Na přelomu devatenáctého a dvacátého století, tedy v době relativně nedávné, se rozvinulo celé lékařské odvětví, specializující se na léčbu žen orgasmem. V jeho počátcích stála myšlenka, že orgasmus je nezbytný pro zdraví ženy.

Už Řekové to věděli
Hippokratés pokládal orgasmus, jak mužský, tak ženský, za nezbytný pro uvolňování hromadícího se semene, neboť i ženy měly podle předpokladů antických lékařů „semeno“. A pokud toto nebylo pravidelně vypuzováno, jeho hromadění vedlo k nerovnováze tělesných tekutin, a tím i k různým neduhům. Z Galénových časů se zachovala řada lékařských textů, zaznamenávajících různé metody vyvolávání orgasmu, který měl sloužit k léčbě řady nespecifikovaných „ženských neduhů“, od takzvané „dusící dělohy“, přes praefocatio matricis až po hysterii.

Zas tak temný středověk nebyl
Ve středověkém spisku Trotula v kapitole Ženské léčebné prostředky stojí: „Když ženy mají nezkrotnou touhu po souloži, a ta není naplněna a ony tuto touhu neuhasí, mohou pak těžce strádat.“ Nahromaděné a nevypuzené semeno totiž prý putovalo tělem a hledalo jiné prostředky, jak se uvolnit, což vedlo k rozličným chorobám od poruch dýchacích cest přes křeče až po psychické poruchy.

Jak vyvolat orgasmus?
Metody, které lékaři k vyvolání orgasmu doporučovali, se značně lišily. Nejčastěji byl předepisován „silný a častý styk s manželem“, ale také jízda na koni, houpání pánví na houpačkách a v houpacích křeslech nebo v sítích či dokonce vaginální masáž, kterou prováděl lékař či častěji porodní bába. „Považujeme za nutné požádat o pomoc porodní bábu, která bude masírovat genitálie jedním prstem zevnitř s použitím oleje z lilií, pižmového kořene, krokusu nebo něčeho podobného. Tímto způsobem může být nemocná žena vzrušena k vrcholu extáze,“ uvádí na počátku sedmnáctého století holandský lékař Pieter van Foreest.

Když lékaře bolí ruce
Na počátku dvacátého století si jiný lékař, Samuel Spencer Wallian, posteskl, že masáž „zabere namáhavou hodinu k dosažení daleko méně výrazných výsledků, než jaké jsou snadno dosažitelné jinými prostředky během pouhých pěti nebo deseti minut.“ V té době však už tyto jiné prostředky byly k dispozici a v lékařské praxi byly užívány. Původně byly poháněny párou, vodou či dokonce šlapáním, a byly jimi, jak jinak, vibrátory. Roku 1883 jistý Joseph Mortimer Granville vyrobil první elektrický vibrátor a spustil tak hotovou epidemii léčby orgasmem, a to jak v ordinacích, tak na lékařský předpis i doma.

S využitím knihy Catherine Blackledgeové - Vagina.

Máte doma vibrátor? Myslíte si, že je orgasmus léčivý? Dovedete si představit, že by vám lékař v rámci terapie navozoval v ordinaci orgasmus masáží? Slyšela už jste někdy o medicínském užití orgasmu?

Reklama