Jedním z drahokamů doporučených Střelcům, kteří vládnou tomuto času, je překrásný, magický opál. Je jedním z mých nejoblíbenějších nerostných krasavců, kterým se nesmírně obdivuji, i když jsem se narodila na přelomu Blížence a Raka s ascendentem ve Vodnáři.

opal

Nadpřirozená krása opálu myslím nenechá chladným nikoho. Škoda jen, že jeho cena je pro mé možnosti poněkud vyšší... jinak by rozhodně patřil do mé sbírky. Opál byl ve starověkém Řecku talismanem zlodějů a pobudů :-), které měl ochraňovat. Po celý starověk i středověk byl opál uctíván jako drahokam přinášející zdraví a štěstí. Podle starých pramenů zklidňuje podrážděné nervy, léčí choroby srdce, chrání před nakažlivými nemocemi. Uvádí se i příznivý vliv na buněčný metabolismus, zvláště  pak na reprodukci buněk. Tyto prameny také tvrdí, že opál posiluje paměť a kladně působí i při nádorových onemocněních a poruchách krvetvorné tkáně. Jak uvádí Miroslav Procházka v Pražském lapidáři v kapitole o opálu, který je jeho nejmilejším kamenem: při pohledu na opály ve své sbírce vzpomínám slova starých indických ršiů, že opál je kamenem, který ukrývá ducha pravdy. Právě tito učenci pevně věřili, že je to právě opál, který má ze všech kamenů nejsilnější schopnost vytvořit mezi dárcem a obdarovaným plný, přátelský vztah. 

Pražský lapidář uvádí hlavní variety opálu, které mají různé barvy:

Obyčejný opál – tento kámen je průsvitný až neprůhledný a nalézá se v různých odstínech. Je-li mléčně bílý, nažloutlý, namodralý nebo nazelenalý se hrou barev, nazývá se mléčný opál. Zkamenělé dřevo s opálovým povrchem se nazývá dřevní opál. Červený, hnědý nebo nažloutle hnědý opál se podobá jaspisu a nazývá se jaspisový opál.

Ohnivý opál – nazývá se průsvitný nebo průhledný opál oranžově žluté nebo ohnivě červené barvy se hrou barev.

Vzácný opál – tyto opály jsou světlé barvy nebo tmavě šedé, modré a černé, jsou známé pod různými jmény. Světlé varieta se nazývá bílý opál a černá černý opál. Obě variety mají neskutečně krásnou hru barev.

Ať již jste Střelci, či nikoliv, opál je úžasný kámen, pro své léčivé vlastnosti je po celá staletí velmi oblíbeným kamenem. Nutno uznat, že právem. :-)

Čtěte také:

Reklama