Naším aktuálním tématem je neplodnost a problémy, které s neplodností souvisejí. Jedním z nich je onemocnění endometrióza. Co je to za nemoc a jaké přináší ženám komplikace?

Endometrióza – bolestivé onemocnění s nejasným původem a výskytem, týkající se zhruba každé desáté ženy v plodném věku. Onemocnění, které se u každé ženy projevuje odlišně, a proto bývá velmi těžké jej odhalit

Jak endometrióza může zkomplikovat zdraví jednotlivých, lidí vám ukážeme ve třech reálných příbězích.

ilustrační foto

Marek (41): Moje žena má endometriózu, přesto bych ji neopustil

Mnohokrát jsem viděl svou ženu plakat bolestí, a přesto jsem jí nedokázal pomoci. V tu chvíli jsem si připadal úplně bezmocný. Nemohl jsem udělat nic, co by jí pomohlo, jen jí držet za ruku. 

Na obchodní akademii jsme byli ve třídě jen tři kluci, a tak jsem měl k holkám vždycky blízko. Tušil jsem, že některé ženy mají menstruaci asi o něco horší než ostatní, ale stejně jsem si nedokázal nic bližšího představit. Když jsem poznal svoji budoucí ženu, překvapilo mě, jak často na poslední chvíli měnila plány s tím, že se necítí dobře. Přišlo mi to hodně zvláštní, protože mi nikdy neřekla nic bližšího. Stejně tak se občas stávalo, že se nechtěla milovat. Říkala mi, že je moc unavená.

Pak jsme ale byli jednou na večeři, a ona se najednou doslova zkroutila bolestí. Strašně jsem se vyděsil a chtěl jí zavolat záchranku, ale ona mě jen poprosila, ať jí odvezu domů. Ten večer jsem se dozvěděl, že má už několik let endometriózu a silné bolesti k její nemoci patří. Někdy také má bolesti při sexu, a proto mě odmítala. Moc se ale bála, jak přijmu to, že má tuhle podivnou nemoc, a tak se jí snažila skrývat. Přiznám se, že jsem moc nevěděl, co dělat, tak jsem jí řekl, že ji mám moc rád a spolu to zvládneme. Sám před sebou bych si připadal jako srab, kdybych jí opustil kvůli nemoci. Tehdy jsem ale netušil, co všechno nás spolu čeká.

Během několika let moje žena prodělala čtyři operace a nekonečné měsíce hormonální léčby, kterou hodně těžko snášela. Vždy se jí ulevilo jen na chvíli, a pak se nemoc zase vrátila. Mnohokrát jsem zažil, jak mi bolestí plakala v náručí, a jediné, co jsem mohl udělat, bylo držet ji za ruku. V tu chvíli jsem si připadal strašně bezmocný, protože jsem jí nedokázal pomoci. Myslím, že právě to je pro každého chlapa to nejhorší. Můžete jen čekat a doufat, že bude lépe.

Vím ale, že je moje žena hodně silná a rozhodně se nevzdává. Nedávno dostala nový lék a vypadá to, že se začíná cítit lépe. Moc bych si přál, aby tahle léčba konečně zabrala. Zatím je ještě brzy, ale moje žena má naději, a to pro nás oba znamená opravdu hodně.

endometrióza

Iva (27): Díky internetu jsem se začala léčit

Dlouho jsem věřila, že strašné bolesti při menstruaci jsou normální. Říkaly mi to kamarádky i můj doktor. Prý jsem jen přecitlivělá a všechno moc prožívám.

Každá menstruace pro mě znamenala obrovské utrpení. Musela jsem si brát volno z práce, protože jsem kvůli bolestem ani nedokázala vstát z postele. Kolegyně si o mně šeptaly, že jsem hypochondr a ani šéfová nebyla zrovna nadšená. Když jsem o tom řekla svému gynekologovi, jen mávl rukou a odvětil, že bolesti k menstruaci prostě patří a já jsem asi víc citlivá. Prý se po porodu všechno spraví.

Jenže mně bylo každý měsíc hůř a hůř. Říkala jsem si, že takové bolesti asi nejsou normální, ale věřila jsem svému doktorovi a snažila se je vydržet. Pak jsem si ale na internetu přečetla článek, ve kterém jedna slečna popisovala přesně ty samé problémy, jako mám já, a mluvila mimo jiné o tom, že jí doktoři nevěřili. Ale nakonec se přišlo na to, že si nevymýšlí. Všechno jí způsobila nemoc.

Tehdy jsem si řekla, co když mám tuhle nemoc taky a rozhodla jsem se změnit lékaře. Překvapilo mě, že nový gynekolog bral moje potíže vážně a hned mi doporučil, abych absolvovala laparoskopii. Ta potvrdila, že mám endometriózu. Přiznám se, že se mi tak trochu ulevilo, protože jsem se konečně dozvěděla, proč mi bylo tak špatně a měla šanci s tím něco dělat. Po operaci, při které se podařilo odstranit některá ložiska endometriózy, se cítím o dost lépe. Navíc jsem dostala hormonální léky, které mají nemoc zastavit, a já budu moct žít normální život a snad někdy mít i dítě. 

Takže jestli jako já slyšíte, že bolesti jsou normální, nevěřte tomu a trvejte na pořádném vyšetření nebo si najděte jiného lékaře. Je to vaše zdraví a váš život.

Jarka (36): Za moji neplodnost mohla endometrióza

Čtyři roky jsme se s přítelem snažili o miminko, než jsem se dozvěděla, proč to nejde. Endometrióza mi poškodila vaječníky i vejcovody, a tak jsem přirozeně otěhotnět nemohla.

S přítelem jsme opravili domek po rodičích a moc jsme se těšili, že v něm budeme vychovávat naše děti. Oba dva jsme z velké rodiny, a tak jsme si řekli, že nemusíme s dětmi čekat. Jenže ani po roce a půl se mi nepodařilo otěhotnět. Všichni mě uklidňovali, že za to může stres a prý se mám víc uvolnit. Ale zkuste být v pohodě, když se vás všichni okolo „mile“ ptají, kdy už konečně budete mít dítě.

Navíc žijeme na malé vesnici, kde se nikdy nic neutají, takže jsem se o sobě brzy doslechla, že prý děti vůbec nechci, protože jsem hodně v práci. Přitom to bylo přesně naopak, moc jsem si přála otěhotnět, ale protože to nešlo, radši jsem se věnovala práci účetní, než byla doma. Všechny moje kamarádky už děti měly nebo byly právě těhotné a já si připadala úplně nemožná. Kvůli tomu jsem se jim začala vyhýbat, a buď byla v práci, nebo sama doma.

Takhle to trvalo tři roky, než mi jedna moje známá doporučila centrum pro léčbu neplodnosti ve velké fakultní nemocnici, kde pomohli jí. Prý když mám problémy, mám je řešit a sama se zajímat o lékaře, kteří mi mohou pomoct. Přiznám se, že jsem měla velký strach tam jít, ale zároveň jsem věřila, že se konečně dozvím, proč nemůžu otěhotnět.

Absolvovala jsem několik vyšetření, která ale nepřinesla moc jasné výsledky, a tak mi lékaři doporučili laparoskopickou operaci. Tak uvidí, co je se mnou špatně. Souhlasila jsem, i když se mi dušička třásla. Operaci jsem zvládla dobře, ani jsem neměla moc velké bolesti. Větší šok ale byl, že mi lékaři v břiše našli mnoho ložisek endometriózy a k tomu srůsty, které způsobily, že mám neprůchodné vejcovody. Sice se snažili dát vše do pořádku, ale moc šancí na přirozené otěhotnění mi nedávali a rovnou mi doporučili umělé oplodnění.

Nikdy před tím jsem o endometrióze neslyšela, a tak jsem rychle začala hledat na internetu. Dozvěděla jsem se, že mnoho holek je na tom stejně jako já a bez pomoci lékařů neotěhotní. Mně se to podařilo hned na druhý pokus a dnes už mám krásnou zdravou holčičku. O téhle nemoci se bohužel nemluví, což je velká chyba. Asi kdybych o ní věděla dřív, možná jsem nemusela na těhotenství tak dlouho čekat. Ale nakonec jsem se dočkala.

Mnoho žen s endometriózou se potýká s bolestí, která může narušovat jejich každodenní aktivity a mít tak negativní dopad na profesní i osobní život. Často si však tyto ženy neuvědomují, že za jejich bolestí (bolestivá menstruace, bolest při styku, pánevní bolest chronického charakteru) stojí právě toto onemocnění. Žen, které si těmito příznaky prochází, není málo – endometrióza patří mezi častá gynekologická onemocnění a vyskytuje se zhruba u jedné z deseti žen v reprodukčním věku. Ženám trpícím tímto onemocněním jsou k dispozici také specializované webové stránky www.bolestivamenstruace.cz, kde naleznou informace o tom, co je endometrióza, jaké jsou její příznaky, jak probíhá diagnóza i jaké jsou možnosti léčby. Ženy mohou využít také poradny gynekologa, který jim diskrétně odpoví na jejich dotazy týkající se života s endometriózou.

doktor

Reklama