Bulvár

On si svůj život vybral

Příběh, který nám poslala čtenářka s nickem v.poho by se dal též nazvat. Jak se stát bezdomovcem. Na začátku to byl krásný muž, který mohl mít před sebou krásný život. Zvolil si ale jinou cestu

Byla to krásná mladá holka.Taky inteligentní. Studovala gymnázium a se školou vážně neměla problém.Příjemná, sympatická. Dalo se s ní bavit prakticky o čemkoliv. Psal se přibližně rok 1990 a jí bylo tehdy tak šestnáct, možná sedmnáct. To maximálně. Měla celý život před sebou.

A pak potkala jeho a zastavilo se jí srdce. On už byl vlastně dospělej chlap, tak o šest, sedm let starší. Ale to jeho charisma! Modrooký blonďák, postava jak ze žurnálu a nádhernej uhrančivej kukuč, pro ten by i dneska holky dokázaly vraždit. Prostě láska na první pohled. I na druhý, na třetí... Trvalo to pár měsíců, přeběhl rok, možná dva let a její rodiče byli nešťastní.

On byl fakt krásnej chlap, něco v něm bylo, vážně ho nešlo jen tak přejít a nevšimnout si. Všude ho bylo vidět i slyšet.. Určitě by mohl něco dokázat, kdyby byl býval chtěl. Ale už tehdy se vědělo, že tak nějak nedokončil učňák a na vojně byl taky zavřenej. Prý něco ukrad nebo kdo ví co. Taky nějaká ta příživa tam nejspíš byla. Co já vím? Však to znáte, na vesnici se ví všechno, ale taky se o všem jenom potajmu šušká.

No tak moc nechodil do práce.

Nějak ho to tam nebavilo nebo co. Bylo tolik jiných věcí, které se daly provozovat. Však víte, jak to vypadalo krátce po revoluci. A co dělal konkrétně on? No, mě se neptejte. Mně on se fakt nesvěřoval. Ale ona, ona by možná věděla. Pořád za něj někde něco žehlila. A omlouvala ho. Protože ty oči, ty jeho uhrančivý oči, ty by přece nedokázaly provést nic špatnýho.

Pak udělala maturitu. Bez problémů, samozřejmě a buď se nedostala na vysokou nebo chtěla být s ním. To už si vážně nepamatuju. Je to tolik let.

Jenže moc práce tehdy taky nebylo. Rozpadaly se státní podniky, bylo dost zkušenějších lidí a tak nebylo z čeho vybírat. Ona ale uměla dobře jazyky a tak odjela na druhý konec republiky.

Pořád se samozřejmě vracela. Za ním.Ale už to nebylo každý den.

A jemu to bylo fuk.“Takovejch holek ještě bude!“ smál se a klopil do sebe jednoho frťana za druhým. Už neměl potřebu být aspoň občas střízlivý. Anebo zajít semotamo do zaměstnání.

Ona jezdila čím dál míň. S odstupem i ona začínala chápat, že se nikdy nezmění. Ale úplně nad ním zlomit hůl pořád nedokázala. Naštěstí se jí naskytla možnost odletět za oceán a tak to udělala. Rodiče byli rádi, věděli, že už ji asi moc vídat nebudou, ale taky věděli, že jestli zůstane tady, zničí si s ním život.

Jeho vyhodila máma z domu. Taky už nemohla snášet, jak se pořád opíjel, řval na ni a krad´ jí peníze.

A tak šel. Za pár týdnů či měsíců už jsme ho všichni potkávali v krajském městě. Postával tam se sobě rovnými u místního obchoďáku. S flaškou čuča v ruce, opilý, buď jen tak spal na lavičce anebo žebral. Pořád to byl nádhernej chlap. Ten první rok. Nebo i ten druhý. Ale pomalu to s ním začínalo jít z kopce.

Čím dál víc smrděl. Neudržel souvislou myšlenku. Sem tam mu začal chybět zub. Jen vlasy měl kupodivu pořád stejně husté.

