Bulvár

Opera za zdmi ghetta


Pátek 27. ledna je označen jako Den památky holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Kdy jindy, než právě v tu chvíli, bychom si měli alespoň na okamžik uvědomit, čeho jsou lidé schopni.V dnešní době se o holocaustu vedou neustálé debaty. Ale tenkrát nebylo na diskuse čas. Odvážení do ghetta. Muži odděleni od žen. A děti? Myslel na ně někdo? Na to, že nemají šanci si ve své hlavě ani pořádně uvědomit, proč najednou nejsou doma s mámou a tátou a čím se tak liší od ostatních?

V sobotu 28. ledna druhý program České televize uvede od 22 hodin dokument režiséra Aleše Koudely „Brundibár – opera za zdmi ghetta“.  

 

Operu Brundibár autorů Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera nacvičily židovské děti v napjatých poměrech terezínské internace. Adolf Hoffmeister však představení neviděl, byl totiž deportován do Terezína. Opera se dočkala v Terezíně padesáti oficiálních repríz.  

Ti, kteří dosud žijí, se scházejí, aby společně zavzpomínali na občas děsivé zážitky a společně po letech zhlédli představení Brundibár v podání Dismannova souboru. Jde nejen o samotné účinkující, ale také o ty, kteří představení zhlédli.


Krásův Brundibár se dnes prakticky hraje po celém světě, počet dětí, které tuto vpravdě mimořádnou dětskou operu už nastudovaly a zpívaly, jde do tisíců. Zároveň se tyto děti také dovídají o osudech svých vrstevníků, kteří původně tuto operu zpívaly v terezínském ghettě. Otec jednoho německého chlapce mi jednou řekl, že jeho syn se díky účinkování v Brundibáru dověděl o válce více než z celoročního vyučování dějepisu,“ poznamenává Eva Herrmannová, jedna z žen, která v dokumentu vystoupí.

Budete sledovat tento dokument? Věříte, že ten, kdo si "hraje", nejen že nezlobí, ale je také veselejší a lépe se mu alespoň na chvíli zapomíná na problémy?


Brundibár – opera za zdmi ghetta (2005)

Výroba:                        Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež, Televizní studio Ostrava 

Šéfdramaturg:               Marek Dohnal

Šéfproducent:               Tomáš Jarolím

Scénář:                        Eva Dannhoferová, Aleš Koudela

Dramaturg:                   Eva Dannhoferová, Martin Novosad

Vedoucí výroby:            Markéta Grossmannová

Kamera:                       Petr Kožušník

Režie:                          Aleš Koudela

   

   
26.01.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Libča [*]

  ja ted shledla dokument, 4 dily o HOlocaustu, muzu vam rici ze jsem mela z toho par noci spatne sny, probrecela jsem ty noce, kdy jsem se probouzela.... a moje hlava tohle proste nemuze pochopit... nemuze a strasne me to desi, podivam se na me dve male deti a je mi jeste hur, kdyz si jen pomyslim kolik deti zemrelo, bez duvodu, a za jakych okolnosti.. ty vypovedi tech lidi co to zazili, jedna pani co prezila Koncentracni tabor tak pravila o Ausschwitz ze toto misto na zemi Pan Buh opustil.... a ani se tam nechodil divat a nevracel

  superkarma: 0 28.01.2006, 19:31:43
 2. avatar
  [3] femme [*]

  Enya: a proč asi?? aby se z toho čekání na smrt nezbláznili

  superkarma: 0 26.01.2006, 15:15:20
 3. avatar
  [2] Enya [*]

  Doporučuju přečíst knížku "Pevnost mého mládí" od Friesové - tam právě popisuje, jak žili mladí (asi 14-18) v Terezíně. Docela mě překvapilo, jak bohatý tam měli kulturní život.

  superkarma: 0 26.01.2006, 10:18:09
 4. avatar
  [1] Handa [*]

  Operu Brundibár má na svém repertoáru již několik let Dětská opera Praha. Jejich přestavení jsem viděla loni v létě, když hostovali v Německu. Stejně jako vynikající zpěv a celkové ztvárnění opery mě zaujalo, jak toto představení zapůsobilo na diváky. Na tvářích těch, kteří válku v koncentračních táborech zažili, se objevily slzy. Byl opravdu velmi silný zážitek, který se nedá ani popsat. Je to představení, které je pro celou rodinu. V opeře vystupují zvířátka a děti. Pokud se ještě někde hraje, tak doporučuji vidět.

  superkarma: 0 26.01.2006, 08:17:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme