Kiting, nebo jinak k
iteboarding, je opravdu „dekorativní“ sport, krásně se na něj kouká, zvláště když ho provozuje někdo, kdo to opravdu umí! O co tedy vlastně jde? Kiting je poměrně nový druh sportu, název je odvozený z angličtiny, kde „kite“ znamená drak. A právě speciální drak je pojítkem všech možných i nemožných druhů tohoto sportovního odvětví, tj. kitesurfingu, landkitingu, snowkitingu,  kiteboatingu, kiteskatingu atd.

Tažný řiditelný drak, jenž je vizuálně  podobný některým druhům  draků, které jsou k vidění na podzim na polích, vám umožní tažení díky využití síly větru, ideálním místem jsou rozlehlé otevřené plochy. Dle zasvěcených je vhodné naučit se nejprve ovládat menšího draka (asi kolem 2 m), a pak začít „létat“ s větším.  

 

Milovníkům léta a vodních sportů otvírá kiting nové obzory, můžete si vyzkoušet vyřádit se při tažení kitem na vodní hladině na surfu či vodních lyžích. Pokud nejste šťastnými majiteli těchto „plavidel“, lze všechny pomůcky vynechat a nechat se táhnout po vodní hladině jen tak. Upřednostňujete-li pevnou půdou pod nohama, pak zkuste ježdění na kolečkových bruslích, skateboardu nebo na speciálním vozíku, tzv. mountainboardu. Na úplný začátek lze za  kitem klidně jen tak poskakovat po poli, užijete si při tom spoustu legrace a protáhnete si tělo. Zimní lahůdkou je pak létání s lyžemi a snowboardem, nebo-li snowkiting.

Draka nemusíte používat jen pro uvedené specialitky, pokud se rádi touláte v přírodě, pak se vám takový malý dráček, kterého lze sbalit do balíčku velikosti krabice od mléka, postará o zajímavé zpestření výletů. 

 

A protože mě kiting opravdu zaujal, zeptala jsem se instruktora a zkušeného jezdce Zdeňka Pavláta alias Switche, který se zabývá výukou tohoto sportu u nás i v zahraničí, na pár otázek...

Co mám jako naprostý začátečník udělat, když si budu chtít kitování vyzkoušet?
Úplně ideální je navštívit některou z mnoha snowkiting nebo kiteboarding škol. Tady se naučíte základům tohoto sportu, získáte všeobecný přehled a mnoho neocenitelných rad do začátků. Doporučuji Mushow Kiteschool (www.mushow.cz), je to jedna z nejlepších škol v ČR. Pokud si chcete jen tak zalétat s drakem, doporučuji zakoupit cvičného draka kolem 2m2, který nemá tolik síly, aby vám ublížil, ale na druhou stranu si s tímto kitíkem užijete spoustu zábavy.

Musím mít k tomuto druhu sportu nějaké fyzické předpoklady?
Dle mého stačí mít nadšení. Ostatní přijde samo.:) Nějaké síly samozřejmě je třeba, ale pokud se chcete jen povozit, nejsou nároky nijak přehnané. Jedná se hlavně o technický sport. Takže to chce spíše ženskou jemnost a rozvážnost.:)

Snažila jsem se představit si jízdu na bruslích s kitem a okamžitě mě napadla otázka: Není kitování příliš nebezpečné?
No, zrovna brusle bych nedoporučoval. Pokud chcete s kitingem bezpečně začít, doporučuji snowkiting na lyžích. Pokud máte dobré vedení, je snowkiting velmi bezpečný sport. A pokud zvládnete snowkiting, jistě nebudete mít vetší problémy ani s letní obdobou tohoto sportu, kiteboardingem.

Sněhové podmínky letos asi nejsou příliš příznivé, přesto by mě zajímalo, kde se v českých horách provozuje snowkiting? Předpokládám, že na klasické sjezdovce to nebude….
No na sjezdovce opravdu asi ne. Jinak je ale ČR pro snowkiting jako stvořená. Rozlehlé pláně, dostatek sněhu i větru, to jsou ideální podmínky. Snowkiting se v ČR velice rychle rozvíjí a doslova raketově roste. Je prostě IN:)

 Je snowkiting pouze pro „snowboarďáky“, nebo i pro lyžaře? Je podmínkou snowkitingu dokonalé ovládání snowboardu či lyží?
Snowkiting je jak pro lyžaře, tak pro snowboarďáky. Neklade nijak přemrštěné požadavky na umění jezdce. Obecně platí, že na lyžích se snowkitingu naučíte mnohem rychleji než na snowboardu. Je to dané stabilitou, která je na lyžích mnohem větší. Snowboard naopak vypadá mnohem stylověji, a o to také mnohdy jde.:)

Přiznám se, že mě osobně nadchla možnost nosit s sebou malého dráčka při toulkách přírodou. Kolik taková malá legrácka stojí a jaké jsou možnosti jejího využití?
Malý dráček je opravdu velmi zábavnou hračkou. Při silnějším větru jej můžete dokonce použít i pro začátky výuky snowkitingu. Dráček vás při větru kolem 7 až 10 m/s již v pohodě roztáhne. Přitom není nebezpečný. Cena kitu 2m2 např. od firmy Ozone (v současnosti nejlepší značka na trhu) se pohybuje kolem 3-4 tisíc korun. Zkuste snowkiting nebo kiteboarding, stojí to opravdu za to.

Mnoho informaci o snowkitingu a kiteboardingu najdete na www.mushow.cz a na www.snowkiting.cz

Tak co, Ženy-in, nemáte chuť to také vyzkoušet?
Já bych si říct dala!
:-)

Reklama