Bulvár

Oslavy sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě

Cyril a Metoděj

Na jednom z nejvýznamnějších moravských poutních míst – Velehradě – začaly největší oslavy státního svátku v Čechách i na Moravě, které se konají u příležitosti Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Dny lidí dobré vůle se konají už po deváté. Záštitu nad poutí opět převzala také manželka prezidenta České republiky Livia Klausová. Podle odhadu pořadatelů by letos mohlo přijet až 50 tisíc návštěvníků.

Pouť v roce 1936První oslavy Dne lidí dobré vůle se uskutečnily u příležitosti jubilejního roku 2000. „Význam oslav stále roste. Staly se tradicí, čímsi trvalým, co dlouhodobě přitahuje lidi a nabízí možnost osobních kontaktů a poznání, ale i setkání s křesťanským prostředím,“ prohlásil arcibiskup Jan Graubner.

Novinkou pro letošní ročník bude pouť po nově zřízené stezce mezi poutními místy Velehradem a Hostýnem. Už ve středu ráno na trasu dlouhou 58 kilometrů vyrazilo prvních 200 lidí.

Součástí programu je i akce Velehrad dětem, kterou doprovodí Rádio dobré vůle. Vysílat bude živě z prostranství před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, ale i přes internet. Pro zájemce o ekologii bude připraven program v areálu archeoskanzenu v Modré. V prostorách Stojanova gymnázia mohou poutníci navštívit výstavy fotografií Jindřicha Štreita nebo pásmo zachycující život papeže Benedikta XVI.

Poutní VelehradSportovci se pak mohou těšit na fotbalové utkání. Na Velehradě se dnes koná i mezinárodní setkání vozíčkářů a v jednu hodinu začalo již tradiční ruční přepisování bible. Na konferenci se také poprvé sjeli vězeňští kaplani z celé České republiky.

Pouť na Velehradě
Několikadenní program vyvrcholí dnes večer Koncertem lidí dobré vůle, na kterém vystoupí například Petr Bende, Ewa Farna, dětský sbor Kantiléna nebo slovenská skupina Peha. Během koncertu budou představeny tři charitativní projekty, na které lze přispět zasláním sms ve tvaru DMS VELEHRAD na číslo 87777.

V sobotu ráno zakončí slavnost poutní mše svatá, jejímž hlavním celebrantem se pro letošním rok stal kardinál Giovanni Coppa.

Zdroj: ČT24

   
04.07.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] barasv [*]

  Tak to zase byla akce...

  superkarma: 0 06.07.2008, 22:25:48
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Eva_Fl: To víš, my jsme tady takhle šikovný. Celé dny na netu a ještě si tím vyděláme

  superkarma: 0 05.07.2008, 11:47:48
 3. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Modré z nebe: vzdyt vy mate svatek kazdy den, celej pracovni cas na netu, to musi bejt prima job!

  superkarma: 0 05.07.2008, 01:05:16
 4. [2] Bébina [*]

  Modré z nebe: Ze jo, to jsou moje nejoblibenejsi svatky v roce. Jsou to druhe nejdelsi svatky, venku je teplo a nevladne kolem nich zadna hysterie.

  superkarma: 0 04.07.2008, 15:03:17
 5. avatar
  [1] Modré z nebe [*]

  Škoda jen, že ty svátky nevyšly na všední dny

  superkarma: 0 04.07.2008, 14:37:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme