zvedejte nohu ke stropu, pohyb vede pata, v nejvyšším bodě unožení se pata obrátí směrem k zemi a vede pohyb dolů. Zpočátku zvednete končetinu pouze do malé výšky, budete-li cvičit pravidelně, zvednete končetinu výše.

Po cvičení je důležité svaly protáhnout. Začneme čtyřhlavým stehenním svalem. Nejjednodušším cvikem je kopání do zadečku vleže na břiše. Pro větší protažení svalu můžete pod koleno vsunout polštářek, zvednutí kolene polštářkem by nemělo vyvolat nepříjemné pocity v bederní páteři. Ti zdatnější uchopí levý kotník levou rukou a přitáhnou nohu směrem k hýždím.

Protažení svalů zadní strany stehna: K protažení použijeme ručník, který umístíme pod koleno a plynule přitahujeme končetinu k hrudníku. Kdo si troufne, může umístit ručník výše, na lýtko. Máte-li problém s bederní páteří, podložte si „koneček“ páteře polštářkem nebo ručníkem. Nepodkládejte celé hýždě, abyste se neprohnuli v bedrech! Na podložení páteře jsou výborné malé balónky overbally, které se jen lehounce nafouknou a přisednou se kostrčí k podložce.

Zdraví pohybového aparátu ovlivňuje funkce vnitřních orgánů.

Cvik pro posílení jater: Funkce jater a žlučníku souvisí se zdravím kloubů, šlach a vazů. Proto je vhodné tyto orgány stimulovat cvičením, neboť nestačí-li na detoxikaci organizmu, zůstávají toxické metabolity v tkáních, které poškodí. Cvik provádíme vsedě nebo vleže. Posadíme se nebo si lehneme. Položíme pravou dlaň na tělo pod poslední žebra na pravé straně hrudníku. Posunujeme ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra až ke hrudní kosti. Potom ruka pokračuje v pohybu až na levou stranu těla. Masáž zprava doleva provedeme celkem 36x. Dlaň pravé ruky musí vykonávat tlak. Játra jsou umístěna v těle pod kůží a pod hrudním košem. Tlak dlaně stimuluje proudění energie a oběh krve v játrech.

Cvik pro posílení ledvin: Činnost ledvin souvisí se zdravím kolenních kloubů a páteře. Proto je ledvinám věnovat zvýšenou péči. Cvik provádíme vestoje. Třeme dlaně až do zahřátí. Položíme dlaně na spodní část zad, přitom se mírně předkloníme. Vnímáme teplo zahřátých dlaní. Třeme bederní krajinu shora dolů 36x. Třeme bederní část zad kruhovým pohybem 36x. Zatneme ruce v pěst a jemně pěstmi, klouby prstů, poklepáváme na bederní krajinu 36x. Celou činnost opakujeme 3x. Cvik provádíme ráno nebo při bolesti v krajině bederní. Cvik posiluje nadledvinky a ledviny. Pomáhá při bolestech v zádech a posiluje oči, působí příznivě na žlázy s vnitřní sekrecí a posiluje libido.

 • FYZIKÁLNÍ TERAPIE, což je doplňková léčba pohybové terapie, která využívá metody jako je:

elektroléčba, laseroterapie, magnetoperapie, akupunktura

 • TEPLO A CHLAD. Bolest lze zmírnit i jinak, měl byste například vědět, jak lze ke zmírnění bolesti použití teplo či chlad - poradí Vám rehabilitační pracovník i zkušená zdravotní sestra. Zde je několik příkladů.
 1. Teplo: suché/ vlhké zábaly, teplé koupele, zábaly za použití rašeliny/ bahna, parafinové zábaly se aplikují na bolestivé klouby bez otoku a normálně teplo
 2. Chlad: kryoterapie - léčba chladem. K chlazení teplého kloubu používáme speciální sáčky (kryosáčky). Sáčky obsahují zvláštní hmotu, která dlouho udrží potřebnou teplotu. Zmíněné sáčky uchovávejte v mrazicím boxu lednice. Použít je lze, až když jsou dostatečně studené. Pozor! - než namrazený sáček přiložíte na bolestivý kloub, je třeba ho zabalit do látkového obalu (jinak byste si mohl způsobit omrzliny). Jako obal například můžete použít žínku. Namrazené sáčky přikládejte 3-4x denně na dobu cca 15 min. Když nemáte k dispozici kryosáčky, lze použít sáček s mraženým hráškem (opět nezapomeňte sáček zabalit do látky). Kryoterapie se používá pouze tam, kde je nemoc komplikovaná zánětem v kloubu.
 • ORTÉTY A KOREKTIVNÍ POMŮCKY -  v některých případech vám lékař či rehabilitační pracovnice doporučí používat podpůrné prostředky, které pomáhají:
 1. ke stabilizaci kloubů - ortézy,
 2. k odlehčování kloubu - hole, berle
 3. k odpružení kloubů - obuv, ortopedické vložky

Ne každému budou všechny způsoby vyhovovat. Je třeba, abyste svému lékaři či fyzioterapeutovi sdělili, která procedura vám dělá dobře a která ne.

Jaké léky budete při osteoartróze užívat?

Léky vám lékař předepíše až tehdy, když selhaly všechny nefarmakologické postupy. Používány jsou v podstatě dvě skupiny léků.

Příznaky ovlivňující léky s rychlým účinkem

Do této kategorie patří nesteroidní antirevmatika NSA na bázi účinných látek ibuprofen, diclofenac, piroxicam atd., která ovlivňují bolest a zánětlivé procesy, ale mají řadu vedlejších negativních účinků. Na snížení či odstranění bolestí mohou být použity rovněž analgetika a opioidy, které ovlivňují bolest.

Léky lze použít ve formě:

 1. tablet, které budete polykat 1x či vícekrát denně                            
 2. mastí, gelů a sprayů, které lze nanést na bolestivý kloub
 3. injekcí do svalu či do kloubů - Kortikosteroidy - ve formě injekcí vám může lékař aplikovat lék do kloubní štěrbiny. Kortikosteroidy se používají většinou jen tehdy, když je kloub oteklý, teplý a je v něm výpotek.

Sysadoa - příznaky ovlivňující léky s pomalým účinkem

Jsou to léky, které ovlivní bolest a zlepší funkci kloubu. Trvá až 1 měsíc, než začnou účinkovat a jejich účinek trvá i dva měsíce po vysazení.

 1. hyaluronan sodný - aplikuje se injekcí do kloubní štěrbiny - 3 až 5 injekcí v týdenních intervalech. Kůra se opakuje 1-2x za rok.
 2. glukosaminsulfát - užívá se v dávce 1500 mg/den, polyká se
 3. chondroitinsulfát - užívá se v dávce 800 mg/den, polyká se

Strukturu modifikující látky - léky, které mají vliv na zpomalení degradace kloubní chrupavky. Do současné doby nebyl zmíněný účinek prokázán ani u jednoho léku používaného k léčbě osteoartrózy.

Některé klinické studie se však touto problematikou zabývají a existuje předpoklad, že například glukosaminsulfát, chondroitinsulfát a kolagenní peptidy by podobný účinek mohly mít.

Značka Geladrink patří již přes dvacet let k synonymu kvalitní kloubní výživy. Mnohaletý výzkum nositele ceny UNESCO, prof. MUDr. Milana Adama, DrSc. a řady dalších vědců v oblasti kolagenních peptidů vedl mj. k vytvoření potravinového doplňku Geladrink Forte, zaměřeného na hloubkovou výživu kloubů. Ten nyní přichází s novou lákavou příchutí hrušky. Více zde http://zena-in.cz/clanek/nova-prichut-geladrink-forte-aneb-neco-na-te-hrusce-je

Geladrink Forte jako jediná kloubní výživa v sobě spojuje blahodárné účinky nejobsažnější unikátní kombinace, tj. kolagenní peptidy GELITA® 3300 až 8000 mg, glukosaminsulfát 1500 mg, chondroitinsulfát 800 mg, MSM 600 mg a 100 mg blahodárné byliny Boswellia Serrata. Navíc obsahuje silné antioxidanty vitamín E, selen, mangan a měď v organické formě, které přispívají k udržení normálního stavu pojivových tkání a 125 % denní dávky vitamínu C, který přispívá k normální formaci kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek. Více na www.orling.cz  

Čtěte také:

Reklama