Rodina

Opalování v těhotenství prospívá kostem dítěte


Chcete-li, aby vaše dítko mělo husté kosti, měla byste si v těhotenství užívat hodně sluníčka. To radí budoucím maminkám vědci z univerzity v Bristolu.

Jejich výzkum totiž prokázal, že děti narozené v létě nebo počátkem podzimu, jejichž matky se v těhotenství vystavovaly slunečním paprskům, jsou vyšší v průměru o půl centimetru a mají silnější kosti než děti narozené v zimě a na jaře.

Tento efekt vědci přisuzují dávkám vitaminu D, který lidské tělo produkuje po vystavení slunečnímu záření. Na základě výsledků výzkumu badatelé doporučují budoucím maminkám, které mají termín porodu v období mezi listopadem a květnem, aby do svého jídelníčku zařadily co nejvíce vitaminu D, a nahradily tak chybějící sluneční paprsky.

Podle vědců by se měly těhotné ženy v létě co nejvíce procházet na sluníčku, a dokonce se i opalovat. Možná by se lidé neměli slunce tolik bát. V poslední době se hodně mluví o rakovině kůže, ale lidé by neměli kvůli pár minutám na slunci nijak panikařit, vzkazuje mluvčí bristolského týmu.

Rodičkám s nedostatkem vitaminu D navíc hrozí vyšší riziko, že budou muset rodit císařským řezem. Ženy s deficitem vitaminu D v době porodu mají téměř čtyřikrát větší pravděpodobnost, že porodí císařským řezem, než ženy, které ho mají dostatek, uvedl profesor Michael Holic, autor vědecké studie, jež byla publikovaná v časopise The Journal of Clinical Endokrinology and Metabolism.

   
24.03.2009 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: intimní kosmetika
Anketa: Pečete bábovky?
Jaké hračky kupujete svým vnoučatům?
Anketa pro maminky: Jaké kupujete hračky svým dětem?
Průzkum na téma finanční zajištění

Náš tip

Doporučujeme