Zdraví

On-line rozhovor s Ivou Málkovou

Iva Málková patří v naší zemi mezi přední odborníky, kteří se zabývají problematikou váhy. Kila navíc trápí nejednoho z nás. Zajímáme se o jídelníček, kombinaci potravin, jaké cviky nám pomohou na jaké partie, prostě řešíme svou postavu. I když někdy svádíme boj se svou vůlí, problém s kily navíc a s celulitidou nás trápí.

Protože si někdy nevíme rady, obracíme se na odborníky a hledáme příčiny toho, proč nemůžeme udržet svá kila na váze, která by nám vyhovovala. Protože jsme většinou laici, chceme se poučit z předchozích chyb a hubnout podle rad odborníka.

Příčin přebytečných kil je velké množství. Nepřiměřený jídelníček, málo pohybu, stres, některá onemocnění a v neposlední řadě i věk.

Proč věk? Máte pocit, že i když se pravidelně hýbete a jíte střídmě, najednou vám vyskočí kila, která ne a ne sundat? Pokud vám je více než třicet, budete se muset smířit s tím, že po třicítce je problém udržet si váhu trochu větší než dřív. A může za to samo naše tělo. Stárne a začíná se chovat přiměřeně našemu věku. 

Jedním z důvodů této skutečnosti je fakt, že po třicítce se zpomaluje metabolismus (látková přeměna), a to jak u žen, tak u mužů. To znamená, že buňky přeměňují živiny v energii mnohem pomaleji. Pokud tedy budete jíst stejné množství stravy jako před třicátým rokem věku a nezvýšíte svoji fyzickou aktivitu, začne si vaše tělo s nejvyšší pravděpodobností ukládat přebytek živin do tukových zásob…

Pokud vás trápí kila navíc, potřebujete poradit, jak efektivně zhubnout a udržet si váhu, pak se můžete zapojit do velmi zajímavého on-line rozhovoru, který jsme pro vás připravili na tuto středu, 29. 8. od 12.00. Můžete se těšit, protože odpovídat vám bude odbornice na slovo vzatá, zakladatelka společnosti STOB  (více na www.istob.cz) PhDr. Iva Málková.

Kdo je PhDr. Iva Málková?

Zde je několik důležitých informací pro ty, kteří se s ní ještě nesetkali:

Je zakladatelkou společnosti STOB, na kterou se obrací tisíce lidí, kteří řeší problém nechtěných kil. 

Společnost STOB vznikla v České republice v roce 1991 a sdružuje 300 psychologů, lékařů, nutričních terapeutů, cvičitelek a dalších odborníků, jejichž cílem je pomáhat obézním zvládat nadbytečné kilogramy. Aktivity společnosti STOB jsou založeny na metodě kognitivně-behaviorální psychoterapie, která byla úspěšně ověřena na mnoha tisících klientů a je i ve světě uznávána za jednu z nejefektivnějších metod terapie nadváhy.

Oproti jiným metodám hubnutí se nezamýšlí pouze nad tím, co máte jíst, ale také jak docílit toho, abyste splnili svá předsevzetí a nacvičili si svoji vůli. Naučí Vás, jak řešit stresy jinak než jídlem, jak ovládat nevhodné myšlenky a emoce, které často dělí Váš život na etapu hubnutí a etapu sbírání sil na další hubnutí, kdy se v jídle vůbec nekontrolujete a kila jdou nahoru. Tato metodika Vás nebude ochuzovat o požitek z jídla, ale měla by postupně pozměnit Vaše stravovací a pohybové návyky. Tato změna by Vás měla přivést nejen k trvalým váhovým úbytkům, ale i ke zvýšení kvality života.

PhDr. Iva Málková absolvovala studium psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a poté pracovala jako klinický psycholog v Praze. Od roku 1989 vyvíjí ve své profesi samostatnou činnost na bázi soukromého podnikání. V roce 1991 založila společnost STOB.

Problematikou terapie nadváhy se zabývá již od dob svého studia. V České republice se jí podařilo zavést a rozšířit aplikaci kognitivně behaviorální psychoterapie nadváhy do klinické praxe. Vypracovala program, který formou konkrétních návodů přivádí klienty ke změně životních, stravovacích a pohybových návyků. Tento program aplikuje od roku 1980 v kurzech snižování nadváhy a popularizuje jej formou publikací v odborných i populárních časopisech, vystoupení v hromadných sdělovacích prostředcích a pořádáním různých celostátních akcí. Metodiku k tomuto programu předává dalším odborníkům, kteří program šíří po celé České republice. Je členkou výboru Obezitologické společnosti, členkou Národní rady pro obezitu a členkou výboru Kognitivně behaviorální společnosti.

Je autorkou velkého množství knih, brožur, videokazet, své odborné vědomosti využila na mezinárodních konferencích.


Chcete se PhDr. Ivy Málkové na něco zeptat? Poradit se? Řešíte kila navíc nebo bojujete s udržením váhy? Máte slabou vůli? Bojujete s tím, že je vám více než třicet a vaše kila navíc nemůžete shodit?

Položte jí dotaz a těšte se, že vám poradí! Své dotazy můžete zasílat již dnes a zítra se nezapomeňte ve 12.00 připojit k on-line rozhovoru! Své dotazy vkládejte SEM.

   
28.08.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Rybulka [*]

  Já jsem opravdu happy, že na mě věk vliv nemá Je mi sice po třicítce, ale problémy s nadváhou mám celej život, tak jsem aspoň zvyklá

  superkarma: 0 29.08.2007, 09:27:44
 2. avatar
  [13] Vivian [*]

  pajda: jestli myslíš obložený chlebíček, tak tam je ta hodnota imho čistě orientační, není jeden chlebíček jako druhý... takže pokud si tam zadáš jednotlivé ingredience konkrétního chlebíčku a jejich přesnou hmotnost, tak získáš přesné informace, zatímco pokud zadáš jenom nějaký obecný, ne konkrétní chlebíček, tak ti to ukáže jen orientační, přibližné hodnoty...

  superkarma: 0 28.08.2007, 21:30:43
 3. avatar
  [12] Ťapina [*]

  pajda: A není to spíš blbým odhadem váhy? Já teda nevím, jak bych zadávala třeba váhu kolečka nakládané okurky

  superkarma: 0 28.08.2007, 20:59:09
 4. avatar
  [11] Vivian [*]

  Meander: protože je to přece zdravé, říkali to v televizi

  superkarma: 0 28.08.2007, 19:37:30
 5. avatar
  [10] Meander [*]

  Já mám z těch "bojovníků" s obezitou husí kůži. Oni chtějí po lidech, aby jedli margariny a podobná svinstva.

  superkarma: 0 28.08.2007, 18:08:59
 6. avatar
  [9] pajda [*]

  Pianistka: zkus si vzít běžný chlebíček, rozložit si jej na ingredience a zadat si to do e-kalkulačky, jednou jako ten chlebíček a podruhé po jednotlivých součástech...to se teprve dozvíš věci. Představ si, že tím, že položíš pár věcí na sebe, zvýšíš jejich energetickou hodnotu, o tucích už ani nemluvě...a nemusíš nic jiného dělat. Když sníš tytéž věci jen tak z talířku, mají úplně jiné hodnoty, než když je naskládáš do chlebíčku...to je, co?

  superkarma: 0 28.08.2007, 15:51:09
 7. avatar
  [8] Mylady [*]

  Já mám po 40 a je to fakt děs!!!!!!!!!!váhu udržet. Velmi rozumně jím a cvičím. A jsem ráda, že jsem ráda.

  superkarma: 0 28.08.2007, 12:52:35
 8. [7] dkd [*]

  Pianistka: když ten smetanový jogurt je proti nízkotučnému stokrát lepší : -)

  superkarma: 0 28.08.2007, 11:30:27
 9. [6] Pianistka [*]

  Katyna:

  Jinak jsem koukla na tu e-kalkulačku a je celkem vychytaná Cvičně jsem tam naťukala co jsem sežrala a vyjede to velmi přehledně všemožné informace. Ani by mě nenapadlo že jsem sice spráskla doporučenou denní dávku joulů v limitu, ale velmi výrazně jsem překročila tuky (to byl ten úžasný smetanový jogurt a bábofka k snídani ) Fakt dobrá pomůcka pro hubnoucí

  superkarma: 0 28.08.2007, 11:27:17
 10. avatar
  [5] marketa.brenikova [*]

  Katyna: sem ne, rozhovor probíhá ve středu tady na té adrese: http://www.zena-in.cz/osobnosti/rozhovor.asp?id=160

  superkarma: 0 28.08.2007, 10:41:02
 11. [4] Katyna [*]

  Paní doktorko,moc Vás prosím o radu. Měřím 168 cm a vážím 74 kg. Moc ráda bych zhubla na 69 kg, ale můj velký problém je, že mám slabou vůli. Když už si seženu dietu,nebo knížku o cvičení nevydržím dlouho u toho.Je něco jednoduchého,co by se dalo při běžném tempu života dodržovat. Mám tím na mysli ne velké vyvařování atd. Moc děkuji za radu.

  superkarma: 0 28.08.2007, 09:50:03
 12. avatar
  [3] Evikus [*]

  marketa.brenikova: děkuji, už jsem ho zaslala

  superkarma: 0 28.08.2007, 08:42:02
 13. avatar
  [2] marketa.brenikova [*]

  Evikus: do rozhovorů - klikněte sem: http://www.zena-in.cz/osobnosti/rozhovor.asp?id=160

  superkarma: 0 28.08.2007, 08:04:09
 14. avatar
  [1] Evikus [*]

  Kam mám psát dotazy? Sem do reakcí?

  superkarma: 0 28.08.2007, 06:50:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme