Rodina

Opruzeniny v létě: Jak je řešíte?

Maminky malých dětí jistě znají problém s opruzeninami. I když se o pokožku miminka staráte, stejně se vám může velmi lehce stát, že na jeho pokožce vznikne opruzenina. Tím, jak je miminko v plence, vzniká díky tření, teplotě a styku s látkami, které dítě vylučuje velmi snadno. Takové místo je pak velmi citlivé, miminko může být i díky opruzenině podrážděné a plačtivé. 

Nyní, v letním období je díky vyšším teplotám riziko vniku opruzenin ještě vyšší – díky možnosti „zapaření“ pokožky v plence či vyššímu pocení miminka – pot se hromadí a zůstává v kožních záhybech, které má miminko třeba za krkem, podpaží, v loketních ohybech či ve tříslech, ale také v záhybech na stehýnkách. Všechny tyto záhyby zadržují pot, musíme je častěji kontrolovat a udržovat v čistotě. Opruzenina ale může vzniknout během několika hodin, může se vám stát, že ráno s miminkem vyrazíte na výlet a večer při koupání objevíte poraněnou pokožku s opruzeninou.

Jak se opruzeninám vyhnout?

baby

Kojenecká pokožka je velmi citlivá a vyžaduje speciální péči. Je třeba miminko přebalovat co nejčastěji, aby jeho pokožka nebyla dlouho ve vlhku či v kontaktu se stolicí. Jinak se mohou miminku objevit opruzeniny, které patří k nejčastějším obtížím kojeneckého věku.

Opruzeniny začínají jako lehce zarudlá místa, která jsou velmi citlivá a miminko dráždí a pálí. Vznikají především na zadečku, v kožních záhybech a na vnitřní straně stehen. Pokud se jejich ošetření zanedbá, mohou se vytvořit mokvající skvrny, kterými proniká do těla infekce.

Opruzeninám lze naštěstí velmi dobře předcházet. Je třeba dodržovat několik důležitých zásad:

 • Johnson Babymiminku dávejte jen ty plenky, které odpovídají jeho věku a velikosti, dokonale mu sedí, netlačí ho ani mu samovolně nesjíždějí
 • je rozumné investovat do kvalitních značkových plenek, které tvoří efekt suchého povrchu a odvádějí vlhkost dovnitř plenky
 • co nejčastěji miminko rozbalujme a nechme jeho pokožku větrat - miminko si svobodného pohybu velice rádo užívá: radostně kope nožičkama, protahuje si ručičky, a pokud mu zrovna nic jiného nechybí, blaženě si brouká a tváří se nadmíru spokojeně
 • dodržujme správnou techniku přebalování - pokožku nejprve důkladně očistíme od moče nebo stolice, a to nejlépe kvalitními dětskými textilními ubrousky (jen samotná voda nedokáže z pokožky odstranit tuky ze stolice, které pak podporují množení bakterií); u holčiček otírejme pokožku směrem zepředu dozadu; u chlapečků nezapomeňme očistit kromě konečníku a genitálu také kůži pod šourkem a pod penisem; dětskou pokožku vysoušejme jemně, zbytečně ji netřeme; po očištění použijeme vhodný speciální krém proti opruzeninám.

Náš tip:

Johnson BabySpeciální krém proti opruzeninám: JOHNSON’S® Baby krém proti opruzeninám

Okamžitá úleva pro velmi citlivou novorozeneckou pokožku již od prvního použití. Okamžitě chrání pokožku před příčinami podráždění a pomáhá obnovovat přirozenou kožní bariéru. Snadno se roztírá. Hypoalergenní.

Použití: Naneste tenkou vrstvu na dokonale čistou a suchou pokožku při každé výměně plenek.

Vyzkoušejte JOHNSON’S® Baby vlhčené ubrousky Extra Sensitive, vyvinuté pro citlivou pokožku novorozenců, hypoalergenní, neparfemované.

   
30.06.2014 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [11] Viktorie Maretová [*]

  Také se mi na opruzeniny nejvíce osvědčil konopný krém od robátka. Také jsem si k tomu koupila i mycí pěnu a nechávám zadek co nejvíce větrat.

  superkarma: 0 30.10.2014, 12:30:31
 2. [10] Lucinajda [*]

  Já jsem teď kouila v lékárně krém proti opruzeninám robátko. Je to z konopného oleje a zabral téměr okamžitě. Jako fakt můžu doporučit. nám nic jiného nepomohlo.

  superkarma: 0 28.09.2014, 16:11:20
 3. [9] klejkyna [*]

  Mojí druhou dcerku naštěstí toto netrápí, jen prvních 14 dní, to byla neustále pokakaná, tak i opruzelá. Na opruzeniny je dobrý bepanten i sudocream(používám při přebalování), ale když už jsou to takové hodně červené pupínečky je nejlepší použít Imazol. Ten opravdu zabere - odzkoušeno i na první dcerce. Naštěstí se po 14 dnech dcerka rozhodla, že do plínek kakat nebude a tak jí dávám nad nočník nebo umyvadlo a koná tam.. občas odchytneme i malou potřebu, takže plen máme malou spotřebuSml16 teď jí je 6 měsíců a za tu dobu, vyjma těch prvních dvou týdnů, kdy to bylo v plíně skoro po každém kojení, tak se připokakala pouze dvakrát a malinko, je to zlatíčko.. Jinak klasika - prdelka je ráda holá, tak když to jde, tak větráme...Sml16

  superkarma: 0 30.06.2014, 16:46:26
 4. avatar
  [8] lojzinkaa [*]

  Já opruzeniny měla loni v létě a mohu doporučit Sudocream Sml67 Používám ho teď i na zadeček naší princezny a super Sml16 Betanthen je dosti drahý,tak ten mám jen na bradavky Sml16

  superkarma: 0 30.06.2014, 16:20:31
 5. avatar
  [7] rendvo [*]

  S tímto krémem zkušenosti nemám, ale bepanthen je drahý ale fakt účinný. Na netu na aukru ho pořídíte za 190 Kč a v lékarně stojí 260 Kč no není to zlodějnaSml16

  superkarma: 0 30.06.2014, 13:51:25
 6. [6] gabuna [*]

  Nemáme s nimi problém

  superkarma: 0 30.06.2014, 12:11:34
 7. avatar
  [5] LudPa [*]

  nejlepší je holý zadek

  superkarma: 0 30.06.2014, 11:45:37
 8. [4] Stendy [*]

  Jsou dobré krémy.Sml59

  superkarma: 0 30.06.2014, 09:23:10
 9. [3] Helena Svatková [*]

  Opruzeniny mohou potrápit.

  superkarma: 0 30.06.2014, 08:23:52
 10. avatar
  [2] marianaant [*]

  Náš vnouček taky na to dost trpí, má ty faldíčky a je problém.

  superkarma: 0 30.06.2014, 08:20:27
 11. [1] bobulebob [*]

  bohužel častý problém Sml80

  superkarma: 0 30.06.2014, 00:21:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme