Vztahy

Opravdová - od Mattela.

Každá maminka malé slečny to jistě zná, nebo dříve, či později pozná. Její malá holčička, dosud si hrající s kostkami, gumovými panenkami a prohlížející si obrázkové knížky jednou zatouží po fenoménu zvaným Barbie.

Ani u nás doma jsme nebyly v tomto směru výjimkou. V době, kdy nás opustila vedoucí úloha Komunistické strany a panáček „Vajíčko“ z televizní reklamy, byly moje dcery přinuceny přijmout existenci panenky jménem Barbie. Každý dětský televizní pořad byl totiž pouhou nudnou výplní mezi dvěma reklamami na tuto „božskou“ hračku.

Ježily se mi vlasy z těch nafintěných, načesaných holčiček, které obdivně hýkaly: „Moje Barbie jde na párty. Wow. Moje Barbie je cvičitelka. Wow. Mám Barbie princeznu, nevěstu, óóó, moje Barbie je manekýna.Wow.“

Dcerky seděly před televizí jako přimražené a bez dechu sledovaly tu úžasnou panenku s velkými ňadry, vosím pasem, s nohama jako čáp a nekonečně dlouhými zlatými vlasy. Bylo jen otázkou času, kdy začne útok. Nejdříve byl opatrný a nesmělý, později se proměnil v již cílený nápor na mé city a především na mou peněženku.

Zákonitě musela přijít doba, kdy jsem rezignovala, vzala třetinu svého tehdejšího platu a šla do obchodu zakoupit svým andílkům každé po jedné „opravdové, od Mattela“. Vybrala jsem dvě úplně stejné, protože jsem chtěla předejít hádkám a závistivým pohledům, že „ta druhá je lepší, než jakou mám já“ U pokladny jsem zaplatila obnos, za který bych si pořídila zimní kabát a s krvácejícím srdcem, které bylo jen chabě utěšováno představou radosti pod stromečkem, jsem kráčela domů.

Vánoční nadšení, pusinkování, děkování a opět pusinkování nebralo konce. Vyměkla jsem a radovala se se svými dcerkami. Je fakt, že všechny ostatní dárky zůstaly téměř bez povšimnutí, čemuž jsem byla docela ráda, neboť nákup “Bárbínek“ mě finančně vycucnul a toho ostatního pod stromečkem opravdu moc nebylo.

A začal náš život s „Bárbínami“. Byla jsem v pokušení zavolat do nějaké reklamní společnosti, aby přišly natočit spot s mými dcerkami, jak si krásně hrají. Možná, že by mi honorář vrátil tu investici, kterou jsem vrazila do těch dvou příšerek. /Těmi příšerkami nemyslím své dcery :o))/

Moje zlatíčka si s panenkami hrála opravdu ukázkově: pořád dokola je převlékaly, zařizovaly jim domeček, česaly je a vzápětí cuchaly, aby je mohly opět učesat. A neustále kolem toho brebentily a výskaly, že jsem jen tiše trnula, kdy z jejich úst vypadne ono známé – wow!!! Barbie byly zkrátka hitem číslo jedna a já jsem se s tím chtě nechtě smířila.

A pak došlo ke katastrofě. V sobotu ráno mě probudil srdceryvný pláč a přerývané škytání, z čehož jsem okamžitě poznala, že se stalo něco strašného. Jako každá matka jsem hned měla v hlavě katastrofický scénář nějakého úrazu s trvalými následky jako je opaření, vykloubení nohy nebo vypíchnutí oka. Ne, neděste se. Nic z toho se nestalo.

Stalo se totiž něco mnohem horšího! Nejcennější poklad mé mladší dcery, hýčkaná a pečlivě opatrovaná panenka totiž přišla o nohu! Nestalo se to úmyslně, byla to „nehoda“, draze zaplacená hořkými slzami a bezbřehým zoufalstvím. Tehdy jsem jako matka – utěšitelka selhala na celé čáře. Přiznávám to bez mučení. V té chvíli jsem totiž neviděla mou zoufale škytající dcerku, ale paragon, na kterém se skvěla ta astronomická cifra. Hnusné, že? Dnes, s odstupem času se za to stydím, ale tenkrát jsem měla v hlavě temno a spustila jsem jak stará hadrmanice.

Když jsem si dostatečně ulevila, vydýchala se na balkóně, vypila tuplovanou kávu a srovnala si adrenalin a tep zpět do normálu, přivinula jsem svou nešťastnou holčičku na hruď a dosáhla jsem nadějného svitu v jejích očích větou: „Tak mi tu panenku přines, zkusíme to nějak spravit.“ Holčinka odhupkala do pokojíku pro svého zbožňovaného mrzáčka a důvěřivě mi ho svěřila k odbornému ošetření. Už nevzlykala ani neštkala, ale upírala na mě svá očka, ve kterých jsem četla naprostou jistotu, že maminka to dokáže.

To malé, naivní a nezkušené stvořeníčko tehdy ještě netušilo, že maminka je naprostý technický antitalent a ignorant. Nebylo v mých silách pochopit a odhalit mechanismus, jakým jsou nožičky přichyceny. Takže jsem pracovala metodou pokus – omyl a trpělivě jsem zápasila s tímto hlavolamem. Od toho, abych s panenkou vzteky nemrštila do kouta mě odrazovala jen moje dcerunka, která solidárně seděla vedle mě a celou operaci prožívala se svou Bárbínkou. Utěšovala jí, že bude určitě brzy zdravá, že maminka je doktorka a už za chvilku jí uzdraví.

Chudák dítě. Za několik okamžiků měla zjistit krutou pravdu o své matce! Ve svých šesti letech byla nucena se vyrovnat se skutečností, že maminka není všemocná a vševědoucí.

Opravdu jsem chtěla tu panenku uzdravit, moc jsem chtěla. Leč, nezdařilo se. V průběhu mého zápasu s jednou amputovanou nohou a trupem jsem pomalu ztrácela trpělivost a jemná, hodinářská motorika se postupně proměňovala ve vzteklé máchání tou nánou ze strany na stranu, rvala jsem jí tu haksnu do kloubu a silou se snažila jí tam zafixovat.

A pak – najednou, ani nevím jak - jsem držela v ruce i druhou nohu té nešťastné panenky a v oněmělém úžasu jsem zírala na tělíčko bez nožiček.

Dcerka ztratila řeč, nezačala plakat ani křičet, jen si potichu posbírala části své milované panenky a pohřebním krokem odkráčela do dětského pokoje.

Je v šoku, napadlo mě. Šla jsem za ní a přistihla jí ve chvíli, kdy ukládala Bárbínku do krabice od bot k věčnému spánku. Druhá dcera seděla na posteli, na klíně chovala svou zdravou panenku a sledovala sestru s neskrývanou účastí. A pak pronesla osvobozující větu: „Neboj, já ti tu svojí budu půjčovat, kdy budeš chtít.“

Malá nešťastnice se na ní předlouze a přesmutně zahleděla a špitla: „Tak jo.“

A já jsem hned v pondělí zašla do obchodu, vzala jsem si polovinu třetiny svého platu a pečlivě vybrala tu nejkrásnější z krásných – opravdových, od Mattela.  

   
30.04.2003 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [76] Dante Alighieri [*]

  Jéééé, Barbíny, doprovázely mě po celé moje dětství, každá měla svoje jméno (třeba Cindy Crawford nebo Roxy Rogers), rodný list, aktivity i styl. Se ségrou jsme rozehrávaly celé příběhy, uzavíraly je a otevíraly nové, prostě na Barbie nedám dopustit!

  superkarma: 0 30.04.2008, 15:49:05
 2. avatar
  [75] monca13 [*]

  co já měla Barbín - ale žádnou od Mattella

  superkarma: 0 09.09.2006, 01:57:09
 3. avatar
  [74] Ťapina [*]

  Že si pořád necháte kazit anonymama radost.

  superkarma: 0 22.11.2003, 23:48:20
 4. avatar
  [73] manki [*]

  Také to u nás podobně probihalo a manžel udělal z překližky tu "úžasnou" postel pro Barbínu. Dokonce udělal úložný prostor, aby se jí tam vešly různé doplňky. Já zase postel i s čelem ozdobila, našila dokonce i peřiny a pak ještě ušila různé titěrné šatečky. Má to všechno schované a nechce se jí dát tyto hračky pryč.

  superkarma: 0 27.05.2003, 12:53:31
 5. avatar
  [71] emma [*]

  ježiš, šedesátosmičko, ty posuzuješ lidi podle toho, jestli řeknou o filmu, že je kravina nebo ne??

  superkarma: 0 06.05.2003, 10:34:19
 6. avatar
  [70] Irena1 [*]

  68: klidně budu přednášet dál, když se ti to líbí I já umím kritizovat, ale kritizuji podstatu věci, tzn., že se ozvu, když se mi nelíbí návrh poslanců, že budou trestné potraty. Ale mlčím, když bych někomu zkazila radost z toho, jak napsal článek.Mimochodem, na filmy taky nadávám, ale počítám i s tím, že režiséři a herci za to dostali zaplaceno, tohle psal někdo z dobré vůle a pro radost ostatním.. A nelíbí se mi tvé výrazy, jelikož se mě týkají, jsem jednou ze čtenářek, potrefená husa, chceš-li..a prostě se mi to nelíbí, tak se ozývám. A jinak nemá cenu o tom dále diskutovat, máš právo na vlastní názor, to je jasná věc..
  Díky za pochopení a krásný den

  superkarma: 0 05.05.2003, 15:00:18
 7. avatar
  [67] Irena1 [*]

  Bravo , moc pěkné a piš piš piš! A já bych ještě k úplnému happy endu požadovala, aby někdo tu porouchanou Barbie opravil a holky by měly panenky tři!

  Anonymko, když se ti tu nelíbí, tak to buď přejdi nebo alespoň vol jiné výrazy...já se z článků také neposírám, ale když se mi líbí, tak ohodnotím, ať má radost i autor. A když se mi nelíbí, tak mlčím - měla bys umě ohodnotit i to, že s tím někdo měl čas a práci a nebo mu třeba bylo smutno a chtěl se o své starosti s někým podělit... není všechno jen špatné nebo dobré, víš?

  superkarma: 0 05.05.2003, 11:17:02
 8. avatar
  [63] Ivanka [*]

  Cortegreco: brečeli jsme tu s manželem smíchy

  superkarma: 0 02.05.2003, 21:33:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] emma [*]

  to anonym 59: hele, tak sem nechoď nebo to nečti, posírat se taky nemusíš a buď jiná, proč ne? my všechny jsme každá jiná, ale nikomu to necpeme pod nos .
  polovina třetiny byla napsaná schválně, protože původní dvě barbíny stály třetinu Merylčina platu. to byla ta souvislost, ty hnidopichu!
  btw: mě taky reakce na Věrku sraly, o to víc, že celá splaskla bez efektu... ale kvůli tomu nebudu napadat reakce na tisíc jinejch článků...

  superkarma: 0 02.05.2003, 13:07:16
 2. avatar
  [56] Saturninka [*]

  Merylkooooooooo - super . Já začala číst a aniž bych jukla dolů na autora - a bylo mi hned jasné, KDO že to "spáchal" !!!

  Jo a pro anonyma-rejpálka - i já bych zrovna tak napsala "polovinu třetiny" - páč se mi to líbí víc, než šestina - není to přeci vůbec o matematice, ale o slovíčkaření !

  superkarma: 0 01.05.2003, 21:18:19
 3. avatar
  [55] koule [*]

  Merylko moc hezky clanek. Dokonce me ukapla . Nedavno se nasi malicky takhle rozbil stekaci pejsek ( byl uz rozbit po druhe ) a tentokrat ho maminka neumela spravit, ale horsi vec byla,ze ho neumel spravit ani tatinek. Ach jo tolik slzicek, kolik mala zpustila, nejradsi bych pejska sla znovu koupit, ale bohuzel jsem ho uz nikde nevydela.
  A jinak pokud vydas knizku, tak jsem dalsi zajemce

  superkarma: 0 01.05.2003, 20:58:30
 4. avatar
  [54] Léthé [*]

  Meryl,je to něžně krásný příběh,dej se na psaní,budeš slavnější než Halina .Kdybych si nepřečetla ke konci,žes tu Barbie došla nakonec své žalem zničené holčičce koupit,měla bych zkažený večer Jsi supr máma

  superkarma: 0 01.05.2003, 20:46:08
 5. avatar
  [52] tutik [*]

  Meryl: Super clanek, jako vzdycky. Pridavam se do dlouhe rady zadatelu o knizku!

  superkarma: 0 01.05.2003, 09:53:53
 6. avatar
  [40] Lubar [*]

  Meryl : Moc krásný, až jsem zaslzela při vzpomínce na mojí mamču, která by to určitě udělala taky tak ...
  A vzpomněla jsem si taky na jeden zážitek z Hypernovy, když jsem tam byla na předvánoční brigádě pro Mattela : Přišla paní s tak sedmi-osmiletou holčičkou a holčička se samozřejmě zastavila u té opravdové a že aby jí Ježíšek takovou přinesl (samozřejmě tu nejdražší ), a maminka, že to si musí Ježíšek rozmyslet, a že taková hračka je drahá a že má přeci spoustu přání ... Jenže holčička se rozlítila a povídá : "Víš, maminko, já tu Barbie nechci, já jí potřebuju!!!" A bylo (za hodinu se maminka objevila sama a Barbie se přesunula do košíku). Od tý chvíle, aniž bych měla vlastní děti, chápu, že přáním se rodič možná ubrání, ale když to dítě potřebuje, tak to prostě jinak nejde
  A pro anonyma 39. - není moc dobré útočit, když si něco halabala přečtu a nepochopím smysl

  superkarma: 0 30.04.2003, 19:49:00
 7. avatar
  [37] Lída [*]

  Merylko,jsi vážně skvělá!!!!
  Tvůj článek mě dokázal rozesmát i rozplakat najednou.Díky

  superkarma: 0 30.04.2003, 17:23:25
 8. avatar
  [35] Hanela [*]

  Merylko... skoro jako moje maminka, ta by to taky udělala, ale za nás "pravé od M." ještě nebyly

  superkarma: 0 30.04.2003, 15:10:53
 9. avatar
  [33] Lhasa [*]

  Merylko, hlavně furt piš!!!

  superkarma: 0 30.04.2003, 12:59:20
 10. [32] Handulacka [*]

  Taky se přidávám - je to super článek Jestli bude někdy i knížka, tak se hlásím do fanklubu!

  superkarma: 0 30.04.2003, 12:49:35
 11. avatar
  [30] Petrana [*]

  Meryl

  superkarma: 0 30.04.2003, 12:08:10
 12. avatar
  [29] Silveig [*]

  Meryl: je to božský, fakt napiš knížku, úplně mě dostal ten něžňounkej článek o panence a ty tam vpálíš že jí rveš haxnu zpátky
  To ani nemohl psát nikdo jinej

  superkarma: 0 30.04.2003, 11:44:48
 13. avatar
  [28] blesksoft [*]

  Utřela jsem slzu od smích a vzpomínám na moji dnes již 16 letou dceru.Přesně stejně to probíhalo u nás.Vánoce se blížili a za krutě našetřené peníze jsem koupila nejlacinější Bárbínu jen v plavkách.A na ostaní dárky jaksi nezbylo.Tak jsem nedělala nic jiného než po nocích seděla u šicího stroje a šila ty titěrné oblečky pro panenku.Na vánoce jich byl plný kufřík.Ta bezmezná radost dcerky to se nedá ani popsat.

  superkarma: 0 30.04.2003, 11:04:28
 14. avatar
  [27] Jeremi [*]

  Meryl, , tos mi připomněla mě samotnou, jak jsem běsnila v neděli, když hrošík v bazénu s kuličkama (2x6metrů) vytrousil z kapes stavebnici za 13 Euro. Taky mi před očima blikal jen ten paragon. Ale pohled na tu tvářičku, která si nedovedla život bez stavebnice (co se nedá v ČR koupit) představit, mě srazil na kolena a donutil prohledat hromadu míčků centimetr po centimetru. Připadala jsem si, jak když hledám jehlu v kupce sena a poháněla mě jen ta bezmezná důvěra, že to zvládnu.

  superkarma: 0 30.04.2003, 10:48:56
 15. avatar
  [25] medved [*]

  uzasne jako dycky

  superkarma: 0 30.04.2003, 10:24:01
 16. avatar
  [23] Libča [*]

  Merylko prosim prosim vydej knizku prosim napis toho co nejvic ja se v zivote tak krasne nezasmala a doufam ze mi ten Panbicek da taky jednou takovou holcicku a ja ji taky budu kupovat od Matella Baribieny :-)))))
  Krasa jednim slovem krasa.

  superkarma: 0 30.04.2003, 09:50:35
 17. avatar
  [22] Rena4 [*]

  jé,jak já kdysi (dávno tomu nazad )toužila po Barbie.taky jsem se dočkala k vánocům - od tatínka.Tenkrát z Túzu. Ale nebyly to opravdové od MAttela a vůůůbec mi to nevadilo!
  Meryl, rve mi to srdce : "posbírala části své milované panenky a ...." Chce se mi brečet i smát dohromady .
  Holt ty naše zlatíčka...

  superkarma: 0 30.04.2003, 09:37:55
 18. avatar
  [21] pajda [*]

  To znám...i když ne s barbínou. já musela na dovolené "operovat" Pikachu, který spadl do bazénku a chraptěl...tehdy to s námi prožívalo půl hotelu, protože ani žlutou nit a ani šroubovák s sebou běžně na dovolenou nevozím. Ale povedlo se a Pikachu opět hrál!!! Definitivně ochraptěl až za půl roku na kluzišti, a to už tolik nevadilo...

  superkarma: 0 30.04.2003, 09:29:39
 19. avatar
  [19] Veruška [*]

  A já Barbie nikdy neměla Dodnes z toho mám trauma

  superkarma: 0 30.04.2003, 09:20:09
 20. avatar
  [18] Lhasa [*]

  Merylko, je to nádherný, jako vždycky
  Přiznám se, že nejvíc mě dostalo "máchání tou nánou a rvaní haksny do kloubu silou"
  U nás pod stromečkem loni taky přistála Bárbína . Taky jsme podlehli tlaku a nátlaku, ale Šaška přestala bavit asi po 14 dnech

  superkarma: 0 30.04.2003, 09:08:58
 21. avatar
  [15] Landriel [*]

  Teda Meryl

  superkarma: 0 30.04.2003, 08:33:23
 22. avatar
  [14] bobatko [*]

  Merylko: na jednu stranu je to tak a na druhou je to krásné.

  superkarma: 0 30.04.2003, 08:29:18
 23. [13] Ajka [*]

  Meryl skvělé.Mám dcery trochu starší a touha po Barbíně přišla dříve než ona na náš trh.V domění že je to ono, jsme přivezli starší dceři nějakou Steffi z tenkrát téměř kapitalistického Maďarska.Nejdříve byla radost obrovská,po několika letech přišly zmiňované reklamy a Barbíny na náš trh, dostavilo se zklamání.Mladší dcera totiž dostala tu ,,pravou", ale kupovat takovou drahou panu již 14 slečně nám přišlo zbytečné.Dodnes nám to občas (dnes už žertem) vyčte.

  superkarma: 0 30.04.2003, 08:22:31
 24. avatar
  [12] sharonka [*]

  Moc pěkný příběh. Ja někdy musím přesvědčovat spíš sama sebe, že nemůžu našim koupit úplně všechno, ale ztrátu nebo zničení milované hračky řeším téměř okamžite.

  superkarma: 0 30.04.2003, 08:21:11
 25. avatar
  [9] Kájina [*]

  Meryl nadherny

  superkarma: 0 30.04.2003, 07:57:14
 26. avatar
  [8] mamina [*]

  Jsi fakt supééééér

  superkarma: 0 30.04.2003, 07:48:13
 27. [7] Zuzanicka [*]

  Meryl:moc hezké pěkný článek po ránu
  A co dělají panenky dnes?Že bych zašla na kafe a ....

  superkarma: 0 30.04.2003, 07:47:37
 28. avatar
  [6] Evča [*]

  hezký Meryl

  superkarma: 0 30.04.2003, 07:41:36
 29. avatar
  [4] Lotka [*]

  Teda po ránu mě takhle rozněžnit neumí ani chlap

  superkarma: 0 30.04.2003, 07:00:26
 30. avatar
  [3] kosmokosmo [*]

  superkarma: 0 30.04.2003, 06:10:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme