Domácnost

Osobní bankrot po česku


Osobní bankrot není podle soudců zdaleka tak bezpečný, jak lidé doufají. Nový insolvenční zákon, který má asi 400 paragrafů a nahrazuje dřívější konkurzní právo, má pomáhat z krize těm, kdo upadli do dluhů. Ale! Špatně nebo nerozvážně podaná žádost může přivodit i to, čemu se lidé snaží vyhnout, tedy exekuci a rozprodej majetku.

Co udělat
Možnost požádat o oddlužení, která dala po Novém roce tisícům lidí naději, že se vyhrabou z finanční krize, aniž by skončili v klasickém konkurzu, je pro mnohé stále jenom těšínským jablíčkem. „Řadu návrhů na zahájení insolvenčního řízení soudy vůbec neakceptují, protože nejsou opatřeny úředně ověřeným podpisem. V případě žádosti o oddlužení musíte uvést k seznamu majetku také jeho ocenění, v případě nemovitosti dokonce formou znaleckého posudku a další náležitosti,“ řekl na včerejší tiskové konferenci pro Ženu-in místopředseda Krajského soudu v Praze Luboš Dörfl. Je také dobré vědět, že žadatelé o oddlužení musí podat žádosti dvě. První o zahájení insolvenčního řízení, druhou o povolení oddlužení. Pokud vyhoví jen podmínkám první žádosti, ocitají se v klasickém konkurzu.

Dohoda s věřiteli
Vzhledem k tomu, že to není dlužník, ale věřitelé, kdo rozhoduje o způsobu finančního vyrovnání – tedy zda se zpeněží majetek nebo se využije možností splátkového kalendáře, je nanejvýš dobré se s věřiteli dohodnout už předem na způsobu úhrady.

Jak to chodí
Ani podání žádosti není jednoduché a bez právníka ji těžko kdo dokáže správně sepsat. Návrh na povolení oddlužení podává samotný dlužník, soud žádost posoudí, a pokud splňuje všechny náležitosti, může oddlužení povolit. Svůj souhlas však musí vyjádřit i věřitelé. Dlužníkovi pak stačí uhradit minimálně třicet procent dlužné částky, a to buď z rozprodeje majetku, nebo tak, že v průběhu pěti let odevzdává věřitelům všechny své příjmy nad rámec životního minima.

Myslíte si, že možnost oddlužení je správná, nebo ne? Posílala byste zkrachovalé firmy rovnou do konkurzu, nebo byste jim dala šanci se z dluhů dostat?

 

   
27.02.2008 - Dům a byt - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. [4] VladkaZabka [*]

  Bankrot je řešením, sama jsem byla nucena to u mé společnosti udělat. Podnik šel do insolvenčního řízení, je prodán a já splácím dluhy, ale určitě lepší, než kdybych byla pořád zadlužená. Za 5 let to splatím, našla jsem si jinou práci..

  superkarma: 0 02.02.2015, 14:01:29
 2. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Díky Bohu alespoň za šanci Nevím, jestli je to místní specifikum, nicméně zřejmě ano - druhotná platební neschopnost dokáže člověka dostat do příšerných problémů, ze kterých téměř není cesty ven. Poznala jsem to na vlastní kůži - stačila jedna velká zakázka a díky statisícovým penále (které po zaplacení dluhů sice prominout šly, ale vyhověno nebylo) jsme byli po krk ve sračkách dosud. Stačilo jen o trochu méně trpělivosti, zdraví nebo štěstí, popř. další větší neplatič a byli jsme v prdeli úplně

  superkarma: 0 27.02.2008, 16:07:10
 3. avatar
  [2] zlobítko [*]

  Taky jste zapomněli upozornit, že pokuď si podáváte návrh, tak to ještě neznaméná, že bude schválen. Musíte mít aspoň nějaké záruky na pokrytí insolvenčního správce a další náklady, takže takoví ti vyčuránci co si myslí, že se jim dluhy smáznou mají smůlu . Je to opravdu spíše uděláno pro solidnější firmy, které mají problémy s neplatiči, čímž se sami dostávají do dluhů.

  superkarma: 0 27.02.2008, 15:43:50
 4. avatar
  [1] shb [*]

  Konkurzyyyyyyyy tak to je největší byznys....hlavně tady v čechách, a ta "nezávislá" justice zde to je opravdu UNIKUM

  superkarma: 0 27.02.2008, 15:04:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme