Vztahy

Osamělost v manželství

Myslíte si, že osaměle se může cítit jen člověk, který nemá rodinu, přátele, známé? Omyl! Odborníci tvrdí, že až 20% vdaných žen a ženatých mužů se cítí osaměle.

Pocit osamělosti se vkrádá do mysli člověka pomalu a nenápadně. Leckdy stačí několik drobných faktorů a osamělost pohltí člověka jak hladový žralok.

Věty typu: „Počkej, teď nemám čas“, nebo „Promluvíme si zítra, ano?“ vedou rychlou zkratkou k pocitu osamění každého z nás a v manželství to platí dvojnásob.

U žen je riziko izolace umocněno tím, že mimo své zaměstnání musejí zvládnout ještě rodinu, domácnost. Na je samotné jim pak zbývá minimum času. Přátele a zájmy často staví na druhou kolej, izolují se od společnosti a tím nevědomky padají do závěje osamění.

„Nemám si s kým popovídat, o mé problémy se nikdo nezajímá…“ – z prvního pohledu obyčejná fráze. Často však věty tohoto typu skrývají daleko hlubší problémy.

Dlouhotrvající pocit osamění má zásadní vliv na kvalitu všedních dnů. Přivádí k pocitům vlastní neschopnosti, méněcennosti a to se pochopitelně odráží jak v práci, tak v soukromém životě. Člověk tak začíná bloudit v začarovaném kruhu, ocitá se v chronickém stresu, který přináší nemalé problémy: poruchy spánku, trávicí potíže, únavu, deprese.

Než tyto stavy řešit (někdy je pomoc odborníka nevyhnutelná) je lepší jim předcházet. Jak? Existuje několik možností, přesný návod vám však nikdo nedá. Musíte sama vycítit co potřebujete, co vám chybí, po čem toužíte…a nebát se o tom mluvit nahlas.

- Přátelé vás zvou na večírek? Myšlenky typu: Co večeře? Musím ale žehlit… Mám doma haldu neumytého nádobí…- hoďte za hlavu a utíkejte se bavit. Co můžete udělat dnes, zvládnete i zítra.

- Neuzavírejte se do sebe před manželem. Máte trápení? Řekněte ho nahlas. Manžel jinak bude žít v domnění, že problémy má pouze on a vy si žijete svůj sladký, bezproblémový život.

- Nepřetvařujte se. Budovat si falešnou image se nevyplácí. Nejenže to stojí spoustu úsilí, ale v krizových situacích se stejně pravá povaha vždy prodere napovrch.

- Nebojte se komunikovat s lidmi. Umění naslouchat prohlubuje důvěru a otevřenost, která vyvolá zájem o vaše pocity a problémy.

Paní Eva je vdaná dvacet let. Děti nemá, o zaměstnání přišla, kamarádky vídá minimálně. „Je to hrozný pocit. Celý den jsem zavřená doma, nic mě nebaví, už ani vaření ne. Když se manžel vrátí z práce, pustí si televizi a já mám pocit, jakoby tu vůbec nebyl.“

Je z takové situace východisko? Jistěže. Problém je, že lidé v určité fázi osamění odmítají tento stav řešit. Uzavřou se do sebe samé, vytvoří si svůj vlastní svět plný smutku a trápení, jejich život se zpije do mlhavého odstínu šedi.

Je nad slunce jasné, že manželství plná osamění vedou ke krachu. Zajímalo mě tedy, jak by takový stav řešili lidé z mého okolí:

Tereza, 22 let: „Určitě bych o tom chtěla s manželem mluvit…kdyby byla odezva nulová, asi bych si řekla, že to manželství ztratilo smysl. Žít s člověkem, kterého nezajímají mé problémy? Ani náhodou…“

Romana, 30 let: „ Našla bych si milence…“ (smích)

Milan, 42 let: „Zkusil bych se s tím poprat…ale jak? To teda nevím. Asi bych se snažil vyhnout prostředí, kde se cítím špatně. Když by to bylo doma, promluvil bych se ženou…ale to je jen má představa. V konkrétní situaci se člověk většinou chová úplně jinak.“

Odborníci tvrdí, že osamělost je jakýmsi předkrmem hluboké deprese. Sociální izolace výrazně zvyšují rizika sebevražedných sklonů. Proto bychom pocit osamělosti neměli brát na lehkou váhu nejen u sebe, ale i u svého okolí, u lidí, které máme rádi, které milujeme.

   
17.08.2004 - Láska a vztahy - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [55] Vivian [*]

  Sasa: no jo, to je potom každýho věc. Jaký si to kdo udělá...

  superkarma: 0 17.08.2004, 21:09:25
 2. avatar
  [54] Dášule [*]

  Davide, ty holky nejsou nenormální. V době, kdy ještě byl autostop hodně bezpečný /je mi 60/ jsem podobné příběhy, ale z druhé strany, slyšela mockrát. Natěšený, že se mu podařilo ušetřit den, přijel dřív domů a...Ti nejlepší z nich se pokud možno nepozorovaně otočili a šli zavolat do budky, že se vracejí. Sama jsemm poznala v životě chvíle, kdy manžel dost vydělal, nemusela jsem se moc rozhodovat, co si mohu koupit, ale já bych se raději měla hůř, ale měla manžela občas doma. Milence jsem neměla asi jen proto, že jsem neměla čas na hledání a po ruce nikdo nebyl. A pro tyco říkají dělej něco. To samo od osamělosti nepomůže. Bylo mi 46, když jsme se přestěhovali do miniměsta. Za 10 let upřímné snahy jsem tan nenašla přítelkyni, jen pár kamarádek z práce /tím pár myslím 2 páry - tedy 4. Žili jsme tam 10 let. V důchodu jsem se přestěhovala do krajského města, mám kamarádky, mohu si najít náplň volného času podle svých zájmů. Jsem sice hodně sama doma, ale nemám pocit samoty, protože mám čas dělat, co mě baví. Pocit samoty totiž není závislý na počtu lidí kolem tebe. Osobně však za nejtěžší považuji dobu na mateřské dovolené - bez známých, bez kamarádek, manžel stále pryč a když přišel, tak ho moje povídání o tom, kolikrát se dítě počuralo vůbec nezajímalo. Navíc můj muž je velmi společenský, přátelský, veselý, vtipný, galantní, pozorný - ale má to háček:ke všem ženám kromě mě je takový můj muž. Takže jsem ráda, mé dámy, že mám vás, protože člověk zjistí, že není sám.

  superkarma: 0 17.08.2004, 20:41:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [53] Sasa [*]

  Vivian: to chápu, já se jen asi neuměle snažila vysvětlit, že jsou zase lidi, co ano...

  superkarma: 0 17.08.2004, 20:36:45
 2. avatar
  [52] Vivian [*]

  Sasa: jsou lidi, kteří si sex bez lásky prostě nedokážou představit.

  superkarma: 0 17.08.2004, 20:35:53
 3. [51] Sasa [*]

  Nyotaimori: blbost, vyspat se s někým neznamená, že se musím do toho člověka zamilovat....po mnoha letech jsi s partnerem kvůli něčemu jinému, než sexu a když ten není, tak holt jdeš jinam a doma neubližuješ..ale to je odbočení od témetu

  superkarma: 0 17.08.2004, 20:21:51
 4. avatar
  [49] Dudlajlama [*]

  Toniniella... .

  superkarma: 0 17.08.2004, 19:40:28
 5. [44] Sasa [*]

  Milenec = sex!!! Aspoˇm já to tak beru, ne citově, prostě ten sex, který jí chybí, když muž není doma. Netřeba hned moralizovat. Nikdo nepálí mosty, vyhovuje to oběma, partneři nic neví, tudíž se netrápí. Tak o co jde?

  superkarma: 0 17.08.2004, 19:09:40
 6. avatar
  [40] Hannah01 [*]

  emma: Vypočítavý mrchy...

  superkarma: 0 17.08.2004, 16:49:07
 7. avatar
  [39] emma [*]

  david.lister: mě teda nepřipadají jako prostitutky, ale jako mrchy...

  superkarma: 0 17.08.2004, 15:59:12
 8. avatar
  [38] Chameleonka [*]

  šája: dík

  superkarma: 0 17.08.2004, 15:35:55
 9. avatar
  [37] šája [*]

  Chameleonka: ať ti to vydrží

  superkarma: 0 17.08.2004, 15:06:25
 10. avatar
  [36] Chameleonka [*]

  carioca: Já si tím léčila nejen komplex osamění, ale i oplaty, protože to bylo jaksi vzájemné..nijak mě to neobohacovalo, tehdy možná, zpětně k tomu neumím zaujmout stanovisko..myslím, že kdybych měla od začátku vztah, jako mám teď, nikdy jsem nic takového nehledala a nikdy se to nestalo..

  A jak to dopadlo? Našla jsem NĚKOHO, s kým jsem objevila obrovské souznění a nikoliv a priori sex (protože, přes všechny ušlechtilé řeči, milenci sice možná pomáhají překonat pocit osamění, ale o to pokecání tam jde většinou až ve druhé řadě ), takže jsem se rozhodla to rozseknout sama..čehož nelituju a ve spoustě věcí jsem si teprve od té doby otevřela oči..a dneska jsem svými názory přesně tam, co jsem byla kdysi dááávno..věrnost považuju za pozitivní hodnotu a svého si vážím a jeho přítomnost mě naplňuje..už nemám potřebu si něco dokazovat nebo hledat, protože to mám..je to hodně osvobozující pocit

  superkarma: 0 17.08.2004, 15:04:55
 11. avatar
  [33] Petique [*]

  carioca: nevím proč, ale stylem vyjadřování mi připomínáš v_erunku.

  superkarma: 0 17.08.2004, 14:34:04
 12. avatar
  [27] Aktij [*]

  Chameleonka: já taky tak, taky nevím, proč jsme spolu byli 12 let. Bezdětní..Teď jsme v rozvodovém řízení, 10 měs. spolu nebydlíme a já ŽIJU

  superkarma: 0 17.08.2004, 12:40:31
 13. avatar
  [25] emma [*]

  carioca: osaměle ne, ale jestli se necítíte poněkud oploštěle...

  superkarma: 0 17.08.2004, 11:34:36
 14. avatar
  [24] Chameleonka [*]

  Pocit osamění jsem ve svém manželství poznala velmi dokonale..a to jak fyzicky, tak duševně..nedokážu vůbec pochopit, jak jsem to vydržela 17 let

  carioca: Měla jsem svého času žaludek na to být nevěrná, protože jsem sice neměla tiráka, ale s přítomností mého ex doma to vyšlo v podstatě nastejno..a dneska si nemyslím, že to je příjemný..léčíš si tím vlastní komplex a připadáš si děsně in, ale pak ti po nějaký době dojde, že jsi vlastně chudák..a fakt, že to pomáhá vztahu, je jenom tvoje iluze..cítíš se provinile a tak se víc snažíš a ono to opravdu skoro tak funguje..ale je to cesta do pekla
  A když si jenom zkusmo propočteš řetězec lidí, kteří si navzájem předávají tělní tekutiny, vychází docela zajímavej výsledek..

  superkarma: 0 17.08.2004, 11:31:34
 15. avatar
  [19] sharonka [*]

  Kelly:

  superkarma: 0 17.08.2004, 10:42:40
 16. avatar
  [18] Kelly [*]

  piknik: smutné je, že tohle se může stát i v manželství. Partner nemůže nebo nechce z nějakého důvodu slyšet broblémy ženy, ta se stáhne zpět, a je zaděláno na malér ...

  superkarma: 0 17.08.2004, 10:29:42
 17. avatar
  [17] sharonka [*]

  Toniniella:

  superkarma: 0 17.08.2004, 10:16:54
 18. avatar
  [16] medved [*]

  ja myslim, ze marketa zapomnela jeste na jednu osamnelost...neni dobrovolna ani chtena, ale je a ja ji vidim denne kolem sebe...moc lidi dneska hodne a dlouho pracuje...zenske maji obvykle nejakou zaklopku a pres ni nejdou, ale chlap jak se zazere do prace, tak je konec...nekdy to ani jinak nejde...kvuli penezum, zabezpeceni rodiny...ale zena je pak sama, porad jen ceka a kdyz manzel prijde je prilis unaveny na nejake dalsi aktivity, takze je zase sama...neexistuji volne vecery, vikendy, nekdy ani dovolene...to je pak fakt strasna samota a vubec si nemyslim, ze je to neci chyba, nekdy to proste jinak nejde aspon po nejakou dobu

  superkarma: 0 17.08.2004, 10:02:35
 19. avatar
  [15] Toniniella [*]

  Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejtěžší samota je žít s člověkem, který vás nemá rád. Než to člověk pochopí, že investuje zbytečně, tak se dost "vydá" a pak se těžko hledá síla. A někdy potkáte člověka, se kterým se prostě mluvit nedá. Taková je moje máti. Prostě nic nechce slyšet.
  Kelly: Taky mám celkem špatnou zkušenost se svěřováním, ale jednu super kámošku mám

  superkarma: 0 17.08.2004, 09:43:54
 20. avatar
  [13] Kelly [*]

  piknik: doma je to O.K.
  Ale s tím svěřováním někomu, to ne. Vše dusím v sobě. To bych musela být jóóó naklepaná, abych něco řekla Důvodem jsou právě ty mé špatné zkušenosti s rádoby-kamarády. Závist, jízlivost a škodolibost, to jsou vlastnosti, které dříve či později vždy vyplynou na povrch a takoví lidé dokážou být pořádně zlí - právě tím, že ví, kde máš slabinu, tak právě tam ťafnou. Pod rouškou přítulnosti a přátelství vymámí důvěrnosti a potom, když to nejméně čekáš, tak Ti vlepí takovou morální facku.
  Zažila jsem to od lidí, od kterých bych to nejméně čekala a bylo to dost husté. Dneska jim za to děkuji. Aspoň vím, co jsou zač a mne to stmelilo.

  superkarma: 0 17.08.2004, 09:17:46
 21. avatar
  [11] Ijka [*]

  Taky to znám...přes 20let v manželství a v něm ten pocit osamění!Teď po rozvodu jsem zase začala žít,mám přátele,spoustu aktivit a i když žiju sama se synem,vůbec nemám ten pocit osamění jako dřív.Je to zvláštní,ale je to tak.Když nás bylo plný byt,cítila jsem se osaměle,a teď,když jsme jenom dva,jsem v pohodě a šťastná.

  superkarma: 0 17.08.2004, 08:50:00
 22. avatar
  [10] Kelly [*]

  piknik: někdy se člověk ale setká s takovým nepochopením okolí, že se do sebe uzavře a je vůči ostatním nedůvěřivý. Nedej bože, když někdo zneužije důvěrnosti jemu svěřených. To se pak ten dotyčný z toho těžko dostává.
  Ono je to vlastně velké štěstí a dar, když má někdo jen jednoho jediného přítele, ale opravdového přítele, kterému se může kdykoliv a se vším svěřit.

  superkarma: 0 17.08.2004, 08:48:02
 23. avatar
  [9] Aja [*]

  Je v tom asi dost lenosti něco měnit, ne...?

  superkarma: 0 17.08.2004, 08:45:33
 24. avatar
  [7] Gabi [*]

  Myslím, že za osamělost si může z 90% každý sám. Je potřeba něco udělat a ne čekat někde na zázrak.
  Proč třeba paní Eva (která je poměrně mladá, odhaduji tak do 45 let) nemá žádné přátele? Nehledá novou práci? Nemá koníčky? Proč je celý den zavřená doma?
  Moc hezký příklad uvedla jankucharo

  superkarma: 0 17.08.2004, 08:01:21
 25. avatar
  [6] jankucharo [*]

  Babička s dědečkem se přestěhovali z domečku do domova s pečovatelskou službou, holt zdraví už nesloužilo...dědeček za dva měsíce zemřel. Byl to pro babičku šok. Co myslíte, že udělala?
  Začala se zajímat o esperanto, v sedmdesáti letech se učila, psala po Evropě. Dnes je ji osmdesát, má příel z Norska, cestují po světě a ona říká, neumím, nikdy jsem neuměla sedět s rukama v klíně, kdybych teď umřela, těch posledních deset let života jsem si opravdu prožila...takže to chce jen jedno-nezanevřít na svět, chtít žít...s nemluvícím partnerem, po smrti partnera (byť v důchodovém věku)

  superkarma: 0 17.08.2004, 07:39:09
 26. avatar
  [5] kytička [*]

  vse ma vic nez jedno reseni...
  dulezite je pro to neco udelat a horsi je kdyz se nechce nez kdyz to nejde..

  superkarma: 0 17.08.2004, 07:31:17
 27. avatar
  [4] gerta [*]

  Tak to poznám.

  superkarma: 0 17.08.2004, 03:15:33
 28. avatar
  [3] Jarunka [*]

  Tak ja mam hlubokou depresi, protoze primo miluji ticho a klid Trva to uz peknych par let, ale nikdy jsem nemyslela na to, ze bych se chtela zasebevrazdit

  superkarma: 0 17.08.2004, 00:21:22
 29. avatar
  [2] kubikm [*]

  Lucylle: neseď a něco dělej...

  superkarma: 0 17.08.2004, 00:06:25
 30. avatar
  [1] Lucylle [*]

  superkarma: 0 17.08.2004, 00:01:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme