Rodina

Opatrovník při rozvodu hájí zájmy nezletilých dětí

V naší republice se každým rokem rozvádí kolem 30 tisíc párů. Je to hodně, že? A když si vezmeme, že v mnoha z nich žijí nezletilé děti, je to hodně smutné. Při každém rozvodu je proto nejdůležitější, aby děti co nejméně trpěly. Což je mimo jiné úkolem opatrovníka.

Letos se rozváděli také Jana s Martinem, kteří mají dvě děti ve věku sedm a devět let. „Nebylo to příjemné, i když jsem podala žádost o rozvod já. S Martinem jsme k soudu dodali i dohodu o dětech a majetku, takže všechno probíhalo v klidu. Překvapilo mě ale, že soud stanovil dětem opatrovníka, to jsem netušila. Je to ale logické - než nás rozvedli, mohlo se stát cokoliv,“ říká Jana.

Přečtěte si také:

Soud vždy určuje opatrovníka

dítěNa tomto příkladu je vidět, co následuje, když jeden z rodičů (případně oba) podá k soudu žádost o rozvod. „V případě rozvodu manželů, které mají nezletilé dítě do 18 let, soud vždy stanovuje opatrovníka, tedy pracovníka Oddělení sociálně - právní ochrany dětí, zpravidla v místě trvalého bydliště dětí,“ říká Mgr. Petr Valta, vedoucí oddělení sociálně - právní ochrany dětí a MěÚ v Berouně.

Opatrovník nezletilého dítěte má jako hlavní povinnost hájit oprávněné zájmy dítěte. Je tedy účastníkem soudního řízení stejně jako oba rodiče, navrhuje soudu, komu bude dítě svěřeno do péče po rozvodu, navrhuje též výši stanoveného výživného, aby dítě nijakým způsobem neutrpělo újmu.

Práva a povinnosti

V praxi to vypadá tak, že určený opatrovník provede ještě před jednáním u soudu šetření u obou rodičů. „Musíme navštívit obě strany, komunikovat s nimi, zjistit, v jakých podmínkách dítě žije u každého rodiče,“ říká Mgr. Valta. Ze sociálního šetření pak opatrovník podává písemnou zprávu soudu.

A jak to je, když mají rodiče společně sepsanou dohodu o dětech? „Pokud se rodiče dohodnou a tato dohoda nejde proti zájmům dítěte, my jejich návrh dohody schválíme,“ dodává Mgr. Valta. Bohužel podle jeho informací v posledních letech dohod ubývá, manželé se čím dál častěji rozvádějí tzv. sporným způsobem.

Pokud rodič z vážných důvodů s opatrovníkem nesouhlasí, může se odvolat proti podjatosti nebo může soudu vznést námitku pro podjatost. To se ale stává ve zcela výjimečných případech.

Podle jakého zákona se rozvádí manželství?

Manželství se rozvádí podle Zákona č. 94/1963 Sb., o rodině. Nezletilých dětí se týká také Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně - právní ochraně dětí. V tomto zákoně, § 5 se píše: „Předním hlediskem sociálně - právní ochrany je zájem a blaho dítěte“ (citace § 5).

V zákoně o rodině je to § 24, podle něhož nesmí být rozvod v rozporu se zájmy nezletilých dětí. Je tedy jasné, že se v případě každého rozvodu řeší nejdříve péče o nezletilé děti: „Manželství nelze rozvést, dokud nenabude právní moci rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu, které vydá soud v řízení podle § 176 občanského soudního řádu.“ (citace § 25).

Další články:

   
19.12.2013 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [6] cilani [*]

  Vážně? Možná tak na papíře, ale čest výjimkám.. U kamaráda v rodině se řeší případ, kdy matka má děti jen na to, aby pobírala přídavky a výživné. Když otec vrací děti čistě převlečené,ty k matce nechtějí, opatrovnice je k matce láká, ale matka neprojeví nejmenší zájem. Po 20 minutách odchází vždy podat na PČR stížnost, že děti jí nebyly předány. Opatrovnice je na straně matky, byť děti tráví odpoledne po hospodách, když se je tedy matce (i přes nesouhlas otce, ale nemá jinou možnost, neb takto soud rozhodl) podaří předat. Bohužel soc. pracovnice drží s matkou, je to malé město.. A pak, že zájmy dítěte.. Neexistuje zde ochrana dětí a otců před zlovůlí matky..

  superkarma: 0 28.01.2014, 14:34:09
 2. avatar
  [5] navia [*]

  "Naše" opatrovnice se mi zdála rozumná, ale my jsme se chtěli s manželem domluvit na střídavé péči... Byla dřív u manžela a byla asi dost překvapená, když tam našla nastěhovanou novou známost mého muže... Pak přišla ke mně... přesně v super den, den poté, co jsem se přestěhovala do většího bytu, aby jsem měla s dětmi kde být.

  superkarma: 0 02.01.2014, 22:27:33
 3. avatar
  [4] danca79 [*]

  carmi — #2 jo, to je naprosto presny...at je matka jakakoli, jak opatrovnik tak soud pujde na ruku ji, at se otec snazi sebevic...a je uplne jedno kdo podava zadost o rozvod a proc Sml80

  superkarma: 0 21.12.2013, 18:11:25
 4. [3] Rikina [*]

  Pokládám to za rozumné opatření, pokud ovšem v praxi funguje. Sml57 Paní, která byla určena za opatrovnici mého mladšího syna, rozhodně nepřišla navštívit obě strany, a nekomunikovala. Ani k soudu nepřišla, tam poslala jen jakýsi papír, že podle ní je všechno v pořádku a není co řešit. Což upřímně řečeno nám všem včetně syna vyhovovalo. Ten se děsil, že bude muset něco vykládat cizí osobě, a tak byl rád, že nemusel. Ovšem ono mu v té době chybělo do zletilosti necelých 5 měsíců, takže asi paní usoudila, že to nestojí za to. Sml80 Měla pravdu, neb samotný rozvod proběhl už v době, kdy synkovi čerstvě 18 bylo.Shrnuto - jestli podobně laxní přístup ti opatrovníci mají vždy, tak jsou na nic. Jestli jsme byli výjimka, tak je to OK.

  superkarma: 0 19.12.2013, 10:37:53
 5. avatar
  [2] carmi [*]

  Hájí zájmy dítěte? U nás bohužel hájí spíš zájmy matkySml68

  1. na komentář reaguje danca79 — #4
  superkarma: 1 19.12.2013, 10:33:30
 6. avatar
  [1] rusalka2008 [*]

  brr, ani nemyslet...Sml80

  superkarma: 0 19.12.2013, 08:27:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme