Pokud sledujete redakční příběh Radky a jejího manžela Petra, který trpí šedým zákalem a chystal se na operaci, čtěte dále – dnes přinášíme vám reportáž ze zákroku.

Příběh jsme vám popsali v předchozích článcích: Operace šedého zákalu příběh: Vyšetření před operací  a Příběh: Můj muž má šedý zákal a musí na operaci.

Operace nemocného oka proběhla ve středu 29. srpna na Oční klinice DuoVize v Praze, zákrok vedl oční chirurg MUDr. Lubomír Továrek, šéfchirurg Oční kliniky DuoVize

operační sál

MUDr. Továrek vysvětluje a popisuje panu Petrovi průběh celé operace.

Operace měla dvě fáze. V první fázi je potřeba odstranit zkalenou čočku a „nachystat“ místo po novou umělou čočku. Ve druhé fázi je pak nová čočka naimplantována do oka.

Chirurg centruje laser a plánuje otevření pouzdra čočky, rozmělnění čočky a rohovkové řezy

Chirurg nastavuje otevření pouzdra čočky, operační vstupy a způsob rozmělnění čočky.

Doktor Továrek v první fázi operace použil nejmodernější femtosekundový laser LenSx. Nejprve nastavil všechny důležité parametry operovaného oka, všechny operační řezy a také způsob rozmělnění zkalené čočky. Všechny kroky doktor Továrek pečlivě kontroloval za pomoci integrovaného OCT (očního tomografu), díky kterému mohl přesně zkontrolovat hloubku všechna nastavení. Po nastavení femtosekundový laser LenSx provedl nastavené kroky první fáze operace za necelou minutu.

Nastavení laserových rohovkových řezůrohovkové řezy

MUDr. Továrek nastavuje přesný tvar a sklon vstupního řezu

Jak taková operace probíhá, se můžete podívat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=qb3yVL3xC6M

Jakmile LenSx dokončil svou práci, mohla nastat druhá fáze operace a to implantace nové umělé čočky. Nejprve doktor Továrek odsál rozmělněnou zkalenou čočku. A poté naimplantoval čočku novou, a to nitrooční multifokální torickou čočku AcrySof® ReStor® Toric (americké společnosti Alcon). Tato čočka Petrovi odstraní jednak šedý zákal, ale také astigmatismus a také jej zbaví závislosti na brýlích. Po implantaci Petrovi zakryli oko obvazem, který může sundat už druhý den.

Laser provádí kruhové otevření pouzdra čočky, rozmělnění čočky a vytváří astigmatické nářezy a vstupní řezy. Vše se provádí na zavřeném oku bez dotyku lidské ruky.

Laser provádí kruhové otevření pouzdra čočky a její rozmělnění. Vše provádí bez otevření oka, čímž je sníženo riziko infekce na minimum, a bez použití ostrého nástroje.

Proč zvolil doktor Továrek pro operaci právě femtosekundový laser LenSx? LenSx zajistí operatérovi téměř dokonalou kontrolu nastavení všech operačních řezů díky integrovaného OCT. Což operatér při standardní operaci k dispozici nemá. Dále všechny řezy jsou provedeny výjimečně přesně a bez použití ostrého nástroje – vše provádí velmi jemný laserový paprsek. Stejně tak čočku rozmělňuje laserový paprsek, takže nejsou namáhány jemné vnitřní struktury oka a je riziko jejich poškození je sníženo na minimum. A hlavně pouzdro, ve kterém je zkalená čočka uložena je otevřeno velmi přesně. A tak nová čočka je uložena přesně, což je důležité pro následné vidění, zejména pro čočky multifokální a torické.

Multifokální torická čočka

Multifokální torická Čočka

To, že řezy jsou jemné a přesné, je důležité pro následné hojení, které po operaci šedého zákalu velmi důležité.

Operace dopadla na výbornou. Nyní se jeho zrak vidění den ode dne zlepšuje. Jedná se tzn. neuroadaptaci – mozek se postupně přizpůsobuje novému, kvalitními vidění. Ono vlastně dojde ke zvláštní situaci, kdy je mozek náhle „překvapen“ kvalitním viděním. A musí si na něj postupně zvyknout. Tato neuroadaptace probíhá měsíc až tři. Projevuje se stále zlepšujícím se viděním, stále rychlejším zaostřováním. A cílový stav je kvalitní vidění, kdy je člověk nezávislý na brýlích.

Nyní je Petr, manžel Radky, díky které vám přinášíme tento příběh, týden po operaci. A tak jsme se Petra zeptali, jak sám celou operaci prožíval.

MUDr. Továrek

2.fáze operace – MUDr. Továrek odsává rozmělněnou čočku a implantuje čočku novou, umělou.

Jak proběhla operace z vašeho pohledu pacienta?
Operace proběhla celkem v klidu a trvá přibližně dvacet minut.

Naříznutí oka laserem 40 vteřin, pokud se rádi koukáte do kaleidoskopu, tak se vám to bude i líbit :-) Co bylo trochu nepříjemné, je odsátí staré čočky, ale trvá to jenom chvilku, musí se to vydržet. Nejhezčí okamžik je, když vám doktor řekne, pět vteřin a jedeme nahoru – což je konec operace. Radostí, že už to mám za sebou, jsem chtěl vstávat, ale lékař mě ještě chvíli pozdržel, než jsem byl v pozici „bezpečného vstanutí“. Lékař, který mne operoval, byl velmi vstřícný a jeho hlas mne vždy uklidnil. Věděl jsem, že jsem v dobrých rukou, i sestřičky byly milé.

Je cítit vložení nové čočky a její usazení?
Usazování je trošku cítit, že s okem lékař manipuluje: Bolest ale cítit není, oko je umrtvené.

Byl jste o všem informován?
Celou operaci vám doktor vysvětlí před zákrokem a celou dobu vás průběžně informuje o tom, co bude provádět a jak dlouho právě prováděný zákrok bude přibližně trvat. Taky vám na začátku dají protistresovou příšerku (já dostal nějakého křížence dinosaura se žabákem) na hrudník, do které jsem zabořil ruce a byl o chlup klidnější – je to taková hračka, polštářek.

Jak jste se cítil první dny po operaci?
Po operaci jsem měl oko 24 hodin zalepené a trochu to bolelo. Zbytek dne po operaci jsem raději ležel a spal, pokud to šlo. Druhý den jsem šel na pooperační kontrolu, vše proběhlo dobře, lékař byl s mým stavem spokojený. Na oko jsem viděl zamlženě, ale bylo pro mne lepší nosit černé brýle, ty jsem nosil minimálně tři dny, ale a pak jsem je pomalu odstavoval.

Jak se cítíte týden o zákroku? Jak vaše nemocné oko vidí?
Vidění se mi zlepšuje každým dnem a od pondělí už normálně funguju (4 dny po operaci). Zlepšila se mi nálada, vidím pokroky každým dnem.

Máte nějaký vzkaz pro ty, co s operací váhají?
Zákrok byl v pohodě snesitelný a rychlý. Všude se dočtete, že na operaci máte jít, když vám šedý zákal snižuje kvalitu vidění natolik, že vás obtěžuje v osobním i pracovním životě, což je velmi relativní.  Nikde nepíšou o ztrátě stability, bolestech hlavy, prostě vás to celkově vystresuje a nikdo vám neporadí, že to způsobuje šedý zákal. Moje rada, pokud máte už šedý zákal, jděte na operaci co nejdříve, ušetříte si spoustu nepříjemných zážitků.

pacient pan Petr  s panem MUDr. Továrkem

Pacient pan Petr s panem MUDr. Továrkem

Laserová operace šedého zákalu (katarakty) je nejmodernější metoda odstranění šedého zákalu. Je vhodná pro každého, koho trápí toto onemocnění a komu záleží na kvalitě jeho vidění. „Při laserové operaci katarakty laserem LenSx se nepoužívá skalpel či jiné ostré nástroje. Jako jediný laser v ČR umí LenSx nahradit skalpel precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Celá laserová procedura probíhá zcela bez dotyku lidské ruky. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel,“ říká MUDr. Libor Továrek.

Více informací naleznete na: www.operacesedehozakalulaserem.cz, www.duovize.cz.

Uveřejněné články:

Reklama