Přečtěte si příspěvek od čtenářky s nickem Ondrasek74. Zažila spoustu neuvěřitelných věcí, které opravdu nelze shrnout do jednoho krátkého úvodu.

Dobrý den všem ženám-in,
gynekologie a preventivní prohlídky, to je téma opravdu jen ženské, i když do těchto věcí často zasahuje muž - jako lékař. Moje první prohlídka na gynekologii se odehrála docela pozdě, bylo mi 21 let a „musela“ jsem tam jít, protože jsem dostala doporučení z urologie pro časté záněty močového měchýře. Byla jsem se objednat a sestřička mi řekla, že když je to poprvé, bude lepší, když to bude žena. Nějak si již na tuto prohlídku nepamatuji, ale přežila jsem.

Pak jsem si našla lékaře muže, který mi moc vyhovoval, byl jemný, pozorný a dokázal mě před prohlídkou vždy uvolnit nějakým tím rozhovorem. Ze začátku jsme měli sice nějaký problém, tak jsem se odvážila a napsala mu dopis, ve kterém jsem mu sdělila, že jsem v 16 letech byla znásilněná, ale všude z taktických důvodů uvádím, že jsem styk neměla. Pochopil a byl snad ještě více jemný než před tím.  Pak se mi ale pan doktor odstěhoval. Já jsem v té době byla již na VŠ 340 km od domova, tak jsem hledala gynekologa tam.

Programově jsem již hledala muže, protože jsem poznala, že oni jsou citlivější a mají pro to větší pochopení. Na doporučení kamarádky jsem našla nového lékaře, opět mladého muže. Byl pečlivý, důsledný a moc ráda na něho vzpomínám. S ním jsem se pustila do léčby neplodnosti. Co mi nevyhovovalo v této ordinaci, byla čekárna. Ordinace byla v klasické poliklinice, čekárna na chodbě a 2 kabinky u stropu neuzavřené, takže bylo slyšet každé slovo předešlé pacientky i lékaře. Já jsem si to vyřešila tak, že jsem se objednávala až jako poslední, tj. na 18 hod a když tam po mě byla ještě nějaká žena, nebála jsem si sestřičce říci, že tam chci být sama, ať další paní pozve, až se budu oblékat. Znamenalo to pro ně asi malé zdržení, ale nikdy jsem s tím neměla problém.

Doba studií skončila a já jsem se vrátila zpět do svého bydliště. Znovu jsem si tedy hledala nového lékaře a byl to zase muž. Ten mi „ zůstal“ dodnes. Je to pán okolo padesátky a je k ženám velice pozorný a je lidský.  Samozřejmostí je podání ruky a pozdravení se, což je velice milé. Vyšetření je u něho také bezbolestné. Na prohlídky chodím pravidelně v dubnu a jezdíme tam spolu s kamarádkou. Tak jsem na to dvě, kdo hlídá termín a ještě se nestalo, abychom v dubnu nevyrazily za naším panem doktorem gynekologem.

V životě jsem prošla mnoha rukama gynekologů, protože jsem jeden čas hodně pobývala v nemocnicích a tam se buď vyskytly komplikace po antibiotické léčbě, takže jsem vždy byla poslána k místnímu gynekologovi, nebo z nějakého důvodu bylo třeba gynekologické vyšetření. Mohu tedy srovnávat. V každém případě jsou lepší muži.

Pamatuji si na dvě velmi nepříjemná vyšetření, oba vyšetřující byli muži a je to asi shoda náhod, oba byly černoši. První chtěl stůj co stůj hledat těhotenství, protože se mi nedostavila perioda, ale již nějak pozapomněl, že jsem byla v nemocnici již čtvrtý měsíc a hlavně, že jsem v té době neměla partnera. Bylo to na infekčním oddělení, takže lékař přišel přímo do budovy. Ten den měl vyšetřit 3 ženy, jedna byla přeložena na jiné oddělení, jedna propuštěna a pak já. Když jsem ho uviděla, přeběhl mi mráz po zádech. Nějak jsem si nedovedla představit, že na mě bude černoch sahat. Začal se mě vyptávat na problémy a možné těhotenství, tak jsem mu řekla, že jsem ještě styk neměla. Nemohl to pochopit a ptal se opakovaně. Nevím, jestli nerozuměl česky, nebo nedokázal pochopit, že v 19 letech jsem ještě neměla chlapa. Nakonec mě jen prohmatal břicho a prohodil směrem k sestře, že dneska tu byl tedy naprosto zbytečný.

Podruhé jsem byla objednaná k lékařce na prevenci. Otevřu dveře ordinace a tam chlap a černej. No, já jsem se snažila, on asi taky, ale vyšetřit mě nedokázal.  Asi jsem byla nějak stažená, protože se mu to nedařilo, co se mu podařilo, bylo mě nějak poranit, protože mi tekla krev. Po nějaké době to již sestřička nevydržela a řekla, že dojde pro někoho jiného. Přišla paní doktorka a najednou to šlo. Paní doktorka mladému doktorovi vyčetla, že si nejdříve musí přečíst poslední záznam a tam by zjistil, že mám obrácenou dělohu, tak je třeba ty zrcadla zavádět nějak jinak. No mě se ulevilo, že paní doktorka přišla a že už to mám za sebou.

Co se týká mého ostychu, tak před gynekology se nestydím, horší je to u urologů, nebo na proktologii. To jsem rudá vždy až na patách. Vždycky mám pocit, že chtějí koukat i jinam než tam, kam mají.

Ondrasek74

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

__________

Děkuji za Váš příspěvek. Co k tomu dodat? U některých příspěvků opravdu ztrácím slova. Ve vašem případě jsem je ztratila už zkraje, v popisovaném období vašich šestnácti let. Držím palce, ať i nadále vše zvládáte.
Saša

Tématem dnešního vydání 14. listopadu je: Můj vztah ke gynekologovi a přístup k prohlídkám

  • Jaký je váš gynekolog?
  • Je to muž či žena?
  • Jste s ním spokojená?
  • Jste spokojená s gynekologickou péčí a prostředím?
  • Chová se k vám váš gynekolog přátelsky nebo komisně?
  • Vyměnila jste více gynekologů?
  • Stydíte se před gynekologem?
  • Chodíte na pravidelné prohlídky?
  • Jaké jsou vaše špatné zkušenosti z prohlídek?
  • Myslíte, že se tento obor a přístup od minulých dob výrazně změnil?

Víc ženské téma už snad ani vymyslet nelze. Moc se těším na vaše příspěvky z gynekologického prostředí.
Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z „pacientek“ odměním malým dárkem. Aby byla hezky upravená dole i nahoře :) pošlu ji pro intimní hygienu Lactacyd – sprchovou emulzi a kapesníčky. A k tomu žhavou novinku pro vlasy od firmy Schwarzkopf – bezoplachový šampon ve spreji .

darekk

Reklama