.

Orkneje – místo, kde se zastavil čas

Cestování

Orkneje – místo, kde se zastavil čas

 

Orkneje, souostroví těsně nad Skotskem, drsná země plná menhirů a dávných hrobek, vesnic, které jsou starší než pyramidy... zkrátka ostrovy plné dávných příběhů, které stále čekají na rozluštění. Pokud jste se chtěli vydat na Stonehenge, vězte, že kamenný kruh na Orknejích je starší, a podobně je to se vším v okolí.

 

Pokud už se pro Orkneje rozhodnete, je dobré vědět, jak se na ostrovy dostat. Máte hned několik možností. První je přímo letadlem, ale letenka z Edinburghu vás vyjde na 150 liber na osobu, což není zrovna málo.

 

Druhá možnost je přeplavit se s autem a pohybovat se po ostrovech po vlastní ose. Přeprava auta vás vyjde na cca 40 liber a dalších dvacet dáte za každého pasažéra. To všechno si vynásobte dvěma. Stále je to levnější než letadlo a budete mít k dispozici auto.

 

Rozhodnout se můžete také pro výlet autobusem. Speciální trajekt váz za 44 liber odveze na ostrovy, kde nasednete do autobusu s neuvěřitelně upovídaným průvodcem, který vás zasvětí velmi podrobně do života na ostrovech, a nevynechá ani místní klepy. Nevýhoda této cesty spočívá v omezeném čase a poměrné nesvobodě ve výběru památek. Pokud jste milovníky menhirů, rozhodněte se raději pro vlastní auto, protože jedině tak budete moci obdivovat dávné kruhy dostatečně dlouho. Výhodou je zde i délka letního dne. Orkneje jsou již tolik na severu, že se zde stmívá kolem půlnoci. Opravdovou tmu však přesto nečekejte. Svítat začne kolem třetí ráno, takže mát spoustu času všechno si důkladně prohlédnout.

 

Pochopitelně stojící kameny nejsou to jediné, co na Orknejích uvidíte! V hlavním městě ostrovů jménem Kirkwall najdete katedrálu svatého Magnuse z první poloviny 12. století a hned vedle ní zříceninu renesančního Earlova paláce. Pro milovníky whisky nabízí Orkneje dvě destilerie, které jsou otevřeny všem příznivcům zlatavé ohnivé vody.

 

Pro milovníky moderní historie budou jistě zajímavé Churchillovy mořské bariéry, které nechal velký politik postavit během druhé světové války. Dodnes kolem nich najdete množství vraků válečných lodí čnících zlověstně nad hladinu.

 

To hlavní jsou ale prehistorické památky. Světovým unikátem je vesnice Scara Brae, která je stará 5000 let. K vidění je zde dvanáct propojených domů, které mají stejný model. Jedná se o prehistorické sídliště, v němž je i nábytek kamenný! Vědci předpokládají, že v prostorách domů mohlo žít až dvě stě lidí najednou. Scara Brae nelze dost dobře popsat, protože se nepodobá ničemu jinému na světě, návštěva je naprosto nezbytná.

 

Jen kousek od nich najdete Brogar - největší kamenný kruh. V celé oblasti kolem něj stojí osaměle i ve skupinkách další kameny, v dohledu je hned několik pravěkých mohyl, z nichž nejznámější je Maes Howe, kterou zná z televizních pořadů celý svět. Je to právě ta mohyla, do jejíhož středu dopadá jednou ročně sluneční světlo. Její stáří je také 5 000 let.

 

Toto jsou pouze tři z nejvýznamnějších památek orknejských ostrovů, těch popsaných zde naleznete desítky. Pak jsou tu ještě stovky těch nepopsaných a další desítky ještě neobjevených. Orkneje jsou skutečně místem, kde se zastavil čas.

   
17.08.2007 - Zahraničí - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Hupíček [*]

  Letos v červenci jsem byla na týden v Irsku - taky úžasný

  superkarma: 0 17.08.2007, 12:27:23
 2. [8] Draco [*]

  Británii miluju a její podnebí mi naprosto vyhovuje Už jsem jí kus projela, včetně Walesu a na Skotsko se chystám = šetřím takže díky za tip. A dávám za pravdu cestování autem, je to pohoda, navíc vlevo mi to jde mnohem líp

  superkarma: 0 17.08.2007, 10:48:11
 3. avatar
  [7] MicinkaM [*]

  Taky bych tam hned jela

  superkarma: 0 17.08.2007, 10:34:35
 4. avatar
  [6] kareta [*]

  To by chtělo aspoň 3 týdny. Lákalo by mě to. Jak je to s ubytováním? Co místní? Dá se kempovat na pláži?....

  superkarma: 0 17.08.2007, 08:43:50
 5. avatar
  [5] ještěrka.ehp [*]

  Moc jsem tam chtěla, když jsme byli letos ve Skotsku, ale náš rozpočet byl poněkud nízký na takové výdaje

  superkarma: 0 17.08.2007, 07:57:16
 6. avatar
  [4] arjev [*]

  Nádherná země, viděla jsem fotky, možná bych tam dokázala i žít. Jen umět anglicky

  superkarma: 0 17.08.2007, 07:15:26
 7. avatar
  [3] Meander [*]

  Já tam CHCI! Tam nebo na Shetlandy.

  superkarma: 0 17.08.2007, 00:45:53
 8. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Ano, ano! Orkneje, nejmagičtější místo na světě!

  superkarma: 0 17.08.2007, 00:15:34
 9. avatar
  [1] Vivian [*]

  Jo, tak tam bych jela Kam se na tohle hrabe nějaké Chorvatsko nebo Kanáry...

  superkarma: 0 17.08.2007, 00:12:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme