Zdraví

Opary pravidelně trápí téměř každého šestého Čecha

Téměř každého šestého Čecha pravidelně trápí opar na rtu nebo okolo úst. Opar je nejenom nevzhledný, ale hlavně bolestivý a vysoce nakažlivý. Pokud se ho nepodaří včas zaléčit, trvá až deset dnů, než se ho zbavíte. Dosavadní přípravky zatím pacientům nenabízely kombinaci všech tří účinků, které jsou při léčbě oparů potřeba - hojení, překrytí oparu a prevenci stržení oparového strupu. Tuto kombinaci přináší na náš trh nová náplast - tzv. náplast druhé generace. Náplast Herpatch s komplexem účinných látek opar hojí, překryje a postupně se na rtu rozpustí bez bolestného odstranění při výměně náplasti za novou. Odborníci doporučují při léčbě oparu aplikovat dvě náplasti denně. Pokud pacient použije náplast Herpatch již při prvních pocitech píchání, které signalizují počáteční fázi tzv. výsevu oparu, může náplast zabránit jeho rozvinutí. Náplast je potřeba při nasazení navlhčit, aby dobře přilnula a mohly se z ní uvolňovat hojivé aktivní látky. Náplast Herpatch je vhodná i pro děti od čtyř let.

opar

Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex (HSV-1), jehož nositelem je až 80 % populace a u 20 % z nich se projev nákazy pravidelně opakuje. Jakmile virus v lidském organismu jednou propukne, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus. Mezi první projevy vzniku oparu patří pocit píchání či pálení v postiženém místě. V tomto okamžiku je velmi důležité zahájit vhodnou léčbu a předejít přenosu oparu na jiné části těla či na jinou osobu.

Léčba oparů druhé generace

„Za nejlepší způsob hojení se dnes považuje tzv. vlhké hojení. Znamená to vytvoření takových podmínek, při kterých mohou buňky imunitního systému nejlépe rekonstruovat poškozené tkáně. V případě oparů je možné použít speciální náplasti, které na oparu vytvoří tenoučkou gelovou vrstvičk,“ komentuje aktuální postupy léčby oparu dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, PhD. Nově je v ČR k dispozici náplast druhé generace, která se nestrhává, ale sama se rozpouští vodou. Náplast na opary Herpatch využívá vody i pro aktivaci účinných složek, které urychlují léčbu oparu a napomáhají regeneraci postiženého místa. Dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, PhD., vysvětluje působení náplasti druhé generace následovně: „Rozpustná náplast Herpatch vytváří po aplikaci na opar prostředí, které umožňuje účinnější fungování obranného systému těla a přitom utlumí bolest nebo pocit pálení. Náplast využívá kombinaci tří účinných látek. Tou první je beta glukan, který uklidňuje, chrání a hydratuje pokožku. Druhou látkou jsou sulfatované polysacharidy z červených mikrořas, které kromě antivirotických účinků zlepšují ochranu proti účinkům slunečního záření a chrání a zvlhčují tkáň pokožky. Obě látky pak doplňuje síran zinečnatý, který zpevňuje, tonizuje a posiluje vrstvy kůže. Všechny tyto účinné složky zajišťují rychlé hojení oparů a tlumí svědění, otok i zarudnutí.“

Náplast druhé generace mohou používat dospělí i děti od věku čtyř let, a to v průběhu celého cyklu oparu, od prvních příznaků svědění až do zahojení. „Rozpustnou náplast Herpatch lze aplikovat na opar na ústech nebo okolí úst. Ochranný film náplasti zároveň chrání postižené místo jak před prachem, bakteriemi a slunečním zářením, tak i před samotným přenášením viru“, doplňuje MUDr. Monika Arenbergerová. Přes náplast je možné nanést i rtěnku nebo ochranný filtr proti slunci.

Neléčený opar, trápení až na deset dní

Jakmile virus v lidském organismu jednou propukne, zůstává aktivní po celý život a vyčkává na vhodný spouštěcí mechanismus. Neléčený opar prochází několika stádii výsevu. Od počátečního píchání, přes vytvoření puchýřků, které následně prasknou a vytvoří strup. Bez vhodné léčby trvá samovolné hojení většinou osm až deset dní, přičemž je doprovázeno bolestivostí a nevzhledností daného místa. V současné době se pro léčbu retních oparů využívají krémy, obvazové pomůcky a léky. Ne všechny dostupné metody léčby jsou však pro pacienty ideální, a to jak z léčebných důvodů, tak i estetických. Pacienti využívající pro léčbu oparů jiné typy náplasti ji často musí při výměně z oparu nešetrně strhnout, čímž se zvyšuje riziko stržení samotné vrstvy oparu i přenesení nákazy.

Spouštěcí mechanismy oparu aneb lze se oparům vyhnout?

Je velmi snadné se virem herpes simplex (HSV-1) nakazit. Stačí, abyste s osobou, která má opar, sdíleli věci, jako je například sklenička, zubní kartáček nebo ručník. Přenos viru může nastat také tělesným kontaktem - při líbání nebo objímání.
V případě, že je člověk již virem nakažen, může se výsev oparu aktivovat tzv. spouštěcími mechanismy. Mezi vnitřní faktory těchto mechanismů patří horečka, nemoc, menstruace, únava, žaludeční nebo trávicí potíže, ale také jakékoliv onemocnění zrychlující látkovou výměnu (např. cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy). Propuknutí oparu ovlivňují také vnější faktory, mezi které se řadí emocionální stres, vysušené rty, promrznutí, alergické reakce či zubní ošetření.

opar

Rozpustná náplast Herpatch - druhá generace náplasti na opary
Zdroj: www.herpatch.com/Česká republika

Náplast Herpatch je k dostání v lékárnách. Jedno balení obsahuje 8 kusů náplastí. Doporučená cena balení je 203 Kč.

   
10.05.2011 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [13] Terulaa [*]

  A mě obzvlášť, já jsem to schytala asi za dva čechy najednou. Opar se mi dělá furt, pomalu co druhý měsíc, chvilku je klid a pak se zase objeví, v lékárně mi doporučili hlívu ústřičnou 800mg, když prej podpořím imunitu nebudu na ně tak trpět, tak zatím vypadá, že je to lepší, snad to tak vydrží.

  superkarma: 0 20.01.2015, 08:43:08
 2. [12] pet-tweety [*]

  Jak jednou opar vyleze, tak pri snizene imunite zas vyleze. Uzivala jsem Herpesin, take naplasti, ale stale se mi vracel..nakonec jsme zacali cela rodina uzivat Hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem, ktery zesiluje ucinek hlivy. Od te doby se mi neobjevil, je to take tim, ze hliva resi puvod vzniku herpesu. Da se koupit v lekarnach nebo pres net http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem

  superkarma: 0 09.03.2012, 17:14:40
 3. avatar
  [11] KacaSim [*]

  Já nedám dopustit na náplasti compeed, denní a noční...s touto zkušenost bohužel nemám, ale u Compeedu je hlavní předností hydrokoloidní hojení, které uzavírá ránu...opravdu můžu potvrditSml16

  superkarma: 0 21.02.2012, 12:03:41
 4. [10] DCOlga [*]

  Trpím na ně už od dětství. Někdy se mi jich udělá i několik najednou. Děs! Vyzkoušela jsem už kde co, ale že by to nějak pomáhalo, to říct nemůžu.

  superkarma: 0 10.05.2011, 20:45:34
 5. avatar
  [9] ahoi [*]

  berger — #6  Přítel momentálně má opar Sml68. Docela na ně trpí. Já všechno mažu mastí Tee trea od dr. Popova a na opary fakt dobrá věc. Během dvou dnů je opar pryč ;-)

  superkarma: 0 10.05.2011, 13:51:52
 6. avatar
  [8] vmarta [*]

  opary žádné ...zatím Sml59Sml59

  superkarma: 0 10.05.2011, 12:57:08
 7. avatar
  [7] Ivásek [*]

  Na opary trpím taky, vyzkoušela jsem ty úplně první "náplasti" zkušenost je taková, že pod tou náplastí to akorát zmokvá a člověk se s tím otravuje dost dlouho... Tady mě zaujalo, že se "náplast" rozpustí, a to je zajímavý... Když jsem naposledy měla opar přes celý horní a spodní ret a u oka (vše zaráz a připadala jsem si jak kubánskej předkuřovač doutníků), tak jsem od MUDry vyfasovala líh smíchaný s troškou antibiotik a doporučení, že je nutno puchýřky vysušit (oním líhem), že nic jiného nepomáhá - mě teda nepomáhají všechny ty různý Herpesiny, Vectaviry, Tea Tree Oily atd... Jen tenhle líh Sml16 Takže doporučuju při oparu zajít na kožní, říct, že na to trpíte a MUDra by měla líh předepsat Sml16

  Ale zase beru to, že každýmu zabírá něco jinýho Sml16

  superkarma: 0 10.05.2011, 11:39:58
 8. [6] berger [*]

  Kupte si přes internet TEA TREE OIL (10 ml stojí okolo 190 Kč) a naředte ho s Alpou 10 kapek oleje a 100 kapek Alpy. Stačí preventivně jecnou za měsíc potřít oožku kde se opar vyskytuje a budete mile překvapvapeny výsledkem. Já už opar neměl 3 roky.  Berger.

  1. na komentář reaguje ahoi — #9
  superkarma: 0 10.05.2011, 11:26:43
 9. avatar
  [5] maje [*]

  mám v  průměru 1 každý týden. a jediné, co opravdu funguje, je vylouhovat  1 paličku trávy (konopí) a namáčet si do toho vatu, kterou přikládám na opar. do 2 dnů skoro nevím, že jsem opar měla. skvěle vysouší, nenechá opar rozlézt.Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 10.05.2011, 10:34:23
 10. [4] rak177 [*]

  Mám je od dětství,rýma,leknutí,teplota.Po mastičkách se akorát rozlezou,nepoužívám.Jedině potírám kolínskou několikrát denně,vysuší se a je pokoj.

  superkarma: 0 10.05.2011, 10:22:32
 11. [3] Jasmína [*]

  někdy se mi dělají a vypadám jako blbec s napuchlou pusou Sml22

  superkarma: 0 10.05.2011, 08:15:22
 12. [2] Roland [*]

  Do 40ti jsem neměla ani jeden. Pak jednou se mi objevil a od té doby ho mám alespoň 1x ročně.

  superkarma: 0 10.05.2011, 07:17:28
 13. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  také trpím na oparySml80

  superkarma: 0 10.05.2011, 00:33:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme