Je podzim a mnohé památky už zavřely brány. Ale některé z nich mohou nabídnout své krásy i v této době. Určitě k nim patří i zámek Orlík. Tip na výlet doporučuje redaktorka Dana Svobodová

orlik

Zámek Orlík je mou velkou láskou a určitě stojí za vidění i v době, kdy už jiné historické památky zavřely své brány. Interiér zámku si už v těchto dnech asi neprohlédnete, ale pokud budete mít cestu kolem, určitě se na Orlíku zastavte, protože má co nabídnout v každé roční době. 

orlik

Přinejmenším romantickou procházku anglickým parkem s výhledy do divokého skalnatého údolí, jež se zrcadlí v temné vodě orlického jezera. Brouzdat se zlatavým listím můžete jistě i v jiných parcích a oborách, ale nikde jinde to nespojíte se stálou expozicí dřevených plastik, různých hejblátek, které se stanou lákadlem i pro vaše zvídavé děti.

orlik

Pozoruhodné dřevěné objekty se dokonale sžily s okolní přírodou, převzaly patinu starých kmenů a začlenily se do krajiny tak přirozeně, jako by tu byly odnepaměti.orlik

orlikPotkáte je nejen v bezprostředním okolí zámku, ale i podél cest a v blízkosti půvabného jezírka s ostrůvkem, kde můžete pozorovat divoké kachny a labutě.

Pokud se chcete vydat na delší procházku, určitě si nenechte ujít  Schwarzenberskou hrobku. Když jsem ji spatřila poprvé, zatajil se mi dech. Je opravdu impozantní. Postavená v novogotickém stylu na travnatém paloučku uprostřed vzrostlého lesa. A spíš než hrobku připomíná malý zámeček.

Cestu k ní vám ukážou přehledné dřevené ukazatele, na nichž najdete i vzdálenost od místa, kde stojíte. Hrobka je od zámku asi 1,5 km a vede k ní zpevněná písčitá cesta, takže k ní i s kočárkem dorazíte bez problému. A klidně s sebou vezměte i psa. Bude-li na vodítku, nikdo vás z parku nevykáže, což není zase takovou samozřejmostí.

Já jsem tam dokonce jezdila i na koni, a když jsem potkala správce parku, jen odpověděl na pozdrav a šel dál. Zřejmě jsem stylově dotvářela kolorit Schwarzenberského panství.

A nejen proto je mi toto místo sympatické, milé a blízké a jeho návštěvu vřele doporučuji.

Orlický park je opravdu nádherný, udržovaný, s dobře značenými turistickými cestami, a přesto si zachovává charakter přírodní obory v anglickém stylu, ve které je radost pobýt.

Jak se na Orlík dostanete? Klikněte si na mapu

Reklama