Zdraví

Operace nosu

(Použity jsou výňatky z připravované knihy MUDr. Romana Kufy)

 

Mé jméno je Anna, je mi 21 let a pracuji  v jednom obchodě s luxusní módou a doplňky. Stejně jako mnoho dalších žen se zajímám o módu, vizáž a styl jako takový. Navíc se denně v práci setkávám s lidmi, kterým velmi záleží na vzhledu. Což mně osobně také. Chápu vizáž nejen jako určitou osobní vizitku, ale i symbol značky, pro kterou pracuji. 

Podle mě hraje plastická chirurgie důležitou roli v péči o vzhled. Její podíl na současném kultu dokonalé vizáže vůbec neodsuzuji. Právě naopak. Pokud není člověk s něčím na svém zevnějšku spokojen a třeba si i vypěstoval komplex, neměl by se trápit, když existuje pomoc. Možná to v mém věku zní hloupě, ale myslím si, že život je příliš krátký na vyloženě zbytečné útrapy.

 

 

I můj problém byl právě v tom, že jsem nevypadala, jak bych chtěla. Mohl za to můj nápadný nos.  Kořeny svého komplexu bych našla už někde ve školní lavici. Děti vždycky neomylně přesně  vypíchnou ten největší nedostatek. Takže jsem až do puberty slýchávala cosi o čarodějnicích. Později se tahle přímočará přirovnání změnila v diplomatické komentáře o antických typech. Nesetkala jsem se sice s prudkou negativní reakcí, ale s pozitivní také ne.

O úpravě nosu jsem snila dlouho.  S tělem se dá pracovat a formovat ho, ale nos? Ten člověk neovlivní. Nepředstavovala jsem si žádný pidi nosík, úplně by stačilo zmenšení úměrně k mé tváři. Vždyť právě nos, coby středobod obličeje, utváří celkový dojem. Lidé s orlím nosem jako já působí na okolí přísně. A taková já vůbec nejsem.

Nakonec jsem se skutečně odhodlala k operaci u plastického chirurga MUDr. Romana Kufy v Perfect Clinic na pražských Malvazinkách. O mém plánu věděli kromě mého muže ještě kolegové v práci. Nikdo z nich mě nepovažoval za blázna. Spíš mé rozhodnutí schvalovali. Vím, že se pohybuji ve společnosti lidí, kteří mají kladný, ale stále ještě asi menšinový vztah k plastické chirurgii. Zbývá dost těch, co pohlíží na plastiku velmi skepticky. A přitom o ní tak málo vědí. Právě proto mě těší, že mohu zveřejnit svůj příběh.  Vidím v tom pomoc lidem, kteří o podobném řešení uvažují, ale nevědí přesně, do čeho jdou. A je jen dobře, že vše uvidí a lépe se rozhodnou.

 

Operací nosu neboli rhinoplastikou řešíme hlavně jeho tvar. Tvar nosu se dá velmi dobře měnit, a to hned z několika důvodů. Můžeme odstranit hrbol, zúžit šířku nosu, zkrátit délku, upravit hrot nosu nebo i samotné nozdry. Vzhledem k tomu, že nos je dominantou tváře, dokáže jeho úprava skutečně změnit charakter obličeje. Pokud to není pro pacienta žádoucí, vyhýbám se tak výraznému zásahu. Mnohem častěji se jedná o změny, které vzhled vylepší, ale zásadně ho neovlivňují. 

Operace nosu patří do kategorie náročných. Provádí se totiž naslepo, bez kontroly zraku. Nástroje se zavádí zevnitř z jedné nosní dírky. 

Pomocí dlátka se postupně odsekávají kůstky a modelují chrupavčité části. Při necitlivém nalomení kůstek nebo snesení nosního hrbolu může dojít k nepříznivým tvarovým změnám. I ty lze ale reoperovat. V krajním případě je dokonce možné použít nosní implantáty. Rhinoplastika už vyžaduje velkou zkušenost operatéra.

Zákrok probíhá v celkové narkóze a po něm se v obličeji objevují masivní otoky a podlitiny v oblasti očí i tváře. Je to sice paradox, ale oč brutálněji vypadají inkriminované partie po operaci, o to méně bolestivý celý proces je. Po dvou až třech týdnech se sundává sádra (dlaha) a hodnotí se první výsledek. Ovšem konečný efekt lze posoudit až po několika měsících, kdy dojde k zahojení kůstek i kůže na nose. 

 

Po probuzení z narkózy jsem se cítila až obdivuhodně dobře. Hezky jsem se prospala a tlak v nose, který jsem cítila prvních pár minut, okamžitě odezněl. O bolesti nemohla být řeč. Žádnou jsem necítila. Snad jediným handicapem je to, jak vypadáte. V nose máte nacpané tampony, na nose sádru, oči a jejich okolí podlité krví. Řešení je nedívat se na sebe. Vést dlouhé hovory s přáteli také moc nedoporučuji, protože huhňavý hlas na ně působí děsivě a mohli by vás začít litovat. Ale ono není proč. Kromě toho, že lekáte okolí svojí momentální vizáží, se vám nic hrozného neděje. Chce to trpělivost. I já jsem si říkala, že přežiji čtrnáct dní s touhle karnevalovou maskou hezky doma a pak už mě čeká jen vysněný pohled do zrcadla.

Trochu jsem se sice obávala, jestli se s novým nosem sžiju, ale když mi doktor Kufa po čtrnácti dnech sádru odstranil, byla jsem nadšená. Ani chviličku jsem neměla pocit, že mi nepatří. Naopak, je jako můj. Kdo mě nezná, nepozná, že se s mým nosem něco dělo, a kdo mě zná, výsledek hodně chválí.

 

U Anny byly při odstranění sádry podlitiny kolem očí a na tváři zcela nepatrné, ale zbytky otoku se udrží klidně i dva měsíce. Proto je velmi důležitá tlaková masáž, kterou musí pacientka několikrát denně provádět, dokud otok neustoupí. Dvěma prsty se tlačí proti sobě po celé délce nosu od jeho kořene ke špičce. Třicet sekund tisknout a povolit. Tak se uvolní kůže od spodiny a zabrání se tvorbě velkých jizev. 

Po této operaci je výsledný efekt hodnotitelný až po delší době proto, že se jedná o kostní zlomeninu a jizvy se ještě mění a pracují.

 

Momentálně po třech týdnech od zákroku mám nos u kořene a na stranách ještě oteklý. Bude ještě měsíc nebo dva trvat, než se nos usadí. Hojení je dlouhé. Ale už teď se ráda vzhlížím v zrcadle a okukuju ve výlohách. Mám ze sebe radost, což je hodně znát i na náladě. Jdu po ulici a zničehonic se jen tak se usmívám…

 

 

MUDr. Roman Kufa

Perfect Clinic

U Malvazinky 5, Praha 5

GSM: +420 603 560 856

www.kufa.cz  

   
06.09.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [37] barborka1 [*]

  Nějak nemůžu přijít na to, co se na tom nose změnilo. Mně se líbil i před operací. Slečna je stále stejně sympatická, jen na posledních snímcích je nalíčená.

  superkarma: 0 10.09.2007, 22:24:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] Kassy [*]

  Teda já bych na sobě změnila věcí spoustu, ale na plastiku bych nešla. I odříznutí zarostlého nehtu mi slibovali bez jizev a bez bolesti a bolelo to jak čert a jizvu tam mám ještě po roce. Nevím, proč bych do sebe měla nechat dobrovolně řezat, když k tomu není zdravotní důvod. Ale každému, co jeho jest a když si někdo myslí, že mu to pomůže... Já bych ty peníze radši vrazila do pěkného oblečení, dobrého kadeřníka, kvalitní kosmetiky a nějakého kurzu, kde by mě naučili, jak se mám namalovat, aby mi to slušelo.

  superkarma: 0 10.09.2007, 21:20:33
 2. avatar
  [35] wich [*]

  Více méně souhlasím s Nyotaimori. Ono sice jde naučit se se svými "nedostatky" žít a udělat z nich třeba i přednost. Ale ne každému to jde a v ÚNOSNÉ MÍŘE i plastické operace beru. Liposukce a podobné ptákoviny neberu (na špeky stačí krátký dvůr a dlouhý bič ), ale pokud má někdo nos jak kliku od blázince, hrudník roven zádům, velké odstávající uši a od dětství s tím má problémy a topí se v mindrácích, operace mu pomůže k šťastnějšímu životu .

  superkarma: 0 06.09.2007, 22:35:32
 3. avatar
  [34] Laura.xy [*]

  Já bych do toho šla hned. Nebude soutěž o vylepšení nosíku? Slečně nový nos moc sluší.

  superkarma: 0 06.09.2007, 15:57:50
 4. avatar
  [33] Kelly [*]

  Můj názor je ten, že to opravdu stálo za to. Změna je značná. Z Anny je opravdová . Bezva

  superkarma: 0 06.09.2007, 15:49:01
 5. avatar
  [32] carrom [*]

  Předtím vypadala zajímavěji a potom? Jako každá druhá Aspoň že se operace povedla a není nic znát. A propo nevěřím, že to psala ta pacientka

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:37:12
 6. avatar
  [31] Suzanne [*]

  Hezký

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:14:51
 7. [29] Pavla_b [*]

  houserop: naprosto souhlasím, make-up, účes a úsměv..byla by pikantní i s tím původním nosem...
  Ten vyrobený pršánek je jak z pásový výroby, to udělaj každému, kdo jde na plastiku nosu.

  superkarma: 0 06.09.2007, 14:00:23
 8. avatar
  [28] Ditulin [*]

  Nový nos je opravdu moc krásný, ještě že existuje taková "věda".

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:09:59
 9. [27] Čírina [*]

  Na slečně mi na prvních fotkách vadilo takové nijaké obočí,a že se tváří, jako by jí spadly hračky do kanálu. Na jejím nose jsem nic závadného nebo neestetického neshledala. Na druhých fotkách je nalíčená a usmívá se, to je ten rozdíl. A upřímě, ten frňáček na té poslední z profilu - do toho bych nešla.
  Věc spíš pro psychologa než na plastiku....

  superkarma: 0 06.09.2007, 13:00:53
 10. avatar
  [26] houserop [*]

  Osobně si myslím, že to za operaci nestálo, slečně nejvíc pomohl makeup a pěšinka na stranu.

  superkarma: 0 06.09.2007, 12:13:34
 11. [25] drobek [*]

  Nevidím tu reklamní foto idola dívek a žen MUDr. Kufy. U těch reklamních článků býval vždycky. Cítím se ošizena

  superkarma: 0 06.09.2007, 12:12:17
 12. avatar
  [24] kareta [*]

  Meander: jó, na takovej nos potřebuješ pořádný koule, pak ti to i bude slušet, ale když na to nemá

  superkarma: 0 06.09.2007, 11:42:34
 13. avatar
  [23] korytar [*]

  Pardón paní

  superkarma: 0 06.09.2007, 11:35:50
 14. avatar
  [22] korytar [*]

  Kdybych měla peníze na hovadiny tak dotoho určitě jdu Slečna je teď hezčí,ale před tím to taky nebylo špatné.

  superkarma: 0 06.09.2007, 11:30:32
 15. avatar
  [20] Meander [*]

  Mužný nos!
  Já mám NOS, přímo VELENOS! A jsem na něj pyšná a nechám si ho, neb je to znak, který mě více než co jiného spojuje s mými předky.

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:38:28
 16. avatar
  [17] marcellina* [*]

  je fakt po operaci v obliceji jemnejsi, ale kdyby ji nalicili a nasvitili i pred operaci, tak taky nevypada spatne ... ma krasny oci a hezke rty

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:10:29
 17. avatar
  [16] Modré z nebe [*]

  Nos je krásný! Slečně to sluší, ale předtím jí to slušelo taky!

  superkarma: 0 06.09.2007, 10:09:53
 18. avatar
  [14] Luciš [*]

  běhal mi mráz po zádech, když jsem četla: vysekávat kůstky
  na děvčeti bych si první všimla krásných tmavých očí, nos bych vůbec nezaregistrovala

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:36:47
 19. avatar
  [13] femme [*]

  podle mne teď vypadá líp ale já bych do toho nešla, zase až tak děsný to nebylo

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:29:56
 20. [12] bruna [*]

  Vysledek nevypada spatne, ale nesla bych na to. Ta plasticka chirurgie se prezentuje jako neco, co je tak snadne jak make-up nebo barveni vlasu, ale je to operace a musi to pekelne bolet...nejen pri hojeni, ale i pozdeji, podle myho takovyto zasahy do organismu clovek citi uz celej zivot Zatim mi operovali jen jednou zarustajici nehet a doted je ten palec na noze citlivejsi a takovej divnej...
  A souhlasim s Amalii: za chvilku se veskera ruznorodost vytrati a vsude budou jen prefabrikovany ksichty
  Mmch mam podobnej nos jako slecna pred operaci, a v zivote by me nenapadlo, ze je nak esteticky zavadnej

  superkarma: 0 06.09.2007, 09:26:19
 21. avatar
  [11] kareta [*]

  Původní nos byl takový mužný, po operaci je holka jemnější- povedlo se Ale nešla bych na to

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:27:57
 22. avatar
  [10] Amálie [*]

  Jojo, jen si berte do hlav, že to, co je na vás zajímavé, je vlastně otřesné.....ať mají estetičtí chirurgové co dělat.


  Nový nos není ošklivý, to určitě ne, ale dělal zajímavější tvář, než je ta tuctovka po operaci. Myslím, že kvůli takovým prkotinám se spíš vyplatí najít psychologa a srovnat si v hlavě sám sebe, než se nechat operovat.

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:26:19
 23. avatar
  [9] Evča [*]

  boudicka: taky si myslím, že když je to komerční článek, že by měla být změna výraznější

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:21:24
 24. avatar
  [8] Evča [*]

  podle mně, neměla před operací špatný nos

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:20:02
 25. avatar
  [7] evelyn [*]

  mne se vysledek libi moc, oblicej je mnohem jemnejsi . Ale je fakt, ze ty predoperacni fotky jsou focene prave k tomu ucelu, pooperacni jsou jinak nasvetlene a slecna ma i make up.

  superkarma: 0 06.09.2007, 08:12:44
 26. avatar
  [6] Petunie [*]

  Teda mně připadá, že slečna měla problém spíš s mozkem než s nosem...mně přišel na těch prvních fotkách úplně normální a pořád jsem si říkala, proč neukážou ten popisovanej raťafák před operací. Na fotkách "po" je samozřejmě slečna nalíčená, usmívá se, je jinak nasvícená a líp učesaná, takže celkově vypadá líp, ale nezdá se mi, že by za to mohl zrovna nos...

  superkarma: 0 06.09.2007, 07:23:53
 27. avatar
  [5] boudicka [*]

  Hmm, ta slečna byla nádherná i předtím. Byly to zbytečně vyhozený peníze. Příště bych, být autorem komerčního článku, zvolila nějaký "zázračnější" příklad.

  superkarma: 0 06.09.2007, 07:23:33
 28. avatar
  [4] páťa [*]

  Slečna až tak hrozný noc neměla,ale výsledek operace je super a slečnu to hodně změnilo.

  superkarma: 0 06.09.2007, 07:12:33
 29. avatar
  [3] LenkaT. [*]

  No nevím, tak hrozný to před tím nebylo. Ale že by to vůbec nebolelo? Moje známá byla na operaci s nosem a říkala, že po probuzení z narkozy to bylo děsný. Že kdyby tušila, jak to bude po přicházení k sobě bolet, že by na to nešla. Nevěřím, že by to vůbec nebolelo.

  superkarma: 0 06.09.2007, 06:55:03
 30. avatar
  [2] Májík [*]

  moc pěkné, myslím,že se operace povedla,nový nos je dle mého lepší

  superkarma: 0 06.09.2007, 06:41:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme