Zdraví

Opálená a spokojená v nekončící zimě


Zima, špatná nálada, plískanice na ulicích. Chtělo by to teplo, ale na zájezd do teplých krajů teď není čas, ani peníze. Napadlo mě vyzkoušet solárium. Ale jako naprostý laik, který v soláriu nikdy nebyl, jsem měla trochu obavy. Abych se jich zbavila, rozhodla jsem se na solária zeptat majitele relaxačního centra INFINIT Vlastislava Novotného (www.infinit.cz).

Co bych měla udělat před první návštěvou solária?
Nejprve byste si měla uvědomit, jak se opalujete na sluníčku. Lidé se všeobecně dělí na čtyři fototypy. Předem říkám, že ten, kdo by neměl chodit do solária, je fototyp jedna, což jsou vyloženě albínské typy. Češi patří z osmdesáti procent k fototypu tři. Normálně se opalují, ale občas se také spálí.

 

Proč je tak důležité vědět, jak se opaluji?

Protože lidé, kteří patří například do fototypu dva, tzn. že přijdou na sluníčko a okamžitě zčervenají, by si měli dávat pozor. Ve chvíli, kdy přijdou poprvé do solária, by měli jít jen na hodně málo minut. Také ve chvíli, kdy se opalujeme s plavkami nebo bez, je opalování rozdílné. Všeobecně platí, že první dávka na soláriu by se měla nastavit podle nejméně opálené části těla.


Na kolika minutách by se mělo začínat?
Každý by si měl předem zjistit maximální opalovací čas určitého solária. Např. když má opalovací čas 15 minut, mělo by se začínat na třetině, tzn. na 5 minutách. Pokud ale patříte ke druhému fototypu a nikdy jste do solária nechodila, měla byste začínat jen na čtyřech minutách. Po první návštěvě je velice důležité si zjistit, jak na opalování reagujete. Pokud vás pokožka pálí, není to dobře a je nutné při příští návštěvě nastavit stejný počet minut jako poprvé. Tělo si postupně zvykne a pak můžete minuty začít zvyšovat.

 

Co způsobuje zhnědnutí kůže? A za jak dlouho se projeví?

Tělo reaguje na postupné zvyšování minut opalování v soláriu. Takže ve chvíli, kdy si minuty postupně zvyšujete - 6, 7, 8, 9 atd., krásně zhnědnete. Je to účinnější, než pokud neustále chodíte na stejnou dávku, například na 15 minut. Je také velice důležité opravdu to dodržovat. Přidávat minutu po minutě. Proto bych nedoporučil solária na žetonovače, kde jsou rozestupy velké a tělo na opálení už nereaguje nebo při skokovém zvýšení minut se naopak spálí. 


Druhy UV záření
UVA  - vytváří hlavní opálení, zhnědnutí, proniká až do kožního maziva, používá se ve fototerapii.

UVB – vytvoří dlouhodobé opálení. Problém v našich zeměpisných šířkách je ten, že sem již záření UVB neproniká. Pouze v červnu či na začátku července, kdy se dá  kolem poledne kvalitně a dlouhodobě opálit. Důležité je však chodit jen na daný čas, aby to pokožce neuškodilo. Na začátku jen na deset minut zepředu a deset minut zezadu. Za 14 dní už budete připravená na opalování.

UVC – způsobuje spálení a záněty oční rohovky a spojivek. V soláriích by nemělo co dělat (proto jsou na výbojkách filtry), na Zem se od sluníčka také nedostane, odfiltruje ho ozonová vrstva. Problém je v případě ozonových děr – odtud proniká.


Jak často by měl člověk chodit do solária?

Lékařská komora doporučuje padesát dávek ozáření za rok. Pokud je to víc, začíná to být pro pokožku škodlivé. Minimum pro pohodovou psychiku je 20 až 30 ozáření za rok. Můžete jít během čtrnácti dnů třeba desetkrát, ale úměrně tomu potom budete chodit méně nebo si dáte měsíc pauzu. Platí však, že ze začátku byste měla chodit nejlépe obden, další týden už stačí třikrát za týden. Ve chvíli, kdy dosáhnete požadovaného opálení, už stačí navštívit solárium jen jednou za čtrnáct dní.

 

Může se stát, že nebudu moci na začátku chodit tak často, jak bych měla. Stane se něco?
Maximální rozestup je jednou týdně. Pokud chodíte na začátku například jen jednou za čtrnáct dní, ztrácíte návaznost. Pro udržování je doba dvou týdnů skvělá, ale pro začátek to ztrácí efekt. Ve chvíli, kdy chodíte v pravidelných intervalech, máte šanci se rychleji opálit a více zhnědnout.

Rady a doporučení

 • Nikdy nekombinujte dlouhý pobyt na sluníčku s návštěvou solária, spálíte se a ohrozíte svoji pokožku.
 • Při užívání antibiotik byste měla opalování v soláriu vynechat.
 • Teplá voda přerušuje proces hnědnutí, proto je lepší se po návštěvě solária nesprchovat (případně jen vlažnou vodou bez mýdla). Doporučují se nejméně dvě hodiny.
 • Kontaktní čočky je lepší vyjmout nebo použít ochranné brýle, mohou se totiž poškodit.

A co v případě, kdy mě za několik týdnů čeká například ples nebo narychlo odjíždím na dovolenou, nemám téměř žádné opálení. Dá se nasadit intenzivní kúra? 
Určitě. Je mnoho lidí, kteří k nám s takovou prosbou přicházejí. Důležité je dodržovat 24hodinový rozestup mezi jednotlivými návštěvami solária. Je to především kvůli chemickému procesu opalování. Nikdy by se nemělo toto pravidlo porušit. Proto, když chci chodit každý den, měl bych si rozestupy hlídat. Dále platí, že maximum opalování v soláriu je pět dní za sebou. Poté je potřeba udělat alespoň jeden den pauzu. Po pěti opáleních se tělu nic nestane, ale déle by to člověku mohlo ublížit a ničí si tak pokožku.


A pokud mě nic nežene, ale chtěla bych se připravit na dovolenou u moře?
Ideální je začít chodit tak měsíc před dovolenou. Díky návštěvám solária zabráníte stárnutí pokožky a tvorbě vrásek. Nejhorší pro pokožku je totiž šok, když se na dovolené hned první dny spálíte. A hlavně budete připravená na slunce, třeba i u rovníku. Pokud pojedete k moři jen na týden, nemáte šanci se opálit tak, jak byste chtěla. Minimum je čtrnáct dní až tři týdny. V soláriu si ale vytvoříte základ a můžete si sluníčka užívat a nemusíte se bát. Od moře pak i po týdnu přijedete krásně opálená a déle vám to vydrží.

 

Solárií je několik druhů. Jak si vybrat?
Existují turbo solária, kde je maximální doba opalování nižší a stačí vám v něm pobývat jen několik málo minut. Ta jsou především kvůli časovému presu v poslední době velice oblíbené. Ale pak jsou i relaxační solária, ve kterých si poležíte a opalujete se déle kvůli vyšší maximální době. Neznamená to však, že když má solárium delší maximální dobu, tak vás hůře opálí. Je tam jen větší rozptyl. Na obou typech solárií dostanete stejné množství záření, jen na jednom strávíte delší dobu a na druhém kratší.

 

Mám šanci jako laik nějakým způsobem zjistit, zda jsou solária udržovaná a v pořádku?

Velmi důležité je řídit se citem, jak vám v soláriu je. Na kvalitě solárií velmi záleží. Například v případě obličejových zářivek je dobré si pohlídat, zda nejsou popraskané filtry. Jakmile zjistíte, že je filtr prasklý, je důležité v soláriu nesetrvávat. Zářivky totiž mají velký podíl UVC záření, a to právě pomáhají odstranit filtry. Ve chvíli, kdy jsou prasklé, jste v ohrožení.

V případě trubic nezjistíte, jak dlouho tam jsou, ale můžete požádat provozovatele o to, aby vám ukázal certifikát, kdy se naposledy trubice vyměňovaly. Trubice se zárukou kvalitního opálení mají životnost 800 hodin a pak účinnost pozvolna klesá. Když je natočeno například tisíc hodin, už solárium neopaluje tak kvalitně. Pravidelný zákazník pozná, že se trubice měnily, především proto, že by mu to měl provozovatel sám sdělit kvůli prvním 50 hodinám po výměně. Ty totiž opalují velmi intenzivně.


Jak bych se měla chránit já sama?
Používání solární kosmetiky je i není potřeba. Na jednu stranu je to trochu komerce, ale z obecného hlediska bych ji doporučil. Důležitý je ale její výběr. V případě přírodní solární kosmetiky tělu pomáháme. Obsahuje mnoho složek, které pomáhají udržovat pokožku vláčnou a přirozenou a dostává mnoho vitaminů. Záleží především na tom, na co je člověk zvyklý. Při prvních návštěvách solária, bych doporučoval zakoupit si jednorázový vzorek krému a vyzkoušet si ho. Rozlišují se podle typu pleti. Dobré jsou i krémy po opalování, které obsahují panthenol. Výhodou bývá, že je můžete používat i při normálním slunění. Nemají ochranný faktor, to byste se neopálili. Ale když je použijete u moře v kombinaci s ochranným faktorem, opalujete se mnohem přirozeněji.


Mohu se stát na soláriu závislá?
Ano. A stane se to téměř každému, kdo do solária chodí. Nejdůležitější je ale říct si v určitou chvíli STOP a uvědomit si, že pokud to budu přehánět, může to velice ohrozit moje zdraví. Jestli bych mohl doporučit, přestaňte si navyšovat minuty v soláriu ve chvíli, kdy vám okolí začne říkat, že vám opálení sluší. To je přesně chvíle, kdy nejít dál, abyste si neublížila.


Dá se říct, jaká skupina lidí chodí do solária nejčastěji?
Mám vypozorováno, že k nám chodí nejvíce mladých lidí. Ale naší nejstarší zákaznici je 84 let. Většina lidí si také myslí, že do solária chodí především ženy. To však není úplně pravda. Řekl bych, že procentuálně je to tak 60 % žen a 40 % mužů. V Praze je to možná jinak než v menších městech, ale tak před šesti lety přišel trend, kdy mnoha mužům začalo záležet na tom, jak vypadají. Často je to také spojeno s profesí, kterou vykonávají. Například pro obchodního zástupce je vzhled důležitý při kontaktu s lidmi.


Z jakých důvodů byste doporučil lidem chodit do solária?
V tomto období především kvůli lepší náladě. Lidé milují sluníčko a potřebují ho. V soláriu si dobijete energii. V době dlouhé zimy mnoho lidí chodí do solária ne kvůli opálení, ale aby účinně bojovali proti depresi z nedostatku tepla a světla. Na jaře a v létě je opalování v soláriu také důležitá prevence před slunečním zářením.

   
24.03.2006 - Zdraví - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [38] silta [*]

  Já se v zimě chodím do solárka hlavně zahřát Sml16 Snažím se to nepřehánět s opalováním, raději tónuji samoopalovacím mlékem, třeba od Dove Summer Revived. Mlíko hezky hydratuje, natónuje a voní létem Sml67

  superkarma: 0 27.02.2017, 22:17:05
 2. [37] Nella9 [*]

  Solárko

  je moje droga J kamarádka mě poradila používat po opálení Panthenol

  od Swissu. Pokožku zklidní a opálení déle vydrží

  superkarma: 0 22.05.2014, 16:18:59
 3. avatar
  [35] JasiS [*]

  v solárku jsem ještě nebyla, ale syn chodí dost často, i když mu to rozmlouvám, nic se nemá přehánět

  superkarma: 0 16.12.2006, 22:12:46
 4. avatar
  [34] JasiS [*]

  v solárku jsem ještě nebyla, ale syn chodí

  superkarma: 0 16.12.2006, 22:11:35
 5. avatar
  [33] Evik8 [*]

  Solárko využívam raz do mesiaca na 10 minút.Tým pádom si uchovávam stále pekné opálenie a počas chmúrnych dní ma to dobije aj energiou a teplom.Myslím,že pokiaľ sa na to ide rozumne,tak sa nemusíme obávať.

  superkarma: 0 09.12.2006, 23:47:16
 6. [29] kamicka [*]

  Do solarka bych uz taky nevlezla ani za milion! Ale na druhou stranu myslim, ze provozovatele solarii v Ceske republice hned tak o svou zivnost neprijdou...protoze pocet naivnich lidi, kteri veri tomu, ze byt cerny jako uhel je trendy, je stale dost a dost...Navic lidi cerstve po solarku -> hnedi fujtajblici Davam prednost Goldrush Tanning

  superkarma: 0 28.03.2006, 22:39:57
 7. [28] kamicka [*]

  Do solarka bych uz taky nevlezla ani za milion! Ale na druhou stranu myslim, ze provozovatele solarii v Ceske republice hned tak o svou zivnost neprijdou...protoze pocet naivnich lidi, kteri veri tomu, ze byt cerny jako uhel je trendy, je stale dost a dost...Navic lidi cerstve po solarku -> hnedi fujtajblici Davam prednost Goldrush Tanning

  superkarma: 0 28.03.2006, 18:49:10
 8. avatar
  [27] sjuu [*]

  jak já říkám všeho s mírou, takže na solárko si zajdu max. 1 x 14 dní a to tak na 9 minut, abych nebyla jak mrtvola s modrýma žílama a jinak to kombinuji se samoopalovacím krémem a jsem maximálně spokojená.
  Ono jedno spálení v červnu na koupáku je možná horší než párkrát zajít na solarko a postupně zhnědnout.

  superkarma: 0 27.03.2006, 20:55:50
 9. [25] natalia [*]

  by me zajimalo, kde prisli na to, ze solarko je zdrave a nezpusobuje starnuti kuze??? nikdo by me tam nedostal ani heverem!

  superkarma: 0 25.03.2006, 13:45:30
 10. [24] maysy [*]

  Bojim bojim rakvičky

  superkarma: 0 24.03.2006, 22:00:39
 11. avatar
  [22] átéčko [*]

  Neopaluji se. Koupila jsem si denní krém s ochranným faktorem 30. Když jsem ho uviděla v obchodě zajásala jsem! Konečně! Sluníčko už leze a já bez ochrany?

  superkarma: 0 24.03.2006, 19:29:22
 12. avatar
  [21] Léthé [*]

  Jééé..ještě že jste mi ho připomněli...už běžím

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:53:11
 13. avatar
  [20] gwen [*]

  Mně do té solární rakve už nikdo nedostane.

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:36:01
 14. avatar
  [19] marcellina* [*]

  okno: ja obcas zajdu prave do "Brna" a musim rict, ze tam, kam chodim ja to teda dezinfikuji . Ale dik za nazor

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:12:38
 15. avatar
  [18] Vivian [*]

  Kdo chce vidět fotky maligních melanomů?

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:10:06
 16. avatar
  [16] Meander [*]

  Já jsem spokojená i celoročně neopálená

  superkarma: 0 24.03.2006, 12:50:22
 17. avatar
  [15] Maši [*]

  okno: O mně se starali dobře, vysvětleno mi taky bylo všechno, ale prostě po pár měsících řeklo tělo dost...Možná to má každý jinak, ale já prostě nevěřím, že by to nebylo škodlivé, protože problémy s opalováním mi začaly, až poté , co jsem začala chodit do solárka.O tom jsem mluvila.Ne o přístupu...

  superkarma: 0 24.03.2006, 12:00:08
 18. [13] okno [*]

  marcellina*: ano,opaluju se..přece nebudu nabízet službu a sama budu obsluhovat bílá jak tvaroh..A názor na centra?Čím větší město a centrum,tím větší anonymita a nezájem o zákazníka.Mě když přijde zákazník,který chodí v nějakém větším městě-moje zkušenost je z Brnem,neví vůbec nic..žádné informace k opalování,kolik je max minut na stroji kde chodí,prostě tam vás jen zkasírují a ještě si po sobě musíte solárko vydesinfikovat!!

  superkarma: 0 24.03.2006, 11:52:33
 19. avatar
  [12] Maši [*]

  okno: Já jsem přece neřekla, že jsem chodila denně a ani to, že by měli všechny solárka okamžitě pozavírat. Pouze to, že mám špatnou zkušennost a do solárka už mě nikdo nenaláká...

  superkarma: 0 24.03.2006, 11:43:57
 20. avatar
  [11] marcellina* [*]

  okno: a sama se opalujes? A jaký je tvuj nazor jakozto majitelky takoveho centra?

  superkarma: 0 24.03.2006, 11:38:44
 21. [10] okno [*]

  Maši:Nesouhlasím s tebou!Jsem majitelkou solárního studia,které provozuju 12let,ale v životě jsem nedovolila klientům chodit denně!!Nesmíš házet všechny do jednoho pytle!Pokud to má někdo na rýžování peněz a je mu jedno vše okolo,pak ano,ale všichni takoví nejsou..pokud bych taková byla,tak už 12let nedělám to samé a z jednoho stroje se nerozšířím na 5,nemyslíš?

  superkarma: 0 24.03.2006, 10:45:36
 22. avatar
  [9] gerda [*]

  opalování není nic pro mě. Mám solární alergii. A kromtoho nechci vypadat jak indiánská babička - za pár let. Kůže si, neřád, pamatuje...

  superkarma: 0 24.03.2006, 10:08:28
 23. avatar
  [8] jiti [*]

  Amálie:No moje gynekoložka měla vždycky výhrady když viděla jak jsem opálená. Tak jsem jí řekla že někdo kouří, někdo pije, někdo solárkuje. Ale teď by mi to určo ráda zakázala, ale já bych si táák ráda párkrát zašla už pro svůj dobrý pocit.

  superkarma: 0 24.03.2006, 08:51:22
 24. avatar
  [7] Amálie [*]

  jiti: nedoporučuje se, někdo ho přímo zakazuje, jednak kvůli záření, jednak kvůli teplu.

  superkarma: 0 24.03.2006, 08:45:02
 25. avatar
  [6] Maši [*]

  Do solárka jsem chodila hodně, až jsem si tím zlikvidovala pigment a ted už se neopálím ani za 14 dní u moře...Naskáčou mi jen takové ty alergické červené fleky...Takže reklamě na solárka říkám z vlastní zkušenosti NE!!!

  superkarma: 0 24.03.2006, 08:35:55
 26. avatar
  [5] jiti [*]

  Nyotaimori:Nyo, ty zase kouříš a říkáš ano rakovině plic

  superkarma: 0 24.03.2006, 08:22:24
 27. avatar
  [4] jiti [*]

  Nevíte někdo jestli nevadí solárium v těhotenství???

  superkarma: 0 24.03.2006, 08:21:31
 28. avatar
  [3] Amálie [*]

  Do normálního solárka bych nechodila, viz Nyo

  Byla jsem párkrát v kosmetickém solárku - kvůli podpoře hojení jizev a byla jsem mimo jiné upozorněna, že solární kosmetiku NEMAM používat při normálním opalování, páč za a) neobsahuje UV filtry a za b) má jiné chemické složení. Vzhledem k tomu, jak to solárko bylo vedeno, věřim jim. Měli tam i dermatologa, který radil, jak se opalovat a jeho doporučení jim vlastně zmenšovalo zisky, ale jim šlo o bezpečí klientů.
  Byla tam i posilovna, masáže, infrasauna, sportovní obchod a aerobic, všude profi trenéři s VŠ vzděláním sportovního zaměření.

  superkarma: 0 24.03.2006, 07:15:05
 29. avatar
  [2] Žížala [*]

  Nyo! ty jim to tady kazíš!

  superkarma: 0 24.03.2006, 06:30:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme