Srdce je jednou z nejúčinnějších pump, které kdy existovaly. Za život dlouhý 70 let provede v průměru 2,5 miliardy stahů. Stejně jako u každé jiné pumpy se při zanesení snižuje její účinnost…

Nebezpečný cholesterol 

Tukové sraženiny cholesterolu se usazují na stěnách cév od raného mládí. Tyto sraženiny mohou ucpat tepny, které zásobují srdce krví, a tak způsobit srdeční onemocnění. Částečné ucpání způsobuje anginu pectoris. Daleko vážnější však je, když krevní sraženina ucpe koronární tepnu. Část srdce se pak ocitá bez kyslíku a to vyvolává srdeční záchvat nebo zástavu srdce.

Faktor věku

Věkem se srdce unavuje a je víc náchylné k srdeční slabosti nebo blokádě. To je situace, kdy srdce tluče velmi pomalu, někdy i jen 30krát za minutu.

V pozdním věku mohou přestat řádně pracovat i srdeční chlopně, a to často v důsledku revmatické horečky. Typickými příznaky jsou dušnost, zadržování vody a otékání kotníků.

Bohužel dnešní doba je tak náročná, že k srdečním potížím nebo selhání dochází i v mladém věku. Neodpustím si nevzpomenout příhodu kamaráda mého bratra , který v práci dostal srdeční infarkt. V období, kdy se mu událost přihodila, měl 29 let a pracoval jako burzovní makléř. Dnes se musí uskromnit s nižším příjmem a přemýšlí, jak se zbavit exekutorů, protože nemá dostatek financí na splácení hypoték. Ale to je už jiné téma..

Vrozené vady

Speciální kategorií jsou onemocnění se kterými se už člověk narodí. Jde především o vrozenou srdeční vadu, při níž jsou špatně vytvořeny srdeční komory nebo chlopně. Dalším onemocněním je kardiomyopatie, která se projevuje celkovou slabostí a zvětšením srdce. Ta se může projevit v kterémkoliv věku.

Jak pečovat o srdíčko

Určitě je dobré dbát na zdravý životní styl a stravování. Strava by měla být zaměřena na ovoce, zeleninu a cereálie. Pamatujte si, že zvýšené množství cukru, soli a živočišných tuků snižuje kondici srdce. Účinnou metodou je i autogenní trénink, který prokázal, že významně snižuje krevní tlak a úroveň cholesterolu.

Pokud máte podezření na srdeční obtíž, je potřeba vyhledat lékaře.

Dnes můžete přítomnost odborného lékaře na onemocnění kardiovaskulárního systému naplno využít.
Stačí se zapojit do on-line rozhovoru :-)

Reklama