Dnešní téma mi připomíná příhodu, která se stala před mnoha a mnoha lety, kdy jsem ještě nebyla v důchodu, ale kdy jsem naopak každé ráno vstala v pět hodin a v šest jsem už roztáčela kola socialismu, jak se říkalo.  

V naší kanceláři byl tenkrát již několik let ryze ženský kolektiv. A věřte nebo ne, pět žen v jedné místnosti se spolu snášelo a všechny si vzájemně vycházely vstříc. A když to občas zaskřípalo, tak jsme se společně namazaly a bylo po skřípání. :-) Problém na oddělení nastal, když jedna z našich kolegyň odešla na mateřskou dovolenou a místo ní přišel... Muž! Jmenoval se Antonín a byl to prostě fešák. Tak jsme se na něho zpočátku dívaly. Po několika týdnech se začaly projevovat jeho špatné stránky – oplýval neuvěřitelně krutým humorem.

Zpočátku jsme se jen divily, kde se v kanceláři bere tolik chcíplých myší. Když se nám ale začaly v lodičkách na přezutí záhadně objevovat konfety, pak tvaroh, a nakonec i aranžovací ježek, bylo nám jasné, že to nemůže být náhoda. Náš nový povedený kolega se sice nechtěl přiznat, jen se smál, ale nám ženám bylo jasné, kdo v tom má prsty.
A nezůstalo jen u nekonvenčních výplní lodiček. Pravidelně jsme si každé ráno sedaly na rýsováčky, padaly jsme ze židlí kvůli uvolněnému opěradlu, v mechanismu psacích strojů vybuchovaly petardičky, při odchodu ze zaměstnání jsme se oblékaly do kabátů, na kterých byly nalepené celofány od tvarůžků, a na sukních se nám ne vlastním přičiněním objevovaly hnědé skvrny... Tondovo množství nápadů, jak nás potrápit, bylo nevyčerpatelné. Pro nás už sice Tonda nebyl ten úžasný fešák, ale stále jsme jeho drobné týrání snášely a omlouvaly jsme ho jako špatný humor.
 
Jednoho dne to ale Tonda přehnal. Sehnal si v obchodě s konfekcí starou figurínu, oblékl ji, celou ji zamazal krvavě červenou barvou a pohodil ji obličejem dolů na podlahu kanceláře. Kolegyně ráno nic netušíc otevřela dveře kanceláře, vstoupila, několikrát zaječela a po chvíli odjížděla s nervovým otřesem do nemocnice. Tonda se smál, až se za břicho popadal. My ne. Jeho snaha a práce, kterou si dal s přípravou žertíku, zůstala neoceněná.

Tři ženy už nečekaly na to, co Tonda vymyslí příště, ale vzaly pomstu do vlastních rukou. Bylo to nutné tím spíš, že vedení odmítlo celou záležitost řešit s tím, že šlo o nepřiměřenou reakci jedné hysterické ženské na kanadský žertík. Dejte mi ale pokoj, s takovým žertíkem! Dlouho jsme nevěděly, co kolegovi provedeme. Až nás na skvělý nápad nepřímo navedla kamarádka z vedlejšího oddělení. Stěžovala si nám, kolik obrovských sklenic jahodové marmelády se jí přes zimu zkazilo a že nikdo z její rodiny, ani ona, nemá chuť tu marmeládu jíst. V tu ránu jedna kolegyně zavelela: „Sem s marmeládou!“ Kamarádka si asi myslela, že čtyřicet litrů sladké, leč zkažené pochoutky chceme spořádat na posezení, proto nám příští den dovezla rodinným vozem všech osm pětilitrových lahví plných příšerně oplesnivělé marmelády.

Ten den jsme my tři zbylé kolegyňky pracovaly přesčas. Tonda se sice divil naší přehnané aktivitě, ale asi ani ve snu by ho nenapadlo, že i my na něj můžeme přichystat něco nemilého. Ve dvě hodiny se zvukem sirény odkráčel na vrátnici a my jsme se pustily do práce. Nasládle vonící červenou oplesnivělou hmotu jsme kolegovi vylily na pracovní stůl. Samozřejmě jsme neušetřily ani jeho týdenní práci, i na jím zpracované podklady jsme důkladně navršily velikou hromadu marmelády. Celá jedna sklenice se vešla do útrob starobylého psacího stroje, jehož výrazným ťukáním nám Tonda tak často a tak rád způsoboval migrény. Poté jsme ještě naplnily zásuvky Tondova psacího stolu a přemýšlely jsme, co dál. Když změnil barvu pracovní stůl, rozhodly jsme se, že k němu musíme doladit i židli. Zbylá marmeláda padla na vytvoření kluzké cestičky od dveří k Tondově koutku. Byly jsme s prací spokojeny. Sebraly jsme ještě sklenice od marmelády a jely jsme domů. Nevím už, jak na tom byla ostatní děvčata, ale já jsem samým napětím nemohla spát.

Ráno jsme přišly do práce dřív, ale každá z nás měla tolik vyřizování ve vedlejších kancelářích! Tak se stalo, že naši kancelář jako první odemykal Tonda. My jsme se v ten šup seřadily za něho a tvářily jsme se, že právě teď všechny také pospícháme dovnitř. Tonda odemkl, udělal jeden krok, druhý, ale při třetím už padal k zemi, jak mu nohy podjely na tlusté vrstvě marmelády. My jsme stály nad ním a jen stěží jsme přemáhaly smích. Bylo to opravdu k popukání! Tonda v obleku se válí po zemi v marmeládě! S vážnými tvářemi jsme mu pomohly na nohy. Když se ale Tonda zvedl a pohlédl směrem ke svému koutku, nemohly jsme už zůstat vážné. Naštěstí si našich rozšklebených úsměvů nevšiml, jen nevěřícně třeštil oči na své pracovní místo. Když se vzpamatoval, rozběhl se k řediteli. Ale to neměl dělat. Musel totiž běžet přes celý podnik, i přes výrobní halu. Každý, kdo ho uviděl, se začal kroutit smíchy. A co bylo nejlepší? Smíchy padl i náš ředitel. Řekl milému Tondovi, že když i on tak rád svými vtípky trápí kolegy, musí počítat s tím, že jeho kolegové zatouží po pomstě. A ještě než se Tonda, celý rudý marmeládou i vztekem, otočil k odchodu, doporučil mu pan ředitel, ať rychle začne s čištěním své osoby, pracovního místa, ale především již jednou zpracovaných podkladů.

Když se naše čtvrtá kolegyně vrátila z nemocnice, sladkého Tondu, jak se mu u nás v podniku začalo říkat, už v kanceláři nenašla. Od nového měsíce změnil zaměstnání. Naši přespříliš sladkou pomstu prostě nevydržel!

Mišouštice


Sladká pomsta a super příběh! To ale musel být magor, ten Tonda... připínáčky na židli, tvaroh v lodičkách... ccc...
Reklama