Vždycky, když jsem ho potkala, tak se ke mně hlásil. Ke každému se hlásil.Já nikdy neměla problém s tím ho pozdravit a pronést pár slov. Ještě pořád uměl flirtovat. Ale už to bylo spíš k smíchu. Nebo pláči.

Myslím, že byl svým způsobem šťastnej. On si svůj život vybral. Měl spoustu možností, ale chtěl žít takhle a tak tak žil.

Ona mezitím v Americe vystudovala vysokou školu. Je to pár let a zaslechla jsem, že prý se tam nakonec snad i vdala. Občas přijede domů. Jednou jsme se dokonce i potkaly. Je to pořád hezká holka. Příjemná a milá. Jen mi přijde taková melancholická. Kdo ví, jestli je nakonec šťastná?

Přála bych jí to.

A on?Každý příběh má svůj začátek i konec.

Jsou to asi dva roky, kdy mi máma zavolala, že už tady není. Nějak to přebral s pitím. Usnul a zapadl mu jazyk. Nebylo mu pomoci. Dlouho tu s námi nepobyl. Kolik mu mohlo být? Tak dvaačtyřicet? Asi. Dost málo na smrt. Škoda každého zmařeného života.

A tak si na něj občas vzpomenu. Ale víte co?Nelituju ho. Nikdy jsem ho nelitovala.

On si svůj život vybral. Může se nám to stokrát nelíbit a stokrát s tím můžeme nesouhlasit, ale byla to jeho volba a já si myslím, že byl tak nějak šťastnej. Žil tak, jak chtěl. Svobodný jako pták a bez obav z budoucnosti. Dosáhl svého cíle a i když nám může možná připadat nesmyslně nízký, byl to JEHO cíl.

Kolika z nás se nakonec poštěstí dojít tam, kam jsme chtěli?

Budiž ti země lehká, Mildo.

v.poho

Milá v.poho. To je moc smutný příběh. Ten muž neměl vůbec žádnou ctižádost a pud sebezáchovy.

Máte také nějaký příběh o bezdomovci, milé ženy-in? Znáte nějaký podobný osud? Co myslíte, kde se to v člověku zlomí a ztratí chuť do života? Proč někdo propadne takové sebedestrukci?

Napište nám na to svůj názor na adresu: redakce@zena-in.cz

   
13.02.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] saruz [*]

  Pěkně napsané,souhlasím,byla to jeho volba života a snad byl takhle šťastný.

  superkarma: 0 14.02.2012, 18:33:34
 2. avatar
  [21] ekleinovka [*]

  Každý z nás má volbu si vybrat....kam se nakloní,tam se dostane,bohužel nebo bohudík

  superkarma: 0 13.02.2012, 19:41:03
 3. avatar
  [20] Krupová [*]

  já znám samé bezdomovce, kteří jsou notorici a nic jiného než na krabičák neslyší. Nedala bych jim ani korunu.

  superkarma: 0 13.02.2012, 18:30:31
 4. [19] magic11 [*]

  Hmm, smutné, ale opravdu si zvolil sám..

  superkarma: 0 13.02.2012, 16:16:46
 5. avatar
  [18] PBD [*]

  v.poho — #17 znám lidi,kteří dle všeho hloupí nejsou a přesto se dostali do situace,kdy zažádali o osobní bankrot..a to vše jen proto,že byli zvykli dříve žít na lepší urovni a posleze si ji začali udržovat pujčkama..to nejaký rok šlo..ale pak to jít přestalo..protože prostě nebylo na splátky..

  to stou hypo,to je fakt..protože se muže stát,že o praci přijdou oba a je to pak v pr..ale jestli se nepletu,tak i toto se da nějak pojistit ( se v tom až tak nevyznám,jen co sem slyšela v tv a tak:)..

  Myslím,že když člověk přistupuje k věcem zodpovědně,tak se dá ledasčemu předejít.Jsou věci,které prostě nemužeme ovlivnit..ale i tak se přece dá vždy něco dělat,nějak to řešit atd.. 

  člověk zvládne víc než si myslí,pokud alespon trochu chce,nebojí se požádat o pomoc a staví se k problémum čelem..

  superkarma: 0 13.02.2012, 15:09:34
 6. avatar
  [17] v.poho [*]

  PBD — #16 Samozřejmě že máš pravdu. Jenže lidi, jejichž IQ se motá na  nějakých 90i, takhle nepřemýšlí. Jim už to v mozku nezcvakne. Na to nemají kapacitu.

  A ta hypo může být likvidační pro každého. A nikdo nevíme, co by to udělalo z naší psychikou, kdybychom se dostali do bezvýchodné situace.Sml80

  1. na komentář reaguje PBD — #18
  superkarma: 1 13.02.2012, 14:59:26
 7. avatar
  [16] PBD [*]

  v.poho — #14 tak to si vystihla přesně..hodně lidí dostane na kolena právě to,že nemají fin.gramotnost a že se dostanou do kolotoče pujček a dluhu..A vypočítavost některých lichvářu je do nebe volající,o tom žádná..

  Kdyby si lidé nezvyšovaly uměle životní standart pujčkama,tak by jich spousta nebyla v takové,s odpouštení,pr*eli jako jsou..

  Je pravda,že dnes pujčí každému,že jsou ve smlouvách malá písmenka,že se záměrne nedává do času na pročtení,že je "obět na háčku" tlačena do okamžitého rozhodnutí atd..

  A stejně tak je tu neustále riziko ztráty práce..

  ale myslím,že i přes tahle všechna nebezpečí se to dá zvládnout,důkazem toho jsou lidé,kteří i přes všechny tyhle "lákadla",nastrahy,pasti a nebezpečí žijou spořádaný život,mají střechu nad hlavou atd...

  1. na komentář reaguje v.poho — #17
  superkarma: 0 13.02.2012, 14:53:01
 8. avatar
  [15] PBD [*]

  PBD — #11Tebou zmiňovaný článek jsem si četla..A i tak si trvám že každý má možnost volby a každý by se měl k životu stavět zodpovědně a snažit se nedopustit,aby nastala tak krizova situace,že člověk skonči na ulici..a i pokud se tak stane,pořád je možnost volby..

  superkarma: 0 13.02.2012, 14:46:27
 9. avatar
  [14] v.poho [*]

  PBD — #11 Spousta si jich za to sama může a spousta taky ne. Jsou lidé chytřejší a jsou lidé hloupější a právě na ty jsou cíleny různé "akce" a "výlety s nakupováním", nebankovní půjčky...., oni si to spočítat neumějí a některé hyeny toho využijí.

  A další věcí je kladivo nad hlavou jménem hypotéka. Už jsem tady 1x popisovala příběh, kdy chlapovi vydražil exekutor byt a přesto mu zůstal ještě  dluh 700 tisíc. Tohle se může stát téměř každému druhému. Přijdeš o práci a je to natošup.

  ...a pak jsou také podobní, jako je ten kluk z mého příběhu.

  1. na komentář reaguje PBD — #16
  superkarma: 1 13.02.2012, 14:44:56
 10. avatar
  [13] peetrax [*]

  PBD — #11 ne vždy, ne tak docela. Přeju ti ze srdce, ať se nikdy nedostaneš do těžké situace, kdy se ti život změní raz dva a ocitneš se na ulici, ani nebudeš vědět jak. Viz dnešní příspěvek "I z lékaře se může stát bezdomovec".

  superkarma: 1 13.02.2012, 14:34:04
 11. avatar
  [12] datura [*]

  Můj spolužák byl ženatý a měli chlapce. Když mu bylo asi pět let, zajelo ho auto přímo před jejich domem. Společně to nezvládli a rozvedli se. Jeho se pak chytla jedna známá poletucha a postupně ho připravila o všechno, co měl. Zůstal na ulici, potom i bez práce a občas žebral před obchoďákem a málokdy byl střízlivý. Potom začal podivně kulhat a najednou se ztratil a pár měsíců ho nebylo vidět. Nakonec jsme se dozvěděli, že mu omrzly nohy, museli mu je u kolen amputovat a teď žije v pečovatelském domě, protože ho konečně napadlo, požádat si o důchod. Proč to neudělal dřív a neušetřil si tak bolest,  to je otázka. Dnes je zkrátka taková doba, že nikdo nikoho nevodí za ruku a neradí, každý se o sebe musí postarat sám. Ale asi je jednodušší být pořád v rauši.

  superkarma: 0 13.02.2012, 14:20:25
 12. avatar
  [11] PBD [*]

  Každý má možnost volby..a to je v tomto článku velmi hezky popsáno..a proto si prostě bezdomovci nezaslouží mojí lítost..taky mají a měli možnost volby,jako každý z nás..

  1. na komentář reaguje peetrax — #13
  2. na komentář reaguje v.poho — #14
  3. na komentář reaguje PBD — #15
  superkarma: 0 13.02.2012, 14:09:39
 13. avatar
  [10] v.poho [*]

  átéčko — #7 Jo, lenost - to je přesně to správné slovo.Sml67 Popravdě, žena by ho měla opustit. Jaképak "co s ním bude?". Takhle vymění svůj život za jeho pohodlíSml80.

  superkarma: 0 13.02.2012, 13:50:50
 14. [9] jithule [*]

  napsané moc hezky

  superkarma: 0 13.02.2012, 13:19:58
 15. avatar
  [8] enka1 [*]

  Šmarjá, kde to moje dítě skončíSml15

  superkarma: 0 13.02.2012, 13:09:14
 16. avatar
  [7] átéčko [*]

  Napsala jsi to moc krásně! Já znám taky jednoho s uhrančivým pohledem. Byl to krásný kluk! Chytrý, hrál šachy a vyhrával. Ale měl taky tu vlastnost, že byl líný A je líný. Neskončil na ulici jen proto, že má ženu. Ta se o něj stará, aby jakž takž vypadal. Už ale nemá ty krásné oči, jako kdysiSml23

  1. na komentář reaguje v.poho — #10
  superkarma: 0 13.02.2012, 12:46:35
 17. avatar
  [6] v.poho [*]

  pinokio — #3 Někteří lidé to prostě mají v sobě: neschopnost přizpůsobit se a pracovat.

  Přesně jak píšeš, kdyby s ním zůstala, stáhl by ji na pár let s sebou.

  superkarma: 0 13.02.2012, 12:29:16
 18. avatar
  [5] v.poho [*]

  malinke-kote — #4 Díky kotě.Sml16 Toho si vážím.

  superkarma: 0 13.02.2012, 12:27:16
 19. avatar
  [4] malinke-kote [*]

  smutný příběh až mě dohnalo si ho přečíst až do konce, jak to dopadne ... vybral si to sám tak jako přítelovo strejda ...

  1. na komentář reaguje v.poho — #5
  superkarma: 0 13.02.2012, 12:24:14
 20. [3] pinokio [*]

  Kámoška s takovým mužem žila deset let,než pochopila,že se prostě nezmění.Sml68

  1. na komentář reaguje v.poho — #6
  superkarma: 0 13.02.2012, 12:21:09
 21. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Sml15 smutný, opět tvrdá realita, jeho neschopnost žít, pracovat, jako každý normální člověkSml15

  Ještě že dívka měla rozum a odjela pryč Sml67 

  superkarma: 0 13.02.2012, 12:17:38
 22. avatar
  [1] ladouch [*]

  Každý svého štěstí strůjcem, ale možná byl opravdu s tímto způsobem života spojojený.Sml22

  superkarma: 0 13.02.2012, 12:09:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme