.

Osmanská říše a Sultán Suleiman-to je Istambul

Cestování

Osmanská říše a Sultán Suleiman-to je Istambul

 

Chcete vědět, kde žil Pán všech pánů tohoto světa, Majitel lidských hrdel, Císař východu i západu, Král věřících i nevěřících, Ochránce celého světa, Stín všemohoucího šiřitele tichosti na Zemi?

 

Chcete? 

 

Musíte do Istanbulu, do města rozprostírajícího se mezi Evropu a Asií.

 

Vraťte se z roku 2005 do roku 1522, kdy vládl celé Osmanské říši slavný sultán Suleiman. Ne, nejste v pohádce, to jen stojíte ve středu patnáctimilionového města.

 

Do centra se dostanete z letiště autobusem v dopravní zácpě stupně 4 až 5. Okamžitě zjistíte, že i když bylo po první světové válce náboženství islámu striktně odděleno od státního zřízení republika, většina (98 %) obyvatel ho vyznává. Státní zřízení zakazuje, aby se ženy na veřejnosti zahalovaly, ale nijak to tento zákon nestíhá.

 

A tak vystoupíte z jednoho ze stovek autobusů mezi množstvím zahalených žen. Dejte si pozor, ať vás na ulici nepřejede automobil, prodejce nabízející na vozíku oloupané okurky nebo třeba čistič ulic v podobě člověka, který za sebou táhne na kolečkách velký jutový pytel plný odpadků. Mezitím odolávejte prodejcům, kteří se vám budou snažit prodat vše potřebné i nepotřebné a namiřte si to rovnou za nosem směrem k hlavní bráně

 

Topkapi paláce.

 

Dříve tu vládlo ticho. Na nádvořích žili Janičáři, což byli nejlepší vojáci Osmanské říše; v síni divánu zasedla státní rada a jen pár metrů od Ortakapi bydlelo za dveřmi Harému několik set otrokyň. Nyní se tu budete procházet s turisty z celého světa. Nejen s Japonci s foťáky Nikon na krku, ale  uvidíte množství zahalených žen z Iráku a Íránu, které chtějí na vlastní oči vidět, jak tehdy velký sultán Suleiman zvaný Nádherný žil. Kolem sebe vidíte množství vyhlídek na Bosporský průplav, kterým jako dříve i dnes proplouvá jedna loď za druhou. Doporučuji pobýt několik hodin a udělat si obrázek o životě a době dávno minulé.

 

Po prohlídce paláce se přesunete na největší náměstí Hipodrom, kde spatříte Modrou mešitu, která jako jediná má šest minaretů. Pokud se proderete plným náměstím cestovatelů z celého světa a stanete před vchodem mešity Sultán Ahmed (Modrá mešita), musíte se nejprve zout, zahalit ke krku, eventuálně zakrýt holé nohy. Celý chrám je vyložen perským kobercem, který je složen z malých koberečků. Můžete se pomodlit jako dříve samotní sultánové.

 

Jestli vás brána Orientu ještě úplně neutahala, nechte se odvézt autobusem k Velkému Bazaru. Jde o budovu s množstvím chodeb se stovkami krámků. Jestli patříte k lidem, kteří rádi smlouvají o ceně, jste na správném místě. Čím více budete dávat najevo svou nespokojenost s cenou zboží, tím více usmlouváte. Jde o jev v Orientu zcela obvyklý.

 

Samozřejmě že Istanbul není městem zaostalým a v mnohém si nezavdá s vyspělými metropolemi Evropy. Ale já nechtěla psát o levných nákupech a prodejcích kůže a zlata. Snažím se vám nastínit, jak se žilo v době dávno minulé, kdy Osmanská říše byla pojmem.

 

A tak si večer zajděte do některé z orientálních kaváren, dejte si čaj nebo tureckou kávu a vstřebávejte tu zvláštní atmosféru a energii, kterou tohle město má. A nezapomeňte si objednat vodní dýmku. Zkuste třeba jablečný tabák, i když jste zarytá nekuřačka.

   
04.11.2005 - Zahraničí - autor: Šárka Denková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] arjev [*]

  zeva: Při povodních jsem přišla o vše,tyto věci jsem měla u maminky.Zůstaly mně pouze vzpomínky,existují lidé,kteří mají tyto podklady,ale nepůjčí je ani mně.Krásný den Arjev

  superkarma: 0 04.11.2005, 10:04:21
 2. avatar
  [3] zeva [*]

  arjev: Zajímavé, napiš víc. Fotky nemáš?

  superkarma: 0 04.11.2005, 08:13:55
 3. [2] okno [*]

  Já byla v Istanbulu 2x..je to nádherné město,při návštěvách památek jsem si připadala jak v poháce Tisíce a jedné noci.O to horší je pak návrat do rušného města,kde naše žena působí exoticky,jako magnet pro muže,kteří jsou neobyčejně oprsklí a kde můžou,tak si sáhnou..Ať je to ve veřejné dopravě,kde nás museli naši chlapi štítit vlastním tělem,ať je to na tržištích,kde když se sehnete,tak hned Vám někdo jezdí rukou po zadku..nejsem nijak prudérní,ale měla jsem chuť jim jednu natáhnout..

  superkarma: 0 04.11.2005, 07:55:17
 4. avatar
  [1] arjev [*]

  Ráda jsem se oddávala bloudění po památkách křesťanských i orientálních.Jsou velice krásné.V současné době se věnuji těm prvním.Ale pokud budete mít hlavně "many",jeďte se podívat do Afgánistánu do starých polorozbořených klášterů.Tam najdete něco,co se vymyká tomu,co do nás vtloukali za minulého režimu.Krásný den a slunce v duši vám všem přeje Arjev

  superkarma: 0 04.11.2005, 06:31:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme