Domácnost

Operace Kulový blesk

 

Nevím jak vy, ale stěhování v bytě je pro mě velkou zábavou, stěhuji s chutí, ráda a dost často, nicméně pokud se mám postavit k problému stěhování se do jiného bytu, jsem na mrtvici. Dodnes mám v živé paměti den, kdy nám přidělili byt a my plni nadšení stěhovali věci z jedna plus jedna do čtyřpokojového bytu.

Nespornou výhodou bylo, že byt, do kterého jsme se stěhovali, byl prázdný, a my tudíž přišli o tu “úžasnou” zkušenost, kdy si mění byt dvě rodiny a téměř si podávají dveře. Přesto všechno jsem nepochopila, kde jsme v tom malinkém bytě skladovali tolik věcí, že zaplnili velký byt bezezbytku, a první týden bydlení byl jen plný hledání čehosi, což bylo uklizeno kdesi, v něčem, co vypadalo jaksi a co si nikdo nepamatuje.

Čeká-li vás v nejbližší době tato zkušenost, pak možná oceníte pár rad a nápadů, jak to přežít s co nejmenší ztrátou nervů.

 • Najít stěhovací firmu je otázka otevření Zlatých stránek nebo použití vyhledávače na internetových stránkách. To není zas až takový problém, problémem bude najít opravdu dobrou stěhovací firmu. Ceny a služby jednotlivých nabídek se samozřejmě liší. Vyplatí se vybrat si firem více a u všech si zjistit co nejvíce informací. Každá solidní firma vám zdarma připraví i cenovou kalkulaci.
 • Objednejte si “stěhováky” s dostatečným časovým předstihem, protože zvláště víkendy mají zamluvené na dost dlouhou dobu dopředu.
 • Ideálním pomocníkem při stěhování jsou krabice od banánů, můžete si zapůjčit vhodné přepravky přímo u stěhovací firmy, nebo sbalit věci prostě do krabic. Pokud zvolíte poslední variantu, nezapomeňte krabici ze spodu podlepit důkladně páskou, aby neskončily vaše osobní věci kdesi v kalužích na chodníku.
 • Nesnažte se napěchovat krabice, co to dá. Hrozí vám, že nejdříve strhnete záda každému, kdo se je pokusí zvednout, nehledě na to, že když se mu to povede, zpravidla nevydrží krabice. Méně je někdy více.
 • Že se mají křehké věci, jako je sklo či porcelán balit do papíru, vám připomínat ani nemusíme.
 • Nábytek, pokud je to možné, rozeberte, pečlivě uschovejte šroubky a klínky, které budete potřebovat, abyste ho složili zase zpátky. Pokud nelze rozložit, zabezpečte pořádně dveře skříně, aby se neotevřely. Stejně zajistěte i úložné prostory postelí.

Jak už bylo řečeno, ceny jednotlivých stěhovacích firem se od sebe navzájem liší. Platí se za naložený vůz a za ujeté kilometry. Některé firmy účtují v hodinové sazbě za jednotlivé pracovníky. Za těžká břemena, jako je třeba piano, si připočítávají přirážku, stejně jako za stěhování v domě bez výtahu. Dobře se poptejte, jakým způsobem bude zrovna vámi objednaná firma fakturovat.

Pokud zvolíte pomoc odborníků, pak vězte, že jsou pojištění proti poškození věcí při stěhování. Pokud k nějakému poškození dojde, firma vám hodnotu věci zaplatí. I proto si v rámci možností vše zkontrolujte.

Samozřejmě, že nejlevnější a také nejjednodušší způsob stěhování je požádat o pomoc kamarády. Díky čemuž se může i z tak náročné činnosti stát zábava a zdroj humorných historek, které si budete vyprávět ještě dlouho potom.

Přestože máte vyhlídku nového, lepšího bydlení, nechce se vám do toho? Pak berte jako polehčující okolnost, že si uděláte vskutku generální úklid věcí, které nepotřebujete. A ta představa, jak konečně letí do koše vypelichaná celta z dob mládí manžela, či plyšové hračky, kterým chybí tu ucho, tu oko a které vám vaše pubertální dcerka dosud nepovolila vyhodit, nebo dokonce sbírka špinavých, opatlaných pivních tácků, které leží zapomenuté na dně skříně ještě z dob sběratelské vášně vašeho syna, za to opravdu stojí!

Tak s chutí do baleníJ

 

 
   
20.05.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. [22] johanka [*]

  V posledních dvou letech jsem se stěhovala 4x. Ta kto bývá, když jdete bydlet do podnájmu se smlouvou a jeden rok a déle.Pokaždé pak přijde majitel a potřebuje nutně uvolnit byt pro někoho jiného z rodiny.Pokud se nechcete hádat, nakonec povolíte a stěhujete se znovu.Teď ovšem nemám problém s balením a jinými věcmi.Kdyby mi někdo řekl, že se mám stěhovat, klidně to zvládnu za jeden den.

  superkarma: 0 23.05.2005, 11:04:41
 2. avatar
  [21] peguša [*]

  Začátek článku mi připomněl naše stěhování před osmi lety. Měli jsme 1+1 a v pohodě jsme s tím zařídili 3+1. Taky jsem nechápala, jak se nám to do pidibytu mohlo vejít tolik nábytku, že to zaplnilo třípokoják. Někdy se prostě zadaří....

  superkarma: 0 22.05.2005, 22:15:10
 3. avatar
  [20] Julča [*]

  My jsme se taky stěhovali.Taky jsem měla nějaké věci přestěhované předem.V den D kamarádi pomáhali nakládat nábytek a já jsem vozila drobnosti (nádobí,oblečení atd.)v autě.Nejlepší bylo,když jsem se vrátila pro další várku a po otevření kufru jsem zjistila,že jsem věci dovezla zpět.Vytáhla jsem jen to,co jsem měla na sedadlech.
  Večer jsem zjistila,že jsem celý den jezdila bez papírů od auta.
  Potom jsme asi tři dny hledali zubní kartáčky a pasty.
  Toť moje zkušenost.Ať se vše podaří!!!

  superkarma: 0 20.05.2005, 21:11:12
 4. avatar
  [19] tutik [*]

  jituha: ha z velkeho do maleho... prave jsme se stehovali z velkeho domu s obrim obyvakem a 3 loznicemi do malinke garsonky. a jeste z jedne zeme do jine... lahudka

  superkarma: 0 20.05.2005, 16:12:33
 5. [18] hblaziko [*]

  My stěhovali plně zařízenou domácnost před rokem. Já kromě krabic od banánů, smršťovací folie a popisků ocenila ještě to, že jsme nejdřív (asi o 2 týdny dřív) odváželi krabice s věcmi, které nejsou potřeba k dennímu životu. Řekla bych, že z 60 krabic takovýchto byla minimálně polovina. Aktuální a nutné krabice se stěhovaly až v den stěhování nábytku, tudíž při přestěhování jsem okamžitě měla po ruce kuchyňské nádobí atd. a nemusela lozit po hromadách krabic.
  Mimochodem, některé z těch "to počká na vybalení", jsem vybalovala teprve asi před měsícem. Vyplývá z toho, že bez spousty serepatiček by se člověk v poho obešel.

  superkarma: 0 20.05.2005, 14:36:37
 6. avatar
  [17] benynka [*]

  já jsem se stěhovala v říjnu loňského roku, a jak píše chrobi... oblečení do velkých igelitových pytlů, ostatní krámy včetně knih do menších krabic :)

  superkarma: 0 20.05.2005, 13:01:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme