Teplé dny přicházejí a bylo by hříchem neukázat naše nohy v plné kráse. Je bohužel smutným faktem, že 20 až 30 % Čechů trpí chorobami žil dolních končetin, tzv. křečovými žílami. Dalším smutným faktem je, že na jednoho muže s tímto onemocněním připadá dvě a více žen. A je také pravda, že choroby žil dolních končetin mohou při zanedbání péče skončit velmi vážnými zdravotní problémy a dlouhodobou pracovní neschopnosti.

Křečové žíly jsou většinou patrné na první pohled. Na dolních končetinách najdeme nejčastěji prosvítající, modré až fialové, rozšířené, vinuté žíly o průměru 2 a více milimetrů. Mohou být na dotek i bolestivé. Typickým příznakem je bolest dolních končetin, mohou se objevit i křeče. Končetiny se snadno unaví, charakteristický je pocit těžkých nohou. Potíže se zhoršují během dne, po delším stání či sezení, maxima dosahují navečer a v letních měsících, při menstruaci může docházet ke zhoršování obtíží.

Později se mohou přidat otoky kolem kotníků, u pokročilých stadií nacházíme vymizení původně přítomného ochlupení bérců, tmavé zbarvení kůže a její zatvrdnutí, někdy i vznik obávaných vředů. Někdy naopak mají pacienti výrazné obtíže, ale na dolních končetinách není k nalezení téměř nic.
Při výše uvedených obtížích není třeba na nic čekat a je potřeba neprodleně navštívit praktického lékaře, který vás může při vážnějších nálezech dále poslat za cévním chirurgem nebo tzv. flebologem, což je specialista, zabývající se onemocněním žil.

Než se k lékaři dostanete, omezte během dne pobyt vestoje a zkuste nosit podpůrné zdravotní punčochy. Uleví se vám také, když si dáte během dne dolní končetiny do zvýšené polohy. Zkuste si také dát večer doma studené obklady.


Operace?
Operaci vám lékař doporučí tehdy, pokud vás nohy výrazně bolí nebo pokud chcete preventivně předejít dalšímu zhoršování onemocnění a případným komplikacím, mezi které patří například zánět, krvácení, porucha prokrvení dolních končetin nebo bércový vřed. U některých druhů křečových žil nepomůže ani operace. Poslední možností je operace za použití laseru, ale zde zatím neexistují dlouhodobě ověřené výsledky.

Nebuďte překvapená, až vás chirurg před operací pomaluje fixem, aby si označil křečové žíly. Nejčastěji prováděná operace má několik částí, ale ne vždy je nutno provést ji kompletně. Po operaci  očekávejte, že budete mít jizvu v třísle cca 3-5 cm a dle rozsahu onemocnění několik drobných jizev na bérci a stehně velikosti asi 1-2 cm. Postižené žíly se při operaci nijak nečistí, jenom se co nejšetrněji odstraní a jejich funkci převezmou ostatní nepostižené žíly. Takže se nebojte, že vám odoperované žíly budou chybět. Během operace můžete být při vědomí, nebo dostanete od anestesiologa něco na spaní a celou operaci prospíte.

Pokud budete uspaná po celou dobu operace, při probuzení čekejte na operované končetině elastickou bandáž nebo punčochu. Není třeba bát se velkých bolestí, v nemocnici si pobudete v průměru 1-5 dnů, průměrná doba pracovní neschopnosti trvá 4 týdny. Elastickou punčochu musíte nosit ještě 2-3 měsíce po operaci, což je v létě poměrně svízelné. Operace je hrazena zdravotními pojišťovnami.


Zanedbání jenom pro silné povahy
Skutečným problémem je roky neléčená chronická žilní nedostatečnost. Krev v žilách zpomaluje svůj průtok, vázne vstřebávání vody a vzniká otok. Důsledkem je nedostatečný přísun kyslíku a odtud už je jenom krůček ke vředu. Komplikací křečových žil může být také povrchní zánět žil, projevující se bolestivým zduřením a zarudnutí v průběhu žíly. Další nepříjemnou komplikací neléčených křečových žil může být i krvácení. Pokud se jedná o malé poranění, nepanikařte a přiložte tlakový obvaz. Ponecháte-li ho jeden až dva dny, krvácení se již neobnoví. Pokud je příčinou větší tržná rána, tak tlakový obvaz přiložte také, ale navštivte neprodleně lékaře. Komplikací neléčeného onemocnění je také vznik chronické žilní nedostatečnosti, porucha zásobení tkání kyslíkem a riziko vzniku kožního vředu. První známkou pokročilosti onemocnění bývá tmavá pigmentace kůže nad kotníky.

Pamatujte, že při křečových žilách více, než kdy jindy platí – žijte zdravě, zdravě jezte, pravidelně sportujte, a když už křečové žíly máte, na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře! Čím dříve problém začnete řešit, tím spíše se budete moci každé jaro těšit, že své nohy můžete ukázat sluníčku.

Více informací hledejte také na:
www.ordinace.cz
www.zilniklinika.cz
www.celostnimedicina.cz
www.krecovezily.com

Reklama