Bulvár

Oškrábej brambory, já jsem levá!


Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Julius Caesar a mnoho dalších velikánů dějin se muselo potýkat s problémem, který byl ještě začátkem minulého století pokládán za tělesnou vadu. V některých kulturách je dokonce upřednostňování levé ruky při některých činnostech považováno za neslušné, nebo dokonce trestuhodné.

 

„Levárny“ nepáchají jen leváci

Slova „levota“ nebo „levárna“ se používají ve slangu pro podvod nebo podraz. Původ bude dílem ale v náboženství. V církevním prostředí bylo leváctví považováno za znamení ďábelského vlivu.

Eskymáci zase věřili, že každý levák je čaroděj.

Ještě dnes je v arabských kulturách leváctví považováno za závažné stigma a ukázání levé ruky při jídle je zde považováno za těžkou nepřístojnost.

 

V Indii a Indonésii je neslušné jíst levou rukou a v Indonésii je navíc neslušné přijmout levou rukou dar.

Japonský muž se mohl dříve rozvést se svou ženou, když zjistil, že je levačka.

 

Čím to je?

Mozek leváků je podle vědců strukturován odlišným způsobem, který umožňuje rozšíření jeho schopností, a geny, které určují levorukost, také ovládají vývoj jazykových center v mozku. Je zde upřednostňována, ale také více zatěžována pravá mozková hemisféra, která má na starosti to abstraktní v našem životě, zatímco levá je od té praktické stránky. Proto jsou také leváci například citlivější a mají vyvinutější fantazii. (Tady je potřeba zmínit ženy, které ať levačky, nebo pravačky využívají své mozkové polokoule vyváženěji než muži. Proto pro ně například empatie či fantazie a obrazotvornost není problém. Orientace v mapě už ano :)).

 

Musí mít leváci leváka?

Jsou-li oba rodiče leváci, je jen 26% pravděpodobnost, že levákem bude také jejich dítě.

Až tak jednoznačně dědičné to tedy zřejmě není. Dědí se jen pravděpodobnost.

 

Není to žádný med

Naštěstí už nežijeme ve středověku, kdy například Anglický král Jiří VI. byl jako levoruké dítě svým otcem Jiřím V. převychováván na praváka tak, že nosil na zápěstí dlouhý řetěz. Když syn použil levou ruku, otec zatáhl za řetěz v naději, že tím syna přeučí na praváka. Výsledkem „léčby“ byla těžká koktavost syna.

 

 

V některých afrických zemích bývalo zvykem, že dítěti-levákovi polili levou ruku vařící vodou a ponořili do bahna, dokud nervy v ruce neodumřely. Tak donutili dítě používat pravou ruku.

 

Chudáci leváci

- Mnoho leváků je mezi lidmi s poruchami učení a podobnými poruchami.  

- U 12 000 žen levaček zjistili vědci až dvojnásobné riziko rakoviny prsu než u pravaček.  

- Muži leváci jsou statisticky náchylnější k delikvenci.

- Ženy-levačky mají mužštější fyzické i psychické vlastnosti.

- Jiné výzkumy zase naznačují možnou souvislost s homosexualitou.

 

Borci leváci

Levoruký člověk upřednostňuje také levou nohu, což je skvěle využitelné například ve fotbale, kdy levonohý útočník umí soupeři pěkně zamotat hlavu (evidentně je v našem národním mužstvu nedostatek leváků, a nikoli naopak). Výhodu má také například levoruký šermíř.

Růst podílu leváků v populace je prý také příčinou odpovídajícího pokroku například v matematice, sportu a umění.

Vyskytují se i domněnky, že leváctví v nějaké míře souvisí s genialitou, inteligencí, tvořivostí, s uměleckými schopnostmi a s vizuálním myšlením.

Leváci se také rychleji než praváci rehabilitují po mozkové mrtvici.

 

Levák není nešika

Mnohdy je pohled na leváka otevírajícího konzervu k popukání. Taktéž při manipulaci s vývrtkou mívá levák více potíží (zvláště není-li jen levoruký, ale také levý. Též s ohledem na to, kolikátou láhev již otevírá). Při výrobě různých pomůcek se na leváky trochu zapomínalo. Naštěstí jsou mezi levorukými  lidé s obchodním duchem, a tak vznikl jeden z mála specializovaných obchodů pro tuto část populace.

 

Pan Nacher je majitelem krámku „Levá ruka“, kde jsme našli mnoho pomůcek. Na první pohled jsou tyto předměty identické s těmi, které my praváci používáme běžně. Ale zkuste je jako „nelevák“ použít. Rázem zjistíte, jak je v běžném případě levákovi.

Pokusem o otevření konzervy otvírákem pro levoruké byste si patrně způsobili otevřenou zlomeninu zápěstí a stejně zkonstruovanou vývrtkou byste dřív provrtali láhev.

„Já sám levák nejsem, ale blízký kamarád mého syna má levoruká dvojčata,“ vypráví majitel. Když viděl problémy, které otec dvojčat musel řešit, a zpozoroval díru na trhu, rozhodl se pomoci nejen kamarádovi, ale mnoha dalším.

V pražské Křižíkově ulici tak vznikl tenhle krámek. Na nedostatek zákazníků si rozhodně nemůže stěžovat. „Máme ještě pobočku v Brně a nestíháme uspokojovat poptávku,“ vypráví pan Nacher.

„Je ještě ale hodně věcí, které bychom rádi nabídli,“ říká. „Například bohužel ještě nemáme dodavatele na ruční kráječ na chleba, na který se zákazníci hodně ptají,“ vysvětlil. „Momentálně jsem prodal levorukou kytaru a už se dva lidé ptali na další,“ dodal.

Hned v obchodě jsme také narazili na zákazníka, který spěchal koupit svému synovi psací potřeby. „Potřebuji pero pro syna, protože to levoruké se nerozmazává. Je to bezva vynález. Jestli tam uvidím něco dalšího, tak mu to vezmu také. Slyšel jsem, že je k dostání i levoruké ořezávátko. A ještě mu určitě koupím nůžky. Je prima, že výrobci myslí i na leváky. Než se syn narodil, ten problém mě ani nenapadl,“ uvedl Pavel z Prahy.                                                                                                                                                                                 

 

Doby, kdy se leváci násilně přeučovali, jsou naštěstí pryč. Mezi námi je ale ještě hodně starších lidí, kteří předělávání pamatují na vlastní kůži.

 

Československé školské předpisy označily roku 1967 přecvičování za nepřípustné. Oficiálně bylo zrušeno výnosem ministerstva školství z 10. února 1967.

 

  

 „Levé“ nůžky jsem si akčně a s radostí zakoupila i já sama. Problém při stříhání nehtů na opačné ruce máme totiž, jak mi dáte jistě za pravdu, praváci i leváci úplně identický. :-)

     

Máte doma leváka? Nakupujete potřeby pro leváky? Víte o takové možnosti? Jste levák? Jak se vám žije jako levákovi, co hemisféry, nezlobí?

   
17.06.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] psycho [*]

  Kassy: výjimka byl Hendrix - viz - http://www.jimi-hendrix.wz.cz/target1.html. Měl extra kytaru, ale pro praváka, jen si ji otočil na druhou stranu.

  superkarma: 0 20.06.2008, 11:19:26
 2. [47] hanajana3 [*]

  Paní Kudláčková, děkuji Vám moc za zjištění adresy.Určitě při nejbližší příležitosti obchod navštívím.

  superkarma: 0 19.06.2008, 08:46:31
 3. [46] masro [*]

  Jsem absolutní levák, a ač narozena až v roce 1975, tak mě také zkoušeli přeučit. Naštěstí marně. Ale často sem se setkávala s nepochopením. Když jsem pracovala v masně, jedna zákaznice se odmítla nechat ode mě obsloužit, když jsem chtěla sekat maso levou rukou. Nedokázala pochopit, že levá je pro mě co pro ni pravá. Jinak obchod doporučuji, mají tam pro leváky dobré vychytávky např. pravítko, sešit, naběračku, hodinky. I když pro mě třeba v práci závidí, že držím myš v pravé ruce (protože tak všude jsou připojené a nebaví a občas to ani nejde předělat) a proto dokážu si levou rukou dělat potřebné poznámky :-)

  superkarma: 0 18.06.2008, 19:45:51
 4. avatar
  [45] Solei [*]

  drizzle: s partnerem jsme oba nevyhranění, on pravák já levák - máš vidět naše navigovaní. Řeknu v pravo a on odbočí doleva, máma na zadním sedadle se diví kam je to teda správně a dostane se jí odpovědi, že přesně tak jak to proběhlo. Jediná spolehlivá metoda jak naznačit správný směr je ukázat rukou

  superkarma: 0 18.06.2008, 14:26:55
 5. [44] drizzle [*]

  Btw: Ty obrácený hodiny jsou přehnaný, levák nemá problém v tom jak vnímá strany, nebo jo?! já s tím nikdy problém teda neměla...Jo a propisky vždycky kupuju dražší s tenounkým hrotem, všechny jiný si rozmazávám, ale ta tenká linka beztak vypadá líp Ale pero slešl pro leváka jsem nikdy neměla

  superkarma: 0 18.06.2008, 13:04:08
 6. [43] drizzle [*]

  Do asi sedmi let jsem všechno dělala obouma rukama- kreslila, psala, jedla prostě jak se mi chtělo...Nakonec jsem si "vybrala" levou ruku k psaní, kreslení a stříhání (nůžky pro leváka mi koupila teta když mi byly 4 roky, tzn. v roce 1992; ty nůžky používám doteď a nepotřebovaly ani jednou nabrousit, jsou furt hodně ostré)..V dětský psychologický poradně, řekli, že jsem nevyhraněnej levák...Takže myš mám normálně napravo, brambory taky škrábu pravou, nožem krájím levou rukou, pletu, háčkuju a paličkuju podle toho jak se mi zrovna chce ...nevidím v tom problém...Akorát mám v levý ruce o hodně víc síly, takže v tramvaji nebo metru se držím jen levou....

  superkarma: 0 18.06.2008, 13:01:26
 7. avatar
  [42] Jeremi [*]

  Solei: Já bych dítěti ještě určitě koupila levoruké nůžky. Ty mi přijdou užitečnější než levoruká škrabka, kterou MMCH u nás nakonec používá pouze pravoruké dítě. Odkoukal od tatínka, že škrabkou se škrábe od těla, ale to mu logicky tou pravorukou nejde, takže používá levorukou.

  superkarma: 0 18.06.2008, 10:10:32
 8. avatar
  [41] Michaela Kudláčková [*]

  verahl: Proboha " přivazovat levou ruku k lavici"? To je paní učitelka po přímé linii potomek rodu Mengeleů ne?

  superkarma: 0 18.06.2008, 10:02:33
 9. avatar
  [40] Solei [*]

  Jeremi: JJ, přesně tak, je to k ničemu. Levorukému dítěti koupím hrneček s obrázky po celém obvodu a jedinou vymožeností pro leváka bude doma levoruká škrabka (nebo bude škrábat tatínek nebo se uvaří rýže a basta.

  superkarma: 0 18.06.2008, 08:16:49
 10. avatar
  [39] Solei [*]

  jsem levačka, předměty v tomto obchodně jsou ale natolik drahé, že se raději budu učit manipulaci s předměty určenými většině. Nehledě na to, že jsem přesvědčena o jejich přispění k motorickým schopnostem jedince. Žádnému levákovi ani dítěti, nebudu ulehčovat život speciálními vynálezy, není to postižení ale vloha.

  superkarma: 0 18.06.2008, 08:14:10
 11. avatar
  [38] verahl [*]

  Já levák jsem a i když jsem narozená v roce 1969, k mé učitelce v 1. třídě se zákaz přeučování leváků bohužel nedonesl, takže mně začala přivazovat levou ruku k lavici, abych psala pravou - za dva dny jsem začala koktat, tik v oku a noční pomočování mně trápilo až do 15 let. Jsem ale levák jak Brno, nejsem schopná si pravou udělat vůbec nic Plést mně naučila až přítelkyně na intru, když ji napadlo sednout si proti mně čelem a pak jsem konečně záhady hladce, obrace pochopila - na mateřské jsem si tím dokonce přivydělávala. Pomůcky pro leváky většinou nepoužívám, nějak mi do ruky nesedí

  superkarma: 0 17.06.2008, 23:35:23
 12. avatar
  [37] Jeremi [*]

  Mám levorukého otce i manžela. Táta patří k přeučované generaci, naštěstí se to na něm nepodepsalo třeba koktáním (jako na manželově rovněž přeučené levoruké tetě). Na druhou stranu ale to přeučení zavinilo, že má dodnes "obě ruce levé" - té šikovnější levé nebyla dána možnost, aby se rozvíjela, a pravá prostě byla od přírody nešikovná. Manžel je nepřeučený, doopravdický levák. Levorukých pomůcek doma pár máme, ale ne moc, manžel je kupodivu nemá rád. Jak celé jeho dětství a mládí takové vymoženosti nebyly, naučil se zvládat nástrahy pravorukého světa (třeba škrabkou na brambory škrábe tak, že tu pravorukou drží v levé a škrábe směrem od těla). Věci pro leváky ho prý jen zbytečně matou.

  superkarma: 0 17.06.2008, 23:24:55
 13. avatar
  [36] risina [*]

  Jsem levák, píšu pravou (v první třídě jsem takový ty "přípravný" úkola psala oběma, pak učitelka a rodiče rozhodli, že pravou to půjde líp - ale píšu jak prase ), příbor držím normálně, ale malou lžičku držím v levé, stříhám taky pravou, ale většinu běžných věcí (žehlení, zametání, krájení, ve škole kreslení, rýsování, injekce...)dělám levou. Myš ovládám pravou, ale touchpad na notebooku levou. Takže jsem možná spíš obouruká (a levá na obě ruce, jak s oblibou říká manžel ).

  superkarma: 0 17.06.2008, 23:02:25
 14. [35] Renata.Miletinova [*]

  s tou dědičností to asi tak horký nebude,já i můj bratr jsme jediný leváci z rodiny a ikdyž jsme ročník 1972 a 1974 tak nás rodiče museli předělat na "praváky" ať jsme chtěli nebo ne,protože na naší základce prostě leváci "nebyli"...Ale zůstalo jen u toho psaní,ostatní děláme levou

  superkarma: 0 17.06.2008, 21:33:53
 15. [34] Lisa11 [*]

  Nevím, jak je to s tou dědičností, ale já jsem levák, můj syn také a synovec je také levák. Jsme taková rodinka leváků, ale nějaký problém v tom nevidím. Akorát máme příšerné písmo. Pár leváků znám a nepíší o nic lépe.

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:50:39
 16. avatar
  [33] Kassy [*]

  gentiana: No to opravdu není úplně nejlepší nápad
  Schválně se té kytaře zkus podívat na kobylku ( ) - je všude stejně vysoká, má všechny zářezy stejně hluboké a je kolmo na struny? Stejně tak ořech (to je ten kousek, o který se opírají struny mezi kolíky a hmatníkem). Zrovna u dvanáctistrunky by mě docela překvapilo, kdyby to všechno bylo přesně rovné a souměrné, protože tam jsou struny velmi různých tlouštěk. Ono se to nezdá, ale i takové detaily mají na ladění a zvuk kytary poměrně velký vliv.

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:42:56
 17. avatar
  [32] Ťapina [*]

  michaela.kudlackova: Takže já podle všeho používám celý mozek. Taky dobré vědět

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:10:04
 18. [31] gentiana [*]

  Kassy: Kytara je otcova dvanáctistrunka , kupoval ji někdy v pětaosmdesátým nebo tak někdy za mnoho tisíc, z čehož soudím, že inštrument na klepání koberců to nebude. Tata hrával hodně, často a rád, ale dávno tomu nazad.
  Kdysi jsem se na ni pokoušela naučit, ale začínat s dvanáctistrunkou je prý docela blbý nápad.

  superkarma: 0 17.06.2008, 17:04:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Michaela Kudláčková [*]

  Astřička: Já myslím, že něco bude na těch hemisférách...já jsem například ortodoxní pravák, tak držím opačně i příbor, neb bych si levačkou nejpíš připíchla na vidličku oko.

  superkarma: 0 17.06.2008, 16:12:26
 2. [29] Astřička [*]

  Manžel je levák. Jí levou, píše levou, utahuje šrouby levou, ale třeba myš používá pravačkou. Já jsem zase pravák, ale když se třeba kloužu po ledě, tak levou dopředu, překládat na bruslích taky umím líp doleva, na koloběžce se odstrkuji levou... Asi jak kdo a jak co dělá. Jinak si myslím, že je to celkem jedno kdo je levák či pravák.

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:36:04
 3. avatar
  [28] femme [*]

  jsem levák, ale moje orientace v mapě, ale i jinde, je daleko lepší, než orientace mého mangela-praváka jinak jsem ráda, že jsem levák, miluju vyděšené pohledy lidí, kteří mě vidí sekat dříví levou rukou taky to krásně mate např. při bowlingu, pinčesu, badmintonu, nebo tenisu

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:18:33
 4. [27] Rikina [*]

  Exmanžel je levák, a na kytaru hraje normálně pravou rukou, rovněž myš používá zcela bez problémů, a nikdy neměl problém ani s nůžkami, ani s nožem, ani s jiným náředím. Syn je taky levák, na kytaru nehraje, jinak je to stejné. Pravda, škrabku na brambory jsem koupila "levorukou" - aby se nemohli hloupě vymlouvat. Ale jinak nebylo co řešit.

  superkarma: 0 17.06.2008, 15:17:03
 5. avatar
  [26] Kassy [*]

  gentiana: Však říkám, že záleží na konkrétní kytaře. Nevím, jakou máš, ale když na ni neumíš, předpokládám, že je asi po někom poděděná a o její kvalitě by se dalo pochybovat. Čímž tě nechci urazit, jen vycházím ze zkušenosti - spousta lidí doma "nějakou" kytaru má, přestože nehraje, ale většinou jsou to pádla. To je ovšem něco jiného, než když si člověk kupuje novou kytaru. Pokud ji nechce používat jako zmíněné pádlo, obvykle nevezme první, co mu přijde pod ruku, ale vybere si, co mu nejvíc vyhovuje. Dobří kytaristi si i nechávají stavět kytary na zakázku. Takže je logické, že levák chce kytaru, která bude pro leváka postavená.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:46:37
 6. avatar
  [25] Dante Alighieri [*]

  Super článek! Můj táta je předělaný levák. Ale pravou jenom píše, jinak na všechno ostatní si "nechal" levou - např. na krájení chleba, na psaní SMS atd. Na tom, že ženy levačky mívají mužské rysy, asi něco bude. Moje šéfka se totiž trochu jako chlap chová.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:41:42
 7. avatar
  [24] Ťapina [*]

  *Kotě*: Myslela jsem si to. Ale podívala jsem se zrovna na svoji a ta je úplně symetrická

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:33:55
 8. [23] gentiana [*]

  Kassy: Nejsem expert, dokonce na kytaru ani hrát neumím, ale kdysi jsme vedli s kýmsi diskusi nad zmíněnou kytarou a při bližším ohledání jsme žádnou zásadní asymetrii nenašli - a to byl dotyčný kámoš obstojný kytarista.
  A klavíristům to sice možná není putna, ale piáno (se kterým mám chabé zkušenosti) se přeštělovat nedá, takže se s tím musej srovnat.

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:27:41
 9. avatar
  [22] pajda [*]

  gentiana: při přetahání strun musíš upravit i kobylku - aspoň u klasické kytary. A to už chvilku trvá. kamarád takhle předělával tři kytary a měl toho plné zuby - ale koukám, že to už ti někdo napsal. Jinak levoruký syslík je problém u hodně činností...

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:20:01
 10. avatar
  [21] Žábina [*]

  renčí: já bych řekla, že ses s tím narodila

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:11:59
 11. avatar
  [20] *Kotě* [*]

  Ťapina: tlačítka se samozřejmě dají přepnout, ale tohle je taková ta "anatomicky" tvarovaná myš, tak máme prostě jednu pravo- a jednu levorukou

  superkarma: 0 17.06.2008, 14:06:06
 12. [19] renčí [*]

  Já jsem levačka, jak jsem k tomu přišla nevím, můj syn je taky levák, v běžném životě mi to až tak nevadí, co nejde levou udělám pravou a obráceně, třeba brambory škrabu pravou, teta mi kdysi koupila škrabku na brambory pro leváky, ale mě to s ní nikdy nešlo,

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:44:11
 13. avatar
  [18] Kassy [*]

  Ťapina: gentiana: Jak na které kytaře, ale většinou opravdu nestačí, chceš-li hrát pořádně. Většinou mají zešikmenou kobilku a nutlý pražec - struny jsou různě vysoko nad hmatníkem - to znamená, že to musíš taky otočit, což znamená vyrobit speciální, protože to obvykle není souměrné a normální obráceně nenasadíš nebo ti přes to struny nepůjdou správně. Některé kytary taky mají tělo dole vykrojené, aby se dobře hrálo i na pražcích blízko u těla - levák potřebuje to vykrojení na opačné straně. Záleží na tom, jakou kytaru chceš, podle toho, jakým stylem hraješ. Třeba moji kytaru by levák pořádně použít nemohl, ani kdyby si opačně natáhl struny

  superkarma: 0 17.06.2008, 12:37:10
 14. avatar
  [17] kareta [*]

  já jsem obouruč- levou píšu ale zrcadlově a není vypsaná..nehty na pravé koušu

  superkarma: 0 17.06.2008, 11:55:05
 15. avatar
  [16] Lilinka [*]

  Ťapina: Jo, se stříhánim nehtů na pravé ruce mám sakra problém, ačkoli jsem pravák. Takže levou ruku si stříhám malými nůžkami, pravou takovými kleštičkami. A stejně se u toho trápím

  superkarma: 0 17.06.2008, 11:18:09
 16. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  Ťapina: Je tam zřejmě obrácené ostří. Hned jsem to zkusila a jde to rozhodně lépe. I když nešikovnost levačky se tím neřeší. Stejně to držím jako vegetarián husí stehno. Ale netrvá to tak dlouho

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:39:19
 17. [14] gentiana [*]

  Ťapina: To si piš, že stačí přetahat struny. Aspoň teda u španělky toho typu, co máme doma... ale marketingově je lepší, když majitel obchodu struny přetahá sám a kytaru prodá o tisícovku nebo tři dráž. Na brambory používám škrabku, která se prodává jako škrabka na okurky, šikovnější jedinec by ji zvládl používat i nohama:D

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:36:49
 18. avatar
  [13] Michaela Kudláčková [*]

  hanajana3:Brno, Vranovská 57

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:34:32
 19. avatar
  [12] Ťapina [*]

  *Kotě*: Levoruká myš? To taky nestačí přepnout v počítači? Já teda dneska žasnu. Ale ona je to asi nějaká ta ergonomická zahnutá, že?

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:04:46
 20. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Jak vypadá taková levoruká kytara? To nestačí prostě nasadit struny v opačném pořadí?
  Jinak třeba škrabky na brambory se dělají i oboustranné, máme takovou doma a občas si ji přehodím do druhé ruky, když toho škrábu víc. Problém se stříháním nehtů na pravé ruce zpravidla netkví v nůžkách, ale v ruce levé, obávám se, že levoruké nůžky to nevyřeší.

  superkarma: 0 17.06.2008, 10:03:51
 21. avatar
  [10] Mánička [*]

  http://prolevaky.cz/uvod/obchod-pro-levaky.html

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:56:12
 22. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  hanajana3: Zavolám pana Nachera....

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:52:48
 23. [8] WRadka [*]

  Já sama jsem levák, v dětství, hlavně první třídě mě chtěli přeučit na praváka, začala jsem koktat, tak jsem se vrátila k levé ruce. Některé práce jsem se naučila dělat oběma rukama, jen ruční mě jaksi minuly. Jinak mi levorukost nevadí

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:41:32
 24. avatar
  [7] ifulinkaa [*]

  hanajana3: nejsem z Brna,ale myslím,že nůžky seženeš v dobrém větším papírnictví a škrabku máme z jarmarku,ale viděla jsem ji už i v dom.potřebách,třeba by ti ji i objednali

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:38:20
 25. avatar
  [6] Kayty [*]

  Přítel je taky levák. Sezení u stolu se vždycky pokoušíme zorganizovat, a protože je v rodině levák jediný, tak to celkem jde. Když jsem ho poprvé viděla krájet, šroubovat, tak mě téměř omývalo. Z mého pohledu praváka to vypadá hrůzostrašně a nebezpečně. On ale totéž tvrdí, když vidí pracovat mě.

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:27:14
 26. avatar
  [5] Mipe [*]

  Syn je levák a žádný problém s tím nemá.

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:19:15
 27. [4] hanajana3 [*]

  Neznáte některá z Vás náhodou adresu té prodejny pro leváky v Brně? Sháním pro syna nůžky,hodila by se i škrabka. Děkuji

  superkarma: 0 17.06.2008, 09:19:02
 28. avatar
  [3] ifulinkaa [*]

  levák je segra,i její přítel ,je celkem sranda,když se sejdeme u jednoho stolu,posadit se tak,abychom se nezabili (nevýhoda malých kuchyní).Semtam něco pro leváky doma je:zmiňovaná škrabka,nůžky i nože.Segra většinu věcí zvládá "naším stylem",třeba když jsem jí přehodila tlačítka myši,byla taká celá tumpachová...

  superkarma: 0 17.06.2008, 08:45:46
 29. avatar
  [2] Májík [*]

  Koukám,že mám teda docela štěstí,protože jsem také přeučený levák a naštěstí to na mě nezanechalo žádné popisované následky. Dodneška dělám některé věci pravou a některé levou, když mě poprvé viděla tchyně při krájení chleba,tak nechápala,jak to,že se nepořežu

  superkarma: 0 17.06.2008, 08:34:08
 30. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Máme doma řadu "levorukých" potřeb , včetně např. škrabky na brambory nebo počítačové myši. Shání se to ale blbě, to vám teda řeknu

  MMCH ministerský výnos nevýnos , moji sestřenku rodiče násilně přeučili na pravačku, ač je narozená v roce 1979. Výsledek - špatné mluvení, poruchy učení, problémy ve škole, nebyla schopná nic vystudovat. Přitom je to velice chytrá holka. Dodneška nepochopím, co je k tomu vedlo

  superkarma: 0 17.06.2008, 01:32:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme