Na sušenkách si pochutnáváme už pěkně dlouhou řádku let. Tyto křupavé dobroty, které připravujeme na tisíce způsobů, vznikly před necelými třemi stoletími ve Francii. Podle legendy dokonce v roce 1758 zachránila slušná zásoba sušenek posádku ztracené nákladní lodi Doceur před smrtí hladem.

Sušenky zkrátka hýbou světem, chuťovými buňkami, a pokud se zakousnete do opravdu mňamózního kousku, dokáží vám podle pověsti plnit i přání. Musí to být však v období okolo 8. srpna, kdy se slaví Den sušenek!

Kolébkou sušenek (neboli keksů či biskitů) je francouzské město Nantes. Díky obchodování se zde výrazně rozvíjela lodní doprava, námořníci trávili na lodích třeba i dlouhé měsíce a proto potřebovali trvanlivé potraviny, které se nekazily a byly zároveň výživné. Kombinace trvanlivého chleba a dovoz třtinového cukru tak dala vzniknout jakýmsi předchůdkyním dnešních sušenek.

lodPrávě ty si do podpalubí naštěstí naložila posádka obchodní lodi Doceur, jako by tušila, že se může něco nemilého přihodit. Když tato loď převážela náklad kakaových bobů z Jižní Ameriky do Evropy, ztratila se v rozbouřeném Atlantiku a po několik týdnů byla bezcílně unášena zrádnými oceánskými proudy. Námořníci přežili jen díky zásobám trvanlivých sušenek v podpalubí a po dlouhé a vyčerpávající plavbě spatřili břehy domovského přístavu 8. srpna v roce 1758. Od té doby tento den patří právě sušenkám a pověst praví, že každá sušenka, kterou člověk sní na Den sušenek, dokáže splnit jedno tajné přání. A protože Milka má ráda příběhy s dobrým koncem a jemná přání, rozhodla se Den sušenek pořádně oslavit!

lodPřestože v kalendáři Den Sušenek oficiálně zapsaný nenajdete, sušenky Milka se rozhodly tuto tradici založit. Legenda o vzniku Dne sušenek je tedy takovou fialovou variantou toho, jak to asi mohlo tenkrát být :-). Ovšem jak se říká - na každém šprochu pravdy trochu! Takže skutečně platí, že námořníci vozili na palubě trvanlivé sušenky, které se podle některých zdrojů začaly vyrábět právě v přístavu Nantes. Sušenky námořníkům pomáhaly přežít v obtížných podmínkách a později se zároveň staly zdrojem potěšení pro miliony mlsounů. Milka proto věří, že sušenky si svůj den zaslouží a na Facebooku www.facebook.com/Milka.cz.sk můžete od 29. července až do 25. srpna vyhrávat v aplikaci „Den sušenek“ lahodné balíčky plné dobrot od Milky. Tak neváhejte a natrénujte si mlsání a splňte si svá tajná přání!

Reklama