Zdraví

Operace šedého zákalu a náš příběh: Petr je již po operaci

Pokud sledujete redakční příběh Radky a jejího manžela Petra, který trpí šedým zákalem a chystal se na operaci, čtěte dále – dnes přinášíme vám reportáž ze zákroku.

Příběh jsme vám popsali v předchozích článcích: Operace šedého zákalu příběh: Vyšetření před operací  a Příběh: Můj muž má šedý zákal a musí na operaci.

Operace nemocného oka proběhla ve středu 29. srpna na Oční klinice DuoVize v Praze, zákrok vedl oční chirurg MUDr. Lubomír Továrek, šéfchirurg Oční kliniky DuoVize

operační sál

MUDr. Továrek vysvětluje a popisuje panu Petrovi průběh celé operace.

Operace měla dvě fáze. V první fázi je potřeba odstranit zkalenou čočku a „nachystat“ místo po novou umělou čočku. Ve druhé fázi je pak nová čočka naimplantována do oka.

Chirurg centruje laser a plánuje otevření pouzdra čočky, rozmělnění čočky a rohovkové řezy

Chirurg nastavuje otevření pouzdra čočky, operační vstupy a způsob rozmělnění čočky.

Doktor Továrek v první fázi operace použil nejmodernější femtosekundový laser LenSx. Nejprve nastavil všechny důležité parametry operovaného oka, všechny operační řezy a také způsob rozmělnění zkalené čočky. Všechny kroky doktor Továrek pečlivě kontroloval za pomoci integrovaného OCT (očního tomografu), díky kterému mohl přesně zkontrolovat hloubku všechna nastavení. Po nastavení femtosekundový laser LenSx provedl nastavené kroky první fáze operace za necelou minutu.

Nastavení laserových rohovkových řezůrohovkové řezy

MUDr. Továrek nastavuje přesný tvar a sklon vstupního řezu

Jak taková operace probíhá, se můžete podívat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=qb3yVL3xC6M

Jakmile LenSx dokončil svou práci, mohla nastat druhá fáze operace a to implantace nové umělé čočky. Nejprve doktor Továrek odsál rozmělněnou zkalenou čočku. A poté naimplantoval čočku novou, a to nitrooční multifokální torickou čočku AcrySof® ReStor® Toric (americké společnosti Alcon). Tato čočka Petrovi odstraní jednak šedý zákal, ale také astigmatismus a také jej zbaví závislosti na brýlích. Po implantaci Petrovi zakryli oko obvazem, který může sundat už druhý den.

Laser provádí kruhové otevření pouzdra čočky, rozmělnění čočky a vytváří astigmatické nářezy a vstupní řezy. Vše se provádí na zavřeném oku bez dotyku lidské ruky.

Laser provádí kruhové otevření pouzdra čočky a její rozmělnění. Vše provádí bez otevření oka, čímž je sníženo riziko infekce na minimum, a bez použití ostrého nástroje.

Proč zvolil doktor Továrek pro operaci právě femtosekundový laser LenSx? LenSx zajistí operatérovi téměř dokonalou kontrolu nastavení všech operačních řezů díky integrovaného OCT. Což operatér při standardní operaci k dispozici nemá. Dále všechny řezy jsou provedeny výjimečně přesně a bez použití ostrého nástroje – vše provádí velmi jemný laserový paprsek. Stejně tak čočku rozmělňuje laserový paprsek, takže nejsou namáhány jemné vnitřní struktury oka a je riziko jejich poškození je sníženo na minimum. A hlavně pouzdro, ve kterém je zkalená čočka uložena je otevřeno velmi přesně. A tak nová čočka je uložena přesně, což je důležité pro následné vidění, zejména pro čočky multifokální a torické.

Multifokální torická čočka

Multifokální torická Čočka

To, že řezy jsou jemné a přesné, je důležité pro následné hojení, které po operaci šedého zákalu velmi důležité.

Operace dopadla na výbornou. Nyní se jeho zrak vidění den ode dne zlepšuje. Jedná se tzn. neuroadaptaci – mozek se postupně přizpůsobuje novému, kvalitními vidění. Ono vlastně dojde ke zvláštní situaci, kdy je mozek náhle „překvapen“ kvalitním viděním. A musí si na něj postupně zvyknout. Tato neuroadaptace probíhá měsíc až tři. Projevuje se stále zlepšujícím se viděním, stále rychlejším zaostřováním. A cílový stav je kvalitní vidění, kdy je člověk nezávislý na brýlích.

Nyní je Petr, manžel Radky, díky které vám přinášíme tento příběh, týden po operaci. A tak jsme se Petra zeptali, jak sám celou operaci prožíval.

MUDr. Továrek

2.fáze operace – MUDr. Továrek odsává rozmělněnou čočku a implantuje čočku novou, umělou.

Jak proběhla operace z vašeho pohledu pacienta?
Operace proběhla celkem v klidu a trvá přibližně dvacet minut.

Naříznutí oka laserem 40 vteřin, pokud se rádi koukáte do kaleidoskopu, tak se vám to bude i líbit :-) Co bylo trochu nepříjemné, je odsátí staré čočky, ale trvá to jenom chvilku, musí se to vydržet. Nejhezčí okamžik je, když vám doktor řekne, pět vteřin a jedeme nahoru – což je konec operace. Radostí, že už to mám za sebou, jsem chtěl vstávat, ale lékař mě ještě chvíli pozdržel, než jsem byl v pozici „bezpečného vstanutí“. Lékař, který mne operoval, byl velmi vstřícný a jeho hlas mne vždy uklidnil. Věděl jsem, že jsem v dobrých rukou, i sestřičky byly milé.

Je cítit vložení nové čočky a její usazení?
Usazování je trošku cítit, že s okem lékař manipuluje: Bolest ale cítit není, oko je umrtvené.

Byl jste o všem informován?
Celou operaci vám doktor vysvětlí před zákrokem a celou dobu vás průběžně informuje o tom, co bude provádět a jak dlouho právě prováděný zákrok bude přibližně trvat. Taky vám na začátku dají protistresovou příšerku (já dostal nějakého křížence dinosaura se žabákem) na hrudník, do které jsem zabořil ruce a byl o chlup klidnější – je to taková hračka, polštářek.

Jak jste se cítil první dny po operaci?
Po operaci jsem měl oko 24 hodin zalepené a trochu to bolelo. Zbytek dne po operaci jsem raději ležel a spal, pokud to šlo. Druhý den jsem šel na pooperační kontrolu, vše proběhlo dobře, lékař byl s mým stavem spokojený. Na oko jsem viděl zamlženě, ale bylo pro mne lepší nosit černé brýle, ty jsem nosil minimálně tři dny, ale a pak jsem je pomalu odstavoval.

Jak se cítíte týden o zákroku? Jak vaše nemocné oko vidí?
Vidění se mi zlepšuje každým dnem a od pondělí už normálně funguju (4 dny po operaci). Zlepšila se mi nálada, vidím pokroky každým dnem.

Máte nějaký vzkaz pro ty, co s operací váhají?
Zákrok byl v pohodě snesitelný a rychlý. Všude se dočtete, že na operaci máte jít, když vám šedý zákal snižuje kvalitu vidění natolik, že vás obtěžuje v osobním i pracovním životě, což je velmi relativní.  Nikde nepíšou o ztrátě stability, bolestech hlavy, prostě vás to celkově vystresuje a nikdo vám neporadí, že to způsobuje šedý zákal. Moje rada, pokud máte už šedý zákal, jděte na operaci co nejdříve, ušetříte si spoustu nepříjemných zážitků.

pacient pan Petr s panem MUDr. Továrkem

Pacient pan Petr s panem MUDr. Továrkem

Laserová operace šedého zákalu (katarakty) je nejmodernější metoda odstranění šedého zákalu. Je vhodná pro každého, koho trápí toto onemocnění a komu záleží na kvalitě jeho vidění. „Při laserové operaci katarakty laserem LenSx se nepoužívá skalpel či jiné ostré nástroje. Jako jediný laser v ČR umí LenSx nahradit skalpel precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Celá laserová procedura probíhá zcela bez dotyku lidské ruky. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel,“ říká MUDr. Libor Továrek.

Více informací naleznete na: www.operacesedehozakalulaserem.cz, www.duovize.cz.

Uveřejněné články:

   
11.09.2012 - Oči - autor: Klára Křížová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] Lukaško [*]

  Dobrý den mě by zajimalo vybrat správnou metodu operace? Nebo to určuje lekař při vyšetření?

  superkarma: 0 17.12.2015, 13:31:40
 2. [41] Danka05 [*]

  Šedý zákal už mě nějakou dobu trápí někdy je to horší někdy lepší. Nevím si rady operace nebo ne? Co byste mi poradili?

  superkarma: 0 13.11.2015, 21:59:10
 3. [40] JumbiS [*]

  babička měla taky problém se zákalem, bylo to jako by ji v tom oku plavali prachové skvrnky…

  superkarma: 0 23.09.2015, 22:41:31
 4. avatar
  [39] cibulicka [*]

  dnes,už doktoři dělají opravdu zázraky,klobouk dolů...Sml67

  superkarma: 0 23.09.2012, 09:00:04
 5. [38] jithule [*]

  je to bezva co se vše umí

  superkarma: 0 15.09.2012, 15:08:57
 6. avatar
  [37] hubajda [*]

  daska59 — #31 mamka ma jit v rijnu a take se boji ze oslepne uplne ma dost spatnej zrak a jeste tam ma cosi otocene  co nejde operovat

  superkarma: 0 11.09.2012, 23:08:08
 7. avatar
  [36] hubajda [*]

  dnes jsem mamce ukazala tenhle clanek aby videla co ji ceka snad se prestane bat toho zakroku

  superkarma: 0 11.09.2012, 23:06:30
 8. [35] Le44 [*]

  Pan doktor Továrek operuje bravurně i bez laseru.

  superkarma: 0 11.09.2012, 21:36:08
 9. [34] Trefa [*]

  Trefa:gratuluju panu Petrovi ke zdarnemu zakroku.je dobre ze je velmi spokojeny.sla bych hned na operaci,ale me nepomuze.

  superkarma: 0 11.09.2012, 18:55:29
 10. avatar
  [33] marianaant [*]

  Je prima, že v tomto je medicina tak daleko.Sml30Sml30

  superkarma: 0 11.09.2012, 18:03:20
 11. [32] jithule [*]

  asi bych se také bála

  superkarma: 0 11.09.2012, 17:27:56
 12. avatar
  [31] daska59 [*]

  Bojím, bojím, ale těžko říct že nepůjdu Sml80

  1. na komentář reaguje hubajda — #37
  superkarma: 0 11.09.2012, 17:04:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] capkova [*]

  ZATÍM SE TOMU VYHÝBÁM ....

  superkarma: 0 11.09.2012, 16:50:39
 2. [29] novorolacka [*]

  zrovna včera jsem absolvovala operaci šedého zákalu pravého oka, levé již před časem. Operace nebyla složitá,ani bolestivá, bolestivé bylo hodinové čekání na propouštěcí papíry pro mého očaře. Ze 7 dioptrií mi klesnou asi na dvě. Hlavně,že zmizel závoj před očima a vidím krásně jasně všechny barvy.

  superkarma: 0 11.09.2012, 16:50:25
 3. avatar
  [28] arminka [*]

  z operace očí bych měla  strach, ale hlavně, že se vše zadařilo Sml16

  superkarma: 0 11.09.2012, 16:10:51
 4. avatar
  [27] kapkamore [*]

  držím Sml67 palce všem co mají operaci před sebou a ať jim to moc dobře dopadneSml59

  superkarma: 0 11.09.2012, 14:54:37
 5. avatar
  [26] ladouch [*]

  Mě to bohužel také čeká, v budoucnu, jsem ráda, že jsem se tom hodně dozvěděla.Sml58

  superkarma: 0 11.09.2012, 14:11:34
 6. [25] free [*]

  Moje maminka byla na operaci před třemi týdny a měla dost velké komplikace.  No snad to bude dobré.

  superkarma: 0 11.09.2012, 13:27:27
 7. [24] magic11 [*]

  gratuluji, že to dobře dopadlo Sml67

  superkarma: 0 11.09.2012, 13:05:53
 8. avatar
  [23] HANÝŠKA [*]

  Sml22Taky jsem měla šedý zákal a je to rok a půl co jsem byla operovaná.Operace vůbec nic není,ani brýle ted mít nemusím,ale začala jsem vidět na jedno oko jako přes nějakou blánu a oční lékařka mi říkala že se mi ta čočka zapouzdrovává.Jsem objednaná na oční kliniku,tak uvidím,prý se to dá spravit.

  superkarma: 0 11.09.2012, 13:03:59
 9. [22] salynka01 [*]

  moje babičky podstoupili operaci šedého zákalu (na obě oči) a nedávno jedna známá a všichni byly moc spokojené

  superkarma: 0 11.09.2012, 12:02:32
 10. avatar
  [21] Jindriska8 [*]

  Taky jsem operaci podstoupila na klinice v Hradci a po 14 dnech obě oči a nic to nebylo ,jsem velice spokojenáSml22

  superkarma: 0 11.09.2012, 11:22:44
 11. avatar
  [20] Žofie [*]

  Je moc dobře, že pokrok už došel takhle daleko.

  superkarma: 0 11.09.2012, 11:18:04
 12. [19] Saritka [*]

  Pro pacienty  je to moc dobrá věc.Sml16

  superkarma: 0 11.09.2012, 10:38:31
 13. avatar
  [18] tajnostii [*]

  Je to důležitá věc-dobře vidět

  superkarma: 0 11.09.2012, 10:37:54
 14. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Můj taťka na ní byl a to ještě nebylo přístrojové vybavení jako je teď, a dopadla také dobře.

  Je dobře, že i Vy jste ji podstoupil a teď už bude oko ok

  superkarma: 0 11.09.2012, 09:12:13
 15. avatar
  [16] blesksoft [*]

  jak o té nemoci člověk málo ví já taky myslela, že se jen špatně vidí

  superkarma: 0 11.09.2012, 09:11:59
 16. [15] tetička25 [*]

  A na druhé oko také ještě půjde, nebo se dělá šedý zákal jenom v jednom oku? A platila to všechno zdravotní pojišťovna nebo něco i sám a kolik?

  superkarma: 0 11.09.2012, 09:08:05
 17. avatar
  [14] hubajda [*]

  musim to ukazat mamce ta jde v rijnu na operaci sedeho zakalu

  superkarma: 0 11.09.2012, 09:03:33
 18. avatar
  [13] hubajda [*]

  DCOlga — #12 to je pravda to je nejdulezitejsi

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:52:12
 19. [12] DCOlga [*]

  Důležité je, že se operace podařila.

  1. na komentář reaguje hubajda — #13
  superkarma: 0 11.09.2012, 08:48:21
 20. [11] zzandaa [*]

  Myslím, že operace šedého zákalu je dobrá věc. Ať vidíte dobřeSml16

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:36:32
 21. avatar
  [10] Hanula [*]

  Sml16 ať je zase dobřeSml79

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:25:22
 22. [9] Roland [*]

  Hlavně, že už operace je za ním a je v pořádku.

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:12:02
 23. avatar
  [8] saruz [*]

  Tak to je dobře, že se operace zdařila. Sml22

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:08:14
 24. avatar
  [7] femme [*]

  margot — #3  Sml30 Sml67

  superkarma: 0 11.09.2012, 08:04:42
 25. [6] step1 [*]

  Z operace očí bych měla strach. Ale když je to třeba, tak se nedá nic dělat.

  superkarma: 0 11.09.2012, 07:56:43
 26. avatar
  [5] vmarta [*]

  taky bych se odvážila...ale nejsou na to korunky

  superkarma: 0 11.09.2012, 07:47:59
 27. avatar
  [4] Kytinkak [*]

  Krupová — #1 já už to mám za sebou, na dálku vidím krásně, ale na blízko je to horší a dělají mi problémy barvy

  superkarma: 0 11.09.2012, 07:33:51
 28. avatar
  [3] margot [*]

  to jsem ráda, že pan Petr přežilSml30

  ale jinak dobré vysvětlení pro ty, co se bojí

  1. na komentář reaguje femme — #7
  superkarma: 1 11.09.2012, 07:27:19
 29. [2] lidicka [*]

  Operaci mám zdárně už více než rok za sebou, kromě šedého zákalu  se  mi upravila i krátkozrakost - -7,5 dioptrií na -2 dioptrie. Ale, nikde jsem o průběhu operace nepsala (jen do svého deníku), takže moje operace není "slavná"Sml52Sml30Sml52Sml30

  superkarma: 0 11.09.2012, 07:09:23
 30. avatar
  [1] Krupová [*]

  taky bych měla jít na operaci, od  dětství vidím hůř a hůř   a očař mě vždy předepsal jen silnější brýle. Snad  se jednou dočkám

  1. na komentář reaguje Kytinkak — #4
  superkarma: 0 11.09.2012, 06:39:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme