Zdraví

Opar není dobrý společník

Ještě dřív, než ho kdokoli spatří, vy už o něm dávno víte. Místo i čas, kdy se rozhodl objevit, není zrovna ideální. Opar většinou přichází v tu nejméně vhodnou chvíli a dokáže nám tak znepříjemnit či překazit řadu plánů. Není to zkrátka ten nejlepší společník a už vůbec ne, když se blíží Valentýn.

Opar

Valentýn neboli svátek zamilovaných se v České republice stává čím dál populárnějším. Dostal se k nám počátkem devadesátých let a svůj původ má v anglosaských zemích. Je to den, kdy se oslavuje láska a vztah mezi mužem a ženou. Posílají se zamilovaná přáníčka, dávají bonbóny a květiny, rozdávají polibky. A právě ty by mohl opar překazit. Nehledě na to, že každá žena chce být v tento den pro svého partnera co nejkrásnější. Co ale když se opar přecejen objeví?

Co je opar

oparOpar patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekci. Jde o nakažlivé onemocnění vyvolané virem Herpes simplex (HSV) a dělí se na dva typy. HSV 1 a HSV 2. První typ se objevuje především na rtech, druhý je původcem genitálních oparů a oparů na dalších místech těla.

Virus se dostává do těla většinou v dětství a v latentní fázi čeká v takzvaných nervových gangliích. Později ho aktivuje třeba stres, oslabení imunitního systému, hormony nebo nadměrné slunění. Tohle všechno dokáže způsobit průnik viru do kožních buněk. Začíná svěděním či pálením, které vystřídají pupínky naplněné čirou tekutinou, ty pak začnou zasychat, postupně se odlupují a vznikají bolestivé rány. Celý tento proces trvá přibližně 7 – 10 dní.

Komplikace mohou nastat, pokud se ložisko infikuje bakteriemi. Puchýře se zakalí a opar se pokryje mokvajícími běložlutými nánosy. Okolí oparu pak může být nateklé a v horším případě může mít pacient zvýšenou teplotu.

S léčbou začněte hned

Jakmile cítíme, že se nám pod kůží tvoří opar, je důležité dbát na hygienu a hned ho zakrýt. Ne však nánosem korektoru či make-upu ale nejlépe speciální náplastí. Díky tomu totiž zabráníme šíření viru a zbytečnému zhoršování průběhu.

Na klasický opar jsou vhodné speciální náplasti na opary, které zajišťují tzv. vlhké krytí. Např. náplasti Cosmos® Na opary, které obsahují speciální hydrokoloidní vrstvu, urychlující hojení oparu. Věděcké studie potvrzují, že se ve vlhkém prostředí kožní buňky lépe hojí.

Náplasti Cosmos® Na opary zmírňují bolestivost, chrání postižené místo a zabraňují dalšímu šíření viru. Zamezují také tvorbu strupů a jizev. Navíc se dokáží přizpůsobit a nebrání tak v jídle či pití. Výhodou balení je také zrcátko, které umožňuje bezproblémovou aplikaci, ať jste kdekoliv.

Jak a kdy použít náplasti na opary?

 • náplast aplikujte hned při prvních příznacích,Opar
 • před použitím náplasti si vždy umyjte ruce,
 • náplast nalepujte na suchou, čistou a nemastnou pokožku,
 • vyhněte se přímému kontaktu s oparem, abyste minimalizovali riziko přenosu oparu na jiné části těla nebo ostatní osoby,
 • náplast umožňuje dlouhodobé působení a odstraňuje se, až se začne sama uvolňovat,
 • pro odstranění náplasti používejte pinzetu, kterou poté vyčistěte vlhkým hadříkem s dezinfekčním prostředkem (např. 70% roztok ethanolu).

Doporučená maloobchodní cena balení:  223 Kč.

Součástí balení je i pinzeta na odstranění náplasti.

   
13.02.2014 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] radka.blatecka [*]

  To teda není, na opary trpím hodně, poslední dobou to nějak ustává, ale i tak, kdo to zná ví, opar je svinstvo. Našla jsem na něj ale účinný lék, vždycky, jsem to řešila domácíma babskýma radama, zubní pasta, zatlačit horkou lžičkou, ale něco je neúčinné, něco bolí jako blázen. Nejúčinnější a bezbolestný lék je za mě Cannadent sérum, natřu opak, kolikrát se ani nevyklube a když jo, hned vyschne. Doporučuju.

  superkarma: 0 11.08.2014, 10:57:39
 2. [4] MarketSt [*]

  Můžu náplasti Cosmos a speciálně ty na opary jedině doporučit. Když je nalepim hned jak opar cítím, často se ani pořádně nevyklube a mám po problému.

  superkarma: 0 16.02.2014, 18:13:31
 3. avatar
  [3] Ščudlová [*]

  Já mám vyzkoušený propolis. Nedám na nšj dopustit.Marie K.

  superkarma: 0 14.02.2014, 19:06:55
 4. [2] kolousek1 [*]

  Musím říct, že jsem docela spokojená s náplastí určený na opary. Lépe se hojí, nebolí a hl. se dál nerozširují. Sml67Sml59Jelení loje a mastičky mi moc v tomto případě nepomáhají.

  superkarma: 0 13.02.2014, 20:21:29
 5. [1] knihovna [*]

  Jj, teď jeden mám na rtu, chytla jsem ho od manžela. Ten ale trpěl při něm. Samozřejmě použil všech vychytávek na opar. Já mám naštěstí lehčí průběh oparů. A na promaštění dobře funguje zázračný růžový kelímek od Oriflame, ale třeba i jelení lůj.

  superkarma: 0 13.02.2014, 09:24:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme