Zdraví

Osobní trenér: ANO či NE

Ve světě sportu mají i ti nejlepší z nejlepších své trenéry. Pokyny trenéra se musí řídit jak hokejista Jaromír Jágr, tak hvězdné tenisové sestry Serena a Venus Williamsovy. A potřebují-li poradit tací zkušení sportovci, vězte, že to lidé s minimálními zkušenostmi budou potřebovat dvojnásob.

Učený z nebe nespadl
Radu osobního trenéra potřebují hlavně začátečníci a lidé, kteří delší dobu necvičili. Když se svaly nevyužívají, dochází nejen k oslabování, ale rozladí se jejich souhra. Vznikají pak svalové dysbalance (nerovnováhy) a tělo začne volat o pomoc. A to nás pak všude píchá, loupe a bolí.

Nespoléhejte, že techniku odkoukáte v posilovně od jiných.
Nezkušeným cvičením byste si mohli ublížit. Sice nějakou tu korunu ušetříte, ale na druhou stranu pošramocené zdraví za to nestojí. Vzhledem k tomu, že se u nás cena jednoho tréninku pohybuje od 250 korun, opravdu neznamená zbytečný luxus najmout si osobního trenéra.

I pro toho, kdo pravidelně cvičí, bývá rada osobního trenéra nedocenitelná.
Tak, jako těžko najde chybu v textu jeho autor, tak i ten, kdo si sám sestaví cvičební program, jen obtížně odhaluje jeho slabší místa.

No a pak tu máme nejčastější typ žen, kterého kupříkladu já jsem modelovým případem. Znáte to – vždycky se najde nějaká výmluva, proč právě teď jít cvičit nemůžete. Prostě nad sebou potřebuju bič, někoho, kdo by mě dlouhodobě motivoval. Po sedmi kilech navrch a půlročním chronickém chystání se do posilovny přestal přítel zvedat oči v sloup při mém láteření nad „nějak sraženými kalhotami“ a předplatil mi měsíční osobní trénink u Hanky Kynychové.

Pochopitelně bez mého vědomí, protože bych mu (já, hloupá) spílala za vyhozené peníze. Možná vám to nepřijde jako dvakrát romantický dárek, ale přesně tohle jsem potřebovala.

Cvičitelka Hanka Kynychová je opravdový živel a jen tak mi nic neodpustí. A fňukat a dělat unavené oči umím bezkonkurenčně. Ale ten pocit, když se mi zhruba po čtrnácti dnech vyplavily endorfiny! Prostě paráda.

Hanka Kynychová: „Trenér je rádce i pycholog“

Kdy bych měla zvolit variantu osobního trenéra?
Pokud potřebuješ nad sebou bič a někoho, kdo tě bude při cvičení vést. Taky když potřebuješ sestavit jídelníček a vysvětlit, které potraviny jsou pro tvé tělo dobré a které mu nepřinesou vůbec nic. Často pomáhám i ve výběru doplňkových hubnoucích produktů.

Kolik si mám vyhradit času?
Stačí absolvovat dva až tři tréninky po sedmdesáti pěti minutách týdně. Zhruba po pěti, šesti týdnech se to naučíš a můžeš chodit cvičit sama. Pak bychom se scházeli už jen jednou měsíčně, kdy bychom cvičební program zkonzultovali, opravili a podobně.

Jaká je taxa?
Neznám přesně ceny ostatních. Já se za 300 korun věnuju klientce 75 minut. Když si to spočítáš, vyjde to daleko levněji než nějaká dieta a ještě získáš vědomosti. A hlavně si nehuntuješ zdraví.

Jaký vztah je mezi tebou a klientkou?
Tady se prolínají dvě polohy: Trenér je jednak rádce a jednak psycholog. Kolikrát si klientka chce jenom pokecat a přitom si příjemně zacvičí.

Jak motivuješ, cvičíš s nimi?
Nejsem sparing partner, spíš předvádím, kontroluju, podávám a podobně. Motivuju, doufám, už svou povahou a osobností i tím, že klientka nemůže cvičení zrušit třeba dvě hodiny předem, protože já s tím počítám. Je to její zodpovědnost vůči mně. Často mi holky říkají, že je žene dopředu i pohled na mě, má postava.

Co to dává tobě?
Finančně se to nevyplatí. Ale ty ženský mě posilují vším, co mi povídají. Dozvím se další otázky, utvrzuju se v tom, co vím. Je to změna proti skupinovému aerobiku. A pak mě pochopitelně těší výsledky.

Pochlub se…
Mám dvojí klientelu: Jednak s velkou nadváhou, kde jsme během půl roku sundali i 15 kilo. Druhá klientela od 25 do 40 let chce mít nad sebou jen odbornou kontrolu, sundat dvě kila nebo třeba zpevnit postavu. Chce to vůli a vytrvalost.

Pod fitness trenérem si většinou představíme někoho, kdo nás mučí v posilovně…
Trénink je nejen o silovém tréninku, ale také o strečinku. Některé klientky mají tak zkrácené svaly, že s nimi cvičím půl hodiny jen strečink. Prostě si s nimi ještě nedovolím jít na stroje. Občas také vyběhneme ven, ale to kupodivu ženské nechtějí. Moc to nechápu, je to nějaký mor nebo co.

Tři zásady podle Hanky Kynychové, jak si vybrat trenéra:
1. Každý trenér by měl mít oprávnění pro trenérství doložené trenérskými zkouškami. Nestyďte se nechat si toto osvědčení předložit. Máte na to právo, jde o vaše tělo.

2. Všímejte si, jaká je jeho fyzička a jak se o vás stará. V podstatě by se od vás za celou dobu tréninku neměl hnout ani na minutu.

3. Jeho charisma vás musí motivovat. Měl by být přátelský, nadšený a komunikovat. Když se necítíte dobře, neváhejte a ohlédněte se po jiném.

   
25.02.2005 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [14] LibuR [*]

  Alexis3: Objednala jsem si ho na 75 min.= 300,-. Mě to stačilo, protože jsem dříve do posilky chodila. Pokud jsi zatím do posilovny nechodila, tak by asi bylo lepší domluvit si trenéra víckrát. On tě kontroluje, zda ty cviky provádíš dobře a je to hlavně kvůli tomu, aby jsi si při cvičení zbytečně neublížila.

  superkarma: 0 26.02.2005, 19:00:47
 2. avatar
  [11] LibuR [*]

  Já jsem po pěti letech začala znova chodit do posilovny. Hned na první návštěvu jsem si objednala a zaplatila trenéra. Mohu konstatovat, že to byl dobrý nápad. Jednak mě posilovnou provedl, sestavil mi cvičební program přímo na moje problémové partie a naučil mě do detailu provádět správně cviky, které mi sám nejdříve předvedl. Byl to velice příjemný mladík a můžu říci, že mě od posilování neodradil a spíš mi dodal odvahu. 75 min. cvičení v Praze pod jeho vedením mě stálo 300,-Kč. Také jsem si domluvila další konzultaci(hodinu), kterou budu mít po měsici cvičení. Naučí mě další cviky, abych zatěžovala i jiné svaly. Po měsíci pravidelných návštěv (2-3x týdně) mám -5 kg, a -7cm v pase . Doporučiji vřele všem i když nám už není 30 let .

  superkarma: 0 25.02.2005, 22:40:20
 3. [10] Alušík [*]

  Finančně že se to nevyplatí?? No to bych chtěla vědět kolik by ta Kynychová měla dostávat, aby se to vyplatilo. Já pracuju v posilovně a tam si trenéři vydělávají tak 30 - 50 tisíc měsíčně... hmmm.... nic moc..

  superkarma: 0 25.02.2005, 19:18:00
 4. avatar
  [7] Avilka [*]

  Mám svojho osobného trenéra a vyhovuje mi to.
  1. viem, že ma vo fitku čaká, tak sa tam idem. Keby to bolo na mojej vôly, tak lenivosť zvíťazí
  2. dozerá, aby som to cvičila správne, nestrhala sa a neprešvihla kondičku. Ešte som nikdy nemala svalovicu. A operatívne mi poradí, čo cvičiť, keď mi nejaký sval ( najmä chrbtica) zblbne. Teraz mám problém s kolenom, tak mi poradil cviky, ktoré môžem a ktoré nesmiem.

  superkarma: 0 25.02.2005, 14:15:58
 5. avatar
  [5] medved [*]

  myslim, ze darovat poukazky na osobniho trenera je vyborny darek a dela to uz hodne fitek...dost lidi jen narika, ze se ke cviceni nedostane a nevi jak na to a kdesi cosi...ale pak, kdyz maji poukaz se do toho vrhnou v praze to dost fit center nabizi...kupovali jsme takhle kamaradovi predplacene hodiny na smichove a byl moc spokojeny

  superkarma: 0 25.02.2005, 10:47:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme