Zdraví

Orechová torta

V období těhotenství se mění hormonální hladiny v těle žen, je tedy možné, že její poměr k sexu se rovněž změní. Podle pana doktora jsou ženy, které mají milování rády před otěhotněním, ještě náruživější, a naopak, kdo k sexu nemá kladný přístup před otěhotněním, nemůže očekávat zvýšení erotických tužeb ani s narůstajícím bříškem. Pokud je příčinou strachu z erotiky obava, že by mohlo být poškozeno miminko, je neopodstatněná – jestliže těhotenství probíhá normálně, je možno bez rizika praktikovat sex až do konce 8. měsíce, samozřejmě jemně, něžně a opatrně. V devátém měsíci už klasické milování nedoporučujeme, říká pan doktor, neboť by mohlo dojít k provokaci předčasného porodu. Pokud mají oba partneři na sex chuť, mohou se věnovat nějakým nekoitálním praktikám k obapolné spokojenosti. Partner těhotné ženy by měl být citlivý a ohleduplný, měl by chápat, že těhulka se cítí neohrabaná a mnohdy i ošklivá, a proto by ji k sexu a erotice neměl nutit – aktivita by měla být ponechána na ženě.

V době po porodu je pak žena pochopitelně zpočátku k sexu odmítavá, partner by měl projevit trpělivost a takt, opět nesmí ženu do ničeho nutit, a pokud je partnerka k erotickým hrátkám svolná, je třeba, aby probíhaly velmi něžně a opatrně.
Častým problémem zde bývá přesunutí citové vazby z manžela na dítě, a tedy celkové ochladnutí vztahu, které s sebou pochopitelně nese i omezení sexuálních styků. Muž se najednou cítí jakoby zbytečný, nedůležitý, nemilovaný a nepotřebný předmět v domácnosti. Tuto situaci nesmí zvládat častými odchody a uraženým stažením se do sebe, ale naopak, oba partneři by měli co nejvíce věcí provádět společně, dělit se o povinnosti kolem miminka. Pokud je muž dobře integrován do “nové” rodiny, nevznikne mezi partnery odcizení, žena není k smrti unavena skákáním okolo dítěte a oba si najdou čas a chuť vrátit se k erotice a sexu “jako zamlada”.
Jestliže se ženě nepodaří do půl roku po porodu najít znovu svůj předporodní “sexuální apetit”, měla by se dojít poradit k sexuologovi, problém je snadnější řešit hned na začátku, než její se nechuť prohloubí a ustálí.
   
10.04.2000 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  zajimave

  superkarma: 0 04.11.2012, 01:17:44
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Prý se dá milováním porod vyvolat, když už je na čase a miminku se pořád nechce

  superkarma: 0 06.12.2003, 12:21:28
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  ... dost obecný článek.

  superkarma: 0 11.11.2003, 13:04:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme