Domácnost

Oskar umí dělat mrtvou rybu

Kdo je Oskar? Akvarijní rybička bojovnice, latinsky Betta splendens, ketrou koupila naše čtenářka svému manželovi k Vánocům, ale nakonec si ji nechala pro sebe. Více zajímavostí o tomto krásném koníčku se dočtete v tomto příspěvku

Krásný den, milé ženy-in.Vždycky jsem byla a stále jsem velkou milovnicí zvířat. Už jako málá jsem se svými dvěma sestrami chovala andulky, křečka, morčata, ale rybičky jsme nikdy neměli a nikdy jsem po nich ani netoužila. Chtěla jsem psa - hrozně moc! Nakonec jsem našla odvahu a spolu se svojí starší sestrou Kamilou jsme si koupily štěně jezevčíka, když mi bylo 16 a jí 18 let.

Odvahu proto, že náš otec nám psa zakázal. Tak jsme mu ho jednoduše dali pod stromeček:-). Taková malá podpásovka:-) Týden s námi nemluvil, ale za ten týden si Daxíka tak zamiloval, že už u nás zůstal a zůstal s námi

dalších 11let. Byl to výjimečný pes. Ve 4 letech nám ochrnul, protože mu vyhřezla plotýnka a po operaci jsme ho půl roku učili znova chodit. Každý den jsme s ním po čtvrt hodinách cvičili a dávali mu plínky. Maminka mu ušila kšandy na zadní nohy, aby mohl chodit s námi na procházky.

Vozíček jsme zavrhli.Tolik jsme ho milovali, že se jsme ho chtěli vrátit zpátky do života. A to se nakonec povedlo, byl to bojovník a snažil se a nakonec i když škromtal a čůral jako fena, začal chodit sám. Když šel pomalu, střídal nožičky a když běžel, odrážel se zadníma najednou. Dalšího psa už jsme pak neměli. Rodina se rozutekla, sestry se vdaly a já se taky odstěhovala. Bydlela jsem v pronajatém bytě s kamarádkou a abych se necítila tak sama, pořídila jsem si morčátko.

Bylo mi 25 a můj souputník životem se jmenoval Jonáš. Jonášek byl tříbarevný - rezavo-bílo-černý roztomilý chlupáček. Postupně z něj vyrostl kilový fešák, kterého jsem milovala pro jeho přátelskou povahu, ale také uměl dát najevo svůj názor a nelibost. Lomcoval mřížemi od klece, když se dožadoval pozornosti a když jsem ho konečně vytáhla a začla se s ním mazlit, spokojeně bublal a kvíkal:-)

Jak šel čas, tak jsem se celkem 5x stěhovala a Jonášek se vždycky stěhoval se mnou. Nakonec jsme skončili zase u mých rodičů. Našla jsem si přítele, se kterým jsem chtěla založit rodinu a když se to stalo a já to ani ještě nevěděla, Jonášek mě opustil. Odešel mi ze života přesně na Silvestra. Jako by uvolnil místo mému synkovi Davídkovi. Dožil se krásných 6-ti let.

té doby jsem žádné zvířátko neměla. Až předloni na vánoce. Z přítele se mezi tím stal manžel a ten toužil po rybičkách. Já ne, ale chtěla jsem mu jeho sen splnit a tajně jsem mu pořídila a u svého švagra schovala 120-ti litrové akvárium a veškeré vybavení, které jsem sháněla všude možně a musela kupovat postupně, protože to není zrovna levná záležitost. O akvaristice jsem nevěděla zhola nic. Kvůli manželovi jsem o tom začla shánět informace a nakonec jsem zjistila, že je to šílená věda. Troufám si tvrdit, že o tom teď vím víc než on.

Když přišel štědrý den, vyhnala jsem ho se synem na procházku, abych spolu s maminkou a švagrem propašovala akvárium pod stromeček. Den před tím jsem ještě skočila do zverimexu, a protože mi bylo líto mu dát prázdé akvárium, koupila jsem mu rybičku - přesně Bettu bojovnici - krásného modro-tyrkysového samečka. Schovala jsem si ho u sousedky v malém 6-ti litrovém akváriu a na štědrý den jsem ho taky propašovala domů a dala ho do ložnice, kam jsem zakázala chodit.

Když manžel rozbalil akvárium, byl v šoku, ale v příjemném, byl nadšený - takže překvapení se opravdu povedlo. Pak jsem mu dala ještě jako třešinku na dort rybičku. Začli jsme přemýšlet, kam dáme v našem nábytkem přecpaném bytě to velké akvárium. Já to měla tedy vymyšlené, ale manželovi se ten nápad nelíbil a tak jsme vkůli němu 25.12. přestavěli celý obývák.

Jenže manžel se pořád nějak neměl k tomu, aby založil akvárium a mě bylo Oskara, tak jsem pojmenoval beťáka líto, že je v takové malinké nádrži s pár kamínky a jednou umělou kytkou. Dohodli jsme se s manželem, že si Oskara nakonec nechám já, než si založí své akva. A tak jsem si koupila 20-ti litrové akvárium a vše k tomu. Oskar byl spokojený a já taky. Mám ho už přes rok a i když měl párkrát na mále, protože ho napadla hnusná nemoc, zvaná bakteriální rozpad ploutví, vždycky jsem ho vyléčila a musím říct, že je to neobyčejná ryba, opravdový bojovník a taky výborný herec!

Tak dobře dělat mrtvou rybu jako Oskar, žádná jiná rybička neumí. Už mě párkrát pěkně vyděsil:-)) On totiž spí tak tvrdě, že se ani nehne a vypadá jak mrtvola. Je to labyrintka, takže se nadechuje v intervalu 2-20minut nad hladinou a v noci si prostě lehne buď na filtr nebo pod filtr nebo na kytku a spí. Někdy taky sedí na kameni. Opravdu!!! Oskar umí sedět!!! Doufám, že se mnou bude ještě minimálně rok, protože tyhle rybky se dožívají cca 2let. Neměla jsem potřebu pořizovat další rybičky a nevím, až jednou Oskar odplave do věčných lovišť, jestli budu dál provozovat akvárium.

Jedno je jisté, půl roku na to, co jsem manželovi dala akvárium, jsme se rozešli a on si ho vzal s sebou a dodnes ho nezaložil. Nakonec jsem udělala dobře, že jsem si Oskara nechala, protože by se jinak větší nádrže nedočkal. Teď žádné další zvíře nechci. V budoucnosti bych ale chtěla zase pejska - Jack russel teriéra, ale až bude syn David trochu větší a bude se sám chtít starat o zvířátko. Určitě mu prospěje trocha zodpovědnosti a já stejně bez zvířete dlouho nevydržím.

Jsem prostě zvířátkofil:-)

Jiřina

Milá Jiřino, dlouho jsem chovala rybičky a dodnes si ještě pamatuji jejich latinské názvy. Bojovnice jsem měla také, ale jak jejich název napovídá, samečci se mezi sebou ošklivě perou a dokážou si roztrhat ploutve. Ale ani rybě není samotné lehko. Pořiďte mu alespoň samičku, on se před ní bude natřásat a ploutve mu ještě více zesílí. A možná se dožije i vyššího věku

   
10.01.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [3] 1Jirina [*]

  No já jsem chtěla pořídit dvě samičky, ale bohužel jsem je nesehnala a tak jsem koupila aspoň šneka, jenže ten před nedávnem umřel, pořád uvažuju ještě o pár rybkách, ale mám příliš malé akva na to abych mohla pořídit třeba hejno neonek, protože těch musí být aspoň 10 nebo by se mi líbil ancistrus, ale ti taky potřebují aspoň 60litrů. Jinak mu občas dám na chvíli zrcátko, aby si zacvičil a protáhnul ploutve.

  superkarma: 0 10.01.2012, 18:11:52
 2. [2] 1Jirina [*]

  enka1 — #1 no, když se nad tím zamyslím, může to vypadat, že se o zvířata moc nestarám, protože je pak musím léčit, když onemocní, ale není to pravda, mám jen smůlu, že mi zvířata dycky chytnou nějakou šílenou chorobu ani nevím jak.

  superkarma: 0 10.01.2012, 18:08:44
 3. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml16nejsi-li ty zvířecí léčitelka?

  1. na komentář reaguje 1Jirina — #2
  superkarma: 0 10.01.2012, 16:10:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme