Orosená okna či zrcadla jsou projevem nadměrné vzdušné vlhkosti. Kde se ale nadměrná vlhkost bere? Příčinou vysoké vzdušné vlhkosti u nás doma jsme my. Průměrná rodina dokáže uvolnit do vzduchu každodenními činnostmi během jediného dne až 12 l vodní páry.

CeresitNejvětší množství vody se do vzduchu dostává při sprchování a koupání. Všichni známe klasický jev, který se při sprchování objeví – orosené zrcadlo. Nadměrná vzdušná vlhkost se totiž sráží na chladných plochách, a proto se objevují kapky na zrcadle. Dalšími činnostmi, které produkují vyšší vlhkost je vaření, sušení prádla či žehlení. Voda se do vzduchu ale dostává i dýcháním, či pocením.

Dobrá či špatná vlhkost?

Zdraví je primární věcí snad pro každého z nás. Proto od počátku dbáme na to, abychom v našich bytech a domech vytvořili co nejzdravější podmínky. Jedním z hledisek je i vlhkost. Příliš suchý vzduch našemu zdraví neprospívá. Obdobně je tomu ovšem i obráceně. Příliš vlhký vzduch vytváří ideální podmínky pro růst a vývoj různých nezvaných hostů, zejména plísní a roztočů.  

Roztoči a plísně patří mezi škůdce, které ve svých bytech a domech nevidíme rádi. Mají totiž na svědomí celou řadu onemocnění a zdravotních komplikací.

Pozor na plísně a roztoče!

CeresitJe všeobecně známo, že např. roztoči patří k jedněm z nejdůležitějších alergenů vůbec. V pořadí se řadí těsně za pyly, které jsou nejvýznamnějšími alergeny. Za svůj život vyprodukují 200x více exkrementu než sami váží. Alergie vyvolávají právě jejich výkaly. Vysoká relativní vlhkost vzduchu vytváří ideální podmínky pro jejich rozmnožování. Roztoči totiž nemají svůj respirační systém a jsou zcela odkázáni na příjem vody z okolního prostředí.

Dalším významným alergenem jsou plísně. Podle alergologů jsou plísně třetím nejčastěji se vyskytujícím alergenem hned za pyly a roztoči. Spory plísní se vyskytují téměř všude, jejich růst a vývoj podporuje zvýšená vlhkost. Z jedné spory vznikne za ideálních podmínek v pouhých 5 dnech miliarda dalších. „Nejobvyklejšími druhy plísní, které se často objevují v našich domácnostech, jsou plísně z rodu Penicillium, Cladosporium a Aspergilus, které mohou způsobovat alergie a astma,“ jak uvádí RNDr. K. Klánová. Zdravotní problémy se v prostředí se zvýšeným výskytem plísní zhoršují. Nejvíce ohroženy jsou děti, starší lidé a lidé se sníženou imunitou, ovšem ani zdraví dospělí nejsou bez rizika.

Vysoká vlhkost je pro plísně a roztoče nezbytná.

Plísně, stejně jako roztoči, potřebují ke svému životu vyšší vlhkost. Proto je v bytě nejčastěji nalezneme na místech, kde my, jako obyvatelé bytu, produkujeme nejvíce vlhkosti – to znamená zejména v koupelnách a kuchyních. V běžném bytě bývá největším problémem koupelna. Při sprchování se do vzduchu dostává až 200 g vody, vlhkost zůstává i v rozích místnosti nebo sprchového koutu či vany, proto zde nejčastěji objevíme malé plesnivé mapky. Nesmíme ovšem zapomenout ani na další místnosti. Problémy v posledních letech nastávají i v ložnicích. Ve snaze ušetřit drahé teplo, v zimním období méně větráme a udržujeme v ložnicích nižší teplotu. V průběhu noci pak dýcháním a pocením vyprodukujeme relativně velké množství vody, která přechází do vzduchu. Proto se v některých bytech častěji rosí okna i u ložnic. Tím vytváříme ideální prostředí pro růst roztočů a plísní.

Jak se zbavit těchto nevítaných škůdců?

CeresitDůležité je omezit nadměrnou vlhkost. Jestliže plísně a roztoči nedokážou existovat bez vlhkosti, pak je třeba ji omezit na optimální hranici. Prvním krokem může být intenzivní, krátké větrání. To ovšem často nestačí.

Nový bílý pohlcovač vlhkosti Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360o snižuje vlhkost vzduchu a pohlcuje zápach v jednom kroku. Celý systém funguje na principu absorpčních krystalů, ze kterých je složena tableta. Krystaly pohlcují nadměrnou vzdušnou vlhkost a srážejí ji v tekutinu, která pak odtéká do spodní části přístroje. Revoluční tvar přístroje a tablety umožňuje maximálně využít celou plochu tablety. Její členitá struktura a otvor uprostřed využívá proudění vzduchu okolo i uvnitř tablety a tak je pohlcování nadměrné vlhkosti účinnější. Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360o funguje bez Ceresitpřísunu jakékoliv energie. Stačí vyndat tabletu z ochranného obalu, vložit ji do přístroje a přístroj nainstalovat do místnosti. Aby mohl vzduch lépe cirkulovat, je vhodné zvolit místo vzdálené alespoň 10 cm od stěny. V ten moment již začíná pohlcovač pracovat. Tableta se postupně rozpouští a vlhkost se shromažďuje ve spodní části přístroje. Když se tableta úplně rozpustí, vylijete vodu například do toalety nebo umyvadla a vložíte tabletu novou. První tableta je dodávána společně s přístrojem, následně je pak možné zakoupit náhradní tablety. Ceresit nyní představil zajímavou novinku, náhradní tablety Ceresit Stop Vlhkosti s vůní levandule. Tyto tablety Ceresitpohlcují vlhkost a zápach a navíc jemně provoní prostor příjemnou vůní. Nový bílý Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360o se díky své barvě a designovému provedení hodí do jakékoliv místnosti. Velmi pěkně působí jak v moderním bytě, tak v tradičním provedení domácnosti.

Nadměrná vzdušná vlhkost vytváří příznivé podmínky pro výskyt roztočů a plísní a zvyšuje riziko vzniku alergií. Pohlcovače Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360° pohlcují nadměrnou vzdušnou vlhkost a tím pomáhají zabránit vzniku a růstu plísní, předcházet alergiím, astmatickým projevům, ucpanému nosu, podráždění kůže a ekzémům. Ceresit Stop Vlhkosti pomáhá zajistit zdravý domov.

Reklama